Obiad na piątek

obiad na piątek

W niektórych polskich domach przestrzega się tradycji chrześcijańskich nie tylko w obrzędach, ale i kulturze jedzenia. Piątek dla chrześcijan jest dniem postnym, podczas którego wierni wspominają mękę oraz śmierć Jezusa. Właśnie dlatego w wielu chrześcijańskich rodzinach w piątek zwyczajnie nie je się mięsa. W ten dzień tygodnia na stole pojawiają się zwykle inne dania, takie jak ryba, ziemniaki i surówka. Oczywiście oprócz tej potrawy istnieje znacznie więcej różnego rodzaju posiłków obiadowych, które Polacy przyrządzają na piątkowe danie główne.

Obiad na piątek – pomysły na szybki i sycący piątkowy obiad bez mięsa

Obiad na piątek jest niezwykle ważnym posiłkiem dla chrześcijan. Właśnie oni, zwłaszcza ci praktykujący wierni, w piątek wspominają mękę i śmierć Jezusa. W związku z tym poszczą, a więc w piątek w ogóle nie jedzą mięsa. Jakie dania można przyrządzić na bezmięsny obiad? Które przepisy sprawdzą się najlepiej w piątkowy post? Czy obiad bez mięsa może być szybki i w dodatku fit? Sprawdź, co na obiad zaserwować rodzinie zamiast ryby i wybierz ulubione potrawy dla swoich najbliższych!

Obiad na piątek – przepisy na szybki obiad bez mięsa dla całej rodziny

Bezmięsny obiad, czyli co warto zjeść w piątek z rodziną?

Pomysł na obiad w piątek powinien być dla praktykujących chrześcijan przede wszystkim bez mięsa. Ważne też, aby składał się on ze zdrowych i pełnowartościowych produktów spożywczych. Obiad dla całej rodziny musi być ciepły, pożywny i sycący. Jest to bardzo ważny posiłek dnia, który – oczywiście w miarę możliwości – powinno się celebrować z najbliższymi przy wspólnym stole. Zdrowy obiad to danie, w którym powinno się zrezygnować z wysoko przetworzonych składników pokarmowych. Nie jest wskazane korzystanie z tzw. gotowców w postaci sproszkowanych zup albo paczkowanych, panierowanych skrzydełek z kurczaka czy mrożonej pizzy. W takim pożywieniu jest mnóstwo złej jakości składników i ogromna ilość cukru, ale też konserwantów, soli, polepszaczy smaku, barwników i zbędnych kalorii. Zdecydowanie rozsądniej będzie przygotować dania samodzielnie – nawet gdy będą to najprostsze potrawy.

Z jakich produktów powinien składać się zdrowy i pełnowartościowy obiad, również ten piątkowy i bezmięsny? Należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu proporcji i właściwości odżywczych, a więc o: węglowodanach, białkach i tłuszczach. Jeśli nie jesz mięsa, białko na talerzu można podawać np. w formie roślin strączkowych (jak fasola biała czy ciecierzyca). Obiad musi zawierać również warzywa i zdrowe węglowodany – najlepiej pełnoziarniste (np. makaron durum albo brązowy ryż). Spożywając obiad, należy zawsze wypijać dużo wody. Jeśli zamiast niej zdecydujesz się popijać posiłek słodzonymi napojami gazowanymi, może okazać się, że nawet najzdrowszy obiad na zdrowie wcale… nie wyjdzie.

Obiad na piątek bez mięsa – czy to dobry pomysł?

Bezmięsny obiad cieszy się popularnością nie tylko wśród praktykujących chrześcijan, ale też wegan lub wegetarian. Mnóstwo ludzi dobrowolnie rezygnuje dziś z jedzenia mięsa, aby przejść na dietę opartą na spożywaniu roślin. Uważają bowiem, że to nie tylko znacznie zdrowsza od mięsa opcja, ale też kierują się względami ekologicznymi i etycznymi. Okazuje się, że większość składników obecnych w mięsie można dostarczyć do organizmu, jedząc produkty typowo roślinne, co zostało potwierdzone licznymi badaniami. Roślinna dieta pozwala zmniejszać ryzyko niektórych chorób, związanych z nadmiernym spożywaniem czerwonego mięsa. Na dietę roślinną tak naprawdę mogą przejść nie tylko osoby dorosłe, ale też dzieci. Jest to dieta całkowicie bezpieczna dla zdrowia, a przy tym pełnowartościowa i pożyteczna.

W tym miejscu podkreślimy jeszcze, czym różni się weganizm od wegetarianizmu. Są to dwie odrębne diety, mimo że pojęcia są podobne. Weganie, w przeciwieństwie do wegetarian, nie jedzą żadnych produktów pochodzenia odzwierzęcego. Wegetarianie mogą więc spożywać jaja czy mleko, podczas gdy weganie tego nie robią. Jeśli nie potrafisz całkiem zrezygnować z odzwierzęcych produktów, jednak jedzenie mięsa nie jest już dla ciebie, pomyśl o diecie wegetariańskiej. Możesz również wziąć pod lupę dietę semiwegetariańską, na której dopuszczane jest spożywanie ryb i owoców morza. To zdrowy i bardzo rozsądny kompromis, zwłaszcza że ryby mają bardzo pożyteczny wpływ na nasze zdrowie. Dostarczają bowiem do organizmu nie tylko białko, ale i cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

W jaki sposób dostarczyć białko do organizmu, jeśli nie jemy mięsa?

Bezmięsny obiad wcale nie oznacza, że będzie on bezwartościowy albo niezdrowy.  Wręcz przeciwnie! Może okazać się znacznie zdrowszy niż pożywienie z mięsem – pod warunkiem, że nauczysz się odpowiednio komponować zbilansowane posiłki. Rośliny strączkowe mogą dostarczyć do organizmu tyle samo białka, co mięso. Tak samo dużo białka mają również jajka, będące bogate w cenne dla nas aminokwasy – takie, które w mięsnych kotletach nie są obecne. W porównaniu do jaj kurzych, mięso czerwone nawet nie ma się co równać. Poza jajkami, do obiadu bez mięsa warto włączyć także inne cenne składniki spożywcze, np. sery, mleko, pełnoziarniste kasze, ryże, makarony i orzechy.

Pamiętaj, że zapotrzebowanie organizmu na białko powinno być w 100% pokryte dzięki posiłkom. Jednak musisz pamiętać o tym, aby obiad na piątek był zrównoważony – a więc zawierał również tłuszcze i węglowodany, rzecz jasna te zdrowe. Warto wybierać produkty pełnoziarniste i chude, a także mniej kaloryczne. Produkty te zawierać będą zwykle identyczną ilość potrzebnych składników odżywczych, jednak będą mniej kaloryczne i mniej obfite w tłuszcze. Pamiętaj, że zbyt dużo kalorii i tłuszczów może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia spożywającej posiłek osoby.

Jaki obiad na piątek ugotować dla najbliższych? Sprawdź polecane potrawy!

Wegetariańskie gołąbki jako idealny obiad na piątek dla całej rodziny

Gołąbki wegetariańskie to pyszne jarskie danie dla chrześcijan przestrzegających postu w piątek, ale też wegetarian. Do przygotowania potrawy potrzebować będziesz białego ryżu (możesz zastąpić go również ryżem basmati), cukinii, marchewki, cebuli, jaj, pomidorów w puszce, pieczarek, białej kapusty, natki pietruszki, masła klarowanego i przypraw do smaku. Na samym początku należy wyciąć głąb kapusty i włożyć ją do dużego rondla, po czym zalać wodą i zagotować. Po kwadransie kapustę trzeba wyjąć i oddzielić od głąba liście. Następnie w osolonej wodzie ugotuj ryż zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Obierz i zetrzyj na tarce marchewkę. Obierz także cebulę i pokrój ją na małe kawałeczki. Podsmaż ją na maśle klarowanym razem ze startą marchewką, po czym podduś oba składniki. Umyj cukinię, zetrzyj na tarce i dorzuć do marchewki z cebulą.

Teraz pokrój pieczarki w kostkę i podsmaż na osobnej patelni – musisz poczekać, aż odparują z wody, a następnie dorzucić na patelnię z pozostałymi składnikami. Do całości dodaj ryż, drobno posiekaną natkę pietruszki, a także jajka i przyprawy. Następnie faszeruj każdy liść kapusty ryżem z warzywami, delikatnie zwijając farsz do środka. Włóż gołąbki do naczynia żaroodpornego i zalej je pomidorami z puszki. Udekoruj zielem angielskim i liściem laurowym, aby danie przesiąkło zapachem tych przypraw. Podlej delikatnie wodą i podawaj ciepłe. Możesz również ugotować gołąbki na małym ogniu w rondelku, podlane wodą i zalane pomidorami. Serwuj z sosem pomidorowym – tak podane danie smakuje zdecydowanie najlepiej i (za sprawą pomidorów) zyskuje jeszcze więcej pożytecznych właściwości prozdrowotnych.

Gołąbki wegetariańskie to danie wręcz doskonałe na obiad na piątek. Bardzo łatwo się je robi, więc nie trzeba mieć większego doświadczenia, aby przygotować posiłek. Co ważne, możesz zrobić tak dużo gołąbków, że spokojnie starczyło ich nawet na dwa lub trzy dni jedzenia dla całej rodziny. Masz problem z nietolerancją glutenu? To danie będzie dla ciebie idealne tak samo, jak dla wegetarian. Ryż nie zawiera bowiem glutenu, co powinno być pozytywną wiadomością dla ludzi zmagających się z celiakią. Warto pamiętać również o tym, że warzywa korzeniowe, na których bazuje danie, mają w sobie dużą ilość błonnika pokarmowego. Wpłynie on doskonale na perystaltykę jelit i pozbędzie się nadmiaru złego cholesterolu z krwi. Nie masz pomysłu na danie dla niezapowiedzianych gości? A może szukasz inspiracji na nietuzinkowy obiad dla domowników? Wegetariańskie gołąbki z całą pewnością im zasmakują.

Kotlety wegetariańskie – alternatywa dla mięsnych kotletów na obiad

Bezmięsny obiad wcale nie musi być niesmaczny! Czasem wystarczy połączyć ze sobą kilka prostych składników, aby wyczarować coś naprawdę pysznego. Kotlety wegetariańskie to bardzo smaczne i pożywne danie, które z pewnością zachwyci fanów bezmięsnych posiłków. Przekonają się do nich nawet ci, którzy na co dzień wolą sięgać po mięsne dania! Do zrobienia wegetariańskich kotlecików potrzebować będziesz brązowego ryżu, cebuli, sera (najlepiej cheddar), jajek, bułki tartej, oleju rzepakowego i przypraw do smaku (np. kurkuma, słodka papryka, pieprz i sól). Ryż należy ugotować al dente, skracając czas jego gotowania. Następnie odstaw go do wystygnięcia, najlepiej do dużej miski. Do tego samego naczynia dodaj posiekaną na drobne kawałeczki paprykę, jajko, ser (starty na grubych oczkach) i pokrojoną w kawałki cebulę. Wymieszaj całość, po czym dopraw do smaku. Uformuj z masy kilkanaście kotletów, obtocz je w bułce tartej i usmaż z każdej strony na złoto.

Kotlety wegetariańskie to przepyszne danie, które może podbić serca nawet największych fanów mięsnych potraw. To idealna propozycja na piątkowy obiad – zwłaszcza dla wegetarian i ludzi obchodzących post. Kotlety wegetariańskie są doskonałym zamiennikiem mięsnych potraw. Nie dość, że są naprawdę rewelacyjne w smaku, to w dodatku zawierają sporo cennych właściwości odżywczych. To pełnowartościowy i doskonale zbilansowany posiłek, w którym znajduje się dużo witamin i składników mineralnych. Przepis na zrobienie wegetariańskich kotletów jest prosty, zatem poradzi sobie z nim nawet największy amator w kuchni. Możesz przygotować je nawet dzień wcześniej, a także jeść na zimno.

Wegetariański kapuśniak – zupa bez mięsa na obiad

Obiad na piątek to również zupa, która może być bardzo treściwa, sycąca i pożywna. Wśród dań wyróżnić można bezmięsny kapuśniak, który dedykowany jest dla całej rodziny. Do przygotowania zupy potrzebować będziesz ziemniaków, oliwy z oliwek, bulionu warzywnego, marchewki, cebuli, kapusty kiszonej, oleju rzepakowego, sosu sojowego i przypraw do smaku – najlepiej oregano i słodkiej papryki. Rozgrzej olej w rondelku i podsmaż na złoto cebulę pokrojoną na małe kawałki. Następnie dodaj paprykę słodką i oregano, a także obraną i pokrojoną w plastry marchewkę. Dodaj do tego obrane i pokrojone w kotkę ziemniaki. Smaż całość przez kilka minut, cały czas mieszając. Dodaj połowę bulionu, sos sojowy i zagotuj. Zmniejsz ogień, zakryj rondel i gotuj do miękkości warzyw. Następnie przepłucz kapustę i odciśnij ją z wody. W osobnym garnuszku podgrzej oliwę, dodaj kapustę kiszoną i smaż przez kilka minut. Zalej szklanką wody i podduś jeszcze przez chwilę. Dodaj pozostałą część bulionu i zagotuj. Przełóż kapustę do garnka z wywarem i warzywami, a następnie zagotuj. I już, pyszny kapuśniak gotowy!

Kapuśniak wegetariański jest idealnym przykładem na to, że zupa może stać się bardzo smacznym i pożywnym daniem dla całej rodziny. To bezmięsna potrawa, która zachwyci nie tylko fanów wegetariańskiej kuchni, ale nawet zwolenników jedzenia mięsa. Mimo że w zupie wcale go nie ma, danie wprost czaruje kulinarnych smakoszy swoim nietuzinkowym smakiem. Możesz przyrządzić zupę ze świeżej kapusty, jednak nie będzie ona wówczas aż tak kwaśna, jak być powinna. Lepiej, gdy już chcesz wykorzystać młodą kapustę, wymieszać ją pół na pół z kiszoną. Jeśli chcesz zaskoczyć najbliższych nietypowym bezmięsnym daniem w piątek, konieczne zaserwuj im wegetariański kapuśniak. Zobaczysz, że prędko przekonają się do zupy i zapragną, aby na stałe zagościła w rodzinnym jadłospisie.

Obiad na piątek - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto