Kuchnia chińska

Ilustracja: Kuchnia chińska - opis, dania, przepisy, porady kulinarne

Kuchnia chińska, podobnie jak inne tradycje kulinarne Dalekiego Wschodu, charakteryzuje się stosowaniem dużej ilości warzyw, sosu sojowego oraz ryżu. Nie jest to jednak kuchnia wegetariańska, gdyż przeważają w niej dania mięsne, głównie z kurczakiem lub wieprzowiną. Typowe chińskie jedzenie podaje się w formie wielu dań w małych miseczkach, zaś zupę podaje się na koniec posiłku. Charakterystyczną cechę chińskiej kuchni jest kontrastowe połączenie smaków, które komponuje się zgodnie z zasadą 5 przemian. Popularne są dania z ryżem, zupy, pierożki, makaron, brakuje zaś nabiału i chleba.

Kuchnia chińska - opis, dania, przepisy, porady kulinarne

Kuchnia chińska kojarzy się przede wszystkim z kaczką po pekińsku czy też z ryżem z kurczakiem słodko-kwaśnym. Jest to zupełnie inna kuchnia niż kuchnia europejska. Nie zawiera mleka, nabiału czy chleba, za to oferuje dużo ryżu, sosu sojowego i warzyw. Jest to kuchnia bardzo zróżnicowana pod względem położenia geograficznego. Jednak przepisy na chińskie jedzenie są bardzo proste i łatwe do zrobienia w domu. Warto je poznać i stosować, gdyż jest to kuchnia zdrowa i nietucząca.

Jak kształtowała się kuchnia chińska

Tradycyjne przepisy i potrawy chińskie z różnych regionów

Chiny rozciągają się na dużej przestrzeni i obejmują różne strefy klimatyczne, dlatego też kuchnia tego kraju nie jest jednolita. Menu poszczególnych regionów może się bardzo różnić. Na przykład przepisy kulinarne w kuchni pekińskiej, na północy Chin, w ogóle nie zawierają dań z ryżu, za to jada się dużo mięsa i makaronu. Natomiast dania z ryżem królują w kuchni kantońskiej, południa Chin. Zaś kuchnia południowo-wschodnich Chin słynie z pierożków i sosu sojowego. Kuchnia szanghajska preferuje słodkie jedzenie, zaś kuchnia syczuańska i hunańska potrawy bardzo pikantne.

Kuchnia chińska regionów północnych wykazuje wpływy mongolskie. Dlatego też jada się tam dużo mięsa pieczonego i smażonego. Ryż uprawia się na południu Chin, zaś wybrzeża słyną z owoców morza.

Podstawowe zasady i składniki kuchni chińskiej

Tradycje kulinarne Chin kojarzą się przede wszystkim z ryżem, wokiem i jedzeniem pałeczkami. Jednak kuchnia chińska jest niepowtarzalna i zupełnie inna niż kuchnia europejska czy amerykańska, nie tylko z powodu innych narzędzi kuchennych. W kuchni chińskiej nie występują takie składniki jak nabiał, mleko czy chleb. Jej charakterystyczną cechą jest duża ilość warzyw w menu oraz zestawienie kontrastowych smaków. Do wzbogacania smaku potraw w Chinach używa się sosu sojowego, sosu ostrygowego, sosu hoisin oraz imbiru i pieprzu seczuańskiego.

Podstawą kuchni chińskiej są warzywa, które jada się z ryżem, w zupie, w wywarach oraz jako nadzienie do pierożków. Kuchnia chińska nie jest jednak wegetariańska. W Chinach uważa się, że do jedzenia nadaje się wszystko co się rusza. Być może wynika to z faktu, że Chiny są krajem najczęściej dotykanym klęska głodu w historii. Wykorzystuje się jednak składniki, których kuchnia europejska nie stosuje i nie akceptuje, jak na przykład fermentowane jaja czy inne. Najpopularniejsze są jednak dania z mięsem wołowym, wieprzowym, rybą, czy też z kurczakiem. Klęski głodu spowodowały, że w Chinach opracowano metody “zero waste”. Do jedzenia wykorzystuje się wszystko co się da. Jedzenia się nie marnuje. Opracowano również metody konserwowania żywności, głównie przez marynowanie i fermentowanie.

Chinskie jedzenie charakteryzuje łączenie ze sobą różnych smaków, a szczególnie uzyskiwanie smaku umami, czyli czegoś w rodzaju smaku mięsnego. Niestety oznacza to stosowanie, szczególnie w podrzędnych restauracjach i barach, glutaminianu sodu, który w dużych ilościach może być szkodliwy dla zdrowia.

Charakterystyczne składniki kuchni chińskiej:

  • przetwory sojowe, jak sos sojowy, tofu,
  • ryż, makaron ryżowy, mąka ryżowa, ocet ryżowy,
  • makaron pszenny,
  • mięso: kurczak, kaczka, owoce morza,
  • warzywa: marchew, por, pędy bambusa,
  • grzyby mun i shitake,
  • przyprawy: imbir, sos rybny, sos ostrygowy.

W kuchni chińskiej brakuje wielu produktów, z których słynie kuchnia europejska. Przede wszystkim nie ma w niej mleka, przetworów mlecznych i serów, gdyż większość Chińczyków nie posiada tolerancji laktozy. Klasyczna kuchnia chińska nie zawierała dań z ziemniaków, które nie były tam uprawiane. Jednak obecnie uprawia się coraz więcej ziemniaków, zaś rząd zachęca do wprowadzenia ich do codziennego menu i zmiany nawyków żywieniowych.

Obyczaje kulinarne Chińczyków

Jedzenie w Chinach stanowi ważny aspekt życia, który się celebruje i który wymaga specjalnej etykiety. Jada się pałeczkami i sztuki tej każdy Chińczyk uczy się od dziecka. Istnieje też specjalna etykieta związana z posiłkami i używaniem pałeczek.

W Chinach na śniadanie nie jada się pieczywa ani kanapek, jak w kuchni europejskiej. Śniadania jada się na ciepło i bardzo często nie w domu, lecz w restauracji, w drodze do pracy. W Chinach, szczególnie na północy, jada się wszelkiego rodzaju potrawy mączne, jak pierożki, makaron, naleśniki, i zupy, zaś popija mlekiem sojowym.

Typowy posiłek w Chinach zaczyna się od podania gorącej herbaty dla pobudzenia apetytu. Najpierw podaje się dania na zimno. Następnie w kolejności jest danie smażone. Zwieńczeniem obiadu jest ciepła zupa. Zaś po obiedzie zjada się deser i owoce.

Najpopularniejsze oryginalne dania chińskie

Najpopularniejsze potrawy kuchni chińskiej

Najbardziej oryginalne danie kuchni pekińskiej to oczywiście kaczka po pekińsku, czyli kaczka z chrupiącą skórką. Danie to przyrządza się przez wpompowanie powietrza pod skórę, aby oddzielić skórę od mięsa. Skórę pokrywa się glazurą i zawiesza kaczkę na 24 godziny, a następnie piecze w ceglanym piecu. Danie to podaje się w dwóch etapach, najpierw danie mięsne z warzywami, a następnie zupę ugotowaną na kościach.

Typowym daniem kuchni chińskiej są sajgonki, znane u nas z kuchni wietnamskiej, czyli rodzaj krokietów. W Chinach najczęściej robi się krokiety z wołowiną, z kurczakiem lub z krewetkami oraz z warzywami. W wersji chińskiej są one owinięte ciastem pszennym i smażone w głębokim tłuszczu.

Pierożki dim sum stanowią jedną z najbardziej popularnych przekąsek w Chinach. Oryginalne pierożki robi się z nadzieniem z mięsa lub krewetek. Ciasto jest cieniutkie i elastyczne, tak że pozwala na ulepienie charakterystycznych sakiewek. Do pierożków podaje się sos sojowy do maczania.

Jedną z najpopularniejszych chińskich zup jest zupa wonton, czyli klarowny rosół drobiowy z dodatkiem grzybów shitake, kapusty pekińskiej i dymki. Zupę podaje się z cienkim makaronem oraz z tradycyjnymi pierożkami wonton z pikantnym farszem z wieprzowiną. W różnych regionach Chin pierożki gotuje się w zupie lub osobno.

Jakie dania chińskie można zrobić samemu w domu

Dania kuchni chińskiej są dość proste i łatwe do zrobienia w domu. Nie zawsze możemy dostać oryginalne składniki, jak sos ostrygowy czy ocet ryżowy, jednak można je zastąpić. Samodzielnie wykonane dania może nie będą identyczne jak oryginalne, lecz równie smaczne. Ważnym elementem jest patelnia wok, jednak można ją zastąpić głęboką patelnią z nieprzywierajacą powłoką.

Proste i łatwe do wykonania są chińskie dania z kurczakiem. W warunkach domowych możemy wykorzystać ciekawe, chińskie przepisy na dania z kurczakiem, jak: kurczak słodko-kwaśny, sajgonki z kurczakiem owinięte w papier ryżowy, czy też chińską zupę z kurczakiem.

Pozostałe przepisy kuchni chińskiej

Często zadawane pytania
Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto