Pieczenie

Ilustracja: Pieczenie - opis, sposobu, przepisy, porady, ciekawostki

Pieczenie od wielu lat uznawane jest za jeden z najpopularniejszych sposobów przyrządzania potraw. Pieczenie daje możliwość uzyskania chleba z chrupiącą skórką, pysznego ciasta drożdżowego czy aromatycznego mięsa w sosie własnym. Pieczenie jest niezwykle prostą czynnością, ponieważ zazwyczaj nie wymaga zbyt dużej ilości poświęconego czasu nie licząc etapu wstępnego przygotowania składników. Warto spróbować upiec swój własny chleb czy ciasto z owocami!

Pieczenie - opis, sposobu, przepisy, porady, ciekawostki

Zapach pieczonego chleba, ciasta drożdżowego czy pieczeni wołowej zna zapewne każdy. Nie ma nic smaczniejszego od świeżo upieczonej piętki chleb posmarowanej domowej roboty masłem. Pieczenie to sposób na przygotowania pysznych potraw pełnych aromatu, które na długo pozostaną w pamięci. Na cym polega pieczenie nagrzanym powietrzem? Jakie są najpopularniejsze przepisy na dania z piekarnika? O tym wszystkim w artykule poniżej.

Obróbka termiczna w piecu – podstawowe informacje

Pieczenie – co to znaczy?

Pieczenie to sposób na przygotowanie dań czy ciast w piecu lub piekarniku na skutek działania nagrzanego powietrza. Wysoka temperatura wewnątrz pieca doprowadza do obróbki termicznej mięsa czy innych potraw. Nagrzane powietrze otacza dania, czego efektem są ich przemiany chemiczne i fizyczne.

Obróbka termiczna w piekarnikach czy w piecach to łatwy sposób na smaczne i aromatyczne potrawy. Czasami na cały czas trwania pieczenia konieczne będzie przełożenie ciasta czy podlanie dania. Poza podanymi wyjątkami nagrzane powietrze w piekarniku doprowadzi do upieczenia potrawy bez zbytniej ingerencji człowieka.

Podczas pieczenia oszczędza się dużo czasu w kuchni. Oprócz wstępnych prac przygotowawczych sam proces pieczenia odbywa się w piekarniku, a w tym czasie można z łatwością przygotować dodatek do dania w postaci sałatki czy można także sobie odpocząć. Przykładowo w trakcie całego czasu trwania smażenia mięsa na patelni trzeba być w kuchni, aby nie doszło do jego przypalenia.

Czas trwania pieczenia, a wysoka temperatura w piecu

To jak długo będzie przyrządzać się dana potrawa w piekarniku zależy od wielu czynników. Nagrzane powietrze przy zbyt wysokiej temperaturze może przypalić potrawę z wierzchu, a wciąż pozostawić ją surową w środku. Podnosząc poziom temperatury, nie przyspieszy się znacząco pieczenia, a można tylko doprowadzić do niepowodzenia kulinarnego. Przykładem mogą być ciasta, które są wrażliwe na wysokie temperatury.

Każdy produkt spożywczy, niezależnie czy będzie to mięso, warzywa czy makaron, ma swoje upodobania w kwestii temperatury pieczenia. Duzy kawałek schabu można wsadzić do piekarnika na 1,5h na 180 stopni Celsjusza, natomiast cienko krojone frytki z zamrażalnika na 220 stopni Celsjusza na 15 minut. Nie ma złotego środka dla wszystkich dań. Często także wykorzystanie funkcji termoobiegu w piekarniku sprawia, że trzeba odpowiednio doregulować zalecaną temperaturę pieczenia.

Pieczenie – ciekawostki sprzętowe

Technologia w dziedzinie AGD z dnia na dzień jest coraz bardziej rozwinięta. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu używało się pieców opalanych na drewno czy węgiel. Dzisiaj zostały one zastąpione piekarnikami elektrycznymi e najwyższej klasie energetycznej. Do tego możliwości funkcjonalne piekarników są ogromne, co sprawia, że pieczenia będzie łatwe i przyjemne.

Przykładem może być piekarnik, który ma funkcję podzielenia go na dwie odrębne komory. Dzięki temu w jednej z nich można piec chleb w temperaturze 200 stopni Celsjusza, a w drugiej komorze pieczeń wołową w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Oczywiście są to tak szczelne komory, że nie tylko można piec na dwóch różnych poziomach temperatury, ale także nie dochodzi do mieszania się zapachów z dwóch różnych potraw.

Dzisiaj piekarnik może być jako całkiem osobne urządzenie. Jeszcze do niedawna kuchenka gazowa była połączona z piekarnika, a całość osiągała wymiary przykładowo pralki. W dzisiejszych czasach coraz popularniejszym rozwiązaniem są osobne piekarniki do zabudowy, a płyty gazowe czy indukcyjne jako osoby sprzęt na blacie kuchennym.

Pieczenie – ciasta , mięso i inne potrawy

Domowe wyroby piekarnicze i cukiernicze

Upieczenie własnego bochenka chleba to nie jest długi i skomplikowany proces. Zapewne łatwiej i szybciej jest wybrać się do piekarni. Jednak własnoręczne wyrobienie ciasta na chleb i upieczenie go w domu przynosi satysfakcję i pozwala być pewnym tego, jakie składniki zostały dodane do ciasta. Chleb ze sklepu często pełen jest ulepszaczy czy spulchniaczy. Warto o tym pamiętać.

Wśród innych wyrobów piekarniczych popularne są także bułki domowej roboty. Idealne rozwiązanie na rodzinne śniadanie w niedziela czy w święta. W formowaniu bułek mogą pomóc także dzieci, co sprawia, ze ta prosta czynność zamienia się w rodzinną zabawę i wspólne spędzenie czasu.

Mówiąc o pieczeniu ciężko nie wspomnieć o ciastach i ciasteczkach. Podobno nie ma niedzielnego obiadu bez ciasta własnej roboty. Nie każdy jednak ma smykałkę do pieczenia ciast. W przepisach na ciasta ciężko jest eksperymentować jak przykładowo przy zupach, ponieważ wystarczy nadmiar mąki czy zbyt mało proszku do pieczenia, aby ciasto najnormalniej w świecie nie wyszło. Choć dla niektórych zakalec jest dobry, to jednak nie jest to docelowa postać ciasta po upieczeniu.

Mięso, ryby czy warzywa z piekarnika

Zpiekarnika bardzo smaczne wychodzi mięso czy ryby. Przed wsadzeniem do piekarnika warto kawałki mięsa czy rybę zamarynować lub natrzeć przyprawami. Zaletą pieczenia jest to, że nie trzeba dawać dużej ilości tłuszczu do potrawy. Mięso pod wpływem nagrzanego powietrza puszcza własne soki, co sprawia, ze danie nie będzie przesuszone.

Warzywa w piekarniku to sposób na szybki dodatek do obiadu. Upiec można prawie wszystko, choć najczęściej wykorzystuje się ziemniaki czy bataty w postaci łódeczek lub frytek. Dobrym rozwiązaniem jest także ułożenie cebuli, papryki czy cukinii wokół mięsa czy ryb, a całe danie obiadowe będzie przyrządzone na jednej blaszce.

Zapiekanki i inne dania w naczyniach żaroodpornych

Warto mieć również w sowim domu różnej wielkości naczynia żaroodporne, by móc przygotowywać tzw. dania jednogarnkowe. Przykładem może być zapiekanka makaronowa czy ziemniaczana. Wszystkie składniki można ułożyć warstwowo lub wymieszać, a czas potrzebny na pieczenie spędzić na odpoczynku.

Poza zapiekankami w naczyniach żaroodpornych można wykonać różnego rodzaju tarty zapiekane na słodko czy na słono. Wybór przepisów na dania z piekarnika jest ogromny, wystarczy jedynie spróbować poeksperymentować. Każda potrawa przygotowana na różny sposób to inny smak i aromat.

Pozostałe przepisy na pieczone dania

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto