Zupa grzybowa

zupa grzybowa

Zupa grzybowa wciąż jest bardzo niedocenianym daniem. Niektórzy unikają przyrządzana jej, tłumacząc, że grzyby mają niewiele właściwości odżywczych. Tymczasem warto regularnie spożywać kurki, maślaki, prawdziwki czy podgrzybki, ponieważ dostarczają do organizmu mnóstwo wody. Zupa grzybowa jest jedną z najlepszych potraw, gdzie przemycić można leśne grzyby. Danie jest bardzo smaczne i bogate w witaminy, dlatego zupę grzybową warto jeść nie tylko w Wigilię.

Zupa grzybowa – przepisy na zupy z różnych rodzajów grzybów

Zupa grzybowa to smaczne i bardzo pożywne danie, które jest doskonałym pomysłem na obiad dla całej rodziny. Grzybowa to tradycyjna zupa w Wigilię – właśnie wtedy spożywamy ją w największej ilości. Klasyczna zupa grzybowa powinna jednak zdecydowanie częściej gościć na naszych stołach, zwłaszcza że zawiera wbrew pozorom wiele cennych substancji odżywczych. Jakie składniki i przyprawy powinna mieć pyszna grzybowa? Które grzyby najlepiej wykorzystać do zupy? Jak zrobić grzybową, żeby dostarczyła do organizmu dużą ilość witamin? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!

Zupa grzybowa, czyli przepis na tradycyjny posiłek dla całej rodziny

Czy warto jeść grzyby? Jakie składniki odżywcze dostarczają grzyby do naszego organizmu?

Grzyby są w naszym kraju bardzo popularne. Gdy tylko nadchodzi sezon na grzybobranie, Polacy ruszają z domów i przeczesują okoliczne lasy. Przyrządzamy bowiem z grzybów naprawdę wiele sezonowych potraw, m.in. sos grzybowy, krokiety, uszka, pierogi czy zupę grzybową. Polska jest ewenementem na światową skalę, jeśli chodzi o eksport grzybów. Jest ich w naszych lasach tak dużo, że uprawiane są one masowo – zwłaszcza boczniaki i pieczarki. Mieszkańcy innych państw chętnie kupują polskie grzyby zarówno suszone, jak i marynowane lub mrożone. Nic w tym dziwnego, ponieważ potrawy z grzybów są naprawdę bardzo smaczne i sycące.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy grzyby są zdrowe. Cóż, ten temat od zawsze wzbudza w ludziach mieszane uczucia. Wiele osób uważa, że grzyby służą jedynie od podkreślania smaku potraw i do niczego więcej. Fakt, grzyby doskonale nadają się jako dodatek do farszu, zupy lub sosu. Inni z kolei zachwalają je za posiadanie właściwości odżywczych i witamin. Warto zapamiętać, że głównym składnikiem grzybów jest woda – jest jej w grzybach tyle, co w warzywach. Poza tym grzyby są niemal pozbawione kalorii, zatem są idealne dla osób będących na diecie redukcyjnej. Fakt, są ciężkostrawne przez chitynę, która w działaniu podobna jest nieco do błonnika. Długo zalegają w żołądku, bo kwasy żołądkowe nie rozpuszczają chityny. To, ile z kolei dostarczą substancji mineralnych do organizmu, zależy od podłoża, na którym grzyby rosły w lesie.

W grzybach rzeczywiście znajduje się jednak sporo witamin, na przykład witamina A (karoten w kurkach), B1 i B2. Niektóre grzyby zawierają również śladowe ilości witaminy C. Warto wspomnieć o tym, że grzyby są doskonałym źródłem białka – najwięcej znajduje się go w pieczarkach i prawdziwkach. Co ważne, przeważające ilości znajdują się w młodych grzybach. Stare okazy mają białka już sporo mniej.

Najważniejsze zasady zbierania grzybów – co warto o nich wiedzieć?

Wielu Polaków ma się za prawdziwych miłośników grzybów. Niektórzy odważnie nazywają się nawet ich znawcami, ponieważ od lat przeczesują lasy w poszukiwaniu coraz to piękniejszych i bardziej dorodnych okazów. Niekiedy nie zdają sobie jednak sprawy z niektórych cech charakterystycznych grzybów, co bywa zgubne. Gdyby rzeczywiście każdy grzybiarz był znawcą, przecież każdego roku nie byłoby tylu informacji o kolejnych zatruciach „leśnymi skarbami”. Oto kilka ważnych zasad zbierania grzybów, o których warto pamiętać.

  1. Zbieraj wyłącznie zdrowe okazy, których jesteś pewien. Powinny mieć one odpowiedni kształt i konsystencję. Grzyby muszą być z kapeluszem i nóżką, żeby móc je dokładnie obejrzeć i zweryfikować, czy są jadalne.
  2. Zanim przygotujesz grzyby do spożycia, upewnij się kilka razy, czy na pewno są dobre. Jeśli nie potrafisz ich zbierać i rozróżniać, kupuj sprawdzone w sklepie (boczniaki, pieczarki).
  3. Nigdy nie zbieraj grzybów do plastikowej torby. Zawsze korzystaj z koszyczka albo wiaderka.
  4. Nie niszcz ani ściółki, ani grzybni. Zawsze odcinaj jedynie dolny fragment nóżki, ewentualnie ostrożnie wykręć korzeń grzyba.
  5. Zebranymi grzybami zajmij się zaraz po ich przyniesieniu do domu. Gdy z ich jedzeniem chcesz powstrzymać się do następnego dnia, trzymaj je w lodówce w otwartym pojemniczku albo misce ze szkła. Grzyby muszą przez całą noc oddychać.
  6. Grzyby obieraj zawsze na sucho, ponieważ mokre będą trudne do zweryfikowania. Każdy robaczywy, spleśniały, niekompletny lub stary grzyb odrzucaj.
  7. W przypadku, gdy masz naprawdę dużo grzybów, warto je zamrozić, zamarynować albo zasolić.

Pamiętaj, że każdego roku kilkaset osób umiera wskutek zatrucia się grzybami. Najczęstszym powodem bywa zatrucie się muchomorem sromotnikowym, który do złudzenia przypomina młodą kanię. W przypadku, gdy któryś z domowników będzie czuł się źle wiele godzin po zjedzeniu grzybowej potrawy, niezwłocznie udaj się do lekarza i opowiedz mu o tym, co dokładnie zjadła dana osoba. Szczegółowe informacje i szybka interwencja czasami naprawdę mogą uratować komuś życie.

Klasyczna, pyszna zupa grzybowa – składniki i przyprawy do zupy grzybowej

Najważniejsze zalety jedzenia grzybów – poznaj je wszystkie!

Mimo że niektórzy zupełnie nie doceniają właściwości grzybów, warto mieć o nich choć najmniejsze pojęcie. Grzyby są przede wszystkim niskokaloryczne, ponieważ w 90% składają się z wody. W 100 g świeżych grzybów znajduje się ok. 35 kcal – to naprawdę niewiele. Poza tym grzyby nie zawierają tłuszczów, co akurat jest bardzo istotną informacją dla odchudzających się osób. Tak, grzyby są świetne w diecie redukcyjnej nie tylko ze względu na małą ilość kalorii, ale też ogromną ilość błonnika stymulującego prawidłowy metabolizm i pracę układu trawiennego. Grzyby dają więc poczucie sytości, a także redukują poziom cholesterolu i zmniejszają apetyt. Minimalizują również wchłanianie cukru, więc świetnie zmniejszają ryzyko pojawienia się otyłości u ludzi spożywających grzyby.

Grzyby doskonale regulują też pracę układu nerwowego, gdyż zawierają cholinę. Jeśli będziemy mieć w organizmie odpowiednią ilość tego składnika, lepiej będzie nam się spało, zapamiętywało różne rzeczy i uczyło. Jedzenie grzybów może też pozytywnie wpłynąć na łagodzenie stresu. Poza tym grzyby to również cenne źródło witamin i minerałów. Są też one idealne dla osób, które nie jedzą mięsa – a więc dla wegetarian i wegan. Niektórzy uważają nawet, że grzyby swoją konsystencją mocno przypominają mięso. Poza tym nie da się ukryć, że grzyby są zwyczajnie bardzo smaczne. Wspaniale podkreślają smak każdego dania. Gdy nie będziesz dodawać ich zbyt wiele, raczej nie powinny obciążyć układu pokarmowego – właśnie dlatego powinno się serwować je z umiarem. Pamiętaj o tym, że grzyby w dużej ilości są ciężkostrawne. Mimo że są oczywiście niskokaloryczne. Ciężko jest ludzkim organizmom trawić bowiem chitynę, która jest odpowiedzialna za ciężkostrawność w grzybach. Jeśli przyrządzasz grzyby jako element jakiejś potrawy, lepiej nie łączyć ich wówczas z równie ciężkimi pokarmami (jak np. z mięsem). Aby zminimalizować obciążenie organizmu, dodawaj do grzybów różnego rodzaju zioła usprawniające trawienie.

Zupa grzybowa – przepis na pyszną zupę, krok po kroku

Chcesz zaskoczyć swoich bliskich pyszną i niepowtarzalną potrawą? Przygotuj dla nich smaczną zupę grzybową, która na pewno im posmakuje. To jedna z najsmaczniejszych zup zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy na dworze jest bardzo zimno – zupa grzybowa wówczas bowiem doskonale rozgrzewa. Aby przygotować zupę, wcale nie trzeba mieć specjalnych umiejętności kulinarnych – wystarczy połączyć ze sobą kilka składników. Oto produkty spożywcze, które należy kupić: marchewka, czosnek, cebula, bulion warzywny, mąka pszenna typ 500, śmietanka kremowa 30%, świeże leśne grzyby, ziemniaki, oliwa i przyprawy – majeranek, sól i pieprz. Najpierw na rozgrzanej oliwą patelni zeszklij cebulę, koniecznie posiekaną na drobne kawałki. Dodaj też czosnek przepuszczony przez praskę. Dorzuć grzyby pokrojone w paski i dopraw wszystko do smaku, po czym porządnie zamieszaj. Wlej bulion do garnka, a także dorzuć warzywa pokrojone na kawałki. Zagotuj składniki, aż zrobią się miękkie. Dodaj podsmażone grzyby z cebulą, następnie odlej kilka łyżek zupy do osobnego rondelka i zmieszaj z mąką pszenną. Wlej wszystko do zupy grzybowej i wymieszaj, a na koniec podaj zupę gorącą, koniecznie z kleksem śmietany – ewentualnie z gęstym jogurtem greckim albo Skyrem.

Zupa grzybowa to doskonały pomysł na smaczny obiad dla całej rodziny. Przepis jest niezwykle szybki, a także bardzo prosty w przygotowaniu. Do zrobienia zupy najlepiej używać świeżych grzybów leśnych, zwłaszcza tych zebranych przez samego siebie. Jeśli nie masz dostępu do takich grzybów albo boisz się ich zbierać, możesz oczywiście wykorzystać suszone grzyby albo grzyby zamrożone – różnica w smaku będzie niewielka. Najważniejsze jednak, żeby suszone grzyby zawsze namoczyć w wodzie przed ich obróbką. Do zupy grzybowej najlepiej pasują borowiki, maślaki, podgrzybki, a nawet pieczarki. Grzyby mają niewiele kalorii, więc zupa grzybowa będzie idealna dla osób odchudzających się oraz prowadzących zdrowy, racjonalny tryb życia. Potrawa jest także bogata w błonnik, więc pozytywnie wpłynie na perystaltykę jelit i zapobiegnie zaparciom – oczywiście u osób niemających problemów z żołądkiem i trawieniem. Warto pamiętać, że jedząc mięso, można przygotować grzybową na wywarze mięsnym. Jeśli jednak należysz do grona wegan lub wegetarian, zupę zrobisz spokojne na bulionie warzywnym. Co dodać do potrawy? Możesz dorzucić do zupy niemal wszystko – najlepiej jednak, aby była to jak największa ilość warzyw. Aby zagęścić zupę grzybową, zawsze warto dodać do niej odrobinę mąki.

Tradycyjna zupa grzybowa z makaronem – dowiedz się, jak zrobić potrawę

Zupa grzybowa z makaronem to znakomity pomysł na pożywne i smaczne danie dla całej rodziny. Jeśli zastanawiasz się, co zaserwować swoim bliskim na jesienny lub zimowy obiad, ta potrawa sprawdzi się wprost idealnie. Nie dość, że świetne smakuje i pachnie, to w dodatku potrafi błyskawicznie rozgrzać organizm. Zupa grzybowa to jedna z niewielu zup, które na długo pozostawiają żołądek syty. Grzyby są niskokaloryczne, jednak mają w sobie wiele błonnika, przez co są treściwe i działają niczym wypełniacz żołądka. Dodatkowo makaron zapewni uczucie sytości przez jeszcze więcej czasu. Aby zrobić zupę, nie musisz mieć specjalnych umiejętności kulinarnych. Wystarczy zakupić kilka składników i przygotować potrawę zgodnie z wytycznymi, które zaraz opiszemy.

Oto lista produktów spożywczych, których potrzebować będziesz do zrobienia dania: grzyby leśne, cebula, masło, czosnek, marchewka, natka pietruszki, bulion warzywny, śmietana 18%, ziemniaki, pieprz i sól. Najpierw rozgrzej masło w małym rondelku. Następnie zeszklij posiekaną na kawałki cebulę i dodaj do niej przeciśnięty przez praskę czosnek. Dorzuć do tego pokrojone w słupki warzywa i pokrojone grzyby leśne. Całość smaż przez kilka minut, następnie zalej wszystko bulionem i gotuj, aż warzywa zrobią się miękkie. Zupę grzybową podawaj ze śmietaną, a także posiekaną na kawałki natką pietruszki.

Zupa grzybowa z makaronem to bardzo smaczne i pożywne danie, które rozgrzeje każdego w jesienny oraz zimowy, chłodny dzień. Przepis jest prosty w przygotowaniu, więc spokojnie powinien poradzić z nim sobie nawet największy amator kuchni. Potrawę można przygotować zgodnie ze wskazówkami na bulionie warzywnym, jednak doskonała zupa powstanie również na rosole – wówczas będzie jeszcze bardziej aromatyczna. W zupie używać możesz grzybów zarówno świeżych, jak i suszonych lub mrożonych. Zanim jednak użyjesz tych drugich, pamiętaj o ich wcześniejszym namoczeniu. Chcesz, aby zupa była mniej kremowa w smaku? Zamiast śmietany, użyć możesz również jogurtu naturalnego.

Grzybowa zupa krem z serkiem topionym – najlepszy przepis na zupę grzybową

Chcesz zaskoczyć swoich bliskich pyszną potrawą? Przygotuj dla nich aromatyczną grzybową zupę krem z serkiem topionym. To bardzo smaczne, pożywne i sycące danie, które rozgrzeje każdego – zwłaszcza w mroźny dzień. Do przygotowania potrawy potrzebować będziesz następujących składników: ziemniaki, grzyby leśne, serek topiony, marchewka, pietruszka, seler, por, czosnek, cebula, zielona pietruszka, masło i przyprawy do smaku – pieprz, sól i kurkuma. Zupa z serkiem topionym jest bardzo gęsta i treściwa, a także łatwa do zrobienia. Bez większego problemu przygotuje ją zatem każdy – nawet osoba nieposiadająca ogromnej wiedzy kulinarnej.

Najpierw obierz marchew, seler, por i pietruszkę. Następnie włóż warzywa do garnka i zalej je wodą. Nastaw bulion i obierz w międzyczasie cebulę – posiekaj ją na drobne kawałki. Przeciśnij czosnek przez praskę. Dowolne grzyby leśne opłucz (mogą być to np. kurki – grzyby muszą być już wcześniej wyczyszczone i przebrane). Pokrój ziemniaki i obierz je w kostkę. Rozgrzej masło na patelni i zeszklij na nim cebulę oraz czosnek. Dorzuć rozmaryn, ziemniaki i wysuszone grzyby. Przesmaż całość, po czym przecedź bulion warzywny. Pokrój na małe kawałeczki pietruszki i marchewki – dodaj warzywa na patelnię ze smażącymi się grzybami. Przerzuć wszystko do garnka i zalej bulionem. Zagotuj, aż ziemniaki i grzyby zrobią się miękkie. Zmiksuj tak powstałą zupę na jednolity, gładki krem. Dodaj serek topiony i dopraw krem do smaku. Potrawę podawaj z drobno posiekaną nacią pietruszki. Warto zaserwować zupę krem z pajdą domowego, swojskiego chleba z masełkiem.

Zupa grzybowa - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto