Dania na ciepło

Ilustracja: Dania na ciepło - pomysły, przepisy, sposoby przygotowania

Potrawy na ciepło stanowią podstawę żywienia człowieka współczesnego, który nie jest obecnie w stanie strawić większości węglowodanów i skrobi w postaci surowej. Wyroby mączne, kasze, ryż, makarony czy chleb i ciasta, jak również wszechobecne ziemniaki, muszą być poddane obróbce termicznej, aby można było je spożyć. Poddajemy obróbce termicznej również mięso i ryby, gdyż w ten sposób pozbywamy się jaj pasożytów oraz bakterii i patogenów. Gotowania wymaga również większość grzybów i niektóre warzywa, na przykład ziemniaki. Większość warzyw spożywanych na surowo, jest po prostu niesmaczna. Ponadto gotowanie usuwa jaja pasożytów i bakterie, których nie likwiduje mycie. Podstawowe sposoby obróbki termicznej to: gotowanie, pieczenie i smażenie.

Dania na ciepło - pomysły, przepisy, sposoby przygotowania

Czy możemy sobie wyobrazić typowy dzień czy też święta lub urodziny bez pysznych dań na ciepło? Ciepłe potrawy towarzyszą nam od zarania dziejów, gdyż pozwalają nie tylko na lepsze trawienie i bardziej intensywny smak, lecz także pozwalają na lepsze przyswajanie witamin i składników odżywczych. Poznaj najciekawsze oraz klasyczne potrawy na gorąco oraz najlepsze sposoby obróbki termicznej potraw.

Dlaczego warto jeść dania na ciepło

Dania na ciepło - sposoby przygotowania

Ciepłe jedzenie smakuje znacznie lepiej niż surowe. Ponadto gotowanie pozwala na połączenie różnych składników i tworzenie niepowtarzalnych dań i kompozycji smakowych.

Jak przygotowujemy gorące potrawy:

  • gotowanie w wodzie lub na parze,
  • smażenie na tłuszczu płytkim lub głębokim,
  • grillowanie,
  • pieczenie,
  • duszenie,
  • gotowanie w mikrofalówce.

Najbardziej tradycyjnym i najczęściej stosowanym rodzajem obróbki termicznej jest gotowanie w wodzie, czy też duszenie w sosie własnym. Gotujemy zupy, potrawki, dania jednogarnkowe. W czasie gotowania składniki odżywcze rozpuszczają się w wodzie, dlatego też bardzo zdrowe są zupy. W czasie gotowania dochodzi do utraty części witaminy C. Dlatego też lepiej warzywa gotować krócej i wrzucać do wrzącej wody. Mniejsze straty właściwości odżywczych następują w czasie gotowania na parze, gdyż wtedy straty witamin są najmniejsze.

Możemy upiec ciasto, zapiekanki czy też pyszny pasztet. Pieczenie w temperaturze 170 do 250 stopni sprawia, że jedzenie staje się smaczniejsze, lecz trudniej strawne niż gotowane. Natomiast straty witamin są mniejsze. Co ciekawe właściwości antyoksydacyjne niektórych warzyw, na przykład marchwi, selera czy fasolki szparagowej, wzrastają wskutek pieczenia.

Smażymy pyszne kotlety, warzywa, naleśniki czy omlety. Zaletą smażenia jest krótki czas i szybkość przyrządzania potraw, szczególnie że dobre kotlety możemy zrobić naprawdę szybko. Smażenie, a w szczególności smażenie w głębokim tłuszczu, oraz grillowanie, uważa się za najbardziej niezdrowy sposób gotowania, gdyż podczas procesu smażenia powstają rakotwórcze substancje. Szczególnie niezdrowe jest grillowanie jeśli potrawy są przy tym mocno przysmażone, a nawet zwęglone. Co ciekawe, smażenie marchwi i selera zwiększa ich właściwości antyoksydacyjne.

Kontrowersje budzi tłuszcz do smażenia. Naukowcy spierają się czy smażyć na tłuszczu zwierzęcym czy roślinnym. Dobre oleje do smażenia powinny mieć wysoką temperaturę dymienia. Podczas palenia się oleju wytwarzają się szkodliwe substancje, dlatego należy wybierać oleje o wysokiej temperaturze dymienia.

Dlaczego jemy ciepłe jedzenie

Ludzie zaczęli spożywać gorące jedzenie, gdy tylko nauczyli się rozpalać i kontrolować ogień. Potrawy na gorąco są atrakcyjniejsze smakowo i ułatwiają wydzielanie się soku żołądkowego. Ciepłe potrawy są łatwiejsze do strawienia. Ponadto ciepłe jedzenie ma więcej wartości odżywczych, które są lepiej przyswajane przez organizm. Niektóre produkty bez obróbki termicznej nie nadają się do jedzenia, na przykład ziemniaki. Surowa dynia, bakłażany, szparagi, szpinak, brukselka, czy cukinia mają wiele składników antyodżywczych. Inne zaś w postaci gotowanej, na przykład pomidory, brokuł czy jajka, mają dużo bardziej przyswajalne składniki odżywcze. Rośliny strączkowe nie nadają się do spożycia na surowo.

Zdaniem naukowców, odkrycie ognia nie tylko dało człowiekowi światło i bezpieczeństwo, lecz także większą siłę i energię, dzięki możliwości jedzenia ciepłych posiłków o większej zawartości składników odżywczych. Prawdopodobnie do rozwoju cywilizacji ludzkiej przyczyniła się obróbka termiczna ziaren traw. Obecnie wszelkiego typu węglowodany, jak przetwory mączne, kasze, ryż czy makaron, jada się po obróbce termicznej.

Dań na ciepło jemy znacznie więcej niż surowych. Dietetycy przestrzegają przed dietami złożonymi wyłącznie z surówek. Gotowanie likwiduje wiele bakterii i patogenów w pożywieniu. Dotyczy to szczególnie mięsa, ryb i jajek. Należy przy tym uważać, aby potrawy nie były niedogotowane. Obecnie, z powodu niebezpieczeństwa bakterii i pasożytów, nie jadamy mięsa czy ryb na surowo. Zaś pasztet i wędliny były wcześniej poddane obróbce termicznej. Wyjątkiem stanowi tatar czy też sushi.

Codzienne dania na ciepło

Ciepłe jedzenie na śniadanie i kolację

W Polskiej kuchni rzadko jada się ciepłe dania na śniadanie. Zupy mleczne czy owsianki wyszły z mody. Typowymi daniami na ciepło jest jajecznica, jajka sadzone, czy też parówki na gorąco. Natomiast tradycyjne śniadanie anglosaskie podawane jest całkowicie na ciepło i obejmują jajka, fasolkę z sosem pomidorowym, smażony bekon itp.

U nas rzadko jada się potrawy na ciepło na kolacje. Zadowalamy się kanapkami czy sałatkami. Natomiast dania na ciepło na kolację królują w kuchniach południowych i śródziemnomorskich, kiedy to jada się makaron, pizzę, wszelkiego rodzaju zapiekanki i dania mięsne.

Zupy - typowe ciepłe potrawy

Typowe dania gorące stanowią zupy, czyli wywary wodne mięsa i warzyw. Zupy uważa się za najbardziej zdrowe jedzenie, gdyż zachowują najwięcej składników odżywczych i pozwalają na spożycie zdrowych warzyw. Zupy królują we wszystkich kuchniach świata i zostały wymyślone u zarania dziejów. Najwięcej zup jada się w krajach o klimacie kontynentalnym i chłodnym, jak Azja lub Północna Europa. Zupy z ryżem czy makaronem ryżowym stanowią podstawę kuchni chińskiej, koreańskiej czy japońskiej. Zupy królują również w kuchni polskiej i ukraińskiej.

Przepisy na dobre zupy można znaleźć w książkach kucharskich lub wymyślić samemu, gdyż są to dania wyjątkowo łatwe do zrobienia. Zupy nadają się także na imprezę czy przyjęcie urodzinowe, gdzie furorę robią łatwe do zjedzenia i pyszne zupy krem.

Potrawy mięsne na gorąco - dania jednogarnkowe, kotlety

Klasycznymi daniami na ciepło są wszelkiego rodzaju kotlety i dania jednogarnkowe, których historia sięga czasów, gdy ludzie nauczyli się polować i przyrządzać mięso nad ogniskiem.

Kotlety przyrządza się najczęściej poprzez smażenie, które stanowi najszybszy, lecz także najmniej zdrowy, sposób obróbki termicznej jedzenia. Pyszne kotlety zrobimy również metodą duszenia w sosie własnym. Dania jednogarnkowe stanowią rodzaj gęstej zupy zawierającej kawałki mięsa, kasze, ziemniaki oraz warzywa i przyprawy. Dania jednogarnkowe wywodzą się z tradycji pasterskiej i wiejskiej, kiedy to gotowano jedzenie w kociołku zawieszonym nad ogniskiem. Są to dania zdrowe, smaczne i najłatwiejsze do zrobienia.

Przepisy na dania na gorąco na imprezę, urodziny czy święta

Na świątecznym stole czy też w czasie imprez, na przykład na urodziny, nie brakuje dań zarówno na ciepło jak i na zimno. Przystawki podaje się na zimno w postaci wędlin i sałatek. Jednak ma półmisku wędlin króluje tradycyjny pieczony pasztet, czy też pieczony schab.

Obecnie przyjęcia urodzinowe, rodzinne i inne coraz częściej obejmują dania barowe czy cateringowe zjadane na stojąco. Popularne są również przepisy na dania gorące na imprezę czy przyjęcie urodzinowe. Królują zupy krem, szaszłyki, lazania, pizza, frytki, kanapki na ciepło, faszerowane papryki czy pomidory na ciepło, barszcz na ciepło z pasztecikami, krokiety, czy też wszelkiego rodzaju zapiekanki.

Pozostałe dania na ciepło

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto