Wyróżnione przepisy diety owowegetariańskiej
-
Koktajl ze szpinakiem
Koktajl ze szpinakiem to doskonała propozycja na zdrowy i smaczny podwieczorek lub drugie śniadanie. Koktajl stanowić będzie doskonałe źródło owoców …
10 min łatwy 2 312 kcal -
Powidła śliwkowe Thermomix
Powidła śliwkowe Thermomix to pyszny dodatek do ciast, kanapek czy pieczonych mięs dlatego koniecznie powinny się znaleźć wśród przygotowywanych na …
20 + 50 min łatwy 1 858 kcal -
Sałatka brokułowa z sosem czosnkowym
Warzywa, jajka i domowy sos czosnkowy – sałatka brokułowa z sosem czosnkowym jest szybka, łatwa i pyszna. Dobra, gdy potrzebujesz …
20 min łatwy 2 -
Sernik z kajmakiem i warstwą kawową
To ciasto jest po prostu nieziemsko pyszne. Ciasteczkowy spód, kajmak, waniliowy sernik oraz kawowa warstwa – kompletne mistrzostwo smakowe. Takiego …
45 + 30 min łatwy 18 -
Tabbouleh
Tabbouleh to tradycyjna sałatka pochodząca z dalekiego wschodu. Lekka sałatka tabbouleh z kaszą bulgur i warzywami świetnie sprawdzi się jako …
20 + 20 min łatwy 5
Pozostałe przepisy diety owowegetariańskiej
-
Surówka z buraka i jabłka
Surówka z buraka i jabłka to prawdziwy klasyk niedzielnych obiadów. Nic dziwnego. Jest nie tylko smaczna, ale i niezwykle dobra …
20 min łatwy 3 -
Surówka do łososia
Domowa, pyszna surówka do łososia to połączenie warzyw grillowanych ze świeżymi liśćmi. Taki dodatek to świetny pomysł na dodatek do …
40 + 20 min łatwy 6 -
Ciasto dyniowe Thermomix
Jeśli masz mało czasu i marzy Ci się dobre ciasto, to koniecznie sprawdź przepis na ciasto dyniowe z Thermomixu. To …
20 + 45 min łatwy 12 383 kcal -
Pomidory w zalewie
Pomidory w zalewie to świetny pomysł na przetwory na zimę. Do ich przygotowania nie potrzeba wielu składników, a ich smak …
20 + 20 min łatwy 1 386 kcal -
Przecier z pomidorów
Przecier pomidorowy przygotowany na zimę to świetny pomysł, jeśli lubisz dania na bazie sosu pomidorowego. Tak zapasteryzowane pomidory sprawdzą się …
20 + 15 min łatwy 10 -
Ciasto marchewkowo-dyniowe
Ciasto marchewkowo-dyniowe to świetny pomysł na smaczny i zdrowy deser. Obecność warzyw powoduje, że jest nie tylko pyszne, ale i …
20 + 50 min łatwy 10
-
Krokiety ziemniaczane z serem
Krokiety ziemniaczane z serem to świetny pomysł na obiad. Spokojnie można je podać również na imprezę. Są nie tylko smaczne, …
20 + 20 min łatwy 4 -
Sok z pomidorów
Sok z pomidorów może służyć jako napój lud dodatek do zup. Jest nie tylko pyszny, ale również zdrowy i sycący. …
30 + 5 min łatwy 10 -
Kawa z cynamonem
Kawa z cynamonem to świetny pomysł dla osób, które lubią być kawę i czerpać z tego korzyści nie tylko smakowe, …
5 min - 2 -
Zaczyn na chleb
Zaczyn na chleb to podstawa do wykonania pysznego chleba. Sprawdź jak szybko wykonać najlepszy zaczyn z zakwasu żytniego. Aby wykonać …
720 min łatwy 1
-
Ciasto dyniowe z olejem
Jeśli masz mało czasu i marzy Ci się dobre ciasto, to koniecznie sprawdź przepis na ciasto dyniowe z olejem. To …
20 + 50 min łatwy 12 -
Proste ciasto dyniowe
Jeśli masz mało czasu i marzy Ci się łatwe ciasto, to koniecznie sprawdź przepis na proste ciasto dyniowe. To świetny …
20 + 50 min łatwy 12 -
Placki ziemniaczane z marchewką
Placki ziemniaczane z marchewką to smaczna odpowiedź na tradycyjne placki. Dzięki obecności marchewki mają one słodszy smak niż standardowe placki …
20 + 20 min łatwy 4 -
Placki ziemniaczane bez mąki
Placki ziemniaczane bez mąki to smaczna odpowiedź na tradycyjne placki. Dzięki temu, że nie zawierają mąki, będę świetne dla osób …
20 + 20 min łatwy 6 -
Gumiklyjzy
Gumiklyjzy to nic innego jak pyszne, tradycyjne kluski śląskie. To świetnie rozwiązanie, jeśli marzą ci się mięciutkie, okrągłe kluseczki z …
20 + 5 min łatwy 6 -
Sos cumberland
Sos cumberland to zimny sos idealny do mięs. Często podawany jest na wielkanocnym stole. Ten prosty przepis na sos cumberland …
20 + 10 min łatwy 9
-
Sok z truskawek
Domowy sok z truskawek jest pyszny i bardzo łatwy w wykonaniu. Wystarczy kilka chwil by podać ten pyszny sok jako …
20 min łatwy 2 -
Placki ziemniaczane bez jajka
Placki ziemniaczane bez jajka to smaczna odpowiedź na tradycyjne placki. Dzięki temu, że nie zawierają jajek, będę świetne dla osób …
20 + 15 min łatwy 2 -
Nalewka z pokrzywy
Nalewka z pokrzywy to świetny pomysł na zdrowotny likier. Każdy powinien posiadać ją w swojej domowej apteczce. Przepis na nalewkę …
20 min łatwy 100 5 kcal -
Hekele
Hekele, czyli śląska sałatka ze śledzi to smaczny dodatek do pieczywa. Jej przygotowanie trwa tylko chwilę, a smaku nie da …
20 + 8 min łatwy 5
-
Curry wegetariańskie
Curry wegetariańskie to świetny pomysł na obiad bez mięsa. To pyszne, aromatyczne danie z warzywami podane np. z ryżem będzie …
20 + 40 min łatwy 4 -
Chleb razowy na zakwasie
Domowe pieczywo zyskało w ostatnim czasie na popularności. Jeśli jeszcze nie próbowałeś wykonać pieczywa samodzielnie, to koniecznie spróbuj wykonać przepis …
250 + 40 min łatwy 2 -
Chipsy domowe
Chipsy domowe pieczone to smaczny sposób na przygotowanie popularnej przekąski. Wystarczy kilka chwil pracy i godzina w piekarniku by te …
0 + 60 min łatwy 2 292 kcal -
Kompot z wiśni do słoików
Kompot z wiśni do słoików to doskonała propozycja na pyszny kompot na zimę. Przetwory z wiśni w formie kompotu świetnie …
20 + 20 min łatwy 2 -
Sałatka z marchewki do słoików
Sałatka z marchewki do słoików to doskonała propozycja na przetwory na zimę. Pyszna sałatka świetnie sprawdzi się jako dodatek do …
20 + 20 min łatwy 5 -
Buraczki z chrzanem do słoików
Buraczki z chrzanem do słoików to doskonały pomysł na smaczne, domowe przetwory. Ćwikła z chrzanem świetnie sprawdzi się na święta …
30 + 60 min łatwy 5
-
Żurawina do mięsa w słoiku
Żurawina do mięsa w słoiku to doskonały pomysł na wykorzystanie żurawiny w kuchni. Sos żurawinowy doskonale smakuje z dodatkiem dziczyzny, …
30 + 50 min łatwy 2 -
Frittata warzywna
Frittata warzywna to doskonałe danie, które sprawdzi się zarówno na obiad, jak i na kolację. Frittata to inaczej zapiekany omlet …
20 + 15 min łatwy 2 -
Frittata ze szparagami
Frittata ze szparagami to pyszny pieczony omlet z dużą ilością warzyw, który po prostu zachwyca smakiem i aromatem. Całość jest …
15 + 15 min łatwy 2 -
Frittata z patelni
Frittata z patelni to doskonała opcja dla wszystkich osób, które kochają proste dania na bazie jajek. To wspaniała alternatywa dla …
20 + 20 min łatwy 2
Dieta owowegetariańska - opis, zasady, przykładowe menu, porady
Dieta wegetariańska i wegańska uchodzą za trudne do zastosowania z uwagi na spore restrykcje. Dieta owowegetariańska to mniej restrykcyjna odmiana weganizmu, którą można łatwiej wprowadzić w życie. Może też stać się etapem przejściowym, jeśli planujemy całkowitą rezygnację z produktów zwierzęcych. Szczególnie weganie mają kłopot z wykonaniem wielu przepisów, gdyż jajka dość trudno jest czymś zastąpić. Spożycie jajek eliminuje ten problem. Przedstawiamy na czym polega dieta owowegetariańska i wyjaśniamy czym różni się do wegetarianizmu i weganizmu.
Na czym polega dieta owowegetariańska
Dieta owowegetariańska jako rodzaj weganizmu
Dieta nie zawsze stanowi krótkotrwałe ograniczenie jedzenia w celach zdrowotnych lub odchudzania. Często dieta oznacza styl życia łączący się nie tylko z sposobem żywienia i zdrowiem, lecz także ideologią. Dieta fit zakłada liczenie kalorii w celu zachowania szczupłej sylwetki. Jednak nie tylko problem z nadwagą przyświeca ludziom zmieniającym sposób odżywiania. Wiele osób decyduje się na rezygnację z jedzenia mięsa. Przyświecają im względy zdrowotne, lecz także ekologiczne. Dietę bez produktów zwierzęcych kiedyś nazywano dietą jarską, a obecnie dietą wegetariańską.
Mięso, szczególnie czerwone, jest obwiniane o powodowanie chorób cywilizacyjnych, dlatego wiele osób ogranicza jego spożycie. Wegetarianizm oznacza rezygnację z mięsa dla zdrowia, ale także dlatego, aby nie przyczyniać się do krzywdzenia zwierząt i niszczenia środowiska przez przemysł mięsny. Istnieją różne odmiany wegetarianizmu. Wegetarianizm zakłada powstrzymanie się od jedzenia mięsa. Natomiast weganizm polega na powstrzymaniu się od jedzenia wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, jak również miodu. Dieta owowegetariańska to odmiana weganizmu, która dopuszcza spożycie jaj.
Główne zasady diety owowegatariańskiej
Owowegetarianim, czyli mniej restrykcyjna odmiana diety wegetariańskiej, opiera się na spożyciu produktów roślinnych oraz jajek. Owowegetarianie jedzą warzywa, owoce, zboża, rośliny strączkowe, orzechy, oleje oraz jajka. Jajka muszą pochodzić od kur z chowu ekologicznego lub z wolnego wybiegu.
Zasady diety owowegetariańskiej wykluczają spożycie:
- mięsa, ryb i owoców morza,
- nabiału,
- żelatyny i tłuszczy zwierzęcych,
- miodu.
Owowegetarianie nie używają również żadnych rzeczy pochodzenia zwierzęcego. Nie stosują kosmetyków testowanych na zwierzętach i zawierających substancje pochodzenia zwierzęcego. Nie używają rzeczy wykonanych ze skór czy futra.
Czy dieta owowegetariańska jest zdrowa i bezpieczna
Zarówno wegetarianizm, jak i weganizm, to dieta zdrowa i bezpieczna. Niestety nie gwarantuje szczupłej sylwetki, gdyż dieta owowegetariańska i dieta fit opierają się na zupełnie innych zasadach. Wbrew pozorom jest dość łatwa do wprowadzenia w życie. Weganie i wegetarianie mają pewien problem z dostarczeniem organizmowi białka, które jest pozyskiwane z roślin strączkowych. Natomiast owowegetarianie pozyskują białko z jajek.
Jajka są cennym źródłem białka, witamin, aminokwasów i składników mineralnych. Ponadto jajka pełnią rolę zagęszczającą, emulgującą i spulchniającą. Bez jajek trudno jest upiec ciasto, zrobić placki, naleśniki, kotlety czy pasztet. Weganie stosują różne zamienniki jaj, jak mąka ziemniaczana, awokado, tofu, chia, czy siemię lniane. Jednak żaden z tych zamienników nie ma wszystkich właściwości jajek. Brak jajek w kuchni stwarza spore trudności i konieczność rezygnacji z wielu przepisów kulinarnych. Rezygnacja z jajek jest trudniejsza do wykonania, niż rezygnacja z mięsa. Dlatego też dieta owowegetariańska może stanowić doskonały etap przejściowy dla wegan, dopóki nie opanują techniki gotowania bez jajek.
Główne zasady żywienia w diecie owowegetariańskiej
Wbrew pozorom dieta owowegetariańska jest łatwiejsza do wprowadzenia w życie, niż na przykład dieta fit. Nie musimy liczyć kalorii, jak w diecie fit. Wystarczy tak zaprojektować przepisy kulinarne i jadłospis, aby uzupełniać białko produktami z roślin strączkowych lub jajek.
Eliminacja serów i wędlin sprawia, że owowegetarianie stosują różne pasty warzywne do smarowania kanapek na śniadanie i kolację. Pasty kanapkowe można tworzyć z warzyw, awokado, jajek czy też roślin strączkowych. Jajka pozwalają zrobić pyszne kotlety wegetariańskie, które jada się na obiad z ryżem, makaronem lub ziemniakami. Dieta owowegetariańska pozwala również na przygotowywanie różnych zup na bazie warzyw.
Jajka stanowią również składnik wegetariańskich pasztetów, zapiekanek, jak również wszelkiego rodzaju farszy do nadziewanych warzyw. Same jajka są produktem, z którego można wykonać wiele potraw, jak jajka na twardo, na miękko, jajka sadzone, jajecznica itp.