Zupy

Ilustracja: Przepisy na zupy - zobacz najlepsze pomysły na pyszne zupy

Zupa stanowi tradycyjne danie obiadowe w wielu kuchniach świata. Z uwagi na łatwość wykonania jest to jedno z najstarszych dań wymyślonych przez ludzi. Klasyczny przepis na zupę wymaga wywaru mięsnego lub warzywnego, tzw. bulionu. Na bazie bulionu gotujemy różne rodzaje zup, dodając do wywaru różne warzywa. Zupy mogą być klarowne, zagęszczone lub w postaci zmiksowanego kremu. Zupy jemy najczęściej na obiad. Zupa może być także przekąską podczas przerwy w pracy lub wykwintnym daniem na przyjęciu.

Przepisy na zupy - zobacz najlepsze pomysły na pyszne zupy

Zupa stanowi potrawę, które towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Zupa jest łatwa do przygotowania, szybka i pożywna. W praktyce jest to jedna z najłatwiejszych dań do wykonania, zaś wariantów jest mnóstwo. Niegdyś wywar mięsny gotowało się wiele godzin. Obecnie są nowe możliwości, jak na przykład kostki rosołowe czy wywary jarskie. Aby szybko przygotować danie obiadowe wystarczy dodać różne warzywa do wywaru. Dobre przepisy i zdjęcia można łatwo znaleźć w książkach kucharskich i w sieci.

Skąd pochodzą przepisy na zupę

Skąd się wzięły pomysły na pyszne zupy

Zastanawiamy się kto pierwszy wpadł na pomysł na zupę. Zupa jest tak stara jak ludzkość. O pradawnym pochodzeniu tej potrawy świadczy fakt, że zupa występuje w każdej kuchni na świecie. Jako wodny wywar z różnych składników, zupa stanowi najprostszą potrawę na świecie, którą najłatwiej zrobić. Prawdopodobnie pomysł na zupę zrodził się, kiedy pierwotni ludzie zaczęli dbać o starych ludzi, będących kopalnią wiedzy. Starano się przygotować płynną, rozdrobnioną potrawę dla ludzi bez zębów.

Początkowo zupy gotowano w dołku wykopanym w ziemi, który wykładano skórą zwierzęcą. Wlewano do niego wodę i wrzucano gorące kamienie z ogniska. Prawdopodobnie pierwszym ludem, który wymyślił zupy, byli neandertalczycy. Wywary gotowano także w workach zrobionych ze zwierzęcych żołądków do których wrzucano zagrzane w ogniu kamienie. Wynalezienie ceramiki ok. 5000 lat p.n.e. oraz produkcji garnków z miedzi, a potem brązu i innych metali, ułatwiło gotowanie wywarów na wodzie. Była to rewolucja, która wpłynęła na rozwój cywilizacji, gdyż odżywianie się gotowanymi warzywami dawało więcej witamin i związków odżywczych, a co za tym idzie wzmacniało populację.

Zupa przeżywała okres największej popularności w czasach renesansu. W domach królewskich, arystokratycznych i szlacheckich, gotowano wiele rodzajów zup z ogromną ilością mięsa. Zupy jedli także biedacy, dla których był to sposób na tanie, pożywne jedzenie. Niegdyś mało kto jadł mięso, a jeśli już to tylko na niedzielny obiad. Dlatego też starano się pozyskać jak najwięcej składników odżywczych przez długie gotowanie bulionu na kościach.

Zupa w kuchniach świata

Zupa składająca się z wywaru mięsnego z warzywnymi dodatkami stanowi smaczne danie popularne na całym świecie. W różnych regionach upowszechniły się jednak ciekawe warianty klasycznej zupy. W większości krajów składniki zupy gotuje się razem. Natomiast w Japonii, osobno ugotowany ryż i inne składniki, zalewa się bulionem. W Hiszpanii, tradycyjne gazpacho, to zupa bez gotowania, przygotowana przez połączenie zmiksowanych warzyw z oliwą, octem i namoczonym chlebem. W Grecji zupę zagęszcza się jajkiem.

W kuchniach świata znajdujemy takie, ciekawe rodzaje zup jak:

  • hiszpańskie gazpacho,
  • włoska stracciatella, będąca rosołem z lanymi kluskami i parmezanem,
  • amerykański mięsno-rybny chowder,
  • japońska zupa miso z fermentowanej soi,
  • zupy tajskie z mleczkiem kokosowym.

Zupa jako klasyczne, domowe danie obiadowe

Pyszne zupy na zdrowie

Wywar wodny z mięsa, kości i warzyw uwalnia swoje składniki odżywcze podczas gotowania. Dlatego też zupy zyskały taką popularność. Niektóre warzywa, na przykład ziemniaki, nie nadają się do jedzenia w postaci surowej, zaś ich składniki nie zostałyby wchłonięte przez układ pokarmowy człowieka. Dlatego też ludy, które odkryły ten sposób uzupełniania witamin i składników odżywczych, łatwiej radziły sobie w świecie i wygrywały.

Zupy są bardzo sycące i nie kaloryczne, dlatego też nadają się idealnie dla osób odchudzających się. Ponadto zupa jest źródłem łatwo przyswajalnych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. W chłodnym klimacie zupy rozgrzewają i wspomagają układ odpornościowy. Zupy są też idealną potrawą dla osób, które nie lubią warzyw.

Z jakiej okazji serwujemy smaczne zupy w tradycyjnej kuchni polskiej

W tradycji polskiej zupę serwujemy na obiad jako pierwsze danie. Tradycyjne, polskie dania obiadowe obejmują: zupę, drugie danie oraz deser. Bardzo podobnie sprawa się ma z daniami świątecznymi.

Tradycyjne, polskie święta oraz imprezy rodzinne, kiedy goście siedzą przy dużym stole, także nie mogą obyć się bez zupy. Serwuje się wówczas zupy bardziej wykwintne oraz takie, które trudniej zrobić na co dzień. Klasycznym daniem świątecznym jest zupa grzybowa oraz rosół, czy też zupa rybna.

Niektóre przepisy na zupę na trwałe weszły do polskiej tradycji świątecznej. Świętem, kiedy jada się zupy, jest wigilia świąt Bożego Narodzenia, w czasie której obowiązuje post bezmięsny. Klasyczną zupą wigilijną jest barszcz z uszkami. Na wigilię jadamy również zupy rybne i grzybowe. Klasycznym daniem na Wielkanoc jest żurek z jajkiem lub z kiełbasą.

W czasie nowoczesnych imprez, gdzie goście nie siedzą przy wspólnych stole, rzadko serwuje się zupy. Jest to danie trudne do podania na barku, zaś jedzenie płynnej zupy przez gości, którzy przemieszczają się, grozi zalaniem kreacji lub podłogi. Wymyślono jednak nowe sposoby serwowania zup, które zwykle stanowią przystawkę. Pyszne zupy podaje się w kubeczku, jako płyn do wypicia. Jako przystawka króluje barszcz lub rosół, który można wypić z kubeczka lub filiżanki. Świetny pomysł na zupę na imprezę, to zupa krem, którą można serwować w kubeczku i, którą trudno jest rozlać.

Zupy je się nie tylko na obiad. Kiedyś typowym daniem śniadaniowym była zupa mleczna. Na śniadanie można było zrobić płatki owsiane na mleku, kluski czy ryż z mlekiem, na słodko lub na słono. Tradycja ta odchodzi w niepamięć, a zupy mleczne są coraz rzadziej spotykane jako danie domowe. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że zupa mleczna musi być świeżo przygotowana, zaś mało kto ma czas, przed pracą, na gotowanie. Szybciej jest zrobić kanapki.

Jak jeść zupy

O ile domowe zupy zjadamy na obiad z talerza lub miseczki, to obiad świąteczny wymaga szczególnej oprawy. W czasie tradycyjnych imprez zupy serwuje się w wazie, z której gospodarz nalewa zupę gościom lub goście nalewają sobie sami do talerzy. Łyżka wazowa powinna być podana na tacy, trzonkiem w kierunku gości.

Jeśli zupa zawiera dodatki, jak na przykład jajko lub kiełbasa w żurku, najpierw jemy zupę, a na koniec zjadamy dodatki widelcem i nożem. Nie dmuchamy, aby schłodzić zupę, zaś na koniec nie przechylamy talerza, aby wyjeść do końca, lecz resztę zostawiamy.

Można również zupę podawać do stołu już na talerzach. Ciekawy pomysł na zupę stanowi podawanie jej w miseczce z chleba. Jest to ciekawe rozwiązanie, choć bardziej pracochłonne, gdyż chlebki trzeba odciąć u góry, wydrążyć i zapiec w piekarniku. Tym sposobem można podawać zupy gęste, np. wielkanocny żurek.

Tradycyjne i nowe przepisy na zupę w kuchni polskiej

Tradycyjne, dobre przepisy na zupę polską - składniki i zdjęcia

Klasyczne, dobre przepisy na zupę stosują, jako bazę, wywar mięsny lub warzywny, tzw. bulion. Bulion nie jest trudny do zrobienia, gdyż gotuje się praktycznie sam. Należy jednak wygospodarować dużo czasu, gdyż tradycyjny bulion mięsny należy gotować 8 godzin, zaś bulion warzywny 2 godziny. Bulion tradycyjnie gotuje się na mięsie wołowym, drobiowym lub na kościach. Dodajemy do niego warzywa i przyprawy, zaś składniki wrzucamy na zimną wodę.

Tradycyjnie w polskiej kuchni bulion stanowił podstawę do ugotowania rosołu, który był klasycznym daniem na niedzielny obiad. Rosół jest zupą klarowną z dodatkiem makaronu. Czasem dodaje się na talerzu 1 marchewkę. W tradycyjnej kuchni wykorzystywało się warzywa z rosołu do zrobienia sałatki warzywnej z majonezem. Mięso z bulionu nie jest zbyt smaczne, dlatego też kiedyś wykorzystywało się je w postaci zmielonej do kotletów, farszu do pierogów lub do pasztetu.

Resztę rosołu czy bulionu, który został na poniedziałek, wykorzystywało się do tworzenia różnych rodzajów zup, jak zupa pomidorowa, krupnik, grochowa czy barszcz. Wszystkie te zupy i inne składają się z bulionu, do którego dodaje się różne warzywne dodatki.

Aby zupa była bardziej pożywna dodaje się do niej węglowodany, jak:

  • kasza - kasza krakowska, pęczak,
  • ryż,
  • makaron,
  • kluski, np.: kluski lane, zacierki, tarte ciasto, grzanki, groszek ptysiowy,
  • pierogi lub uszka,
  • jajka.

Zależnie od tradycji w niektórych domach do zupy podaje się kromki chleba lub paszteciki.

Rodzaje zup w kuchni polskiej

Zupy dzielimy na klarowne i zagęszczone. Zupy zagęszczone uzyskuje się przez dodanie, pod koniec gotowania, śmietany lub zasmażki. Zupy mogą być też na słodko i na słono, na ciepło i na zimno. Zupy jako dania obiadowe są najczęściej niesłodkie. Właściwie jest tylko jeden rodzaj zupy na słodko, czyli zupa owocowa z makaronem. Jest to danie szczególnie lubiane przez dzieci. To smaczne danie przygotowuje się jako gęsty kompot z owocami i z dodatkiem makaronu. Jednak obecnie danie to wyszło z mody i coraz rzadziej gości na polskich stołach.

Przygotowanie zupy polega głównie na gotowaniu, dlatego większość zup podaje się na ciepło. Zupę należy zjeść póki jest ciepła, ponieważ na zimno praktycznie nie nadaje się do jedzenia. Jedyne smaczne danie w postaci zupy na zimno to tzw. chłodnik. Chłodnik stanowi świetny pomysł na zupę w czasie upału. Jej głównym składnikiem jest jogurt, kefir, lub zsiadłe mleko z dodatkiem utartych, surowych, wiosennych warzyw, jak ogórek, burak, rzodkiewka itp. Prócz chłodniku, na zimno można także zjeść zupę owocową. Rodzajem zupy jest dawna potrawa polskich chłopów, czyli zsiadłe mleko z kartoflami.

Klasyczne rodzaje zup w kuchni polskiej:

  • zupa jarzynowa,
  • zupa pomidorowa,
  • barszcz,
  • rosół,
  • żurek,
  • grochówka,
  • krupnik,
  • zupa owocowa.

Co ciekawe, klasyczne, smaczne danie jakim jest fasolka po bretońsku, to także zupa, tyle że bardzo gęsta. Obecnie coraz większą popularność zdobywają zupy krem, które przygotowujemy poprzez zmiksowanie zupy. Najczęściej zupy krem robi się z mniejszej ilości składników. Przykładem zupy krem może być zupa z dyni z ziemniakami.

Nowe i ciekawe przepisy na zupę

Obecnie wiele osób przechodzi na dietę wegetariańską lub po prostu chce ograniczyć spożycie mięsa. Zupy można zrobić także bez mięsa, na przykład na maśle czy innym tłuszczu. Wystarczy zrobić wywar z różnych warzyw, zaś tajemnica smaku tkwi w dodaniu przypraw. Pomysły na zupę mogą być praktycznie nieograniczone. Wystarczy zrobić wywar mięsny lub warzywny i dodać dowolne warzywa, sól, pieprz i przyprawy do smaku. Dlatego też warto oglądać pomysły na zupy i zdjęcia w książkach kucharskich i w sieci, aby znaleźć dla siebie to, co nam będzie smakowało.

Tradycyjne zupy, gotowane na bulionie, wyszły z mody, głównie z powodu braku czasu. Jednak zupy coraz częściej wracają do łask, gdyż w gruncie rzeczy ich przygotowanie nie jest pracochłonne. Dlatego też dużą popularność zdobywa szybka zupa z torebki, którą wystarczy zalać wodą. Tego typu szybka zupa nie jest jednak zdrowa, gdyż opakowanie zawiera konserwanty i glutaminian sodu. Dlatego warto samemu nauczyć się gotować zupy, gdyż wbrew pozorom nie jest to trudne. Aby ugotować zupę wystarczy popularna kostka rosołowa lub dla wegetarian, wywar warzywny na maśle.

Pozostałe przepisy na zupy

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto