Kuchnia meksykańska

Pozostałe przepisy kuchni meksykańskiej

Kuchnia meksykańska - co to jest?

Kuchnia meksykańska - opis, dania, przepisy, ciekawostki

Kuchnia meksykańska znana jest na całym świecie. Wiele tradycyjnych potraw rozpowszechnionych jest również poza Meksykiem. Przykładem jest słynne chili con carne, które można z łatwością przyrządzić samemu z uwagi na dużą dostępność składników. Kuchnia meksykańska to głównie ostre dania, ponieważ jednym z głównych produktów w te kuchni jest papryka chili. Wybierając się w podróż po Meksyku, nie sposób nie spróbować również wyśmienitych napojów meksykańskich, zarówno tych bezalkoholowych, jak i alkoholowych.

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl

Kuchnia meksykańska - opis, dania, przepisy, ciekawostki

Meksyk staje się coraz popularniejszy na wakacyjne wyprawy. W XXI w. znaczna odległość nie jest już przeszkodą, aby podróżować szybko i bezproblemowo. Wycieczka do Meksyku będzie idealną okazją na spróbowanie wszystkich specjałów, które oferuje kuchnia meksykańska. Jakie są najpopularniejsze dania w kraju Ameryki Północnej? O tym wszystkim w artykule poniżej.

Podstawowe informacje o kuchni meksykańskiej

Kuchnia Meksyku, czyli połączenie wielu kultur

Kuchnia meksykańska jest to aromatyczna mieszanka wielu smaków. Wpływ na kształtowanie się kuchni Meksyku miała niewątpliwie historia. Warto wspomnieć o czasach kolonialnych, jak i tych wcześniejszych. Kuchnia meksykańska sprzed ery wypraw konkwistadorów oparta była a warzywach i innych uprawach rolnych. Spożywane były potrawy, które bazowały na tradycyjnych zwyczajach Indian i innych ludów tubylczych zamieszkujących Amerykę Północną.

Kuchnia meksykańska zmieniła swoje oblicze w czasach kolonialnych. Do Meksyku napływali ludzie z innych regionów świata dostarczając w ten sposób swoje produkty, które pozostały później na stałe w kuchni meksykańskiej. Dzięki temu kuchnia meksykańska jest barwna, ciekawa i znana na całym świecie. Niemniej jednak jedzenie meksykańskie inne będzie na północy, a inne na południu kraju.

Popularność kuchni meksykańskiej została doceniona nie tylko przez amatorów, ale także przez UNESCO. Dokładniej mówiąc, tradycyjne potrawy meksykańskie uznane zostały za niematerialne dziedzictwo i wpisano je na specjalną listę UNESCO. Kuchnia Meksyku to nie tylko wyjątkowy smak, ale także pozostałości po pradawnej kulturze Ameryki Północnej.

Najpopularniejsze składniki spożywcze w kuchni meksykańskiej

Kuchnia meksykańska oparta jest w szczególności na kilku podstawowych składnikach, które zapewne każdy zna. Dzięki temu przepisy a dania meksykańskie można odtworzyć również w domowym zaciszu. Zapewne także niektóre potrawy są dość dobrze znane, choć może nie każdy wie, że pochodzę one z Meksyku. Przykładem jest kakao, które jest bardzo cenione w Meksyku z uwagi na swoje właściwości oraz dawne tradycje Majów.

Jednym z najczęściej występujących składników w kuchni meksykańskiej jest bez wątpienia kukurydza. To najpopularniejsze zboże pojawiające się chętnie w menu meksykańskim. Ciekawostką jest fakt, iż kukurydza występuje w kilku wersjach kolorystycznych i smakowych. Dodatkowo jest ona w pewien sposób czczona przez Majów. Kuchnia meksykańska bogata jest także w amarant, czyli ziarno z dużą zawartością białek i węglowodanów. Podobne właściwości niesie ze sobą fasola, która również jest często wykorzystywana.

Najpopularniejsze warzywa, na których bazuje obiad meksykański to bataty czy czerwone papryki. Te ostatnie mogą być ostre, słodkie czy w wersji chili. Podobnie jak kukurydza również i papryka występuje w bardzo wielu odmianach. Dlatego też dania meksykańskie są kolorowe, choć z przewagą koloru czerwonego czy jego odcieni.

Kuchnia meksykańska – tradycyjne oraz najpopularniejsze dania

Znane przepisy na najpopularniejsze dania

Zarówno kuchnia rosyjska czy kuchnia gruzińska, jak i kuchnia meksykańska ma swoje tradycyjne przepisy czy popularne jedzenie. Obiad w Meksyku to szybkie dania, które nie są zbyt skomplikowane w przyrządzeniu. Najpopularniejsze placki to tortille. W ich składzie znaleźć można mąkę pszenną lub kukurydzianą w zależności od tradycji kulinarnych danego regionu Meksyku.

Tortilla to potrawa sama w sobie, ale jednak najczęściej jest ona bazą do przyrządzenia innych dań. Przykładem jest tacos, czyli połączenie tortilli, wołowiny, cebuli, fasoli i pomidorów. Całość doprawiana jest aromatycznymi przyprawami, a placek z farszem składany jest na pół i w ten sposób podawany na stole.

Jedzenie meksykańskie to dla wielu głównie chili con carne. Jest to ostre w smaku danie, które przygotowywane jest w jednym garnku. Do wspomnianego chili dodaje się wołowinę, kukurydzę, fasolę i inne charakterystyczne składniki. Jest to szybka potrawa, która jest popularna również w wielu innych regonach świata.

Najpopularniejsze przekąski czy przystawki meksykańskie

Nachos to jedna z najczęściej wybieranych przekąsek w kinie czy na domówkach. Jest to jednak typowa przekąska meksykańska, które przygotowywana jest z małych skrawków tortilli. Aby były one docelowo chrupkie, po wstępnym przyprawieniu papryką czy innymi dodatkami zapieka się je. Nachos podaje się na różne sposoby i z różnymi dodatkami. Mogą być one ostre czy też łagodne w smaku.

Każda kuchnia niezależnie czy to będzie kuchnia rosyjska czy kuchnia gruzińska posiada swoje typowe sosy. W Meksyku najpopularniejszy sos to guacamole. Jest to mieszanina awokado, soli i soku z limonki. Inne dodatki są również dozwolone, ale bazą są zawsze składniki wymienione powyżej. Guacamole może być podawana z innymi popularnymi daniami meksykańskimi czy przystawkami. Meksyk to także różnego rodzaju salsy.

Popularne napoje meksykańskie

Kuchnia Meksyku to nie tylko smaczne potrawy, ale także wyśmienite napoje alkoholowe i bezalkoholowe. Wśród bezalkoholowych napojów króluje rożnego rodzaju lemoniady sprzedawane wręcz na każdym kroku. Wysokiej jakości jest także czekolada do picia oraz kawa meksykańska.

Z napojów alkoholowych bez wątpienia najpopularniejsza jest tequila. Jest to alkohol przygotowywany na bazie soku agawy niebieskiej. Tequila jest podstawą do przyrządzenia jednego z najpopularniejszych drinków, czyli margarity. Innym znanym alkoholem jest wódka mezcal. Również meksykańskie piwo jest bardzo popularne i często spożywane.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto