Przepisy z ogórków

Potrawy z ogórkami - najlepsze przepisy
Przepisy z ogórkiem

Ogórki to jedne z najpopularniejszych warzyw w polskiej kuchni. Jemy je na surowo, w formie kiszonej lub marynowanej. Zawierają dużo wody, a zarazem bardzo mało kalorii, dlatego są wskazane dla osób stosujących diety redukcyjne. Ogórki świeże są nieodłącznym elementem bardzo lubianej mizerii, a te w wersji kiszonej możemy jeść na surowo lub w formie pysznej zupy ogórkowej. Kiszone ogórki warto włączyć do codziennej diety, ponieważ są naturalnym źródłem probiotyków, wspierających naszą odporność.

Potrawy z ogórkiem. Zbiór pomysłów na smaczne dania z ogórkiem

Zielone ogórki to warzywa, które są bardzo często wykorzystywane w polskiej kuchni. Niskokaloryczne, nawadniające ogórki stanowią smaczny i zdrowy element surówek, sałatek, koktajli i dodatków do innych potraw. Wspierają odchudzanie, mają korzystny wpływ na pracę układu moczowego, działają oczyszczająco na organizm, a zawarte w nich składniki mają właściwości przeciwnowotworowe. Ogórki, zwane również pod łacińską nazwą Cucumis sativus, są jednymi z najdłużej znanych warzyw. Pochodzą z Indii, gdzie były uprawiane już 3000 lat temu. Uprawę szklarniową ogórków rozpoczął podobno król Francji Ludwik XiV.

Dania z ogórkiem – wpływ na zdrowie

Zielony ogórek jest warzywem dostarczającym nam wiele substancji odżywczych, a zarazem wspierającym nas w procesie odchudzania. Jest bardzo niskokaloryczny, składa się głównie z wody. 100g zielonych ogórków zawiera jedynie około 14 kalorii. Wśród witamin i składników mineralnych, które zawierają potrawy z ogórków wymienić możemy witaminę C, A, E, K, witaminy z grupy B, sód, potas, wapń, magnez, fosfor. Działają nawadniająco na organizm, zapobiegają powstawaniu obrzęków, poprawiają gospodarkę wodną organizmu. Wspierają pracę układu pokarmowego, przeciwdziałają zaparciom, poprawiają pracę jelit, pomagają również w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

Mają działanie moczopędne, dzięki czemu pomagają przy schorzeniach układu moczowego i problemach z podwyższonym ciśnieniem krwi. Oczyszczają organizm, poprawiają procesy metaboliczne, a zawarte w nich składniki odżywcze (antyoksydanty, kukurbitacyna) mają działanie antynowotworowe. Bardzo korzystny wpływ na zdrowie mają również ogórki w postaci kiszonej. Zalety kiszonek to między innymi:

  • Pozytywnie oddziaływanie na pracę układu pokarmowego. Są źródłem naturalnych probiotyków, które usprawniają trawienie, poprawiają stan mikroflory jelitowej, zapobiegają zaparciom.
  • Wzmacnianie układu immunologicznego, który lepiej chroni nas przed infekcjami.
  • Wysoka zawartość błonnika, który ułatwia trawienie i pomaga w odchudzaniu.
  • Bardziej stabilna forma witaminy C, ponieważ ta w produktach kiszonych nie jest tak wrażliwa na procesy obróbki termicznej.
  • Wyższa zawartość i lepsza przyswajalność niektórych witamin i składników mineralnych w porównaniu z surowym produktem. Dotyczy to zwłaszcza witaminy PP i B2, a także wapnia i żelaza.

Ogórki nie są jednak wskazane dla każdego. U niektórych osób mogą wywoływać niestrawność, wzdęcia i uczucie gazów. Ogórki kiszona zawierają sporo soli, dlatego powinny na nie uważać osoby cierpiące na nadciśnienie i uciążliwe obrzęki.

Ogórek – zastosowanie w kuchni

Co zrobić z surowych ogórków?

Świeże warzywo możemy wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Z zielonych, surowych ogórków warto przyrządzić klasyczną mizerię lub dodać je do innych, wielowarzywnych sałatek. Możemy zjeść je na surowo, są dobrą, niskokaloryczną przekąską, jeśli nie możemy się powstrzymać od podjadania między posiłkami.

Z ogórków, jogurtu naturalnego i czosnku przyrządza się również znaną grecką przystawkę – tzatziki, stanowiącą świetny dodatek do grillowanych lub pieczonych mięs, warzyw, pieczywa lub szaszłyków. W kuchni greckiej tzatziki serwowane są najczęściej w formie dodatku do chlebka typu pita.

Ogórki w 97% składają się z wody, są więc doskonałym rozwiązaniem w przypadku upałów. Nie dość, że szybko ugaszą pragnienie, to jeszcze skutecznie nawodnią nasz organizm.

Świetnym pomysłem na urozmaicenie jadłospisu jest również zupa z surowych ogórków z dodatkiem marchewki, pietruszki, selera, pora i ziemniaków, posypana świeżym koperkiem. Najlepsza jest latem, w sezonie na świeże ogórki gruntowe.

Ogórki są doskonałym składnikiem przetworów, możemy przygotować je samodzielnie, w postaci ogórków kiszonych, małosolnych lub konserwowych lub jako element wekowanych sałatek. Szczególnie popularna jest sałatka szwedzka, której głównym składnikiem są ogórki gruntowe, przygotowywane w zalewie octowej.

Potrawy z ogórkiem w wersji kiszonej

Ogórki kiszone mają wiele właściwości zdrowotnych, warto więc włączyć je na stałe do naszego menu. Dania w których możemy wykorzystać kiszone ogórki to między innymi:

  • zupa z kiszonych ogórków z ziemniakami i koperkiem,
  • sałatki i surówki, przykładowo sałatka z łososiem lub surówka z dodatkiem marchewki, cebuli i jabłka,
  • tradycyjna sałatka jarzynowa,
  • dania obiadowe z mięsem, np. potrawka z indykiem i pieczarkami czy gulasz wieprzowy z ogórkami podawany z kaszą,
  • sok z kiszonych ogórków, który jest dobrym źródłem kwasu mlekowego, poprawiającego stan mikroflory bakteryjnej jelit.

Przepisy kulinarne zawierają również często ogórki w wersji marynowanej lub sezonowe ogórki małosolne.

Przepisy z ogórkiem w kosmetyce

Ich działanie nawilżające i oczyszczające jest często wykorzystywane w kosmetyce naturalnej. W aptekach znajdziemy sporo kosmetyków pielęgnacyjnych z dodatkiem ogórków, jednak odpowiednią kurację możemy również zastosować w warunkach domowych.

Działają oczyszczająco, pomagają w usuwaniu przebarwień na skórze, łagodzą obrzęki, nawilżają skórę, łagodzą skutki ukąszenia przez owady. Wzmacnia skórę po kąpielach słonecznych i pomaga w przypadku pojawienia się oparzeń wynikających z nadmiernego opalania.

Co zrobić z ogórka? Najprostsza będzie szybka, oczyszczająca maseczka lub plastry ogórka na oczy, likwidujące uczucie opuchlizny.

Surowego ogórka ścieramy na tarce, mieszamy z niewielką ilością soku z cytryny i jogurtu naturalnego. Mieszankę nakładamy na skórę twarzy, omijając okolice oczu i zostawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą. Skóra będzie odżywiona i dobrze nawilżona.

Przepisy z ogórków - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto