Jak szybko schudnąć?

Jeśli chcesz schudnąć szybko, to odpowiedź jest jedna — na pewno nie będzie to na długo, a pewnie nie o to Ci chodzi, prawda? By widzieć trwałe efekty warto postawić na małe zmiany. Nie musisz zaczynać od poniedziałku, już dziś możesz zadbać o:

 • większą liczbę warzyw i owoców w diecie,
 • regularną i ulubioną aktywność fizyczną (np. spacery),
 • dobry sen,
 • zbilansowane posiłki, które zawierają białko, tłuszcze i węglowodany.

Pamiętaj, że jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, optymalna będzie długotrwała zmiana nawyków żywieniowych, niż restrykcyjne diety. Kluczem do odchudzania jest spożywanie mniejszej ilości energii, niż ta, którą wydatkujesz, o jakieś 200-450 kcal.

Jak szybko schudnąć? Co jeszcze warto wiedzieć?

Odchudzanie to dość popularny temat, zwłaszcza w obliczu rosnącej liczby osób zmagających się nie tylko z nadwagą, ale i otyłością. Nie trzeba przekonywać, że nadmierne kilogramy mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Otyłość może powodować aż 200 różnych powikłań. Dlatego niezwykle często pojawia się pytanie "jak szybko schudnąć?", każdy chce się pozbyć ryzyka w trybie pilnym. Niestety, zwykle szybkie sposoby nie są zbyt efektywne.

Jaki jest zatem skuteczny sposób, żeby schudnąć? Długotrwała zmiana nawyków, nie tylko tych żywieniowych, ale również dotyczących aktywności fizycznej. Potrzebujesz małych zmian, które będą wprowadzane stopniowo, dzięki czemu odchudzanie może potrwa dłużej, jednak efekt zostanie z Tobą na zawsze, a o to właściwie chodzi, prawda? Nie musisz przewracać swojego życia do góry nogami "od poniedziałku", czy "od nowego roku". Już dzisiaj możesz zmodyfikować swoje przyzwyczajenia, by były bardziej przyjazne Tobie i Twojemu nowemu celowi.

Zacznij już teraz:

 • jeść więcej owoców i warzyw,
 • dbać o sen,
 • sięgać po aktywność fizyczną na co dzień,
 • dodawać źródła białka do ulubionych potraw,
 • więcej spacerować.

To tylko kilka przykładów aktywności, które możesz włączyć do swojego planu dnia, by wesprzeć swoją utratę masy ciała.

Wiele osób szuka magicznych sposobów na to, co robić aby schudnąć, nie potrzebujesz jednak takich. Nawet największe restrykcje nie mogą trwać wiecznie, a po czasie odmawiania sobie wszystkiego, zapewne powrócisz do starych nawyków, przez co kilogramy znów wrócą. To tak zwany efekt jojo. Doświadcza go prawie 80% osób przechodzących na diety. By go uniknąć najlepiej porzucić marzenie o tym, by jak najszybciej zgubić zbędne kilogramy i przygotować się na dłużej trwający, ale skuteczny proces odchudzania. Co trzeba zrobić, by dobrze się do niego przygotować? Najlepiej stworzyć sobie swój osobisty cel. Świetnie sprawdza się tu metoda SMART, według której powinien on być sprecyzowany, mierzalny, atrakcyjny, realny i terminowy (wyznaczymy sobie konkretną datę realizacji). Oprócz tego niezbędne będzie również określenie swojego planu działania optimum na dobre dni, a także minimum, w przypadku, gdy będzie nam trochę trudniej. Warto poszukać również wsparcia, niekoniecznie specjalisty, ale przyjaciół, czy rodziny, tak by nawet w chwilach zwątpienia udało się przejść przez cały proces.

Jednym z najważniejszych elementów odchudzania jest dieta. Możesz zastanawiać się jak wybrać odpowiednią dla siebie. Warto sprawdzić poniżej i spośród propozycji wybrać taką, która będzie nie tylko skuteczna, ale również dobrana do nas. Dobrze jest przeczytać ich opisy, zobaczyć proponowane dania, by wybrać opcję, która jak najbardziej będzie odpowiadać naszym preferencjom. Możesz też sięgnąć po gotowy jadłospis. To opcja dla osób, które czują się dość zagubione i nie wiedzą, jak komponować zdrowe posiłki. Dzięki rozpisce dowiesz się co jeść, by czuć się dobrze i nie czuć głodu. Posiłki w jadłospisach są zwykle dobrze zbilansowane, więc dostarczają wszystkich niezbędnych składników, które wykorzystywane są na co dzień przez organizm.

Pamiętaj, odchudzanie to nie wyścigi, nie musisz przechodzić przez cały proces w jak najkrótszy czasie. Zadbaj raczej o zmianę nawyków żywieniowych, które zostaną z Tobą na dłużej.

Polecane przepisy

Te artykuły mogą Cię zainteresować


Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto