Kolacje dietetyczne

Najlepsze pomysły na dietetyczne posiłki
Przepisy na dietetyczne kolacje

Dietetyczna kolacja powinna być lekka i złożona z pełnowartościowych składników, takich jak mięso lub ryby, warzywa i zdrowe węglowodany. Wbrew pozorom nie można pomijać tego posiłku ani spożywać go o godzinie 18:00, jak kiedyś nam wmawiano. Zdrowa kolacja, zjedzona ok. 2-3 godziny przed snem, zapobiegnie napadom obżarstwa i spadkowi glukozy we krwi. Warto jednak pamiętać, aby wieczorne danie było odpowiednio zbilansowane i niskokaloryczne.

Kolacje dietetyczne – najsmaczniejsze pomysły na lekką i pożywną kolację dietetyczną

Kolacje dietetyczne to ważny element menu każdej osoby – a nie tylko dla ludzi się odchudzających. Kolacja jest wbrew pozorom bardzo istotnym posiłkiem, mimo że to ostatnie danie dnia. Pomijanie kolacji może wiązać się z napadami głodu i rozdrażnieniem, dlatego warto jeść niskokaloryczne dania, aby dostarczyć organizmowi niezbędnej energii. Jakie potrawy przygotowywać można na kolację? Co zrobić, aby kolacja dietetyczna była zdrowa, smaczna, prosta i do zrobienia na szybko? Sprawdź pomysły na wieczorne posiłki, dzięki którym odchudzanie będzie znacznie prostsze!

Kolacje dietetyczne – przepisy na niskokaloryczne i szybkie dania na wieczór

Kolacja dietetyczna – co trzeba o niej wiedzieć?

Niektórzy traktują kolację jako najważniejszy posiłek dnia. Dla innych z kolei danie to jest głównym posiłkiem, ponieważ za dnia nie znajdują czasu, aby zjeść śniadanie czy pożywny obiad. Najczęściej zdarza się to osobom, które pracują do późnych godzin wieczornych. Gdy wracają do domu, przyrządzają dania, które muszą dostarczyć im energii za cały dzień – kolacja często nie jest wówczas ani niskokaloryczna, ani lekkostrawna. Jak zapobiegać jedzeniu tłustych i ciężkich kolacji? Co zrobić, aby kolacja nie była głównym posiłkiem dnia? Wystarczy wprowadzić 4-5 posiłków dziennie do diety – mniejszych, ale regularnych.

Kolacje dietetyczne powinny stanowić ostatni z 4-5 posiłków każdego dnia. Danie musi zostać skomponowane tak, aby kolacja była nie tylko dobra i zdrowa, ale też małokaloryczna. Nie wolno pomijać tego posiłku, aby zapobiec nocnemu podjadaniu i nie dopuszczać do problemów ze snem. Każda zestresowana czy zmęczona pracą osoba nie powinna zapominać o zjedzeniu kolacji – nienajedzeni jesteśmy bowiem o wiele bardziej zestresowani. Właśnie dlatego trzeba znaleźć sprawdzony przepis na kolację, która stanowić będzie ok. 20% całego dietetycznego menu na odchudzanie. Tłuste dania, fast foody? Zapomnij o nich! Lepsza będzie dobra, prosta w składzie sałatka.

Czy kolacja może mieć odchudzające właściwości? Jak skomponować wieczorny posiłek?

Najważniejsze, aby przed snem jeść lekko – to istotne, żeby organizm mógł zrobić sobie przerwę od ciągłego trawienia. Niskokaloryczna kolacja pozwoli szybciej zasnąć, co przełoży się również na doskonałą energię rano. Ciężkostrawne i wysokokaloryczne potrawy powinny zostać absolutnie wykluczone z wieczornego menu. Dietetycy nie zalecają również spożywania wieczorem mięsa czerwonego, a także potraw smażonych bądź bardzo tłustego nabiału. Zbyt syta kolacja może być ciężka dla organizmu do przetrawienia, w efekcie czego można zacząć tyć. Wbrew dawno temu utartemu schematowi, kolację można jeść pod 18:00. Najlepiej spożyć ją jednak ok. 2-3 przed pójściem spać, aby organizm przyswoił wartości odżywcze i strawił pokarm. Jedzenie kolacji w takim czasie pozwoli również uniknąć gromadzenia „na zapas” tkanki tłuszczowej.

Unikaj w wieczornych posiłkach tyraminy, która może pobudzić produkcję adrenaliny, co uniemożliwi zaśnięcie (marynowane, solone oraz wędzone ryby, sery, wino, czekolada). Przepisy na zdrową kolację to jedno, ale źle zapite danie również będzie mogło utrudnić zasypianie (np. gdy zapijesz danie mocną herbatą lub kawą). Kolacja posiadająca właściwości odchudzające musi być lekkostrawna i prosta w składzie. Nie powinny się więc znaleźć w niej węglowodany proste i wysokokaloryczne tłuszcze. Prosta i pyszna sałatka owocowa na szybko brzmi lekko, prawda? W rzeczywistości jednak pełno w niej cukru, który nocą może przetworzyć się w tkankę tłuszczową – a ta wcale nie ułatwi schudnięcia.

Co zjeść dietetycznego na kolację? Szybkie posiłki na kolacje dietetyczne

Co można jeść na kolację, aby była zdrowa?

Wieczorem nasz organizm nie potrzebuje już tyle energii jak za dnia. Właśnie dlatego, bez względu na dietę odchudzającą, kolację powinno się jadać nisko kalorycznie i lekko. Zalecana liczba kcal to ok. 300, jednak nie są to ścisłe wytyczne – wiadomo, każdy z nas jest inny i każdy też wymaga indywidualnego planu żywieniowego dla swojego organizmu. Trzeba jednak pamiętać o podstawach, jakimi są dozwolone produkty do spożywania wieczorową porą. Pomysły na dania z nich są proste i szybkie, a skład kilku połączonych ze sobą produktów zapewni zdrowe i zbilansowane posiłki. Do polecanych składników, z których można przyrządzić niejeden przepis, zaliczają się:

  • Pełnoziarniste pieczywo
  • Nabiał (najlepiej chudy jak biały twarożek)
  • Jogurty naturalne
  • Kefiry, maślanki
  • Chude mięso
  • Ryby morskie (najlepiej jako dodatek do sałatki)
  • Warzywa (o niewielkiej zawartości błonnika)

Wszystkie wyżej wymienione produkty są przede wszystkim pełnowartościowe i bardzo zdrowe. Właśnie dlatego warto będzie przygotować z nich smaczną i pożywną kolację dietetyczną, która nasyci i… nie zaszkodzi!

Czego lepiej nie jeść na kolację?

Kolacje dietetyczne powinny być bogate w cenne składniki odżywcze, które nie każdy produkt jednak posiada. Właśnie dlatego należy zwrócić uwagę na to, co znajduje się w kompozycji na dietetyczne danie jedzone wieczorem. Za wszelką cenę wyeliminować należy następujące elementy menu:

  • Tłuste dania (np. mięso odgrzewane na tłuszczu)
  • Fast foody
  • Słone i słodkie przekąski (typu frytki, chipsy, czekolada, batony)

Słodka kolacja w postaci wysokokalorycznego deseru będzie równie złym pomysłem, co objadanie się fast foodami na wieczór. Słodycze dostarczają do organizmu bowiem nie tylko tłuszcz, ale przede wszystkim cukry proste, które zwiększają poziom glukozy we krwi i sprawiają, że człowiek niebawem… znów robi się głodny. Dietetycy nie zalecają też picia wieczorem ciepłego mleka – mimo że pomaga lepiej zasnąć. Ciepłe mleko jest bowiem kaloryczne, a dla osób z nietolerancją laktozy niebezpieczne – mleko wywoływać może u nich przykre dolegliwości, takie jak biegunka albo silne bóle brzucha.

Co jeszcze warto wyeliminować z codziennego menu? Otóż część warzyw, które bogate są w błonnik. Zaleca się unikać smażonej cebuli i pora, a także kapusty białej i czerwonej. Mimo że błonnik jest bardzo zdrowy i potrzebny, jego nadmiar powoduje nasilanie się problemów w układzie pokarmowym – jego przesadne spożywanie może więc skutkować bólami brzucha albo nieprzyjemnym uczuciem sytości na noc. Osoby mające problemy z trawieniem powinny zrezygnować z jedzenia wieczorem m.in. śliwek i wzdymających warzyw strączkowych (jak bób czy fasolka). Nie zaleca się również popijania dietetycznej kolacji mocną herbatą lub kawą. Może i są smaczne, jednak zadziałają jak adrenalina – pobudzą i utrudnią proces zasypiania. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli posiada się kłopoty ze snem.

Kolacje dietetyczne - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto