Kuchnia azjatycka

Ilustracja: Kuchnia azjatycka - charakterystyka, typowe dania, przepisy, porady

Kuchnia azjatycka obejmuje głównie sztukę kulinarną Dalekiego Wschodu oraz Azji Południowej. Kuchnia chińska, japońska, wietnamska i tajska opierają się głównie na ryżu, warzywach, owocach morza i mięsie. Najbardziej popularne potrawy stanowią zupy z makaronem lub ryżem, pierożki, czy też dania mięsne z ryżem i warzywami. Charakterystyczną cechą kuchni azjatyckiej jest krótki czas gotowanie, dzięki czemu potrawy nie tracą wartości odżywczych. Nie używa się raczej oliwy z oliwek oraz wyrobów mlecznych. Wyjątkiem są Indie, których kuchnia różni się od sztuki kulinarnej Dalekiego Wschodu. Kuchnia indyjska charakteryzuje się stosowaniem mleka i jego przetworów, oraz wegetarianizmem, gdyż większość mieszkańców Indii nie je mięsa z powodów religijnych.

Kuchnia azjatycka - charakterystyka, typowe dania, przepisy, porady

Kuchnia azjatycka zachwyca bogactwem orientalnych smaków i wykorzystaniem składników i przypraw nie znanych u nas. Kuchnia chińska, japońska czy wietnamska obejmuje przede wszystkim dania z ryżem lub makaronem, owocami morza, mięsem i warzywami. Niektóre przepisy są proste i łatwe, inne zaś skomplikowane. Największą trudność dla amatorów kuchni azjatyckiej stanowi zdobycie niektórych, trudno dostępnych składników.

Czym jest kuchnia azjatycka

O ile kuchnia włoska, czy też kuchnia francuska, jest dobrze znana, to jedzenie kuchni orientalnej jest mniej znane i dostępne. Brak dostępu do składników, utrudnia nam samemu wypróbować przepisy kuchni azjatyckiej.

Azja to kontynent ogromny, zamieszkały przez wiele narodów, które mają swoje tradycyjne potrawy narodowe i regionalne przepisy. Najbardziej popularna spośród kuchni wschodu jest kuchnia japońska, indyjska i wietnamska. Ale w Azji mamy jeszcze potrawy kuchni tajskiej, koreańskiej, chińskiej. Pod pojęciem kuchni azjatyckiej rozumiemy bardziej kuchnie Dalekiego Wschodu, mimo że mamy jeszcze takie ciekawe kuchnie azjatyckie, jak kuchnia turecka, gruzińska, armeńska i kuchnie Bliskiego Wschodu i inne.

Kraje azjatyckie mają jednak sporo wspólnego. Przede wszystkim kuchnia azjatycka jest bardzo tradycyjna, oparta na starych przepisach i obyczajach. Wykorzystuje świeże, lokalne produkty. Charakterystyczną cechą kuchni azjatyckiej, szczególnie Dalekiego Wschodu jest krótka obróbka termiczna. Bardzo popularna, szczególnie na południu Azji, jest głęboka patelnia wok, pozwalająca na szybkie smażenie w tłuszczu i w wysokiej temperaturze. Smaży się bardzo szybko, poprzez ciągłe, szybkie mieszanie składników, które się szybko wyjmuje z patelni. Dzięki temu smażone warzywa nie tracą witamin i wartości odżywczych i są chrupkie i smaczne.

Popularne smaki i tradycyjne przyprawy kuchni azjatyckiej

Od wieków przedmiotem handlu z krajami Azji były egzotyczne przyprawy, które są tam uprawiane, na przykład pieprz czy imbir. Warto też wiedzieć, że kuchni azjatycka używa zupełnie innych przypraw, niż na przykład kuchnia włoska czy kuchnia francuska. Tradycyjne przepisy kuchni azjatyckiej stosują takie przyprawy, jak:

  • sos sojowy czy sos rybny,
  • trawa cytrynowa,
  • kolendra,
  • różne gatunki ostrej papryczki,
  • imbir,
  • mleko kokosowe,
  • ocet ryżowy,
  • curry.

Dania azjatyckie przyprawiane są takimi, nie znanymi u nas przyprawami, jak galangal, czy też kafir. Nie stosuje się za to oliwy z oliwek czy też ziół europejskich. Do smażenia używa się wyłącznie olejów do wysokich temperatur, jak na przykład olej ryżowy.

W kuchni azjatyckiej potrawy podaje się w małych miseczkach, tak że na stole stawia się jednocześnie wiele małych dań. Łączy się też różne smaki. Różne smaki, na przykład ostry i słodki, mogą znaleźć się na jednym talerzu.

Z czego robi się azjatyckie dania

Podstawą węglowodanów w kuchni azjatyckiej jest ryż, ale także makaron. Co ciekawe, makaron został wymyślony w Chinach. W Azji makaron robi się z najróżniejszych rodzajów mąki. Tradycyjne, azjatyckie zupy podaje się z makaronem ryżowym, sojowym, z mąki kukurydzianej, z cieciorki, a nawet z mąki z batatów. Najbardziej popularna potrawa to oczywiście ryż, który występuje w wielu różnych odmianach, przeznaczonych do różnych potraw.

W kuchni azjatyckiej nie znajdziemy serów, ani wyrobów mlecznych. Dzieje się tak dlatego, że większość mieszkańców Azji, szczególnie na Dalekim Wschodzie, nie przyswaja mleka. Rodzajem zamiennika jest tofu, czyli białko sojowe, przypominające nieco ser.

Najpopularniejsze tradycyjne potrawy kuchni azjatyckiej

Popularne dania kuchni Dalekiego Wschodu - kuchnia japońska, chińska i koreańska

Kuchnia chińska charakteryzuje się dużą ilością warzyw, ryżu ale też potraw mącznych i mięsnych. Jest też bardzo zróżnicowana, gdyż jest to wielki kraj, a jego regiony różnią się klimatem. Dania mięsne jada się raczej na północy, zaś na południu królują owoce morza. Na północy jada się dużo potraw mącznych, jak makarony i pierożki, zaś na południu najchętniej jada się smażony ryż z warzywami. Charakterystyczną cechą kuchni chińskiej jest szybkie gotowanie przy użyciu woka. W Chinach, w kuchni stosuje się teorię 5 przemian, z którą łączy się 5 smaków. Każda potrawa powinna zawierać 5 smaków i odpowiednią ilość siły życiowej. Najbardziej znanym daniem jest słynna kaczka po pekińsku, kurczak w 5 smakach, czy też pierożki z różnym nadzieniem.

Najbardziej popularna na świecie japońska potrawa to sushi, zrobiona z ryżu i surowej ryby. Ponadto w Japonii jada się dużo zup z mięsem, grzybami, owocami morza czy rybami. Kawałki wyławia się z zupy pałeczkami i zjada, a na koniec wypija się wywar. W Japonii popularne są również dania w cieście, czyli ryby, grzyby, warzywa czy owoce morza w cieście, smażone na głębokim tłuszczu. Podaje się do nich różne sosy do maczania. Do picia służy głównie zielona herbata, zaś popularnym alkoholem jest sake, produkowany z ryżu. Najbardziej popularny napój nazywa się amazaki. Jest to napój o słodkawym smaku robiony z ryżu i grzybów pleśniowych.

W kuchni koreańskiej królują ostre smaki. Specjalnością jest kimchi, czyli kapusta kiszona na ostro. Na bazie kimchi robi się wiele innych dań, jak zupy i pierożki. Kimchi tradycyjnie robi się z kapusty pekińskiej, koreańskiej rzodkwi i gruszki, zaś podstawą sosu jest koreańska papryka ostra gochugaru.

Podstawą kuchni koreańskiej, podobnie jak w innych kuchniach Dalekiego Wschodu, jest ryż i makaron. Jada się dużo różnych zup, które stanowią główne danie obiadowe. W Korei istnieje bardzo dużo napojów bezalkoholowych, jak herbaty, soki zbożowe i owocowe, napoje z ryżu czy ziół. Najbardziej popularna jest herbata, lecz pod tym mianem kryją się napoje gorące lub zimne z bardzo różnych ziół. Najbardziej tradycyjne słodycze robi się w Korei z ryżu oraz słodkiej pasty z fasoli.

Najpopularniejsze jedzenie z południa Azji - dania indyjskie, tajskie i wietnamskie

W Polsce najbardziej znana jest kuchnia wietnamska, a przede wszystkiem popularne sajgonki, czyli rodzaj krokietów z mięsem, rybą i warzywami, zawinięte w papier ryżowy. Najbardziej tradycyjne danie to zupa pho, czyli rodzaj bulionu z makaronem ryżowym, kurczakiem lub wołowiną. W Wietnamie pije się mocną kawę i różne rodzaje herbat.

Kuchnia Tajlandii charakteryzuje się łączeniem sprzecznych elementów i dziwnymi dla nas składnikami dań. Podstawą kuchni tajskiej jest ryż z różnymi sosami, owoce morza i mięso. Najbardziej popularnym daniem w Tajlandii jest curry, czyli rodzaj mięsnego gulaszu. Często jada się pad thai, czyli ryż smażony z jajkiem i z różnymi dodatkami i przyprawami. Tajlandia słynie z uprawy kokosów, dlatego pije się tam głównie wodę kokosową lub herbatę z mleczkiem kokosowym oraz soki owocowe.

Nieco inny charakter ma kuchnia indyjska, gdzie jada się dużo warzyw, chleba oraz przetworów mlecznych. Mieszkańcy Indii nie mają problemów z trawieniem mleka i jego przetworów, dlatego też mleko jest jednym z podstawowych napojów. Mleko dodaje się również do herbaty, jak masala chai z mlekiem, cukrem i przyprawami. Z powodów religijnych większośc mieszkańców Indii nie jada niektórych lub wszystkich rodzajów mięsa, dlatego dieta jest głównie wegetariańska. Mniejszość jada takie rodzaje mięsa jak baranina czy drób. Główne i najbardziej znane danie Indii to oczywiście curry, które jest nie tyle daniem co aromatycznym sosem z dużą ilością przypraw. Sos curry dodaje się do wielu różnych dań.

Z uwagi na krótki proces przygotowania potraw oraz wykorzystanie świeżych i kiszonych składników kuchnia azjatycka uchodzi za bardzo zdrową. Krótki czas przygotowania potraw sprawia, że składniki nie tracą witamin i wartości odżywczych. Natomiast zwyczaj podawania na stół wielu różnorodnych dań o różnych smakach sprawia, że je się mniej.

Szczególnie wartościowe są w kuchni azjatyckiej owoce morza, ryby oraz olej kokosowy są źródłem wartościowych kwasów tłuszczowych. W kuchniach azjatyckich jada się dużo strączkowych, na przykład soję i cieciorkę, które zawierają cenne antyoksydanty. Wodorosty obecne w kuchni wschodniej zwalczają zły cholesterol. Natomiast grzyby, jak shiitake, reishi i mun nazywane są eliksirem życia, z powodu ich prozdrowotnych właściwości. Dlatego też warto w swojej kuchni domowej zastosować przepisy kuchni azjatyckiej. Dużą trudność stanowi brak wielu azjatyckich składników, które są w Polsce niedostępne. Jednak można je często zastąpić naszymi produktami.

Pozostałe przepisy z kuchni azjatyckiej

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto