Wyróżnione przepisy na diecie niskotłuszczowej
-
Chińszczyzna
Chińszczyzna to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Danie jest bardzo aromatyczne i świetnie sprawdzi się podczas …
15 + 20 min łatwy 6 699 kcal -
Keczup z dyni
Keczup z dyni to wspaniały i niezwykle aromatyczny dodatek do dań. Ten sos na bazie dyni jest nie tylko lekkostrawny, …
5 + 30 min łatwy 2 380 kcal -
Maca
Maca to świetny pomysł na pyszny chleb maca domowej roboty. Maca jest tradycyjnym żydowskim wyrobem, przygotowywanym na święto Pascha. Chleb …
10 + 20 min łatwy 6 -
Surówka z czerwonej kapusty z jabłkiem
Surówka z czerwonej kapusty z jabłkiem jest bardzo szybka w przygotowaniu. Składniki są ogólnodostępne przez cały rok, dlatego możesz ją …
10 min łatwy 5 72 kcal -
Kiszony kalafior
Kiszony kalafior to świetna propozycja na zdrowe i smaczne warzywa do obiadu na zimę. Kiszony kalafior jest pyszny i zdrowy. …
20 + 4 min łatwy 6 78 kcal
Pozostałe przepisy z diety niskotłuszczowej
-
Malibu z mlekiem
Malibu z mlekiem to bardzo dobry pomysł na pyszny kokosowy drink idealny na babski wieczór. Drinka można przygotować w dzbanku …
10 min łatwy 6 -
Spaghetti z dyni
Spaghetti z dyni to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Prosty przepis można wykorzystać w ciepły letni …
20 + 20 min łatwy 4 -
Powidło z borówki amerykańskiej
Powidło z borówki amerykańskiej to bardzo dobry pomysł na pyszny zdrowy deser. Własnoręcznie przygotowane powidło sprawdzi się doskonale jako dodatek …
10 + 70 min łatwy 6 -
Powidła z wiśni
Powidła z wiśni to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do ciast oraz śniadań na słodko. Powidła zrobione własnoręcznie cieszyć …
30 + 140 min łatwy 8 -
Surówka z buraka i jabłka
Surówka z buraka i jabłka to prawdziwy klasyk niedzielnych obiadów. Nic dziwnego. Jest nie tylko smaczna, ale i niezwykle dobra …
20 min łatwy 3 -
Pomidory w zalewie
Pomidory w zalewie to świetny pomysł na przetwory na zimę. Do ich przygotowania nie potrzeba wielu składników, a ich smak …
20 + 20 min łatwy 1 386 kcal
-
Sok z pomidorów
Sok z pomidorów może służyć jako napój lud dodatek do zup. Jest nie tylko pyszny, ale również zdrowy i sycący. …
30 + 5 min łatwy 10 -
Beziki
Beziki, czyli domowe małe bezy to pomysł na pyszny, słodki deser. Możesz podawać je samodzielnie, jako coś do przegryzienia do …
15 + 60 min średni 10 -
Precel
Precel to wyrób piekarski, którego historia i tradycja sięgają czasów średniowiecznych. Najprawdopodobniej pochodzi z Niemiec, jednak nie ma co tego …
30 + 15 min średni 8 -
Zaczyn na chleb
Zaczyn na chleb to podstawa do wykonania pysznego chleba. Sprawdź jak szybko wykonać najlepszy zaczyn z zakwasu żytniego. Aby wykonać …
720 min łatwy 1
-
Gumiklyjzy
Gumiklyjzy to nic innego jak pyszne, tradycyjne kluski śląskie. To świetnie rozwiązanie, jeśli marzą ci się mięciutkie, okrągłe kluseczki z …
20 + 5 min łatwy 6 -
Sos cumberland
Sos cumberland to zimny sos idealny do mięs. Często podawany jest na wielkanocnym stole. Ten prosty przepis na sos cumberland …
20 + 10 min łatwy 9 -
Sok z truskawek
Domowy sok z truskawek jest pyszny i bardzo łatwy w wykonaniu. Wystarczy kilka chwil by podać ten pyszny sok jako …
20 min łatwy 2 -
Kompot z wiśni do słoików
Kompot z wiśni do słoików to doskonała propozycja na pyszny kompot na zimę. Przetwory z wiśni w formie kompotu świetnie …
20 + 20 min łatwy 2 -
Zupa ogórkowa dla niemowlaka
Zupa ogórkowa dla niemowlaka to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla dzieci oraz reszty rodziny. Szybka zupa gotowana na …
15 + 50 min łatwy 7 -
Przecier ogórkowy na zimę
Przecier ogórkowy na zimę to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do zupy. Przecier pozwala na przygotowanie szybkiego posiłku, gdyż …
30 min łatwy 10
-
Nalewka z lipy
Nalewka z lipy to bardzo dobry pomysł na pyszny domowy napój alkoholowy. Nalewka z lipy jest idealnym dodatkiem do herbaty …
10 min łatwy 30 -
Koktajl mleczny
Koktajl mleczny z owocami to pyszny, domowy shake o smaku mango i truskawek. Koktajl stanowi doskonały pomysł na śniadanie, które …
10 min łatwy 4 -
Nalewka z orzecha
Nalewka z orzecha, tak zwana „orzechówka” to jeden z najpopularniejszych, polskich, tradycyjnych przepisów, które od wielu lat i pokoleń stosowane …
20 min łatwy 50 -
Muffinki warzywne
Muffinki warzywne to świetny przepis, który możecie wykorzystać na pyszne śniadanie, na obiad czy na kolację. Te dobre muffinki zasmakują …
15 + 20 min łatwy 12
-
Chleb na zakwasie żytnim
Tradycyjny chleb na zakwasie żytnim jest tak pyszny, że gdy raz go wykonacie, nie będziecie chcieli jeść innego pieczywa. Tak …
960 + 60 min średni 2 -
Pierś z kurczaka pod pierzynką
Pierś z kurczaka pod pierzynką to pomysł na szybki, zdrowy obiad idealny dla całej rodziny, również najmłodszych dzieci. Jest źródłem …
20 + 30 min łatwy 0 -
Zielone szparagi z patelni
Zielone szparagi z patelni to pomysł na pyszny, lekki, letni posiłek, który fantastycznie sprawdzi się na wiele okazji. Możesz podawać …
15 min łatwy 1 99 kcal -
Sałata z zielonych pomidorów na zimę
Sałata z zielonych pomidorów na zimę to świetny pomysł na pyszne, domowe przetwory. Tak przygotowane kwaśne pomidory w słodkiej zalewie …
720 + 30 min łatwy 5 244 kcal -
Pulpa pomidorowa
Pulpa pomidorowa przygotowana na zimę to świetny pomysł, jeśli lubisz dania na bazie sosu pomidorowego. Tak zapasteryzowane pomidory sprawdzą się …
20 + 15 min łatwy 10 -
Przecier pomidorowy Thermomix
Przecier pomidorowy Thermomix przygotowany na zimę to świetny pomysł, jeśli lubisz dania na bazie sosu pomidorowego. Tak zapasteryzowane pomidory sprawdzą …
15 + 30 min łatwy 2
-
Ogórki po koreańsku
Ogórki po koreańsku to bardzo dobry pomysł na chrupiący i zdrowy dodatek do obiadu. Ogórki świetnie sprawdzą się także dodane …
20 min łatwy 10 -
Nalewka z rabarbaru
Nalewka z rabarbaru na spirytusie to szybki i prosty sposób na domowy alkohol. Do jej przygotowania potrzebne są 4 składniki. …
30 min łatwy 5 254 kcal -
Sorbet truskawkowy
Sorbet truskawkowy to pyszne, puszyste lody o niesamowicie owocowym smaku. To świetny pomysł na deser nie tylko dla dzieci. Przepis …
20 + 15 min łatwy 4 132 kcal -
Kapusta kiszona w słoikach
Jeśli w Twojej kuchni nie może zabraknąć kapusty kiszonej, to dziś pokazujemy jak wykonać ją samodzielnie w słoiku. Wystarczy tylko …
30 min łatwy 10
Dieta niskotłuszczowa – zasady, działanie, przykładowe menu
Stosowanie diety ubogiej w tłuszcze powinno być tylko w określonych przypadkach. Stosowanie diety u osoby zdrowej w długim okresie czasu może być niebezpieczne dla zdrowia. Dieta mało tłuszczowa powinna być stosowana między innymi w przypadku występowania problemów zdrowotnych dotyczących dróg żółciowych, wątroby lub trzustki. Z artykułu dowiesz się jakie są zasady i działanie diety niskotłuszczowej i czy zawsze warto ją stosować. Sprawdzisz też jak wygląda przykładowe menu i potrawy w diecie ubogotłuszczowej.
Dla kogo jest dieta niskotłuszczowa?
Opinie wielu osób brzmią, że dieta beztłuszczowa lub ubogotłuszczowa pozwala szybko schudnąć. Opinie te są słuszne – dieta jest z reguły niskokaloryczna więc chudnie się szybko. Jednakże dieta beztłuszczowa pod żadnym pozorem nie powinna być wdrożona jeśli nie jest to konieczne. Dieta beztłuszczowa jest dietą, która zakłada dzienne spożycie tłuszczu do 10%. Kuchnia ubogotłuszczowa dopuszcza wyższe spożycie tłuszczu niż dieta beztłuszczowa. Te modele żywienia powinny być traktowane jako proces leczenia pewnych dolegliwości. Dieta uboga w tłuszcze powinna być stosowana jedynie w określonych przypadkach.
Dieta niskotłuszczowa – w jakich przypadkach się ją stosuje?
Kuchnia niskotłuszczowa powinna być wdrożona w przypadku wystąpienia takich chorób jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub ogólnie problemy z jelitami, zaburzone wchłanianie i trawienie tłuszczu, choroby układu krążenia, przewlekłe lub ostre zapalenie trzustki lub wątroby oraz problemy z przewlekłym zapaleniem dróg żółciowych lub kamicą żółciową.
Często poza ograniczeniem podaży tłuszczu w tej diecie stosuje się ograniczenie błonnika. Dieta mało tłuszczowa razem z ograniczeniem błonnika to bardzo częsty zabieg profilaktyki chorób trzustki lub dróg żółciowych. Dieta polegająca na leczeniu trzustki lub dróg żółciowych charakteryzuje się dozwolonym ograniczeniem błonnika do 20 g i do 50 g tłuszczu na dobę.
Zasady diety niskotłuszczowej – zalecane i niepolecane produkty
Jadłospis diety mało tłuszczowej opiera się na założeniu dziennej podaży tego makroskładnika do około 20%. Dozwolona ilość tłuszczu, którą można jeść na diecie ubogotłuszczowej jest kwestią indywidualną. Każda osoba ma swój indywidualny próg tolerancji na każdy składnik, więc zalecane jest odpowiednie dobranie ilości tłuszczu.
Produkty zalecane do jedzenia w diecie niskotłuszczowej:
- chudy nabiał (produkty mleczne fermentowane – kefir, maślanka, jogurt naturalny, serek wiejski, ser twarogowy);
- chude mięso między innymi drobiowe, chude ryby;
- warzywa i owoce;
- pieczywo, makarony, kasze, ryż pełnoziarniste;
- zdrowe tłuszcze roślinne, między innymi awokado, oleje roślinne, orzechy, pestki, nasiona i ziarna.
Produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, które trzeba mocno ograniczyć:
- tłuste mięsa, np. boczek, smalec;
- masło, tłuste śmietany, majonez, tłusty nabiał i sery;
- żywność przetworzona i fast foody, słone i słodkie przekąski.
Warto wdrożyć zasady diety niskocukrowej. Dieta niskocukrowa to głównie ograniczenie spożycia cukru. Dieta niskocukrowa jest dobrym sposobem nie tylko na redukcję masy ciała. Dieta niskocukrowa dozwolona jest też do poprawy swojego zdrowia.
Zalecane sposoby przygotowania potraw to przede wszystkim gotowanie produktów na parze, gotowanie w wodzie lub duszenie i pieczenie bez dodatku tłuszczu.
Zalecany się jeść 5 posiłków, by nie przeciążać układu pokarmowego. Preferowane jest zjadanie śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorka i kolacji. Posiłki można jednak dostosowywać do indywidualnych upodobań lub schorzeń.
Sosy do sałatek ożywiają i ulepszają danie. Sposoby na przyrządzenie sosów do sałatek są różne. Sosy do sałatek można przygotowywać na podstawie chudego nabiału lub niewielkiej ilości olejów roślinnych.
Działanie diety niskotłuszczowej – efekty korzystne i negatywne
Do zalet diety beztłuszczowej zaliczyć można redukcję masy ciała. Wynika to tego, że tłuszcze są najbardziej kaloryczne ze wszystkich makroskładników. Redukcja masy ciała na diecie beztłuszczowej wynika głównie z powstałego deficytu wynikającego z mniejszej podaży kilokalorii. Już bycie przez tydzień na diecie ubogotłuszczowej niskokalorycznej może sprawić, że masa ciała spadnie jeśli będzie wygenerowany odpowiedni deficyt energetyczny. Poza redukcją masy ciała dieta beztłuszczowa ma zastosowanie w leczeniu wcześniej wymienionych chorób. Dieta o niskiej zawartości tłuszczu może pomóc obniżyć cholesterol.
Tłuszcze są niezwykle ważnym składnikiem codziennej diety i osoby zdrowe nie powinny stosować diety niskotłuszczowej jeżeli nie ma ku temu żadnych przesłanek. Główne wady tej diety to jest ciężkie do zapewnienia odpowiedniej normy kalorycznej. Przez zbyt wysoki deficyt kaloryczny może następować wiele skutków ubocznych, między innymi niedobory czy złe samopoczucie.
Tłuszcze są niezwykle ważne do prawidłowej pracy hormonów. Gdy poziom tłuszczu jest zbyt niski mogą powstawać zaburzenia hormonalne lub zahamowanie miesiączkowania. Mogą powstawać niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: witaminy A, D, E oraz K. Są to ogromnie istotne dla zdrowia witaminy.
Podwyższone spożycie węglowodanów może być złym rozwiązaniem dla osób cierpiących na zaburzoną pracę glukozy i insuliny. Także mogą pojawiać się zaparcia i problemy z jelitami poprzez złe działanie pracy mikrobiomu jelitowego.
Przykładowe menu w kuchni niskotłuszczowej
Poniżej przedstawiam przykładowy jadłospis w diecie ubogotłuszczowej. Znajdziesz w jadłospisie między innymi propozycję na takie potrawy jak śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Tygodniowe menu powinno być urozmaicone. Jadłospis na tydzień powinien spełniać określone normy na poszczególną zawartość makroskładników.
- Śniadanie: pieczywo z awokado i chudą wędliną drobiową, pomidor
- II śniadanie: koktajl owocowy z chudym jogurtem naturalnym i słonecznikiem
- Obiad: ryba i warzywa gotowane na parze z odrobiną oleju roślinnego, kasza jaglana
- Podwieczorek: kisiel owocowy, sucharki z dżemem
- Kolacja: jajecznica na odrobinie masła klarowanego ze szczypiorkiem, pieczywo i ogórek
W mojej opinii stosowanie diety niskotłuszczowej powinno być stosowane tylko i wyłącznie w określonych wypadkach i pod kontrolą specjalistów. Objawy chorobowe mogą być różne i dopasowanie leczenia może być odmienne u wielu osób.