Pyszna zupa

pyszna zupa

Zupy od lat gotowane są w polskich domach. Niestety, coraz mniej osób ma czas na ich przyrządzanie. Szkoda, zwłaszcza że zupy są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. Poza tym większość z nich jest prosta w przygotowaniu i wbrew pozorom wcale nie trzeba spędzać kilku godzin przy garnkach, aby je ugotować. W zależności od rodzaju zupy, z powodzeniem zastąpić mogą klasyczne dania obiadowe (np. kotlety mielone z ziemniakami). Wbrew pozorom, mnóstwo zup jest sytych i treściwych.

Pyszna zupa – sprawdź nasze przepisy na pyszne domowe zupy

Jednym z najpowszechniejszych dań obiadowych jest pyszna zupa. Jest nie tylko łatwa, ale też szybka w przygotowaniu. Do jej zrobienia zwykle potrzebne są proste składniki. Poza tym prawie każda zupa jest dość tania. Wystarczy sprawdzony przepis na pyszną zupę, aby zrobić ją na obiad dla całej rodziny. Jaki jest najlepszy pomysł na to danie? Dlaczego warto włączyć zupy do menu? Przeczytaj.

Jak zrobić pyszną zupę? Dowiedz się, jak ugotować zupę na obiad

Dlaczego warto jeść zupy? Możesz się zdziwić

Zastanawiasz się, dlaczego pyszna zupa typu pomidorówka albo jarzynowa uważana jest za jeden z najlepszych posiłków? Otóż zupy przede wszystkim nie są tuczące. Jeśli jesteś na diecie odchudzającej, nie powinieneś z niej rezygnować. Zupy bardzo często gotowane są na wywarze warzywnym i potrafią nasycić organizm. Nie są jednak mocno kaloryczne. Znacznie bardziej kaloryczne są dodatki do zup, których powinno się używać umiarkowanie (np. ryż, ziemniaki, makaron). Oczywiście w przypadku, gdy zupa ma być całym obiadem, powinno się ją zrobić odpowiednio treściwszą. Całe szczęście jest to danie, w którego przypadku można tak „żonglować” składnikami, że każdy dopasuje je pod swoje wymagania.

Kolejną zaletą jedzenia zup jest dostarczanie wraz z nimi cennych składników odżywczych do organizmu. W zależności od użytych produktów spożywczych można znaleźć w nich m.in. potas, magnez, żelazo i fluor. W zupie jest także sporo błonnika i kwasów organicznych wspomagających trawienie. Wiele w nich różnych witamin, takich jak witamina C i szereg witamin z grupy B. Zupy świetnie rozgrzewają, a latem chłodzą (np. chłodnik czy zupa owocowa). Zimą chyba nie ma nic lepszego niż rozgrzanie się gorącą zupą typu rosół lub pomidorówka. Dodając do zupy warzywa, czosnek i cebulę można też dodatkowo wzmocnić swój organizm w walce z wirusami.

Zupy są również doskonałym sposobem na jedzenie warzyw, zwłaszcza gdy nie umiesz ich spożywać w surowej lub gotowanej formie. Warto pamiętać, że dla utrzymania odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin, dziennie powinno się zjadać ok. pół kilograma warzyw. Większość z nas zjada ich jednak zdecydowanie za mało. Właśnie dlatego warto jeść zupy, aby w łatwy sposób „przemycić” warzywa do swojego jadłospisu. Poza tym zupy są naprawdę proste w przygotowaniu. Nie trzeba mieć wyszukanych umiejętności kulinarnych, aby je przygotować. Tak naprawdę wystarczy przepis na pyszną zupę i dobre chęci.

Szybka i tania zupa ogórkowa – pomysł na pyszny obiad

Ogórkowa to naprawdę pyszna zupa. Niektórzy uważają, że to najlepsza zupa na świecie! Nic w tym dziwnego, zwłaszcza że jest bardzo specyficzna w smaku – delikatnie kwaskowata, a przy tym sycąca. Jeśli chcesz zrobić pyszny obiad dla całej rodziny, postaw na ogórkową. Przepis na zupę jest prosty, więc spokojnie sobie z nim poradzisz. Do ugotowania ogórkowej potrzebować będziesz następujących składników: ogórki kiszone, szyjka indycza, śmietana 18%, ziemniaki, skrzydełko indycze, seler korzeniowy, pietruszka, koperek, por, suszone grzyby, marchewka oraz przyprawy do smaku (m.in. liść laurowy, pieprz w ziarnach, ziele angielskie i sól).

Ugotuj pietruszkę, seler i marchew. Obierz składniki i pokrój na duże kawałki. Umyj por i przekrój wzdłuż. Umyj szyjkę i skrzydełko z indyka – włóż do dużego garnka. Do mięsa wrzuć przygotowane warzywa i suszone grzyby. Dopraw przyprawami, wlej wodę do garnka i przykryj. Doprowadź wywar do wrzenia, następnie zmniejsz ogień i gotuj na niewielkim ogniu przez ok. 1,5 h. Zetrzyj ogórki kiszone na tarce. Obierz ziemniaki i pokrój w kostkę. Włóż ziemniaki do miski z wodą, aby nie ściemniały. Po ugotowaniu bulionu wyciągnij z niego zawartość przy pomocy cedzakowej łyżki – włóż do osobnego garnka.

Postaw na kuchence garnek z bulionem. Wrzuć do środka odcedzone i pokrojone na kawałki ziemniaki. Gotuj przez 15 minut. Pokrój marchew na kawałki. Starannie obierz mięso i oddziel od kości – podziel na małe kawałki. Dodaj ogórki kiszone i gotuj na małym ogniu przez kilka minut. Wrzuć do zupy mięso i marchew. Dolej odrobinę śmietany do osobnego garnka. Dodaj łyżeczkę bulionu i porządnie zamieszaj, aby „zahartować” śmietanę. Wlej ją do zupy i zamieszaj. Na koniec udekoruj zupę ogórkową drobno posiekanym koperkiem.

Zupa ogórkowa to bezapelacyjnie jedna z najukochańszych zup w Polsce. Nasi rodacy lubią ją nie tylko za smak i aromat, ale też cenne właściwości odżywcze. Zupę przygotować można na wywarze mięsnym, ale też warzywnym. Dzięki ogórkom kiszonym danie nabiera niesamowitego smaku, przez co ciężko pomylić zupę z inną. Bardzo ciekawym trikiem jest podsmażenie startych ogórków na łyżce masła. Dzięki temu prostemu sposobowi można wydobyć jeszcze ciekawszy oraz intensywniejszy smak zupy.

Smaczna zupa na obiad – która z polskich zup jest najlepsza?

Pyszna zupa grzybowa z makaronem, krok po kroku

Zupa grzybowa z makaronem smakuje wybornie nie tylko na Wigilię. Możesz przygotować ją dla rodziny na obiad. Grzybowa fantastycznie smakuje i pięknie pachnie. Przygotowując ją jesienią lub zimą można też skutecznie i szybko rozgrzać organizm. To jedna z zup, które na długo pozostawiają pełny brzuch – wszystko dzięki makaronowi i grzybom wypełnionym błonnikiem. Nie trzeba mieć umiejętności kulinarnych, aby przygotować to danie. Do zrobienia grzybowej potrzebować będziesz kilku składników: grzyby leśne, cebula, bulion warzywny, marchewka, natka pietruszki, czosnek, ziemniaki, masło, śmietana 18%, sól i pieprz.

Najpierw należy rozpuścić masło w niewielkim garnuszku. Następnie zeszklić cebulę posiekaną na kawałki. Dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę. Dorzuć grzyby leśne i warzywa pokrojone w słupki. Smaż przez kilka minut, zalej bulionem i gotuj warzywa do miękkości. Zupę podawaj ze śmietaną, koniecznie udekorowaną natką pietruszki. Grzybowa to niezwykle smaczne i pożywne danie. Poza tym zupa jest łatwa w przygotowaniu, więc nawet bez umiejętności kulinarnych można świetnie sobie z nią poradzić. Potrawę można przygotować na bulionie warzywnym lub na rosole, dzięki któremu stanie się jeszcze bardziej aromatyczna. Do zupy pasują grzyby zarówno świeże, jak i suszone lub mrożone. Zanim użyjesz tych drugich, pamiętaj, aby wcześniej je namoczyć. Do przygotowania bardziej kremowej zupy użyć można jogurtu naturalnego zamiast śmietany.

Zupa jarzynowa – przepis na udaną zupę na obiad

Zupa jarzynowa to jedna z najsmaczniejszych zup dla całej rodziny. Jest pyszna i łatwa w przygotowaniu, a także sporo w niej składników mineralnych i witamin. Zupa jest szybka do zrobienia – nie trzeba mieć ogromnych zdolności kulinarnych, aby odtworzyć przepis. Danie jest całoroczne, więc pasujące na każdy miesiąc. Do przygotowania zupy jarzynowej potrzebujesz kilkunastu składników: fasolka szparagowa, śmietana 18%, nać pietruszki, masło, ziemniaki, kalafior, bulion warzywny, koper, marchew, brokuły, cebula i przyprawy do smaku – ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, pieprz i sól.

Umyj warzywa. Obierz i pokrój w kostkę ziemniaki. Podziel kalafior i brokuł na niewielkie różyczki. Posiekaj marchewkę na plasterki. Cebulę pokrój na drobną kostkę. W garnku rozpuść masło, a na dno wrzuć cebulkę – smaż do jej zarumienienia. Dodaj resztę warzyw i smaż pod przykrywką na małym ogniu. Zalej bulionem i dopraw do smaku. Gotuj zupę do miękkości warzyw. Do kubka lub małego rondelka przelej śmietanę i zmieszaj ją z dwiema łyżkami gorącej zupy. Powoli wlewaj śmietanę do garnka z zupą, mieszając. Dodaj drobno posiekany koperek – nada zupie jarzynowej niesamowitego smaku i aromatu.

Pyszna zupa - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto