Dieta fit

Ilustracja: Dieta fit - opis, zasady, przykładowy jadłospis, porady

Dieta fit nakierowana jest na takie odżywianie, aby nie dopuścić do powstania nadwagi lub pozbyć się niechcianych kilogramów. Dieta fit nie ma ściśle określonych zasad, lecz opiera się na liczeniu kalorii. Zakłada takie komponowanie jadłospisu, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Stosując dietę fit nie głodzimy się i nie ograniczamy posiłków. Staramy się, aby posiłki były zbilansowane, świeże, lekkostrawne i zawierają jak najwięcej warzyw i owoców. Ponieważ dieta ta jest pracochłonna, pojawiły się oferty, jak catering dietetyczny, czy też dieta pudełkowa, czyli codzienne dostarczanie pełnowartościowych posiłków w pojemnikach.

Dieta fit - opis, zasady, przykładowy jadłospis, porady

Nadwaga i zmniejszona sprawność fizyczna stały się ogromnym problemem wielu ludzi. Odchudza się prawie każdy. Dlatego też już od XX wieku zaczęły powstawać diety nastawione na odchudzanie. Dieta fit jest jedną z nich, lecz stanowi ona nie tyle krótkotrwałą dietę, lecz sposób życia polegający na zdrowym odżywianiu. Przedstawiamy na czym polega dieta fit, opisujemy jej skuteczność i sposoby wprowadzenia jej w życie.

Co to jest dieta fit

W jakim celu powstała dieta fit i dieta zbilansowana

Już w XX wieku pojawił się ogólnoświatowy problem nadwagi i otyłości. Gdy ludzie spostrzegli problem, zaczęły powstawać różne zasady zdrowego odżywiania, które miały pomagać w utrzymaniu szczupłej sylwetki i zdrowia. Powstał też ruch “fit”, czyli wszelkiego rodzaju ćwiczeń fizycznych, mających na celu utrzymania szczupłej sylwetki. Zaczęły powstawać siłownie i kluby fitness. Zarówno diety fit jak i ćwiczenia fitness stały się bardzo modne. Obecnie bycie fit oznacza bycie na topie, dbanie o swoje zdrowie i swoją sprawność fizyczną.

Naukowcy, lekarze, dietetycy oraz osoby zainteresowane zdrowiem i sprawnością zaczęli tworzyć różnego rodzaju diety odchudzające. Diety dzielą się na krótkoterminowe i długoterminowe. Diety krótkoterminowe zakładają jakieś zasady odżywiania przez krótki czas i mają za zadanie zrzucenie wagi. Ich skuteczność bywa problematyczna, gdyż po jakimś czasie występuje tzw. efekt jo-jo, czyli powrót do wcześniejszej wagi. Natomiast diety długoterminowe zakładają zdrowe odżywianie jako zasadę życiową. Należą do nich dieta zbilansowana, dieta fit i inne. Ich celem jest zmiana nawyków żywieniowych, tak aby codzienne posiłki dostarczały organizmowi potrzebnych składników.

O ile diety krótkotrwałe mogą być mocno restrykcyjne i zakładać znacznie ograniczone posiłki, to diety długoterminowe muszą być tak opracowane, aby żywność była nie tylko zdrowa, lecz także smaczna. Dieta zbilansowana nastawia się bardziej na zdrowie, zaś dieta fit zakłada takie odżywianie, aby zachować szczupłą figurę i zapobiegać powstawaniu nadwagi. Skuteczność długotrwałych diet jest znacznie większa. Przede wszystkim korzystnie wpływają na zdrowie i mają długotrwały efekt. Z drugiej strony trudniej jest na nich wytrwać, gdyż w praktyce oznaczają one trwałą zmianę nawyków żywieniowych.

Zasady diety fit

Zasady diety fit nie są dokładnie określone. Zdrowa dieta fit nie wymaga ograniczenia jedzenia, ani głodówek. Przeciwnie, zakłada pełne posiłki, które mają dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wartości odżywczych. Odżywianie i codzienne posiłki muszą być tak dobrane, aby nie powodowały nadwagi. Dlatego też dieta fit zakłada liczenie kalorii. Oczywiście trzeba robić to z głową, gdyż tyle samo kalorii zawiera pączek co miska sałatki z rybą.

Podstawowe zasady diety fit:

 • odpowiednia ilość kalorii w ciągu dnia, w zależności od indywidualnych potrzeb,
 • duża ilość warzyw i owoców w diecie,
 • jedzenie lekkostrawne,
 • posiłki smaczne i kolorowe, zachęcające do jedzenia,
 • posiłki świeże, najlepiej przygotowane samodzielnie w domu,
 • nie omijanie posiłków i nie głodzenie się,
 • unikanie żywności fast food i słodyczy,
 • nie objadanie się.

Czy dieta fit jest zdrowa

Nie ulega wątpliwości, że dieta fit w swoim założeniu jest zdrowa. Nie jest jednak łatwa do wprowadzenia w życie. Wymaga dużo pracy związaniej z planowaniem posiłków, układaniem jadłospisu i liczeniem kalorii. Przede wszystkim wymaga samodzielnego sporządzania posiłków, czyli gotowania i robienia zakupów.

Dieta fit jest pracochłonna, dlatego wiele osób próbuje iść na skróty. Ponadto dieta fit stała się modna i producenci wypuścili na rynek wiele produktów dietetycznych, bezcukrowych, typu “light”, beztłuszczowych, o ograniczonej zawartości tłuszczu, czy też niskokalorycznych. Nie zawsze możemy ufać tym etykietom. Niejednokrotnie przestrzegano, że produkty typu “light” mogą nie być zdrowe. Mogą one zawierać więcej cukru niż sugeruje nazwa. Ponadto zawierają sztuczne dodatki, konserwanty, barwniki, dodatki smakowe itp. Wiele osób zaczęło kupować i spożywać tych produktów więcej i wpadły w pułapkę, że wcale nie pozbywają się niechcianej wagi.

Aby dieta fit była zdrowa, potrzeba dużo pracy przy przygotowywaniu posiłków. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie posiłków w domu. Dobrym pomysłem jest także robienie domowych przetworów i własnoręczna pasteryzacja. Dzięki temu jemy posiłki świeże, które zawierają mniej chemicznych dodatków. Natomiast domowe przetwory i pasteryzacja, zapewniają produkty bez konserwantów na cały rok. Ważne jest, aby dieta fit i odpowiednie odżywianie, były uzupełniane przez aktywność fizyczną, ćwiczenia, spacery, czy też udział w zajęciach fitness.

Catering dietetyczny i dieta pudełkowa

Nie każdy jest w stanie czasowo poradzić sobie z wymogami diety fit. Pomocą dla osób, które nie mają czasu samodzielnie liczyć kalorie, projektować jadłospisu i gotować, stał się catering dietetyczny, czy też dieta pudełkowa.

Firmy oferujące catering dietetyczny przygotowują posiłki z wyliczoną ilością kalorii dla odpowiednich grup odbiorców. Firmy te tworzą kompletny zestaw dań, które codziennie dostarczane są do domu lub do firmy. Dieta pudełkowa lub kubełkowa polega na dostarczaniu menu na cały dzień w pojemnikach. Niestety cena tych usług nie jest mała. Średnia cena dziennych posiłków wynosi kilkadziesiąt zł.

Dieta pudełkowa stała się modna, dlatego też niektóre osoby przygotowują ją samodzielnie. Dlatego też modne stały się lunch boxy, w których zabieramy jedzenie do pracy. Osoby lubiące gotować i liczyć kalorie mogą samodzielnie przygotować sobie posiłki w pudełkach, które zabierają ze sobą do pracy.

Dieta pudełkowa ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędzamy czas na zakupy i gotowanie. Ograniczamy korzystanie z kuchni, sprzątanie, przechowywanie produktów. Wadą diety pudełkowej jest jej wysoka cena. Podnato dieta pudełkowa może się znudzić. Nie mamy kontroli nad tym co dostajemy. Nie mamy możliwości wymiany posiłku, jeśli otrzymamy coś, co nam nie smakuje. Z założenia posiłki są nieduże, dlatego mogą skutkować podjadaniem między posiłkami.

Pozostałe przepisy dla osób na diecie fit

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto