Dania z selera

Przepisy na potrawy z selera
Dania z selera

Uprawę selera rozpoczęto kilkaset lat temu nad Morzem Śródziemnym. Średniowieczni rolnicy z Grecji traktowali seler głównie jako lekarstwo i używali go do walki z przeziębieniem czy grypą. Dopiero na przełomie XV / XVIII wieku zaczęto przyglądać się również wartościom odżywczym selera, z czasem wykorzystując warzywo jako jeden ze składników codziennej diety. Włosi zmodyfikowali seler tak, aby wyeliminować jego gorycz, rozwijając znacznie słodszą i bardziej delikatną wersję warzywa.

Dania z selera – zbiór pomysłów na potrawy z dodatkiem selera

Seler to jedno z najbardziej popularnych warzyw nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Bardzo często używamy go w kuchni, jednak zazwyczaj jako dodatek do potraw. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że seler sam w sobie również stanowić może fantastyczne warzywo do jedzenia. Jakie są popularne dania z selera? W jaki sposób zrobić można łatwe, szybkie i zdrowe sałatki albo zupy z selerem? Poznaj ciekawe, proste potrawy, w których seler stanowi podstawowy składnik. Dowiedz się też więcej o historii i właściwościach tego wciąż niedocenianego warzywa.

Dania z selera – najlepsze przepisy na potrawy z selerem, które warto znać

Historia selera, czyli co trzeba o nim wiedzieć?

Kilkaset lat temu seler był bardzo gorzki. Dawniej nie było to warzywo, które znamy jako np. dodatek do rosołu. Kiedyś seler stanowił roślinę medyczną i właśnie taką funkcję pełnił aż do czasów średniowiecza. Z pomocą selera zwalczano rzekomo nie tylko bóle zęba i artretyzm, ale też m.in. reumatyzm, bezsenność, a nawet paniczny lęk. W granicy XV wieku we Włoszech zaczęto modyfikować gorzkie warzywo, aż w końcu udało się stworzyć słodszą, bardziej delikatną wersję selera. Ludzie odkryli wówczas, że warzywo znakomicie sprawdza się nie tylko jako lekarstwo na różne przypadłości, ale przede wszystkim jako smaczny dodatek do wielu potraw.

Na przełomie XIX / XX wieku seler stał się jeszcze bardziej popularny. Ludzie zaczęli używać go jako składnik sałatek czy zup. Rolnicy początkowo zbierali warzywo na początku jesieni, a później przedłużali zbiory aż do początku zimy. Żeby ochronić seler przed mrozem, okopywali go ziemią. Cały czas szukano sposobu, co zrobić, żeby przedłużyć trwałość selera i nie czekać na niego tylko zimą. Mniej więcej 50 lat temu wynaleziono odmianę białą, którą można było wykopywać już od połowy lata, jednak stracił on w dużej mierze swój charakterystyczny smak.

Jak więc jest z tym selerem we współczesnych czasach? Moda na jedzenie selera znacznie osłabła, natomiast o wiele bardziej popularną odmianą niż biały stał się seler zielony. Udało się opracować również nowe techniki uprawy tego warzywa, aby osiągnęło ono pożądany smak i nadawało się do spożycia pod postacią różnych dań. Osiągnięto też dawno założony cel, mianowicie sprawiono, że seler stał się dostępny przez cały rok, a nie tylko przez 3 czy 4 miesiące. Dziś możemy wobec tego kupić seler w niemal dowolnym markecie spożywczym, na targowisku czy u prywatnych gospodarzy, bez względu na porę roku.

Jakie właściwości ma seler? Które potrawy z nim są najsmaczniejsze?

Seler, który kupujemy w sklepie, powinien być zielony – oczywiście pod warunkiem, że kupuje się go razem z nacią. Jeśli jednak będzie to sam korzeń, jego barwa musi być szarawo-żółta. Korzeń selera powinien być twardy i nie może mieć żadnych śladów obecności szkodników. Tylko takie warzywo będzie bowiem zdrowe i nada się na różnego rodzaju przepisy. Oto właściwości selera, o których warto pamiętać.

  1. Seler bogaty jest w witaminy A, B, C, E oraz PP. W stosunku do cytrusów seler zawiera aż dwa razy więcej witaminy C!
  2. W selerze znajduje się potas, kwas foliowy, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk.
  3. 100 gram selera to niecałe 10 kcal – właśnie dlatego seler jest idealny dla osób się odchudzających.
  4. Naukowcy udowodnili, że jedzenie selera może nie tylko oczyścić organizm z toksyn, ale też podziałać odstresowująco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
  5. Jedzenie selera albo picie z niego soków pomoże zachować doskonałą kondycję włosów i skóry.

Seler znany jest głównie jako warzywo gotowane, które wykorzystujemy na zupy (np. rosół). Oczywiście można zrobić z niego również inne potrawy, jak pożywne fit sałatki, które są proste, szybkie i bardzo zdrowe. Seler często dodaje się również jako jeden ze składników na farsz do jajek czy mięsa. Warzywo doskonale komponuje się również z sałatkami owocowymi, zwłaszcza z ananasem.

Przepisy na łatwe dania z selera. Ciekawostki związane z selerem

Najciekawsze fakty dotyczące selera – czy znasz je wszystkie?

  1. Seler naciowy już w czasach rzymskich zasłynął jako afrodyzjak. Kiedyś bardzo często lekarze radzili młodym parom, które pragnęły mieć dzieci, aby ci jedli jak najwięcej selera.
  2. Dawniej uważano, że seler jest warzywem, które potrafi… oczyszczać krew.
  3. W Stanach Zjednoczonych seler zyskał w latach 80-tych tak dużą popularność, że sprzedawano go w postaci napoju o smaku selera, a także w formie selerowych żelków.
  4. Drink „Krwawa Mary” podaje się z reguły z pałeczkami selera naciowego – choć nie zawsze warzywo to było składnikiem popularnego trunku.
  5. Rzymianie stosowali seler jako lekarstwo na kaca.
  6. W Starożytnej Grecji olimpijczycy nie byli nagradzani kwiatami, ale pęczkami selera naciowego.
  7. Ciekawy jest fakt, że seler jest ujemny kalorycznie – więcej kalorii spala się na jego zjadaniu, niż jest ich w warzywie.
  8. Seler potrafi polepszyć jakość snu, ponieważ działa kojąco na układ nerwowy człowieka.
  9. Dawniej selera używano również jako antidotum na nadciśnienie, gdyż warzywo ma właściwości uspokajające.
  10. Ze względu na włóknistość selera i jego mocne ściany komórkowe, które trzymają seler w pionie, warzywo jest bardzo chrupiące.

Najciekawsze dania z selera. Zobacz, jakie fit potrawy z selerem zrobić!

Seler nie wygląda zachęcająco. Jest szary i nie ma interesującego kształtu, przez co ludzie często pomijają go w sklepach. Wielka szkoda, ponieważ warzywo zawiera mnóstwo cennych właściwości i witamin, o czym zdążyłeś się już pewnie przekonać, czytając ten tekst. Seler w dodatku naprawdę dobrze smakuje, dlatego sprawdzi się w różnych kuchennych potrawach. Można użyć go jako składnik sałatek i zup, zrobić z niego pyszny krem, a także smaczną przekąskę do filmu. To niskokaloryczne i oczyszczające warzywo, które z powodzeniem włączyć można do codziennej diety. Poniżej znajduje się kilka ciekawych propozycji na potrawy z selerem.

  1. Chipsy z selera – jeśli jesteś na diecie, możesz upiec talarki w piekarniku i ewentualnie lekko posypać solą himalajską lub pieprzem ziołowym. Chipsy z selera to znakomita alternatywa dla tradycyjnych chipsów z marketu. I na pewno jest to też o wiele zdrowsza opcja!
  2. Pasztet z selera – może stanowić ciekawe urozmaicenie kanapek na kolację czy śniadanie. Pasta wybornie smakować będzie z dowolnymi kiełkami.
  3. Kotlety z selera – doskonale zastąpią tradycyjne mięsne kotlety, więc jest to świetna propozycja zwłaszcza dla wegetarian.
  4. Koktajl z selera – oczyszczający koktajl pozwoli zachować równowagę w organizmie i dostarczy do niego wiele cennych wartości odżywczych. Jeśli wolisz słodszą wersję, możesz dodać do niego łyżeczkę miodu.
  5. Krem z selera – doskonale komponuje się z szałwią i orzechami włoskimi. Świetnie smakuje z razowym pieczywem.

Dania z selera - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto