Wyróżnione przepisy z diety bezmlecznej
-
Pieczony boczek
Pieczony boczek to potrawa, która wielu z nas zapewne kojarzy się z tradycyjną, staropolską kuchnią. Przygotowywała je niejedna babcia, czy …
10 + 90 min łatwy 10 -
Deser chia
Deser chia to pomysł na pyszny, ale również dietetyczny i zdrowy fit posiłek. Sprawdzi się nie tylko na deser, ale …
5 min łatwy 2 118 kcal -
Kapuśniak z młodej kapusty
Kapuśniak z młodej kapusty to pomysł na pyszny, letni obiad. Sezon na młodą kapustę trwa stosunkowo krótko, dlatego warto w …
60 min średni 6 -
Koktajl ze szpinakiem
Koktajl ze szpinakiem to doskonała propozycja na zdrowy i smaczny podwieczorek lub drugie śniadanie. Koktajl stanowić będzie doskonałe źródło owoców …
10 min łatwy 2 312 kcal -
Nalewka z kwiatów czarnego bzu
Nalewka z kwiatów czarnego bzu ma lekki, orzeźwiający smak jednak przy tym jest słodka i aromatyczna. Nalewkę można pić schłodzoną, …
43200 min łatwy 36 192 kcal
Pozostałe przepisy z diety bezmlecznej
-
Leczo z tofu
Leczo z tofu to pomysł na pyszny, zdrowy, wege posiłek, który świetnie sprawdzi się dla całej rodziny. Jest świetną alternatywą …
30 min łatwy 2 -
Leczo z fasolą
Leczo z fasolą to pomysł na pyszny, zdrowy, wegetariański posiłek dla całej rodziny. Jest świetną alternatywą dla tradycyjnego leczo przygotowywane …
30 min łatwy 2 -
Ragout
Ragout to danie wywodzące się z kuchni francuskiej, które pochodzi prawdopodobnie z pierwszej połowy XVII wieku. Jest to rodzaj gulaszu, …
30 + 60 min średni 3 -
Domowe musli
Domowe musli z rodzynkami i orzechami to doskonała propozycja na pyszne, pełnowartościowe śniadanie. Musli wystarczy zalać ciepłym mlekiem. Dobre domowe …
20 + 20 min łatwy 11 387 kcal -
Marynata do schabu z szynkowara
Marynata do schabu z szynkowara to doskonały pomysł na przygotowanie smaczne i marynaty do mięsa z szynkowaru. Marynowane mięso jest …
10 min łatwy 1 -
Salceson z szynkowara
Salceson z szynkowara to doskonały pomysł na pyszny dodatek do chleba, z którym możesz przygotować kanapki na śniadanie lub kolację. …
30 + 120 min łatwy 10
-
Eskalopki z kurczaka
Eskalopki z kurczaka to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Filet z kurczaka w chrupiącej panierce to …
10 + 20 min łatwy 4 495 kcal -
Farsz do uszek
Farsz do uszek to dobry pomysł na smaczne danie świąteczne. Uszka to smaczne danie wigilijne, które doskonale smakują z dodatkiem …
30 + 20 min łatwy 2 -
Bekon z piekarnika
Bekon z piekarnika to doskonały pomysł na pieczony boczek. Bekon będzie stanowił dobry dodatek do sałatek a także jajecznicy czy …
10 + 20 min łatwy 10 -
Boczek wędzony
Boczek wędzony w wędzarni to doskonały pomysł na tradycyjny, domowy i smaczny wyrób mięsny. Przepis na boczek wędzony jest dość …
30 + 300 min łatwy 10
-
Sok z pomidorów
Sok z pomidorów może służyć jako napój lud dodatek do zup. Jest nie tylko pyszny, ale również zdrowy i sycący. …
30 + 5 min łatwy 10 -
Sznycel drobiowy
Sznycel drobiowy to pyszny kotlet z kurczaka w chrupiącej i smacznej panierce. Taki kotlet to idealny, mięsny dodatek do niedzielnego …
15 + 15 min łatwy 4 -
Sznycel z kurczaka
Sznycel z kurczaka to pyszny kotlet z drobiu w panierce. Taki kotlet to idealny, mięsny dodatek do niedzielnego obiadu. Przepis …
15 + 15 min łatwy 4 -
Precel
Precel to wyrób piekarski, którego historia i tradycja sięgają czasów średniowiecznych. Najprawdopodobniej pochodzi z Niemiec, jednak nie ma co tego …
30 + 15 min średni 8 -
Sok z truskawek
Domowy sok z truskawek jest pyszny i bardzo łatwy w wykonaniu. Wystarczy kilka chwil by podać ten pyszny sok jako …
20 min łatwy 2 -
Śledź smażony w zalewie octowej
Śledź smażony w zalewie octowej to bardzo dobry pomysł na pyszną przekąskę. Śledź w zalewie jest idealny, aby przedłużyć przydatność …
20 + 20 min łatwy 5
-
Kurczak w zalewie octowej
Kurczak w zalewie octowej to bardzo dobry pomysł na pyszną przekąskę dla całej rodziny. Kurczaka można przygotować kilka dni przed …
15 + 20 min łatwy 7 -
Tofucznica
Tofucznica to bardzo dobry pomysł na pyszne śniadanie dla całej rodziny. Sprawdzi się ona doskonale jako zamiennik jajecznicy w diecie …
10 + 7 min łatwy 2 -
Sos do spaghetti do słoików
Sos do spaghetti do słoików to doskonały pomysł na smaczny dodatek do makaronu. Pyszny sos świetnie sprawdzi się jako szybki …
20 + 60 min łatwy 5 -
Kompot z wiśni do słoików
Kompot z wiśni do słoików to doskonała propozycja na pyszny kompot na zimę. Przetwory z wiśni w formie kompotu świetnie …
20 + 20 min łatwy 2
-
Sałatka z marchewki do słoików
Sałatka z marchewki do słoików to doskonała propozycja na przetwory na zimę. Pyszna sałatka świetnie sprawdzi się jako dodatek do …
20 + 20 min łatwy 5 -
Ogórki do słoika
Ogórki do słoika to doskonała propozycja na pyszne i chrupiące ogórki konserwowe w zalewie. Ogórki do słoika stanowią doskonały pomysł …
30 min łatwy 5 -
Buraczki z chrzanem do słoików
Buraczki z chrzanem do słoików to doskonały pomysł na smaczne, domowe przetwory. Ćwikła z chrzanem świetnie sprawdzi się na święta …
30 + 60 min łatwy 5 -
Buraki kiszone do słoików
Buraki kiszone do słoików to doskonały pomysł na smaczne przetwory na zimę. Przepis na buraki kiszone do słoików jest bardzo …
30 min łatwy 4 -
Żurawina do mięsa w słoiku
Żurawina do mięsa w słoiku to doskonały pomysł na wykorzystanie żurawiny w kuchni. Sos żurawinowy doskonale smakuje z dodatkiem dziczyzny, …
30 + 50 min łatwy 2 -
Czulent wegetariański
Czulent to potrawa tradycyjna i charakterystyczna dla kuchni żydowskiej, która podawana jest w okresie szabatu. Najczęściej jest on przyrządzany w …
30 + 240 min średni 4
-
Zupa ogórkowa dla niemowlaka
Zupa ogórkowa dla niemowlaka to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla dzieci oraz reszty rodziny. Szybka zupa gotowana na …
15 + 50 min łatwy 7 -
Nalewka z lipy
Nalewka z lipy to bardzo dobry pomysł na pyszny domowy napój alkoholowy. Nalewka z lipy jest idealnym dodatkiem do herbaty …
10 min łatwy 30 -
Nalewka z jeżyn
Nalewka z jeżyn, tak zwana „jeżynówka” to jeden z najpopularniejszych, polskich, tradycyjnych przepisów na owocowe nalewki, które od wielu lat …
20 min łatwy 25 -
Banany z grilla
Banany z grilla przygotowane w folii aluminiowej to doskonały pomysł na deser dla dzieci i dorosłych. Banany z grilla doskonale …
10 + 20 min łatwy 4 222 kcal
Dieta bezmleczna - lista produktów, zasady, porady, przepisy
Dieta bezmleczna to rodzaj diety eliminacyjnej, która jest stosowana w przypadku wystąpienia alergii na białka mleka krowiego. Polega ona na całkowitym wykluczeniu z jadłospisu mleka, przetworów mlecznych oraz wszystkich produktów zawierających nawet śladowe ilości białek mleka czy serwatki. Jest dietą leczniczą, która może być stosowana przez całe życie, ale często jest również zalecana jedynie na pewien czas, szczególnie w przypadku niemowląt i małych dzieci.
Dieta bezmleczna – podstawowe zasady
Co jeść na diecie bezmlecznej
Choć dieta bezmleczna może początkowo wydawać się trudna do zrealizowania, to szybko okazuje się, że rezygnacja z nabiału nie musi bardzo zmieniać naszych nawyków żywieniowych, a dieta może być zróżnicowana i bardzo smaczna.
Podstawową zasadą na diecie bezmlecznej jest zadbanie o jej odpowiednie zbilansowanie, które zabezpieczy odpowiednią podaż energii, a także składników odżywczych: białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Dieta musi być różnorodna, bogata w produkty bezmleczne, a zarazem takie, które nie dopuszczą do powstania niedoborów pokarmowych.
Jest to szczególnie istotne, ponieważ alergia na mleko dotyczy najczęściej małych dzieci i niemowląt, u których odpowiednie dostarczenie substancji odżywczych jest bardzo ważne.
Co jeść na diecie bezmlecznej? To częste pytanie na początku przygody z dietą bez nabiału, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
W przypadku małych dzieci i niemowląt nie powinniśmy zapominać o preparatach mlekozastępczych: hydrolizatów białka mleka krowiego, izolatów sojowych, gotowych mieszanek aminokwasów. Są one szczególnie istotnie dla zapewnienia odpowiedniej podaży białka i wapnia.
Produkty dozwolone to między innymi: warzywa, owoce, produkty zbożowe kasze, żółtka jaj, orzechy, nasiona, pestki, ryby, mięso (poza wyjątkami w przypadku wołowiny i cielęciny), nasiona roślin strączkowych.
Nie ma przeciwwskazań do praktycznie żadnych produktów, o ile nie zawierają one białek mleka, warto jednak stawiać przede wszystkim na produkty naturalne, jak najmniej przetworzone.
Dieta bez produktów mlecznych – co jest zakazane?
Zakazane są przede wszystkim mleko i jego przetwory: jogurt, maślanka, kefir, sery, śmietana, masło, mleko w proszku, desery mleczne, serwatka, produkty zawierające białka mleka. Czasami konieczne jest również usunięcie z jadłospisu mięsa cielęcego i wołowego.
W przypadku alergii na białka mleka krowiego, niekiedy występują alergie krzyżowe, dlatego z diety eliminuje się również mleko innych ssaków (np. kozie czy owcze).
Pamiętajmy, że białka mleka nie występują jedynie w czystych wyrobach z mleka krowiego. Często znajdziemy je także w innych, teoretycznie bezpiecznych produktach spożywczych. Należy więc bardzo dokładnie czytać etykiety i kupować produkty, które są dozwolone. Zgodnie z obowiązującym prawem, dodatek alergenów takich jak mleko i jego pochodne musi być oznaczony na opakowaniu produktu, dlatego stosunkowo łatwo jest je wychwycić.
Wśród produktów, w których możemy znaleźć białka mleka krowiego są między innymi:
- pieczywo, płatki śniadaniowe, chałki, rogale, chleb tostowy, bułki do hamburgerów lub hot dogów
- przetwory mięsne: wędliny, pasztety, kiełbasy, parówki, konserwy mięsne
- słone przekąski, słodycze, ciastka, lody, cukierki, chipsy, orzeszki
- potrawy gotowe, dania typu instant, garmażeryjne
Jakie produkty bezmleczne wybrać
Stosując dietę bez nabiału, starajmy się układać jadłospis według ogólnych zasad zdrowego odżywiania.
Zadbajmy o obecność w diecie produktów pełnoziarnistych, różnorodnych warzyw i owoców, chudego mięsa, ryb, zdrowych tłuszczów oraz odpowiedniej ilości płynów. Nie możemy zapominać o odpowiedniej ilości białka i wapnia, których niedobór może grozić osobom na źle zbilansowanej diecie bezmlecznej.
Dieta bez nabiału – wpływ na zdrowie
Kiedy zastosowanie ma dieta bezmleczna
Dietę bezmleczną stosujemy w przypadku wystąpienia alergii na białka mleka krowiego (ABMK). Alergia tego typu najczęściej występuje u niemowląt i dzieci i stanowi wadliwą reakcję immunologiczną organizmu na białka mleka występujące w pożywieniu.
Dieta bezbiałkowa dla dziecka
Alergia na mleko pojawia się najczęściej u małych dzieci i niemowląt, manifestując się charakterystycznymi objawami:
- problemami skórnymi, objawiającymi się wysypką na ciele, nadmiernie suchą skórą, krostkami, pęcherzami, zaczerwienieniem skóry
- kłopotami trawiennymi – kolki, biegunki, zaparcia, wymioty, brak apetytu
- kaszlem, katarem, charakterystycznym świszczeniem, utrudnionym oddychaniem
W takim przypadku należy wykonać testy alergiczne, a w przypadku potwierdzenia alergii dieta bezbiałkowa dla dziecka będzie najlepszym rozwiązaniem.
Jadłospis bez produktów mlecznych dla dorosłych
Wprowadzenie diety bezmlecznej dla dorosłych może wynikać z jednej strony z alergii na białka mleka krowiego, a z drugiej coraz częściej osoby dorosłe świadomie i bez wskazań zdrowotnych eliminują z jadłospisu tego typu produkty. Przyczyny są różnorodne: od światopoglądowych i etycznych zaczynając na ekologii kończąc. O ile dieta jest dobrze zbilansowana, nie przynosi to szkody dla naszego organizmu.
Dieta bez mleka krowiego a niedobory wapnia
Szczególnym zagrożeniem w diecie bezmlecznej może być niedobór wapnia, ponieważ w standardowym jadłospisie nabiał jest jego głównym źródłem.
Poza fortyfikowanymi wapniem preparatami i produktami (tofu, tempeh, napoje roślinne wzbogacane wapniem) warto wprowadzić do diety jego inne źródła:
- warzywa o zielonych liściach, zwłaszcza jarmuż, natka pietruszki, szpinak, botwinka, warzywa kapustne
- brokuły, fasolka szparagowa, buraki
- pomarańcze, daktyle, jeżyny, kiwi, mandarynki, maliny
- nasiona roślin strączkowych
- orzechy, nasiona, migdały, pistacje, mak, nasiona chia
- sezam i tahini, amarantus
- figi świeże i suszone, suszone morele
- ryby – zwłaszcza sardynki i szprotki jedzone razem z ośćmi
- woda mineralna bogata w magnez i wapń, typu Muszynianka, Staropolanka, Muszyna
Dieta bez nabiału – całodzienny jadłospis
Śniadanie
Jaglanka z figami i pomarańczą, z napojem roślinnym fortyfikowanym wapniem
Drugie śniadanie
Sałatka z ciecierzycą, pomidorami i pestkami słonecznika
Obiad
Makaron z tofu i warzywami, surówka z zielonych warzyw
Kolacja
Chleb żytni, pasta z sardynek w pomidorach, brokuły z sezamem i płatkami migdałów