Krem z kurek
- Kurki świeże (700 g)
- Cebula (100 g)
- Ziemniaki średnie (100 g)
- Marchewka (100 g)
- Pietruszka (100 g)
- Seler korzeniowy (50 g)
- Masło (30 g)
- Mascarpone (50 g)
- Chleb pszenny (200 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
- Bulion warzywny (1000 ml)
Przepis na krem z kurek krok po kroku
Kurki dokładnie oczyść pod bieżącą wodą.
Obierz i umyj cebulę, ziemniaki, marchew, pietruszkę i selera.
Wszystkie warzywa pokrój w kostkę.
W garnku z grubym dnem rozpuść masło. Podsmaż na nim cebulę pokrojoną w kostkę i 2 przeciśnięte przez praskę czosnek.
Gdy cebula się zeszkli wrzuć kurki. Smaż razem około 3 minuty.
Po tym czasie dodaj wszystkie warzywa i wlej bulion. Dorzuć 3 liście laurowe i 5 kulek ziela angielskiego.
Gotuj około 25 minut.
W tym czasie pokrój pieczywo w kostkę. Wymieszaj z oliwą, łyżeczką czosnku granulowanego, rozmarynu i szczyptą soli. Grzanki przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i upiecz w 170 stopniach przez 10 minut.
Z zupy wyciągnij liście laurowe i ziele angielskie. Dodaj mascarpone i zblenduj na gładki krem.
Jeśli zupa jest zbyt gęsta, dodaj około pół szklanki wody.
Podawaj zupę posypaną grzankami.
-
Zupa grzybowa
-
Zupa grzybowa wigilijna
-
Zupa grzybowa na wigilię
-
Zupa krem z pieczarek
-
Zupa z kurek
-
Zupa grzybowa z makaronem
-
Zupa kurkowa
-
Zupa grzybowa z suszonych grzybów
-
Zupa pieczarkowa z ziemniakami
-
Zupa z suszonych grzybów
-
Zupa grzybowa ze świeżych grzybów
-
Zupa ze świeżych grzybów
-
Zupa grzybowa z mrożonych grzybów
-
Zupa grzybowa z ziemniakami
-
Zupa borowikowa
-
Zupa pieczarkowa z serkiem topionym
-
Zupa grzybowa krem
-
Klasyczna zupa grzybowa
-
Zupa grzybowa
Więcej informacji na temat kremu z kurek
Przedstawiamy przepis na krem z kurek. Pyszna, sycąca zupa z grzankami to zawsze świetny pomysł na obiad.
Podstawą całego dania są oczywiście kurki. Czyli małe, żółte grzybki, z których słyną polskie lasy. Pieprznik jadalny, bo tak brzmi książkowa nazwa, popularny jest tak naprawdę na całym świecie, bo rośnie prawie wszędzie. Nie znajdziemy go tylko na Antarktydzie. Jego kapelusz może wyrosnąć aż do 12 cm. Najczęściej spotkać je można na kwaśnych glebach wśród mchu.
Gdy uda Wam się znaleźć kilka takich grzybków w lesie warto wiedzieć, że oprócz bardzo dobrego smaku są również bardzo zasobne w składniki odżywcze. Te niepozorne grzyby zawierają w sobie witaminy z grupy B, witaminę D, żelazo, mangan, fosfor czy potas. Zaliczane są do produktów niskokalorycznych. W 100 g kurek znajdziemy tylko 35 kcal, z czego aż 4 g będzie stanowił błonnik.
Jeśli zastanawiacie się jak zrobić krem z kurek to przede wszystkim dobrze je oczyśćcie, żeby nie przeszkadzał Wam w czasie jedzenie zgrzyt piasku w zębach. Dobry pomysł to omieść je szczoteczką lub pędzelkiem i dokładnie wypłukać pod bieżącą zimną wodą na sitku. Zupę możecie przygotować ze świeżych kurek lub mrożonych. Jeśli używacie kurek mrożonych to rozmroźcie je przed użyciem i również przepłuczcie na sitku.
W garnku rozpuść masło i podsmaż na nim cebulę i czosnek. Gdy cebula się zarumien,i dodaj kurki. W tym momencie możesz delikatnie doprawić solą i pieprzem. Następnie dodaj resztę warzyw z ziemniakami, wlej bulion i dopraw. Teraz pozostaw na średnim ogniu i gotuj około 25 minut. W tym czasie przygotuj grzanki czosnkowe. Wystarczy, że pokroisz kromki chlebka w kostkę. Wymieszaj z oliwą, czosnkiem i rozmarynem. Takie grzanki rozłóż równo na blasze wyłożonej papierem i piecz przez ok. 10 minut w 170 stopniach.
Gdy warzywa w zupie zmiękną, wyciągnij liście laurowe i ziele angielskie. Zblendujcie zupę z serkiem mascarpone na gładki krem. Podawajcie zupę z grzankami.
A teraz mała, sprawdzona porada na przyprawy w zupie. Potrzebny będzie zamykany, metalowy zaparzacz do herbaty (bez żadnych plastikowych ozdób). Wystarczy wsypać do niego przyprawy i włożyć do zupy. Gdy przyprawy nie będą już potrzebne wyciągnijcie zaparzacz i tyle. Nie ma konieczności długiego mieszania w zupie w celu znalezienia zaginionej kulki ziela angielskiego.
Koniecznie wypróbujcie nasz przepis na zupę krem z kurek i dajcie znać, co o nim myślicie.
Alergeny w kremie z kurek
Lista alergenów dla kremu z kurek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- mascarpone
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chleb pszenny
Wartości odżywcze kremu z kurek
W 100 g kurek znajdziemy tylko 35 kcal, z czego aż 4 g będzie stanowił błonnik.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.