Dania mięsne

Ilustracja: Pomysły i przepisy na dania mięsne - zobacz przepisy, które Cię zachwycą

Mięso, jako podstawowe źródło białka, stanowi podstawę diety współczesnego człowieka. Za mięso uważa się tkanki i podroby zwierząt i ptaków ciepłokrwistych. W naszej kulturze jada się mięso wołowe, wieprzowe, drobiowe, baraninę i króliki. Wskutek kontrowersyjnej hodowli przemysłowej mięso stało się tanie i ogólnodostępne, jednak jego nadmiar w diecie jest przyczyną chorób cywilizacyjnych. Główną zaletą potraw z mięsa, jest nie tylko to, że są smaczne, lecz także łatwe do przyrządzenia. Zaś smak mięsny, szczególnie mięsa pieczonego, obok słodkiego, jest najbardziej atrakcyjny dla człowieka.

Pomysły i przepisy na dania mięsne - zobacz przepisy, które Cię zachwycą

Zapach dań mięsnych, a szczególnie mięsa pieczonego czy smażonego, jest tak przyciągający, że ślinka cieknie na samą myśl. Wędliny do chleba, czy obiadowe, mięsne dania główne na gorąco stanowią podstawę diety człowieka. Lubimy mięso na co dzień i na imprezie. Żadne święta czy imprezy nie mogą obyć się bez dań mięsnych. Dowiedz się dlaczego tak lubimy dania mięsne i poznaj przepisy kulinarne na ciekawe potrawy z mięsa.

Od kiedy jemy potrawy mięsne

Skąd się wzięło mięso w naszym menu

Dania mięsne towarzyszą człowiekowi od momentu, gdy nauczył się polować czy też odbierać drapieżnikom ich zdobycz. Natomiast przepisy kulinarne na dania z mięsa powstały już wtedy, gdy ludzie nauczyli się piec mięso na ogniu lub gotować w wodzie. Pierwsze proste i szybkie dania z mięsa na gorąco powstały wskutek pieczenia mięsa na rożnie nad ogniskiem.

Mięso stanowi podstawowe źródło białka, lecz przed wiekami ludzie nie jedli tyle mięsa co teraz. W pierwszych wiekach istnienia ludzkości panowała gospodarka łowiecko-zbieracka. Jednak polowanie nie było ani łatwe ani bezpieczne. Ponadto zdobycz należało szybko zjeść, ususzyć lub zamrozić, gdyż mięso szybko się psuje. Po udanym polowaniu zapraszano na imprezę sąsiednie plemiona, aby mięso szybko zjeść. Na co dzień źródłem białka były owady, jaja oraz pestki i orzechy.

Udomowienie zwierząt również nie pozwalało ludziom na raczenie się mięsem na co dzień. Do początków XX wieku, dania mięsne pojawiały się głównie na stołach bogatych rodzin, a i to nie codziennie. Warstwy średnie jadały mięso tylko na niedzielny obiad lub od święta, zaś prosty lud mógł sobie pozwolić na podroby od święta.

Spożywanie mięsa od zarania dziejów regulowane jest przez nakazy religijne, które mają swoje źródło w ekonomii i klimacie. Dlatego też w Polsce i w kulturze chrześcijańskiej jemy mięso i podroby wołowe, wieprzowe, baraninę, króliki i mięso drobiowe, czyli mięso zwierząt ciepłokrwistych. Zakaz spożycia mięsa wieprzowego w niektórych religiach, prawdopodobnie wynika z tego, że hodowla świń jest w niektórych strefach klimatycznych bardzo nieekonomiczna. Niektóre religie, jak odłamy buddyzmu i hinduizmu, w ogóle zakazują jedzenia mięsa. Również w Polsce zgodnie z wielowiekową tradycją nie jadamy wielu rodzajów mięsa. Koniny, koziny czy dziczyzny nie jada się z powodów ekonomicznych. Są też gatunki mięsa, które w naszej kulturze burzą obrzydzenie.

Coraz większą popularność zdobywa ruch wegetariański czy wegański, który sprzeciwia się przemysłowej produkcji mięsa, a co za tym idzie cierpieniu zwierząt rzeźnych, jak również niekorzystnym wpływom przemysłowej hodowli na środowisko.

Wartość odżywcza potraw z mięsa

Człowiek jest z natury wszystkożerny, dlatego też potrawy z mięsa stanowią ważny element diety. Mięso jest podstawowym źródłem białka i tłuszczu, dzięki czemu dostarcza dużej ilości energii w krótkim czasie. Białko pochodzące z mięsa posiada wszystkie aminokwasy. W mięsie znajduje się także wiele składników mineralnych. Żelazo z mięsa jest lepiej wchłanialne. Mięso zawiera dużo fosforu, cynku, miedzi, magnezu i siarki. Ponadto mięso jest głównym źródłem witamin z grupy B.

Smak mięsa i tłuszczu jest dla człowieka szczególnie pociągający i atrakcyjny. Prawdopodobnie dlatego, że w prehistorii było ono pożądanym i trudnym do zdobycia źródłem energii. Dziś tłuszcz uważa się za przyczynę otyłości i chorób.

Pyszne tradycyjne przepisy kulinarne na dania mięsne

Potrawy mięsne w kuchni polskiej na co dzień

Według tradycji, w kuchni polskiej mięso je się jako część dania głównego. Zupy gotujemy na wywarze z mięsa lub kości, zaś wędliny jemy na śniadanie i kolację.

Tradycyjne dania główne w kuchni polskiej obejmują węglowodany w postaci ziemniaków, witaminy w postaci surówki oraz białka w postaci mięsa. Klasyczne dania z mięsa w kuchni polskiej to:

  • kotlet schabowy,
  • kotlet mielony,
  • gulasz mięsny,
  • klopsy,
  • pieczeń,
  • stek lub befsztyk
  • golonka.

W tradycyjnej kuchni polskiej mamy również klasyczne dania, które zawierają mięso, jak:

  • bigos,
  • fasolka po bretońsku,
  • flaki,
  • gołąbki,
  • boeuf strogonof,
  • pierogi z mięsem.

Pyszne menu na święta i na imprezę

Świąteczny stół nie może obyć się bez mięsa i wędlin. Pyszne potrawy mięsne stanowiły ukoronowanie stołu w czasie świąt religijnych i imprez rodzinnych. Tradycyjnie przystawkę stanowiły półmiski wędlin, jak pieczony schab, szynka czy pasztet. Niegdyś pasztety robiono samodzielnie w domu mieląc różne rodzaje mięsa. Pyszny, swojski pasztet pojawiał się tylko na stołach świątecznych, gdyż jego wykonanie jest pracochłonne.

Obecnie na imprezę przygotowujemy, jak niegdyś, mięsa pieczone, jak schab czy karkówka. Przyrządzamy lub zamawiamy bardziej proste, lecz ciekawe potrawy, jak mięsne roladki, pieczone kurczaki, carpaccio, szaszłyki itp.

Ciekawe potrawy z mięsa w kuchniach świata

Mięso króluje we wszystkich kuchniach świata. Kultur, w których obowiązuje kuchnia wegetariańska, jest na świecie bardzo niewiele.

Najpopularniejsze, ciekawe potrawy z kuchni świata:

  • czulent to długo gotowany gulasza z fasolą i kaszą będący świątecznym daniem kuchni żydowskiej,
  • cordon bleu czyli kotlet szwajcarski składa się z sera i szynki owiniętej sznyclem cielęcym,
  • curry to rodzaj potrawki w sosie zawierającej warzywa, ser, ryby i mięso,
  • fajita stanowi tradycyjną potrawę meksykańską złożoną z mięsa podawanego na tortilli,
  • kaczka po pekińsku z chrupiącą skórką to klasyczne danie chińskie,
  • lazania to danie kuchni włoskiej wykonane z dużych płatów makaronu przekładanych mięsem i warzywami,
  • musaka to grecka zapiekanka z mielonego mięsa, bakłażana i pomidorów.

Mięso stanowi także podstawę fast food, gdyż jest najbardziej smaczne i sycące. W barach szybkiej obsługi królują hamburger i hot dogi, czy też mięsna pizza. W Polsce, jako szybkie jedzenie uliczne królują tureckie i arabskie kebaby i gyros, które podaje się jako danie mięsne z warzywami w bułce.

Proste przepisy kulinarne na smaczne i szybkie potrawy z mięsa

Najprostsze, szybkie potrawy z mięsa to kiełbaski lub parówki na gorąco, które można zjeść na kolację, na przekąskę, na imprezie grillowej. Bardzo proste są dania główne na obiad z mięsa. Właściwie wystarczy kupić odpowiednie mięso na kotlety, obtoczyć w panierce i usmażyć. Najprostsze, smaczne mięsne menu na obiad to:

  • kotlet schabowy, z piersi z kurczaka, lub z polędwicy wołowej,
  • potrawką z kurczaka lub wołowiny,
  • pieczony kurczak.

Łatwe do zrobienia są mięsne dania jednogarnkowe, mięso duszone lub mięso w potrawce. Duszone mięso lub gulasz podajemy z ryżem, kaszą lub makaronem, zaś kotlety najczęściej z ziemniakami.

Potrawy mięsne cieszą się tak dużą popularnością, nie tylko dla tego, że są smaczne, lecz także dlatego, że są łatwe do zrobienia i proste. Obecna cywilizacja zmusza nas do przeznaczania więcej czasu na pracę czy rozwój osobisty, zaś coraz mniej na obowiązki domowe, które dzięki licznym udogodnieniom stają się coraz łatwiejsze. Nie mamy ani czasu ani ochoty na przygotowywania wymyślnych dan, zaś mięso jest idealne na proste i szybkie dania.

Pozostałe przepisy na dania mięsne

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto