Wykwintne dania

Pozostałe przepisy na wykwintne dania

Wykwintne dania - co to jest?

Wykwintne dania na specjalne okazje - oto sprawdzone propozycje

Wykwintne dania na specjalne okazje to propozycje potraw, dzięki którym łatwiej będzie uczcić urodziny, rocznicę ślubu czy zaręczyny. To sposób nie tylko na smaczny posiłek, ale także na wspólny czas we dwoje, wśród rodziny czy w otoczeniu przyjaciół. Eleganckie danie można przygotować samodzielnie w domu korzystając z dostępnych w sklepach czy na targu produktów. Samodzielnie przygotowane wykwintne danie dla najbliższych osób będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Często zadawane pytania
Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl

Wykwintne dania na specjalne okazje - oto sprawdzone propozycje

Każda okazja jest dobra do świętowania. Idealną propozycją na uczczenie ważnych okoliczności jest dobre jedzenie. Nie wszystkie wykwintne dania są trudne do przygotowania, dlatego warto poeksperymentować w kuchni. Które eleganckie dania można z łatwością przygotować? Czy ekskluzywne dania to takie, które zawierają wyłącznie ryby lub mięso? O tym wszystkim w artykule poniżej.

Eleganckie dania na świętowanie urodzin czy rocznicy ślubu

Są w życiu okazje, które należy odpowiednio uczcić. Zaręczyny, rocznica ślubu, awans w pracy czy urodziny oraz wiele innych momentów wartych zapamiętania. Dobrym sposobem na ich celebracje jest przygotowanie wytwornych potraw, które praktycznie nie będą odbiegać smakiem czy wyglądem do drogich dań restauracyjnych.

Wykwintne dania są bardzie skomplikowane w przyrządzeniu niż tradycyjna jajecznica czy kanapki. Przepisy ekskluzywnych potraw zawierają produkty, które na co dzień nie są obecne w typowym polskim domu. Kawior, krewetki czy homar można jednak z łatwością dostać w sklepach z poszerzonym asortymentem spożywczym czy w sklepach typowo rybnych. Podobnie będzie z innymi gatunkami grzybów niż pieczarki czy mięsem typu dziczyzna lub jagnięcina.

Eleganckie dania mogą być podane zarówno na obiad, jak i na kolację. Dodatkowa dekoracja stołu w postaci zapachowych podgrzewaczy, długich świec czy żywych kwiatów zadziała nastrojowo na wszystkich. Czasem nawet tradycyjny kotlet może stać się eleganckim daniem, jeśli zostanie wzbogacony ciekawymi dodatkami oraz będzie podany na odświętnej zastawie stołowej.

Wyszukane przepisy kulinarne na specjalne okazje

Owoce morza i ryby w roli głównej

W Polsce klimat geograficzny sprzyja bardziej do spożywania posiłków mięsnych lub wegetariańskich niż typowo śródziemnomorskich. Udział ryb i owoców morza w diecie przeciętnego Polaka jest niewielki z uwagi na mniejszą dostępność tego typu produktów w Polsce. Mieszkając nad morzem zdecydowanie łatwiej dostać świeżą rybę, która będzie działać prozdrowotnie na organizm.

Mając jednak dostęp do dobrej jakości produktów z morza czy oceanu, można przyrządzić samodzielnie wytworne potrawy. Kałamarnice czy ośmiornice to wręcz ekskluzywne produkty. Potrawy przyrządzone z nich będą wykwintne, a do tego lepsze niż restauracyjne, ponieważ przygotowane prosto z serca. Ryby czy owoce morza to produkty, które szybko się przyrządza. Nie trzeba czekać tak długo, jak choćby w przypadku przygotowywania popularnej wieprzowiny. 

Owoce morza i ryby to także bardzo dobre źródło potrzebnych dla organizmu substancji mineralnych i składników odżywczych. Minusem tego rodzaju wyszukanych produktów spożywczych może być ich wysoka cena. Prawdziwy kawior to dość duży wydatek, ale biorąc pod uwagę specjalną okazję, na którą przygotowuje się wykwintne dania, można sobie pozwolić na taki luksus.

Wyszukane gatunki mięsa w różnej postaci

Tradycyjnie na polskich stołach w niedzielę króluje kurczak, indyk, wołowina czy wieprzowina. Mniej popularne przepisy kulinarne zawierają jednak w składzie również inne gatunki mięs, które uchodzą za bardziej ekskluzywne. Przykładem może być dziczyzna, jagnięcina, królik czy kaczka. Są to wysokiej jakości mięsa, które idealnie sprawdzą się do wymyślnych dań na specjalne okazje. Przepisy takie jak kaczka w sosie własnym czy marynowana dziczyzna są znane od setek lat głównie z uwagi na tradycyjne kulturowe w Polsce.

Dania restauracyjne przyrządzane w domu mają tylko jeden minus. Trzeba poszukać mniej znanego gatunku mięsa do wykwintnej potrawy. W Polsce, gdzie na szeroką skalę sklepy zaopatrywane są w wołowinę oraz wieprzowinę, czasem ciężko zdobyć przykładowo kawałek dziczyzny czy kaczkę w całości. Można również poeksperymentować z przepisami kulinarnymi i wykonać szybkie modyfikacje w spisie potrzebnych produktów.

Wymyślne dania, które bazują na wyżej wymienionych gatunkach mięs, mogą wymagać dłuższego czasu przygotowywania i gotowania. Ważna jest odpowiednia marynata, która uwolni aromat mięsa i nada mu dodatkowego smaku. W przepisach często uwzględniony jest nawet 24-godzinny czas marynowania mięsa, co nie jest wcale rzadkością. Wykwintne dania z udziałem dziczyzny to nie są szybkie potrawy gotowe w 30 minut.

Wykwintne dania w domowym zaciszu

Wytworne potrawy po wegetariańsku

Niekoniecznie wykwintne danie musi zawierać mięso. W przypadku osób preferujących dietę wegetariańską powyższe przepisy kulinarne mogą być niewystarczające. Co w takim przypadku? Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z tofu czy innych produktów sojowych. Mogą one z powodzeniem zastąpić mięso, a także nadać potrawie całkiem inny smak. Tofu jest coraz popularniejsze w Polsce, dlatego też jest łatwo dostępne w ogólnospożywczych sklepach.

W eleganckich daniach ważny jest nie tylko sposób podania, ale także wyszukane składniki. Jedząc na co dzień pomidora, ogórka czy cebulę, na wyjątkowe okazje można sięgnąć po grzyby leśne, bakłażana czy rzadkie odmiany papryk czerwonych. Makaron z sosem na bazie grzybów leśnych czy zapiekane bakłażany z aromatyczną polewą to proste potrawy, które z łatwością zrobi każdy. Mają one jednak w sobie odrobinę ekskluzywności, ponieważ składają się na nie produkty spożywcze, których nie spożywa się codziennie.

Dla niektórych nawet naleśniki z oscypkiem i żurawiną będą wytworną potrawą, jeśli jedzą je tylko raz w roku podczas wyczekanych wakacji w Zakopanem. Pojęcie ekskluzywności danej potrawy zależy od danej osoby i okoliczności. Niemniej jednak dużo ciekawych i smacznych potraw wegetariańskich może być określanych eleganckimi daniami.

Wymyślne dania z wykorzystaniem popularnych produktów

Jak już wcześniej zostało wspomniane, każdy przepis kulinarny na eleganckie danie można dostosować do swoich możliwości finansowych. Zamiana kaczki z kurczakiem nie powinna być problemem. Istotne może być jednak dostosowanie temperatury czy czasu pieczenia/smażenia. Aby danie było eleganckie, można zadbać o całą jego otoczkę, czyli zastawę, dekorację stołu i jadalne dodatki na talerzu. Pozwoli to za niewielką cenę stworzyć odmienny nastrój posiłku.

Wykwintne dania to także takie, które łączą w sobie różne smaki. Już nikogo nie dziwi połączenia smaku słodkiego z kwaśnym czy pikantnego ze słodkim. Ba, nawet lody o smaku słonego karmelu przełamują pewne tabu w dobieraniu składników. Im większa będzie wyobraźnia kucharza, tym ciekawsze może wyjść wyszukane danie. Oczywiście z zachowaniem rozsądnych granic w dobieraniu składników i ich proporcji.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto