Czy chałwa jest zdrowa?

Czy chałwa jest zdrowa
Czy chałwa jest zdrowa
ikona podziel się
Opublikowano: 21.02.2023 r., 0:45 | Autor: Patrycja Czerwiak

Czy chałwa jest zdrowa? Ten przysmak wyrabiany na bazie sezamu, choć jest słodyczem, zwykle zawiera znacznie mniej cukru, a więcej zdrowych kwasów tłuszczowych. Chałwa może być jak najbardziej dodatkiem do zdrowej diety, warto jednak pamiętać, że produkty sklepowe wciąż zawierają sporo dodanego cukru, a czasami nasyconych kwasów tłuszczowych, które nie powinny gościć w menu zbyt często. Za to domowa chałwa zwykle jest doskonałym wyborem, który dostarczy wielu witamin.

Czy chałwa jest zdrowa? Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy chałwa jest zdrowa? Ten przysmak wyrabiany na bazie sezamu, choć jest słodyczem, zwykle zawiera znacznie mniej cukru, a więcej zdrowych kwasów tłuszczowych. Chałwa może być jak najbardziej dodatkiem do zdrowej diety, warto jednak pamiętać, że produkty sklepowe wciąż zawierają sporo dodanego cukru, a czasami nasyconych kwasów tłuszczowych, które nie powinny gościć w menu zbyt często. Za to domowa, prawdziwa chałwa zwykle jest doskonałym wyborem, który dostarczy wielu witamin.

Chałwa to produkt, który jest przygotowywany na wiele różnych sposobów, w zależności od kraju, z którego pochodzi. Może mieć więc różny wpływ na zdrowie. Czy jedzenie chałwy może być zdrowe? Jak najbardziej, zwłaszcza gdy bardzo ją lubimy. Chałwa w większości przygotowywana jest z sezamu, który ma wspaniałe właściwości odżywcze. Jednak nawet chałwa, która nie jest sezamowa, ze względu na dużą zawartość bakalii będzie miała dobry wpływ. Prozdrowotne właściwości chałwy wynikają też z obecności kwasu linolowego występującego w nasionach sezamu. Dba on o odpowiedni poziom cholesterolu, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia. Co ciekawe, w chałwie znajdziemy również wapń, magnez oraz proteiny w ilości większej niż w mleku. Chałwa jest bogata w mikro- i makroelementy oraz witaminy, które są odpowiedzialne za regulowanie prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także za dobry wygląd skóry, włosów i paznokci. Co ciekawe, ten popularny przysmak jest również bogaty w wapń, magnez i proteiny. Chałwa ma także zapobiegać rozwojowi nowotworów układu pokarmowego, głównie dzięki zawartości fosforu, przeciwutleniaczy i witamin z grupy B. Przy tym wskazuje się na pozytywne działanie chałwy na pracę płuc, a także jej skuteczność w łagodzeniu dolegliwości związanych z migreną. Stugramowa porcja tego przysmaku, w zależności od zastosowanych dodatków, dostarcza do organizmu nawet 500 kcal. Nie warto się jednak obawiać tej liczby. Biorąc pod uwagę niezwykle wysoką wartość odżywczą chałwy, taki wynik jest w pełni uzasadniony.

Może wydawać się, że słodycze domowe to nie produkt, w którym można znaleźć witaminy, czy składniki odżywcze. W przypadku chałwy może być jednak inaczej. Wart więc przygotować ją samodzielnie we własnym domu. Jeśli szukasz inspiracji na to jak to zrobić, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden ciekawy przepis na chałwę i dania z jej udziałem.

Chałwa to słodka przekąska zrobiona z miazgi nasion oleistych. W Polsce najbardziej znana jest chałwa sezamowa. Może być jednak zrobiona z innych nasion. Najczęściej spotykamy chałwy greckie lub tureckie. Chałwa to słodycz, która może być zdrową przekąską, o czym jeszcze dokładnie napiszemy. Ten deser sprzedawany jest w formie batonika lub w większych kawałkach. Ale ten smakołyk nie kończy się tylko na ziarnach sezamu i słonecznika. Można dodać do niej zapachu waniliowego, rozmaitych bakalii czy kakao. Tylko tyle i aż tyle, żeby powstał bardzo smaczny i lubiany deser.

Można spotkać różne rodzaje tego przysmaku, na ryku zwykle znajduje się:

  • chałwa turecka,
  • chałwa indyjska,
  • chałwa grecka,
  • chałwa ukraińska,
  • chałwa rosyjska.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto