Obiad bez mięsa

Przepisy na obiad bez mięsa
Obiad bez mięsa

Dieta bez mięsa jest coraz bardziej popularna na świecie, gdyż uznaje się ją za niezwykle korzystną dla zdrowia. Jeśli bezmięsne menu zostanie prawidłowo ułożone, z pewnością będzie zdrowe i przyczyni się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na różne choroby cywilizacyjne. Mimo że posiłki bez mięsa mogą chronić przed wieloma chorobami, mogą również spowodować m.in. niedobór witamin np. B12. Bardzo ważne więc, aby dieta bezmięsna została ułożona przez dietetyka, który wpisze w menu same zdrowe i pełnowartościowe składniki.

Obiad bez mięsa - przepisy

Pomysły na obiad bez mięsa – zbiór przepisów na bezmięsne dania obiadowe

Obiady bez mięsa cieszą się na świecie coraz większą popularnością. Mięso dziś nie jest już tak ważnym składnikiem posiłku, jak kiedyś. Przepisy na potrawy bez mięsa składają się głównie z warzyw, ale i owoców czy roślin strączkowych. Okazuje się, że danie bez mięsa może być nie tylko zdrowe, lecz też bardzo łatwe do przyrządzenia. Jaki jest dobry pomył na szybki, pyszny posiłek na ciepło, który można podać rodzinie i gościom na obiad? Dlaczego warto przebudować swoje codzienne menu na takie, w którym nie będzie mięsa? Oto pomysły na jedzenie bez mięsa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Obiad bez mięsa – pomysł na zdrowe drugie danie na ciepło bez mięsa

Czy jedzenie posiłków bez mięsa jest zdrowe?

Mięso cieszy się coraz mniejszą popularnością wśród ludzi. Wiele osób rezygnuje z jego spożywania na rzecz produktów roślinnych – nie tylko, bo to według nich zdrowsza opcja, ale też ze względów etycznych czy ekologicznych. Większość składników, które zawarte jest w mięsie, pozyskać można bowiem z produktów roślinnych i jest to potwierdzone naukowo. Roślinne menu może bardzo korzystnie wpłynąć na zdrowie spożywającej takie dania osoby, a także zmniejszyć ryzyko zachorowania na jedną z wielu chorób cywilizacyjnych. Co najlepsze, na dietę roślinną mogą przejść nie tylko dorośli, ale też dzieci.

Warto wspomnieć jeszcze, czym różni się wegetarianizm od weganizmu, ponieważ te dwa pojęcia są ze sobą ciągle mylone. Wegetarianizm to niejedzenie mięsa, jednak powiązany jest również z możliwością spożywania różnych innych produktów odzwierzęcych, np. jaj i nabiału. W przypadku weganizmu nie spożywa się z kolei już żadnych odzwierzęcych produktów, a jedynie owoce i warzywa. Pośrednim rozwiązaniem między dietą wegetariańską a wegańską, jest dieta semiwegetariańska, która dopuszcza jedzenie m.in. ryb i owoców morza.

Co jeść na obiad w diecie wegetariańskiej? Jak bez mięsa dostarczać białko do organizmu?

Obiad bez mięsa może być pełnowartościowy i bardzo zdrowy pod warunkiem, że przepis na danie zostanie odpowiednio skomponowany. Bardzo ciekawy jest fakt, że mięso wcale nie ma większej wartości odżywczej niż niektóre produkty roślinne, dostarczające dokładnie taką samą ilość białka do organizmu. Bardzo cenne białko znaleźć można więc nie tylko w mięsie, ale przede wszystkim np. w jajkach, które są tzw. wzorcowym białkiem i zawierają wszystkie niezbędne dla organizmu aminokwasy. Białko w mięsie nie może równać się z białkiem w jajkach, ponieważ w mięsie brakuje wielu cennych aminokwasów. Jaja mają je wszystkie! Oprócz jajek warto włączyć do diety również mleko, ser, rośliny strączkowe, ciemne kasze, pełnoziarnisty ryż, ziarna i orzechy.

Aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na białko, dieta bezmięsna musi być odpowiednio skomponowana zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jak nie dostarczać do organizmu zbyt wielu nasyconych kwasów tłuszczowych? Otóż należy wybierać produkty przede wszystkim chude i jak najmniej kaloryczne. Będą mieć taką samą ilość białka, jednak już o wiele mniej kalorii czy tłuszczu, który w nadmiernej ilości może zagrażać zdrowiu. Organizm świetnie przyswaja np. białko sojowe, ale nie pogardzi też białkiem soczewicy i fasoli (białej). Aby zwiększyć przyswajanie białka, należy zestawiać ze sobą różne mleczne produkty, np. ryż z fasolą czy z mlekiem.

Łatwe potrawy na obiad bez mięsa. Który przepis na szybki posiłek jest dobry?

Dlaczego obiad bez mięsa jest zdrowy? Plusy diety wegetariańskiej

Warto pamiętać, że jedzenie posiłków bez mięsa może znacznie poprawić stan zdrowia człowieka, który odżywia się w taki sposób. Dieta wegetariańska bogata jest m.in. w cenną dla organizmu witaminę C, a także potas. Dzięki diecie wegetariańskiej unika się wielu węglowodanów prostych, a zjada więcej węglowodanów złożonych – czyli błonnika, który sprawnie reguluje perystaltykę jelit i przemianę materii. Dzięki bezmięsnym posiłkom nie narażamy organizmu na walkę ze złym cholesterolem, którego wzrost spowodowany jest z reguły przesytem tłuszczów nasyconych zawartych w mięsie. Poza tym dieta wegetariańska zapobiega np. otyłości, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu, czy nowotworom.

Będąc przy nowotworach, warto nadmienić, że ponad 30% zgonów związanych z nowotworami to wynik nieprawidłowego żywienia. U wegetarianów ryzyko zachorowania np. na raka jelita grubego jest o wiele mniejsze niż u tych, którzy codziennie jedzą mięso. Do pojawienia się objawów różnego rodzaju nowotworów można narazić się poprzez jedzenie mięsnych produktów, zwłaszcza że zawierają one mnóstwo tłuszczy i konserwantów w postaci związków azotowych, które w ciele człowieka przekształcają się w substancje rakotwórcze. Poza tym np. w mięsie wędzonym obecne są również rakotwórcze związki (te same co w dymie tytoniowym), których powinniśmy unikać.

Co na obiad bez mięsa? Sprawdź popularne bezmięsne przepisy na drugie danie

Od wielu lat wegetarianie i jego przeciwnicy toczą batalie na temat jedzenia mięsa. Nie da się jednak zaprzeczyć, że brak obecności mięsa w diecie bardzo odciąża żołądek i daje przez to pozytywne odczucia dla osoby, która przestaje jeść mięso. Związane jest to ze zmianą nawyków żywieniowych i koniecznością zastąpienia białka w mięsie tym, które znajduje się np. w roślinach strączkowych, orzechach czy ziarnach. Oto kilka przepisów na dania obiadowe bez mięsa, które mogą przypaść do gustu wegetarianom oraz osobom, które dopiero rozważają przejście na bezmięsną dietę.

  • Zupa z soczewicy i pomidorów – rozgrzewająca i syta zupa, którą z powodzeniem zjeść można na lekki obiad. Można podawać ją również jako przystawkę.
  • Zapiekanka ziemniaczana z grzybami – doskonałe danie dla wegetarian, które jest bardzo pyszne i sycące żołądek. Przyrządzić można ją w zaledwie godzinę, dlatego też jest to doskonały pomysł na szybki i sycący obiad dla gości.
  • Placki z cukinii z mozzarellą – wegetariańska propozycja dla niejedzących mięsa. Placki uzupełnić można nie tylko mozzarellą, ale też dobrej jakości żółtym serem.
  • Hamburger z halloumi – zamiast tradycyjnego mięsnego hamburgera warto spróbować jego bezmięsnej wersji z serem halloumi. Danie świetnie smakuje z bakłażanem, papryką, cukinią i czosnkiem. Najlepsza bułka do hamburgera będzie pełnoziarnista, oczywiście odpowiednio podpieczona w piekarniku.
  • Wegetariańska pizza – w pizzy nie zawsze musi być mięso, czego dowodem jest pyszna pizza wegetariańska. Możesz przygotować taką z samymi warzywami, np. brokułem, cebulą, papryką i cukinią. Wartości odżywcze pizzy zwiększysz poprzez dodanie do niej również tofu czy roślinnej wędliny. To jedna z pyszniejszych propozycji na obiad, ale i pożywną kolację.
  • Kotlety rybne – zamiast tradycyjnych kotletów z ziemniaczkami, warto będzie przygotować smaczne i treściwe kotlety rybne. Są one niezwykle delikatne w smaku i dostarczą do organizmu wiele cennych składników odżywczych.
  • Frittata – jajka to ważny element diety wegetariańskiej, ponieważ dostarczają do organizmu cenne białko. Warto więc będzie przygotowywać smaczne posiłki z jajek, jakim może być np. frittata z pieczarkami i serem. To pyszne danie na obiad bez mięsa, które z pewnością zachwyci domowników oraz gości.
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto