Co to jest refluks?

Zobacz pytania podobne do co to jest refluks??

To może wydać Ci się interesujące

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Co to jest refluks?? Co jeszcze warto wiedzieć?

Każdy przynajmniej raz doświadczył niemiłego uczucia pieczenia za mostkiem. Tak właśnie objawia się refluks. Reflux często uważany jest za chorobę, jednak nią nie jest. A więc co to jest refluks?

Refluks to patologiczne cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, a czasami również gardła i jamy ustnej. Zwykle dzieje się tak ze względu na osłabione działanie dolnego zwieracza przełyku. Refluks, który pojawia się regularnie, jest nazywany chorobą refluksową.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje refluksu:

- refluks żołądkowo przełykowy,

- refluks krtaniowo - gardłowy,

- refluks żółciowy.

Najczęstsze objawy refluksu to:

- uczucie pieczenia za mostkiem

- odbijanie,

- ból żołądka,

- cofanie treści pokarmowej,

- ból gardła,

- kaszel,

- trudności z przełykaniem

- nawracające zapalenie ucha.

Przyczyny refluksy to głównie:

- nadwaga lub otyłość,

- palenie tytoniu.

- nadmierne picie alkoholu,

- duża ilość stresu i napięcia,

- siedzący tryb życia.

Gdy refluksy są częste zdiagnozowana, zostaje choroba refluksowa żołądka. W takim wypadku należy od razu przystąpić do leczenia. Nieleczona może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych tak jak zapalenie błony śluzowej przełyku, a nawet rak przełyku, czy krtani. Choroba ta występuje głównie u dorosłych, jednak czasami może pojawiać się także u małych dzieci, zwłaszcza tych, które nie mają dobrze wykształconego układu pokarmowego. W takim wypadku stosuje się zwykle specjalne mieszanki do karmienia, a także odpowiedniej higieny karmienia. A jak leczyć chorobę refluksową? Standardowym protokołem leczenia refluksu jest podawanie inhibitorów pompy protonowej. Jednakże podstawą leczenia powinien być zdrowy styl życia, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, zadbanie o zdrowy sen i redukcja stresu. Niezwykle istotna jest odpowiednia dieta, a także higiena jedzenia. Każdy posiłek powinien być spożywany w spokoju, a także bez pośpiechu. Należy jeść często, jednak małe porcje. Nie powinno się też popijać posiłków, sprawia, to, że wzrasta pojemność żołądka, co może powodować cofanie się treści.

Zasady diety refluksowej:

1. Gryź wszystko bardzo dokładnie.

2. Uważaj na miętę pieprzową i kakao.

3. Unikaj potraw zbyt gorących.

4. Zmniejsz udział produktów bardzo kwaśnych, czy ostrych.

5. Sprawdź, jak tolerujesz kawę, może nasilać refluks.

6. Włącz do menu produkty pełnoziarniste, jeśli dobrze je tolerujesz.

7. Zmniejsz udział żywności wysoko przetworzonej i bardzo słodkiej.

8. Zrezygnuj ze smażenia, zwłaszcza na dużej ilości tłuszczu, a także wędzenia.

9. Uważaj na produkty kiszone oraz te w occie.

10. Wybieraj owoce i warzywa raczej delikatne. Jeśli źle tolerujesz surowe, możesz na początku sięgać po gotowane i duszone.

Teraz gdy już wiesz, czym się charakteryzuje refluks, możesz zadbać o odpowiednią profilaktykę, czy zmiany w stylu życia, by poprawić komfort życia w przypadku jego wystąpienia. Pamiętaj, że jeśli objawy refluksu towarzyszą ci często, warto wybrać się do specjalisty, który ustali odpowiednie leczenie. Choć refluks nie musi być groźny, to jednak jego bagatelizowanie może prowadzić do groźnych powikłań.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto