Zdrowy obiad dla dzieci

Zdrowy obiad dla dzieci - przepisy

Zdrowy obiad dla dzieci - co to jest?

zdrowy obiad dla dzieci

Zdrowy obiad dla dzieci powinien opierać się na zdrowej, zrównoważonej diecie, która zapewni rosnącemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki, jak witaminy, składniki mineralne, białko i węglowodany. Obiad dla dzieci powinien opierać się na piramidzie żywieniowej sporządzonej przez Instytut Żywności i Żywienia dla dzieci od 4 do 18 lat. Ważne jest, aby posiłki były przygotowywane w domu ze świeżych produktów. Natomiast zaleca się unikanie żywności wysoko przetworzonej, słodyczy, soli i fast food. Obiady dla dzieci warto tak przygotować, aby były smaczne i nie zniechęcały do jedzenia. Sprawdzają się zupy krem, zupy owocowe, zaś na drugie danie placki warzywne lub kotlety warzywne. Ważne jest, aby dania były kolorowe i ciekawie przybrane.

Zdrowy obiad dla dzieci - przepisy na dania obiadowe dla najmłodszych

Każdy rodzic wie jak trudno jest stworzyć smaczny i pożywny obiad dla dziecka. Dzieci bywają wybredne i najbardziej lubią właśnie to co nie jest zdrowe dla ich organizmu, jak słodycze, fast food czy dania przetworzone. Jak zrobić pożywny obiad, który dziecko zje ze smakiem bez grymaszenia? Jak samodzielnie przyrządzić w domu obiad, który będzie prosty i szybki, tak aby nie poświęcić na gotowanie zbyt wiele czasu? Doradzamy jak szybko i łatwo zrobić zdrowy obiad dla dzieci. Przedstawiamy najciekawsze przepisy, proste porady i najlepsze produkty, aby przygotować pyszne dania obiadowe dla najmłodszych.

Jak powinien wyglądać zdrowy obiad dla dzieci

Jak przygotować pożywny i smaczny obiad dla dzieci

Dzieci mają duże wymagania żywieniowe, nie tylko dlatego że ich organizm rośnie i potrzebuje budulca, lecz także dlatego, że są one dość wybredne. Dzieci nie lubią warzyw, potraw mocno przyprawionych i wielu innych produktów. Każdy rodzic wie, jak trudno zmusić do jedzenia wybredne dziecko. Chcemy, aby dzieci otrzymały zdrowy i pożywny obiad, który zapewni organizmowi odpowiedni budulec, lecz nie zda się to na nic, jeśli dziecko go nie zje, gdyż uzna, że nie jest smaczny.

Dzieci lubią szczególnie słodycze, smaki słodkie oraz wszelkiego rodzaju węglowodany. Nie lubią zaś warzyw. Jest to największą bolączką rodziców, gdyż właśnie warzywa dostarczają najwięcej witamin i składników mineralnych dla młodego organizmu.

Według piramidy żywieniowej przygotowanej przez Instytut Żywności i Żywienia dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 18 lat podstawowa kolejność produktów jest następująca:

 1. warzywa i owoce w formie nieprzetworzonej,
 2. węglowodany złożone, czyli kasze, pieczywo, ryż, płatki zbożowe i makarony,
 3. produkty mleczne, mleko, kefiry, jogurty, sery,
 4. pełnowartościowe białko, czyli mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych,
 5. tłuszcz.

Nie zaleca się, aby dzieci jadły nadmiar słodyczy oraz soli. Należy również ograniczyć w diecie dzieci gotowe dania przetworzone, jak fast food, słone przekąski, słodzone napoje itp. Dietetycy i lekarze zalecają, aby dieta dzieci opierała się głównie o produkty nieprzetworzone, czyli posiłki przygotowane w domu. Na rynku dostępna jest ogromna oferta dań gotowych, które pozwalają zrobić szybki i smaczny obiad. Jednak żywność wysoko przetworzona zawiera duże ilości cukru, soli, tłuszczu, a także sztucznych dodatków. Obiad złożony z takich produktów nie będzie dla dziecka ani zdrowy, ani pożywny. Dlatego też warto dla dzieci przygotowywać posiłki samodzielnie w domu, z produktów świeżych i nieprzetworzonych, szczególnie że łatwo znajdziemy przepisy na pożywny obiad dla dzieci, który będzie nie tylko smaczny, lecz także prosty i szybki do zrobienia.

Zdrowy obiad dla dzieci powinien być także kolorowy i różnorodny, tak aby talerz cieszył oko. Warto poświęcić trochę czasu na ciekawe przybranie dania i ładne ułożenie produktów na talerzu, aby dziecko zaciekawić i zachęcić do jedzenia.

Najlepsze przepisy na smaczny i zdrowy obiad dla dzieci

Zupa jako smaczny i pożywny posiłek dla dziecka

Z zupami byw różnie. Jedne dzieci je lubią a inne nie. Aby zachęcić dzieci do jedzenia zup rodzice uciekają się do makaronów o ciekawych kształtach, a dla maluchów do miseczek z obrazkiem na dnie. Dobrym rozwiązaniem na zupę dla dziecka, jest zupa krem. Jest ona łatwa i szybka do zjedzenia i można w niej przemycić różne warzywa, których dziecko nie widzi i nie znajdzie w zmiksowanej zupie.

Zupa dla dziecka powinna być świeżo ugotowana ze świeżych, nieprzetworzonych produktów, jak różne warzywa, mięso oraz ryż lub makarony. Warto pamiętać, aby nie stosować nadmiernie soli i przypraw.

Ciekawe pomysły na proste i smaczne zupy dla dzieci:

 • pomidorowa z makaronem,
 • jarzynowe zupy krem z grzankami,
 • rosół z makaronem lub z kostką z kaszy manny.

Jako zupy krem szczególnie dobrze sprawdzają się zupy z dyni lub z brokułów, które można przygotować w różnych smakach. Buliony, jako bazę do zup dla dzieci, gotujemy na wywarach ze świeżych warzyw. Do zupy dodajemy makaron, ryż, grzanki, pokrojone parówki, pulpeciki mięsne lub z polentą.

Pysznym daniem, lubianym przez dzieci, jest zupa owocowa, która szczególnie dobrze sprawdzi się w czasie letnich upałów. Ten prosty posiłek przygotowujemy gotując owoce jak na kompot, zaś do zupy dodajemy makaron.

Najlepsze przepisy na zdrowe drugie danie dla dzieci

Nie jest tajemnicą, że ulubionym daniem obiadowym dla dzieci są dania mączne na słodko. Prym wiodą naleśniki, omlety, placki czy pierogi z serem. Jest to danie pyszne i zdrowe, szczególnie jeśli zostanie przygotowane w domu. Świetnym pomysłem są naleśniki z owocami, które dodatkowo dostarczą witamin. Jednak zjadanie zbyt często mącznych potraw, może skutkować przybieraniem na wadze. Dlatego też ważne jest, aby do drugiego dania przemycić jak najwięcej warzyw.

Dobrym pomysłem są placuszki warzywne, które można zrobić z dyni, cukinii, kalafiora, ziemniaków itp. Dzieci lubią także wszelkiego rodzaju makarony z sosem i jest to dobre danie, do którego można włączyć jak najwięcej warzyw. Dla dzieci dobrym wyborem będą małe i miękkie kotlety z piersi z kurczaka, które można też zastąpić zdrowszymi kotletami warzywnymi.

Niezbędnym elementem obiadu dla dziecka są surówki, które również powinny być smaczne i słodkie. Niezastąpiona jest w tym zakresie marchewka, która ma w sobie naturalną słodycz. Wszelkie surówki warto urozmaicić jabłkiem, które doda warzywom słodyczy i sprawi, że sałatki będą soczyste, miękkie i pyszne.

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto