Sos duński
- Jogurt grecki 0% tłuszczu (50 ml)
- Majonez (30 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Ogórki konserwowe - 2 małe sztuki (100 g)
Przepis na sos duński krok po kroku
Cebulę obierz i posiekaj w drobną kostkę.
Ogórki posiekaj w drobną kostkę.
Do miseczki włóż cebulę, ogórki, dodaj jogurt oraz majonez.
Składniki dokładnie wymieszaj.
Sos dopraw do smaku (dodaj 2 łyżeczki curry oraz odrobinę soli i pieprzu).
Sos odstaw do lodówki, aby składniki przegryzły się.
Gotowy sos podawaj jako dodatek do dań na ciepło lub na zimno.
Więcej informacji na temat sosu duńskiego
Sos duński to inaczej zwany sos remoulada. Przypomina on dobrze znany w kuchni polskiej sos tatarski. Pyszny, domowy sos duński to doskonały pomysł na dodatek do hamburgerów oraz innych dań mięsnych. Świetnie komponować się będzie z różnymi fast-foodami. Sprawdzony przepis na sos duński jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania sosu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: jogurt grecki, majonez, cebula, ogórki konserwowe, sól, pieprz oraz curry. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Jak zrobić sos duński? Cebulę obierz i posiekaj w drobną kostkę. Ogórki posiekaj w drobną kostkę. Do miseczki włóż cebulę, ogórki, dodaj jogurt oraz majonez. Składniki dokładnie wymieszaj. Sos dopraw do smaku (dodaj 2 łyżeczki curry oraz odrobinę soli i pieprzu). Sos odstaw do lodówki, aby składniki przegryzły się. Gotowy sos podawaj jako dodatek do dań na ciepło lub na zimno.
Cebula jest ona źródłem witaminy C oraz substancji o działaniu bakteriobójczym. Dzięki zawartości witaminy C cebula była niegdyś cenionym lekarstwem na szkorbut, zabierano ją jako część ekwipunku na wyprawy żeglarskie. Zawarte w niej substancje bakteriobójcze do dziś wykorzystywane są w leczeniu przeziębienia i zapaleniach gardła. Cebula jest także znana z zawartości kwercetyny, która jest silnym przeciwutleniaczem i może obniżać prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów. Cebula zawiera także spore ilości potasu, który reguluje pracę serca i obniża ciśnienie krwi.
Majonez stanowi gęstą emulsję, która najczęściej wykonywana jest z oleju, żółtek jaj oraz dodatków smakowych. Aby wykonać majonez potrzebne są również składniki emulgujące, do których możemy zaliczyć ocet winny oraz sok ze świeżej cytryny. Częsty dodatek do majonezu stanowi również musztarda, która spełnia rolę stabilizującą oraz smakową.
Podsumowując łatwy w przygotowaniu sos duński to doskonała propozycja na smaczny dodatek do wielu potraw. Najlepszy sos jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu, jednak najlepiej smakuje schłodzony.
Alergeny w sosie duńskim
Lista alergenów dla sosu duńskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki 0% tłuszczu
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
- Ogórki konserwowe
Wartości odżywcze sosu duńskiego
Sos duński to doskonała propozycja na smaczny dodatek do wielu dań. Majonez do przygotowania sosu możesz zastąpić jogurtem naturalnym (wtedy sos będzie mniej kaloryczny).
Energia i białka
(230g)
Węglowodany
(230g)
Tłuszcze
(230g)
Witaminy
(230g)
Składniki mineralne
(230g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.