Pizza

Ilustracja: Przepisy na pizzę - zobacz wyjątkowe pomysły na domową pizzę

Pizza to tradycyjna potrawa kuchni włoskiej, która zdobyła wielką popularność na świecie. Obecnie stała się ona modną potrawą na imprezę, czy na spotkania towarzyskie oraz popularnym fastfoodem. Pizzę robi się z mąki pszennej, do której dodaje się takie składniki jak: suche drożdże, woda, oliwa i sól. Tradycyjnie pizzę robiono ze świeżymi drożdżami i wypiekano w piecu opalanym drewnem. Ciasto musi być chrupiące na wierzchu i ciągnące w środku. Pizza składa się z ciasta na spód oraz z dodatków na wierzchu, jak sos pomidorowy, ser mozzarella i wiele innych. Włosi wymyślili ponad 50 regionalnych rodzajów pizzy, lecz najpopularniejsze to pizza neapolitańska i rzymska. Natomiast na świecie powstała ogromna ilość rodzajów pizzy w zależności od rodzaju ciasta i dodatków.

Przepisy na pizzę - zobacz wyjątkowe pomysły na domową pizzę

Uwielbiamy pizzę z pomidorami, ciągnącym się serem i pysznym, chrupiącym ciastem. Pizza stała się popularnym daniem na imprezę, na spotkanie ze znajomymi, oraz zamiast obiadu czy kolacji. Kiedy chcemy odpocząć od gotowania lub zjeść coś niedrogiego i pysznego, zamawiamy pizzę. Pizza wymaga specjalnego pieca, jednak w domu można również zrobić pyszną pizzę z mąki pszennej z mokrymi drożdżami. Przedstawiamy sprawdzony przepis, jak zrobić świetne ciasto do pizzy w domu. Opisujemy historię pizzy i jej różne rodzaje, jakie stworzono na świecie.

Pizza - kto wymyślił przepis na pizzę

Czym jest pizza

Pizza pochodzi z kuchni włoskiej, lecz w ciągu ostatnich lat rozpowszechniła się na całym świecie, gdzie powstały różne rodzaje i odmiany regionalne. Pizza jest daniem dość trudnym do zrobienia w domu, jednak bez trudu można ją zamówić w pizzerii, które w ostatnich latach wyrosły jak grzyby po deszczu we wszystkich miastach świata.

Pizza stanowi płaski, okrągły placek z ciasta drożdżowego, który tradycyjnie na wierzchu posmarowany jest sosem pomidorowym z przyprawami, posypany serem mozzarellą lub parmezanem i zapieczony w specjalnym piecu, w wysokiej temperaturze. Połączenie pszennego placka, sera i sosu pomidorowego tworzy niezwykłą kompozycję smakową, która zdobyła ogromne uznanie na całym świecie.

Kto wymyślił przepis na pizzę

Okrągłe placki z dodatkami znane były od zarania dziejów i rozpowszechniły się we wszystkich kulturach świata. Starodawny chleb przyjmował kształt okrągłego placka. Jadano go łamiąc na kawałki i maczając w oliwie lub w zupie. W zależności od kuchni różnych regionów świata, placki nadziewa się lub smaruje różnymi dodatkami i składa w bardzo różny sposób. Z okrągłych placków powstały, na przykład tradycyjne naleśniki, różne rodzaje tortilli popularnych w kulturze hiszpańskiej, czy gruziński chaczapuri z różnymi dodatkami zawijane w kopertę.

Natomiast we Włoszech tradycyjnym daniem był prosty placek z ciasta, z dodatkiem soli, ziół i sera, zapiekanego w specjalnych piecach o wysokiej temperaturze. Chleb zwany focaccia znany był już w starożytnym Rzymie, gdzie jadano go z solą, ziołami i serem. Focaccia z ciasta drożdżowego długo wyrasta. Po upieczeniu podaje się ją na ciepło. Focaccia stała się pierwowzorem pizzy, która nie wymaga tak długiego okresu wyrastania. Pizzę wyciąga się ręcznie na cienkie ciasto, zaś po upieczeniu nie składa się jej, lecz podaje pokrojoną na kawałki. Pochodzenie samego słowa pizza jest nieznane. Nazwa ta pojawiła się juże X wieku.

Dopiero po odkryciach geograficznych do Europy zawędrowały pomidory, które stały się podstawowym dodatkiem do pizzy. Już w XVIII wieku w Neapolu pojawiły się pierwsze pizzerie serwujące pizzę. Lokale te stały się ulubionym miejscem dla arystokracji i koronowanych głów. W XIX wieku pizza zawędrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczęły powstawać pizzerie. Jednak największą popularność pizzy na całym świecie datuje się dopiero na czasy po II wojnie światowej. Popularność pizzy w tym czasie ma związek ze zubożeniem społeczeństwa po wojnie, kiedy to ludzie szukali taniego posiłku, jakim bez wątpienia jest pizza.

Co ciekawe, pizza jest najbardziej popularna w Europie i w USA. Oprócz Włoch i pobliskiej Malty, najwięcej pizzy jada się ja głównie we Francji, Niemczech, krajach anglosaskich, w Hiszpanii i w Polsce. Jednak pizza ma zwolenników na całym świecie.

W Japonii po II wojnie światowej zaadaptowano włoską pizzę do sytuacji powojennej biedy i kryzysu. Powstała wtedy japońska wersja pizzy, okonomiyaki, gdzie na smażonym na patelni placku pszennym kładzie się to cokolwiek mamy akurat w domu. Obecnie w Japonii pizza jest popularna i dostępna w restauracjach na miejscu i na wynos. Sery są w Japonii droższe i trudniej dostępne, dlatego też pizza jest droższa.

Kiedy podajemy pizzę

Obecnie pizza stanowi tradycyjne danie serwowane w restauracjach specjalizujących się w kuchni włoskiej oraz w specjalnych pizzeriach, które oferują różne rodzaje pizzy z różnymi dodatkami. Pizza stała się też jednym z fastfood, które robi się taśmowo i rozwozi do klientów. W czasach ogromnego pośpiechu życia i braku czasu wiele osób rezygnuje z gotowanie posiłków, gdyż w każdej chwili można zamówić pizze. Zamawianie pizzy stało się tradycją spotkań towarzyskich i imprez. Gdy nagle zawitają goście, wystarczy zamówić pizzę.

Pizzę trudno jest zrobić w domu, dlatego też jadamy ją głównie w restauracji lub zamawiamy do domu. Podajemy ją zwykle na ciepło, lecz dobrze smakuje również na zimno. Pizzę kroi się specjalnym nożem na równe wycinki koła i je trzymając w ręku.

Sposób jedzenia pizzy jest dość dowolny i nie ma co do tego szczególnych zasad savoir vivre. Tradycyjnie je się pizzę biorąc kawałek do ręki i odgryza zaczynając od cienkiego końca. Niektórzy nie lubią grubego brzegu pizzy i zostawiają go. Pizzę można jeść równie dobrze nożem i widelcem i jest to najbardziej elegancki sposób, szczególnie jeśli pizza polana jest oliwą.

Pizza należy do popularnych fastfoodów i nie jest to szczególnie zdrowe jedzenie. Zawiera głównie węglowodany, lecz także witaminy A i C. Jeden kawałek pizzy nie jest zbyt kaloryczny, jednak zwykle nie poprzestajemy na jednym kawałku. Dlatego też warto ograniczyć zamawianie pizzy na specjalne okazje. Najlepiej wybrać się na pizze do dobrego lokalu serwującego kuchnię włoską zrobioną na miejscu ze świeżych składników. Najlepiej unikać mrożonej pizzy, która może zawierać konserwanty. Warto pamiętać również, że tania pizza sprzedawana w popularnych fastfoodach robiona jest z tanich składników i może zawierać mnóstwo konserwantów, zaś składniki są niskiej jakości.

Pochodzenie i rodzaje pizzy włoskiej

We Włoszech istnieje ponad 50 rodzajów pizzy. Popularna, stołowa pizza sprzedawana wszędzie we Włoszech ma kształt prostokątny. Natomiast generalnie najpopularniejsze są dwa rodzaje pizzy włoskiej:

  • pizza rzymska jest gruba i wygląda rustykalnie,
  • pizza neapolitańska jest cienka i prosta.

Wyróżniamy też różne rodzaje pizzy w zależności od tego, co jest na wierzchu. Najpopularniejsza jest pizza margherita z pomidorami, mozzarellą i bazylią. Pizza Carbonara ma wierzch z bekonu, jajek, mozzarelli, parmezanu i sosu pomidorowego. Dla wegetarian przygotowuje się pizzę bez mięsa. Pizze mają różne nazwy w zależności od dodatków. W większości stylów pizza jest okrągła, zaś pizza sycylijska pieczona jest na blasze prostokątnej. Pizza genueńską bardziej przypomina placek focaccia i jada się ją tylko z oliwą i parmezanem, zaś czasami z pesto.

Jak wygląda pizza amerykańska

Pizza stała się bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, gdzie pierwsza pizzeria została założona w 1905 roku. Ponieważ klientów nie stać było na kupowanie całej pizzy, wytworzył się zwyczaj cięcia jej i sprzedawania na kawałki. Pizza amerykańska, w wersji nowojorskiej, jest bardzo duża, nawet do 45 cm średnicy, zaś ciasto jest bardzo miękkie, gdyż robi się je z wysokoglutenowej mąki. Na wierzchu kładzie się sos pomidorowy i ser mozzarella, a następnie różne dodatki według smaku. Pizzę tę sprzedaje się na kawałki, złożone na pół.

W związku z modą na zdrową żywność powstała pizza w stylu kalifornijskim. Jest ona mniejsza i cieńsza od pizzy w stylu nowojorskim. Jej charakterystyczną cechą są dodatki, które mają być zdrowe. Może być to, na przykład, awokado, karczochy, krewetki, kawior, łosoś, kaczka i inne.

Zupełnie inna jest pizza w stylu chicagowskim, która robiona jest na grubym cieście drożdżowym. Na wierzchu układa się najpierw ser mozzarella oraz dodatki, a całość polewa szczelnie dużą ilością sosu pomidorowego.

Klasyczny przepisy na ciasto do pizzy

Idealne ciasto na tradycyjną włoską pizzę robi się z maki pszennej. Pozostałe składniki na spód do pizzy to woda, sól, drożdże i oliwa. Po wyrośnięciu ciasto nie jest rozwałkowywanie, lecz ręcznie wyrabiane i rozciągane. Pizzę piecze się w specjalnych piecach opalanych drewnem. Pizzę wkłada się do gorącego pieca i kilkakrotnie obraca w czasie pieczenia. Idealne ciasto powinno być chrupkie, przyrumienione na brzegach, zaś środek powinien być ciągnący.

W Polsce pizza różni się od włoskiego odpowiednika dodatkami, gdyż prawdziwe włoskie sery są mało dostępne i bardzo drogie. Polska tania pizza przeszła długą ewolucję od różnych, nieudanych początków. Polska pizza robiona jest na dość grubym i wyrośniętym cieście i zawiera ogromną ilość dodatków. Na wierzchu pizzy musi znaleźć się ciągnący ser na gorąco. Najczęściej jest to zwykły, polski ser żółty.

Domowa pizza - jak samodzielnie zrobić dobry spód do pizzy

Sprawdzone przepisy na ciasto do pizzy

Czy dobry spód do pizzy można zrobić samemu? Zdania na ten temat są podzielone. Klasyczna pizza wymaga specjalnego pieca na wysoką temperaturę. Domowa pizza nie będzie identyczna, jak klasyczna pizza włoska, lecz może być równie smaczna.

Podstawowe składniki, jakich będziemy potrzebowali, aby zrobić idealne ciasto do pizzy, to mąka pszenna, woda, sól, suche drożdże i oliwa. Ciasto do pizzy można zrobić również ze świeżymi drożdżami. Potrzebna będzie także duża blacha z dość grubym dnem.

Aby zrobić dobre ciasto do pizzy zmieszaj mąkę z mokrymi drożdżami, wodą, oliwą lub olejem i łyżką soli. Odstaw ciasto do wyrośnięcia. Jeśli jest to ciasto ze świeżymi drożdżami powinno wyrastać około 30 - 45 minut. Następnie potrzebna będzie duża blacha, na której uformuj ciasto rozciągając, tak aby powstał cienki spód.

Sprawdzone przepisy na ciasto do pizzy podają kilka zasad, których należy się trzymać, aby domowa pizza wyszła pyszna i chrupiąca. Dobry spód do pizzy można zrobić zarówno z mokrymi drożdżami jak i z drożdżami instant. Suche drożdże potrzebują krótszego czasu do wyrośnięcia. Ciasto na spód do pizzy nie może być wyrabiane mikserem. Wyrabiamy je ręcznie lub robotem kuchennym, który posiada hak do wyrabiania ciasta.

Ciekawym i modnym pomysłem na nietuzinkową pizzę, jest pizza Stromboli. Różni się ona tym, że podaję się ją zwiniętą jak roladę. Ciasto musi być cieniutkie. Na wierzchu układamy wędlinę, sos pomidorowy oraz duże ilości startego sera żółtego i dodatki do smaku. Pieczemy około 45 minut i podajemy pokrojoną na plasterki.

Sprawdzone pomysły na wierzch pizzy

Podstawą współczesnej pizzy są pomidory. Dlatego też warto zrobić samodzielnie przecier pomidorowy z bazylią i oregano. Drugim, tradycyjnym składnikiem pizzy jest ser mozzarella. Jeśli go jednak nie mamy, możemy zastąpić go innymi składnikami. W tym wypadku wyobraźnia nie ma granic. Na wierzch domowej pizzy możemy położyć to, co nam smakuje.

Świetnie smakuje pizza z plasterkami kiełbasy z utartą mozzarellą i rukolą. Świetnym pomysłem jest także boczek z suszonymi pomidorami i parmezanem. Pizzę wegetariańską robimy zastępując mięso pieczarkami.

Pozostałe przepisy na pizzę

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto