Kaszotto z burakami
- Burak - 6 sztuk (630 g)
- Kasza jęczmienna pęczak (360 g)
- Mleczko kokosowe (400 ml)
- Sok z cytryny (20 ml)
- Natka pietruszki (15 g)
- Nasiona słonecznika (30 g)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
- Olej rzepakowy (10 ml)
Przepis na kaszotto z burakami krok po kroku
Buraki umyj pod bieżącą wodą. Nie obieraj. Owiń w folię aluminiową.
Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez godzinę w 200 st. C.
Kaszę przepłucz na sitku pod bieżącą wodą.
Do garnka wlej 6 szklanek wody, dodaj łyżkę oleju, łyżeczkę soli i doprowadź do wrzenia.
Gotuj pod przykryciem przez 15-20 minut na małym ogniu. Nie mieszaj w trakcie. Po tym czasie zostaw kaszę pod przykryciem na 20 minut, by wciągnęła całą wodę.
Lekko ostudzone buraki obierz i pokrój w kostkę.
Przełóż buraki do malaksera. Dodaj mleczko kokosowe, sok z cytryny, ząbek czosnku. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Całość dokładnie zblenduj.
Ugotowaną kaszę wymieszaj z sosem buraczanym.
Rozłóż na talerze i podaj posypane natką pietruszką oraz pestkami słonecznika.
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Turbot
-
Falafel
-
Sałatka z kurczakiem
-
Makaron ze szpinakiem
-
Spaghetti
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Makaron z cukinii
-
Schabowe w sosie
-
Kurczak curry
-
Pierś z kaczki
-
Pstrąg pieczony
-
Filet z kurczaka
-
Łosoś z piekarnika
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pstrąg
-
Makaron z pesto
-
Kapusta wigilijna
-
Dietetyczny obiad
Więcej informacji na temat kaszotto z burakami
Wegetariańskie kaszotto z burakami to pyszne danie, które przygotujesz w kilka chwil. Takie smaczne danie bez mięsa to idealny pomysł na obiad nie tylko w piątek.
Aby wykonać ten prosty przepis na kaszotto z burakami musisz upiec buraki i ugotować kaszę. Buraki umyj pod bieżącą wodą. Nie obieraj. Owiń w folię aluminiową. Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez godzinę w 200 st. C. Kaszę przepłucz na sitku pod bieżącą wodą. Do garnka wlej 6 szklanek wody, dodaj łyżkę oleju, łyżeczkę soli i doprowadź do wrzenia. Gotuj pod przykryciem przez 15-20 minut na małym ogniu. Nie mieszaj w trakcie. Po tym czasie zostaw kaszę pod przykryciem na 20 minut, by wciągnęła całą wodę. Lekko ostudzone buraki obierz i pokrój w kostkę. Przełóż buraki do malaksera. Dodaj mleczko kokosowe, sok z cytryny, ząbek czosnku. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Całość dokładnie zblenduj. Ugotowaną kaszę wymieszaj z sosem buraczanym. Rozłóż na talerze i podaj posypane natką pietruszką oraz pestkami słonecznika.
Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić kaszotto z burakami. Sam widzisz, że jest ono łatwe w przygotowaniu. Takie danie to najlepsze rozwiązanie, jeśli potrzebujesz smacznego, sycącego posiłku.
Buraki to jedne z bardziej popularnych warzyw w polskiej kuchni. Te okrągłe, czerwone warzywa korzeniowe kojarzą się głównie z przygotowaniem świątecznego barszczu, chłodnikiem lub surówką. To bardzo dobrze, że tak chętnie podajemy je naszym bliskim. Badania wskazują, że jest to warzywo o niesamowitych, leczniczych właściwościach. I zauważono to już prawie 4000 lat temu, gdy nad Morzem Śródziemnym buraki dzikie zyskiwały na swojej popularności. Wskazuje się, że pierwsza wersja buraka miała dość mizerny, cienki korzonek. Około XVI wieku we Włoszech udało się wyhodować buraka, takiego jak znamy dziś. Z czasem powstało również kilka odmian buraków, w tym pastewne, ćwikłowe czy cukrowe.
Buraki ze względu na ich bogactwo w czerwony barwnik- betaninę, to bardzo dobre źródło przeciwutleniaczy. Wskazuje się, że mogą być one warzywem najskuteczniej zapobiegającym rozwojowi nowotworów. Są również bogatym źródłem kwasu foliowego, który oprócz wspomagania rozwoju wad płodu, zwiększa usuwanie z krwi homocysteiny. To zaś ma znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób serca. Pomimo dość wysokiego indeksu Glikemicznego buraki polecane są dla dzieci i kobiet w ciąży. 100 g surowych buraków dostarcza około 44 kcal oraz 5 mg witaminy C.
Alergeny w kaszotto z burakami
Lista alergenów dla kaszotto z burakami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza jęczmienna pęczak
Wartości odżywcze kaszotto z burakami
100 g surowych buraków dostarcza około 44 kcal oraz 5 mg witaminy C.
Energia i białka
(490g)
Węglowodany
(490g)
Tłuszcze
(490g)
Witaminy
(490g)
Składniki mineralne
(490g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.