Ciasto chałwowe bez pieczenia
- Herbatniki (150 g)
- Masło (200 g)
- Chałwa (400 g)
- Budyń (proszek) - 2 opakowania (80 g)
- Mleko 2% (750 ml)
- Dżem porzeczkowy (300 g)
- Czekolada mleczna (50 g)
Przepis na ciasto chałwowe bez pieczenia krok po kroku
Masło roztop w garnku.
100 g herbatników zblenduj dobrze razem z roztopionym masłem.
Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż na dnie zblendowane herbatniki - przyklep dłońmi.
Posmaruj herbatniki z masłem dżemem porzeczkowym i przykryj je warstwą całych herbatników (całe ciastka).
Pokrój chałwę w niewielką kostkę.
Do garnka wlej 600 ml mleka i zagotuj je.
W 150 ml mleka rozmieszaj dokładnie proszki budyniowe. Wlej mieszaninę do zagotowanego mleka i ugotuj budyń.
Budyń ostudź.
Do wystudzonego budyniu dodaj chałwę i zblenduj na gładką masę.
Wyłóż budyń chałwą na herbatniki i wyrównaj.
Wierzch ciasta posyp wiórkami czekolady.
Więcej informacji na temat ciasta chałwowego bez pieczenia
Herbatniki, dżem porzeczkowy, budyń chałwowy i mleczna czekolada – oto pyszne i proste ciasto. Ciasto chałwowe bez pieczenia to świetny deser na niedzielę. Jest słodkie, ale jednocześnie zawiera kwaśny akcent w postaci dżemu. Ciasto jest łatwe do zrobienia, a także bardzo szybkie. Przepis na ciasto chałwowe bez pieczenia dobry jest nie tylko na niedzielne popołudnie przy kawie. To dobry pomysł na deser, który sprawdzi się także na imprezie lub imieninach. Zobacz, jak zrobić ciasto chałwowe bez pieczenia – to bardzo łatwe.
Ciasto chałwowe bez pieczenia to dobry pomysł na deser, który jest szybki i prosty do wykonania. Pyszny przepis na ciasto chałwowe bez pieczenia składa się z warstwy herbatników z roztopionym masłem, posmarowanej dżemem porzeczkowym. Warstwa owocowa przykryta jest herbatnikami, a na nich wyłożony jest krem na bazie budyniu oraz chałwy. Wierzch ciasta zdobią wiórki mlecznej czekolady. Trzeba przyznać, że połączenie jest wyśmienite.
Szybkie, pyszne i proste ciasto, które możesz zrobić z chałwy to ciasto chałwowe bez pieczenia. Wystarczy tylko kilka łatwych składników. Jak zrobić ciasto chałwowe bez pieczenia? Przygotuj tortownicę – wyłóż ją papierem do pieczenia, zarówno na dnie, jak i po bokach. Za pomocą blendera, zrób masę z herbatników. Roztop masło i zblenduj je razem z częścią herbatników. Spód przyklep dłoniami, by był wyrównany i zbity. Ciasto dobre do krojenia będzie wtedy, gdy dobrze ubijesz masę z herbatników i masła. Jeżeli będą one zbyt słabo ubite, ciasto chałwowe bez pieczenia będzie źle się kroiło (spód będzie się rozpadał). Masę z herbatników posmaruj dżemem. Na dżemie ułóż resztę herbatników (te ułóż już jako całe ciasteczka, ponieważ ich nie blendowałeś). Chałwę pokrój w kostkę nie za dużej wielkości. Teraz przygotuj budyń. Mleko zagotuj, a w części zimnego mleka rozrób proszki budyniowe. Następnie dodaj je do ugotowanego mleka – bardzo dobrze wymieszaj, aż zgęstnieje. Budyń ostudź, ale nie musi być całkowicie zimny. Gdy budyń nieco ostygnie, dodaj do niego chałwę. Dobrym pomysłem na zrobienie masy chałwowej jest zblendowanie budyniu z chałwą. Jeżeli nie masz blendera, masę możesz zmiksować mikserem. Masę z chałwą wyłóż na herbatniki. Wyrównaj i wierzch posyp wiórkami z czekolady mlecznej. Jak zrobisz ciasto chałwowe bez pieczenia, należy je chłodzić w lodówce kilka godzin.
*Do przepisu na ciasto chałwowe bez pieczenia, najlepsza będzie chałwa waniliowa. Jeżeli chcesz, użyj także innego smaku, tego, który lubisz najbardziej. Będzie równie dobre na przykład z chałwą czekoladową.
Alergeny w cieście chałwowym bez pieczenia
Lista alergenów dla ciasta chałwowego bez pieczenia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
- Masło
- Mleko 2%
- Czekolada mleczna
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chałwa
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chałwa
Wartości odżywcze ciasta chałwowego bez pieczenia
Sezam, z którego zrobiona jest chałwa, zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są korzystne dla zdrowia. Jest to jednak wysokokaloryczny produkt. Duża ilość masła dostarczy kwasy tłuszczowe nasycone - ich nadmiaru trzeba unikać. Ich nadmiar źle wpływa na układ sercowo-naczyniowy.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.