Ciasto krówkowe

Opublikowano: 25.02.2022 r., 11:07 | Autor: Paulina Lipińska
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Ciasto krówkowe
Ciasto krówkowe
Ekspresowe, łatwe i pyszne ciasto krówkowe jest idealne na deser z masą krówkową. To sprawdzony przepis, który z pewnością Cię nie zawiedzie.
Przygotowanie 30 min
522 kcal
Kcal w porcji
145 g
Wielkość porcji
86
Indeks glikemiczny
Przepis wegetariański
Składniki dla 16 porcji
 • Herbatniki (400 g)
 • Masa krówkowa (450 g)
 • Czekolada gorzka (100 g)
 • Śmietanka kremowa 36% (700 ml)
 • Mascarpone (500 g)
 • Cukier puder (40 g)
 • Mleko 2% (100 ml)
Liczba porcji:
Przyprawy
aromat waniliowy, śmietan-fix
Sprzęt kuchenny
mikser, tarka, duża miska, blaszka do pieczenia 20x20 cm, papier do pieczenia

Przepis na ciasto krówkowe krok po kroku

Do blachy wyłóż papier do pieczenia.

Na dno blaszki wyłóż herbatniki.

Herbatniki polej częścią mleka.

Posmaruj herbatniki 400 g masy kajmakowej.

Wyłóż kolejną warstwę herbatników. Ponownie polej mlekiem.

W misce umieść 200 ml śmietanki oraz mascarpone. Ubij. Dodaj 50 g masy kajmakowej oraz połowę cukru pudru. Całość zmiksuj do połączenia składników.

Masę wyłóż na herbatniki i przykryj warstwą herbatników. Polej herbatniki mlekiem.

Ubij 500 ml śmietanki z resztą cukru pudru, 2 opakowaniami śmietan-fixu oraz kilkoma kroplami aromatu waniliowego.

Wyłóż bitą śmietanę na wierzch i posyp startą na tarce czekoladą.

Ciasto wstaw do lodówki na minimum 3 godziny.

Jak oceniasz przepis na ciasto krówkowe
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 90,3% osób

Więcej informacji na temat ciasta krówkowego

Ekspresowe, łatwe i pyszne ciasto krówkowe jest idealne na deser z masą krówkową. To sprawdzony przepis, który z pewnością Cię nie zawiedzie. Przepis na ciasto krówkowe (inaczej „krówka”) jest bardzo dobrym przykładem na ciasto bez pieczenia. Krówka składa się ze słodkiego kajmaku, herbatników, masy z kajmakiem oraz bitej śmietany. To jest idealne połączenie. Nie ma chyba nic łatwiejszego do zrobienia. Nie wiesz jak zrobić ciasto krówkowe? Poznaj ten sprawdzony przepis i zrób ciasto krówkowe nawet bez żadnej okazji.

Ciasto krówkowe, zwane inaczej „krówką”, jest ułatwionym, sprawdzonym przepisem na deser bez pieczenia. Jest ciastem na zimno, więc nie potrzebujesz piekarnika. Składa się z herbatników przełożonych warstwami z masy krówkowej, śmietanki z mascarpone z kajmakiem oraz bitej śmietany. Na wierzchu znajduje się starta czekolada. Jest to pyszny sposób na łatwe ciasto. Przepis na ciasto krówkowe jest dobre nie tylko na co dzień. Nada się też na większe imprezy czy spotkania rodzinne. Jak robisz ciasto krówkowe, przygotuj je najlepiej dzień wcześniej. Powinno się chłodzić minimum 3 godziny przed podaniem. Dzięki temu herbatniki jeszcze bardziej zmiękną. Ciasto będzie się lepiej kroiło i zrobi się bardziej zwarte. Ponadto placek będzie lepszy.

To łatwe ciasto „krówka” jest pyszne. Z tego powodu nie wahaj się i zrób dobre ciasto krówkowe już dziś. Jak zrobić ciasto krówkowe? Wystarczy przygotować blaszkę do pieczenia – ją należy wyłożyć papierem do pieczenia. Na dnie ułóż herbatniki. Należy je zmiękczyć niewielką ilością mleka. W przepisie na ciasto krówkowe należy każdą warstwę herbatników polewać mlekiem, by były one miękkie. Nie przesadzaj jednak z ilością mleka, by herbatniki za bardzo się nie rozmiękły. Na herbatnikach rozsmaruj kajmak i przykryj go herbatnikami. Przygotuj masę śmietankową z masą krówkową. Ubij śmietankę razem z mascarpone, a następnie dodaj cukier oraz kajmak. Wszystko zmiksuj. Krem ten wyłóż na herbatniki i ponownie ułóż warstwę ciasteczek. Teraz wykonaj bitą śmietanę. Ubij śmietankę ze śmietan-fixem, cukrem pudrem oraz aromatem waniliowym. Wyłóż na wierzch i całość posyp startą na tarce czekoladą. Placek należy schłodzić.

Bardzo ważne przy robieniu placka jest to, by śmietanka była bardzo dobrze schłodzona. Jest to klucz do szybszego i łatwiejszego ubicia śmietanki. Przy ubijaniu śmietanki pamiętaj o tym, by jej nie przebić. Wtedy zacznie robić się masło. By ułatwić sobie rozprowadzanie kajmaku na herbatnikach, dobrze jest podgrzać masę. Jak kajmak jest rzadszy, lepiej jest go rozsmarować.

Alergeny w cieście krówkowym

Lista alergenów dla ciasta krówkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

 • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Herbatniki
 • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
  • Herbatniki
  • masa krówkowa
  • Śmietanka kremowa 36%
  • mascarpone
  • Mleko 2%

Wartości odżywcze ciasta krówkowego

na 100g gotowej potrawy

W przepisie znajduje się duża ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Deser jest wysokokaloryczny.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(145g)
Energia (kcal)
360.05
522.07
Białko (g)
4.49
6.52

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(145g)
Węglowodany (g)
27.85
40.38
Węglowodany przyswajalne (g)
27.13
39.34
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.72
1.04

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(145g)
Tłuszcz (g)
25.63
37.16
Tłuszcze nasycone (g)
22.71
32.93
Szacunkowy indeks glikemiczny ciasta krówkowego 86
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania ciasta krówkowego

Koszt składników
50.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Herbatniki
400 g
1.50
Za 100,0 g
Liczba opakowań 4
6.00
Za 400 g
Masa krówkowa
450 g
6.00
Za 460,0 g
Liczba opakowań 1
5.87
Za 450 g
Czekolada gorzka
100 g
5.00
Za 100,0 g
Liczba opakowań 1
5.00
Za 100 g
Śmietanka kremowa 36%
700 ml
8.00
Za 500,0 ml
Liczba opakowań 2
11.20
Za 700 ml
Mascarpone
500 g
6.50
Za 250,0 g
Liczba opakowań 2
13.00
Za 500 g
Cukier puder
40 g
2.00
Za 400,0 g
Liczba opakowań 1
0.20
Za 40 g
Mleko 2%
100 ml
2.50
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
0.25
Za 100 ml
Koszt składników
50.50