Wyróżnione przepisy diety owowegetariańskiej
-
Placuszki z mascarpone
Te puszyste i waniliowe placuszki z mascarpone są bardzo łatwe do zrobienia. Z dżemem czy może z czekoladą? Z czym …
5 + 15 min łatwy 2 1020 kcal -
Tarta z czereśniami
To jest najlepsza tarta z czereśniami, którą możesz zrobić na deser. Pyszne ciasto z waniliową kruszonką to doskonały pomysł na …
30 + 50 min łatwy 10 292 kcal -
Placki bananowo-twarogowe
Placki bananowo twarogowe to świetne rozwiązanie na smaczny obiad na słodko. Na pewno pokochasz te pyszne placuszki. Ten prosty przepis …
20 + 20 min łatwy 4 -
Kotlety z czerwonej fasoli
Kotlety z czerwonej fasoli są niezwykle proste i szybkie w przygotowaniu. Tylko trzy składniki wystarczą, żeby przyrządzić te pyszne kotleciki …
5 + 20 min łatwy 10 177 kcal -
Zupa grzybowa z suszonych grzybów
Domowa zupa grzybowa z suszonych grzybów to idealny pomysł na ciepły i rozgrzewający obiad dla Ciebie i całej Twojej rodziny. …
60 + 40 min łatwy 6 142 kcal
Pozostałe przepisy diety owowegetariańskiej
-
Pasztet z soczewicy zielonej
Pasztet z soczewicy zielonej to prosty i smaczny pomysł na dodatek do kanapek. Pasztet można przechowywać w lodówce przez około …
15 + 50 min łatwy 8 232 kcal -
Makowiec na kruchym cieście z maku mielonego
Makowiec na kruchym cieście z maku mielonego jest niezwykle pysznym sposobem na ten tradycyjny wypiek, który gości na większości polskich …
20 + 45 min łatwy 10 539 kcal -
Jajecznica po turecku
Przepis na jajecznicę po turecku, choć brzmi egzotycznie, nie wymaga dalekowschodnich składników. Wystarczą jajka, papryka, pomidory, cebula i czosnek. Są …
15 + 5 min łatwy 2 219 kcal -
Placki ziemniaczane Thermomix
Placki ziemniaczane to danie tradycyjnie przygotowywane z tartych ziemniaków. Przepis na placki ziemniaczane z Thermomixa wykonasz w kilka chwil, ponieważ …
15 + 40 min łatwy 4 247 kcal -
Racuchy drożdżowe z rabarbarem
Placki drożdżowe z jabłkami już Ci się przejadły? Mam dla Ciebie znakomity pomysł na deser – racuchy z rabarbarem. Doskonałe …
30 + 75 min łatwy 6 335 kcal -
Parlenka
Parlenka to doskonała propozycja na domowy chleb. Wywodzi się z kuchni bułgarskiej i przygotowuje się go na bazie ciasta drożdżowego. …
130 + 20 min łatwy 3 793 kcal
-
Kotlet z jajka
Kotlet z jajka jest wspaniałą alternatywą dla tradycyjnej mięsnej wersji. Będą świetną opcją na pyszny posiłek dla całej rodziny. Można …
25 + 15 min łatwy 4 348 kcal -
Cebulka marynowana
Cebulka marynowana to doskonały pomysł na przetargowy do słoików na zimę. Najlepsza cebulka marynowana świetnie sprawdzi się jako dodatek do …
30 min łatwy 5 -
Maliny w syropie
Maliny w syropie to doskonały pomysł na smaczne przetwory na zimę. Maliny w syropie świetnie sprawdzą się jako dodatek do …
20 + 25 min łatwy 10 296 kcal -
Konfitura z malin
Konfitura z malin to doskonała propozycja na przetwory do słoików na zimę. Smaczna konfitura stanowi doskonały dodatek do kanapek, naleśników, …
0 + 40 min łatwy 2
-
Imbir marynowany
Imbir marynowany najczęściej podaje się jako dodatek do sushi, aby oczyścić kubki smakowe między spożywaniem różnych rodzajów sushi. Domowy imbir …
20 min łatwy 10 26 kcal -
Dżem z brzoskwini
Dżem z brzoskwini bez cukru to doskonały pomysł na przetwory do słoików na zimę. Pyszny dżem świetnie sprawdzi się jako …
30 + 90 min łatwy 10 -
Dżem pomarańczowy
Dżem pomarańczowy bez cukru to doskonały pomysł na przetwory do słoików, które można przechowywać w okresie zimowym. Najlepszy domowy dżem …
60 + 60 min łatwy 10 -
Dżem z czereśni
Dżem z czereśni bez cukru to doskonały pomysł na pyszną przekąskę na zimę. Najlepszy domowy dżem z czereśni możesz dodawać …
30 + 60 min łatwy 10 133 kcal -
Pomidory w zalewie
Pomidory w zalewie to świetny pomysł na przetwory na zimę. Do ich przygotowania nie potrzeba wielu składników, a ich smak …
20 + 20 min łatwy 1 386 kcal -
Przecier z pomidorów
Przecier pomidorowy przygotowany na zimę to świetny pomysł, jeśli lubisz dania na bazie sosu pomidorowego. Tak zapasteryzowane pomidory sprawdzą się …
20 + 15 min łatwy 10 88 kcal
-
Buraczki z chrzanem do słoików
Buraczki z chrzanem do słoików to doskonały pomysł na smaczne, domowe przetwory. Ćwikła z chrzanem świetnie sprawdzi się na święta …
30 + 60 min łatwy 5 278 kcal -
Żurawina do mięsa w słoiku
Żurawina do mięsa w słoiku to doskonały pomysł na wykorzystanie żurawiny w kuchni. Sos żurawinowy doskonale smakuje z dodatkiem dziczyzny, …
30 + 50 min łatwy 2 -
Ogórki z miodem
Przepis na ogórki z miodem to świetny pomysł, jeśli chcesz zachować smak lata na zimę. Tak przygotowane ogórki są najlepsze …
15 + 10 min łatwy 10 -
Przecier pomidorowy Thermomix
Przecier pomidorowy Thermomix przygotowany na zimę to świetny pomysł, jeśli lubisz dania na bazie sosu pomidorowego. Tak zapasteryzowane pomidory sprawdzą …
15 + 30 min łatwy 2 91 kcal
-
Wiśnie w syropie
Wiśnie w syropie to pyszny dodatek do ciast, tortów i deserów. Ten słodki, owocowy wsad na pewno Ci zasmakuje. Wiśnie …
2880 + 40 min łatwy 10 870 kcal -
Piklowana cebula
Piklowana cebula to wspaniały pomysł na pyszną cebulę na zimę do słoików. Cebula w zalewie octowej nadaje się jako dodatek …
20 + 10 min łatwy 5 -
Kiszona cebula
Kiszona cebula to sprawdzony przepis na pyszne kiszonki. Kiszonki stały się bardzo popularne w ostatnim czasie. Na pewno zastanawiasz się, …
10 min łatwy 10 40 kcal -
Dżem truskawkowy Thermomix
Dżem truskawkowy to dodatek np. do kanapek, który każdy chociaż raz w życiu spróbował. Jeszcze lepiej smakuje taki przygotowany samodzielnie. …
10 + 11 min łatwy 130 11 kcal -
Konfitura z czarnej porzeczki
Konfitura z czarnej porzeczki to świetny pomysł na konfiturę domową do słoików. Kwaśna konfitura doskonale sprawdzi się jako dodatek do …
15 + 180 min łatwy 10 553 kcal -
Mus z gruszek
Zdrowy mus z gruszek bez cukru to doskonała propozycja na przetwory z tych pysznych owoców do słoików na zimę. Mus …
25 + 15 min łatwy 15 114 kcal
-
Ciasto z kefirem
To wilgotne, miękkie i smaczne ciasto z brzoskwiniami zrobisz w godzinę. Zobacz, jak zrobić ciasto z kefirem i owocami. Upieczesz …
10 + 70 min łatwy 10 -
Ciasto kruche z malinami
Takie ciasto kruche z malinami jest najlepsze do kawy. Jest pyszne, z lekkim aromatem wanilii i kruszonką. Zobacz, jak zrobić …
15 + 55 min łatwy 14 296 kcal -
Menemen
Ta smaczna, kremowa i mocno pomidorowa jajecznica jest zdrowa i sycąca. Menemen to dobre rozpoczęcie lub zakończenie dnia. Próbowałeś już …
10 + 15 min łatwy 2 428 kcal -
Quiche z porem
Wegetariańska potrawa, jaką jest quiche z duszonym porem i pieczarkami, szczypiorkiem oraz z serem jest bardzo pyszna – idealna na …
25 + 40 min łatwy 4 909 kcal
Dieta owowegetariańska - opis, zasady, przykładowe menu, porady
Dieta wegetariańska i wegańska uchodzą za trudne do zastosowania z uwagi na spore restrykcje. Dieta owowegetariańska to mniej restrykcyjna odmiana weganizmu, którą można łatwiej wprowadzić w życie. Może też stać się etapem przejściowym, jeśli planujemy całkowitą rezygnację z produktów zwierzęcych. Szczególnie weganie mają kłopot z wykonaniem wielu przepisów, gdyż jajka dość trudno jest czymś zastąpić. Spożycie jajek eliminuje ten problem. Przedstawiamy na czym polega dieta owowegetariańska i wyjaśniamy czym różni się do wegetarianizmu i weganizmu.
Na czym polega dieta owowegetariańska
Dieta owowegetariańska jako rodzaj weganizmu
Dieta nie zawsze stanowi krótkotrwałe ograniczenie jedzenia w celach zdrowotnych lub odchudzania. Często dieta oznacza styl życia łączący się nie tylko z sposobem żywienia i zdrowiem, lecz także ideologią. Dieta fit zakłada liczenie kalorii w celu zachowania szczupłej sylwetki. Jednak nie tylko problem z nadwagą przyświeca ludziom zmieniającym sposób odżywiania. Wiele osób decyduje się na rezygnację z jedzenia mięsa. Przyświecają im względy zdrowotne, lecz także ekologiczne. Dietę bez produktów zwierzęcych kiedyś nazywano dietą jarską, a obecnie dietą wegetariańską.
Mięso, szczególnie czerwone, jest obwiniane o powodowanie chorób cywilizacyjnych, dlatego wiele osób ogranicza jego spożycie. Wegetarianizm oznacza rezygnację z mięsa dla zdrowia, ale także dlatego, aby nie przyczyniać się do krzywdzenia zwierząt i niszczenia środowiska przez przemysł mięsny. Istnieją różne odmiany wegetarianizmu. Wegetarianizm zakłada powstrzymanie się od jedzenia mięsa. Natomiast weganizm polega na powstrzymaniu się od jedzenia wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, jak również miodu. Dieta owowegetariańska to odmiana weganizmu, która dopuszcza spożycie jaj.
Główne zasady diety owowegatariańskiej
Owowegetarianim, czyli mniej restrykcyjna odmiana diety wegetariańskiej, opiera się na spożyciu produktów roślinnych oraz jajek. Owowegetarianie jedzą warzywa, owoce, zboża, rośliny strączkowe, orzechy, oleje oraz jajka. Jajka muszą pochodzić od kur z chowu ekologicznego lub z wolnego wybiegu.
Zasady diety owowegetariańskiej wykluczają spożycie:
- mięsa, ryb i owoców morza,
- nabiału,
- żelatyny i tłuszczy zwierzęcych,
- miodu.
Owowegetarianie nie używają również żadnych rzeczy pochodzenia zwierzęcego. Nie stosują kosmetyków testowanych na zwierzętach i zawierających substancje pochodzenia zwierzęcego. Nie używają rzeczy wykonanych ze skór czy futra.
Czy dieta owowegetariańska jest zdrowa i bezpieczna
Zarówno wegetarianizm, jak i weganizm, to dieta zdrowa i bezpieczna. Niestety nie gwarantuje szczupłej sylwetki, gdyż dieta owowegetariańska i dieta fit opierają się na zupełnie innych zasadach. Wbrew pozorom jest dość łatwa do wprowadzenia w życie. Weganie i wegetarianie mają pewien problem z dostarczeniem organizmowi białka, które jest pozyskiwane z roślin strączkowych. Natomiast owowegetarianie pozyskują białko z jajek.
Jajka są cennym źródłem białka, witamin, aminokwasów i składników mineralnych. Ponadto jajka pełnią rolę zagęszczającą, emulgującą i spulchniającą. Bez jajek trudno jest upiec ciasto, zrobić placki, naleśniki, kotlety czy pasztet. Weganie stosują różne zamienniki jaj, jak mąka ziemniaczana, awokado, tofu, chia, czy siemię lniane. Jednak żaden z tych zamienników nie ma wszystkich właściwości jajek. Brak jajek w kuchni stwarza spore trudności i konieczność rezygnacji z wielu przepisów kulinarnych. Rezygnacja z jajek jest trudniejsza do wykonania, niż rezygnacja z mięsa. Dlatego też dieta owowegetariańska może stanowić doskonały etap przejściowy dla wegan, dopóki nie opanują techniki gotowania bez jajek.
Główne zasady żywienia w diecie owowegetariańskiej
Wbrew pozorom dieta owowegetariańska jest łatwiejsza do wprowadzenia w życie, niż na przykład dieta fit. Nie musimy liczyć kalorii, jak w diecie fit. Wystarczy tak zaprojektować przepisy kulinarne i jadłospis, aby uzupełniać białko produktami z roślin strączkowych lub jajek.
Eliminacja serów i wędlin sprawia, że owowegetarianie stosują różne pasty warzywne do smarowania kanapek na śniadanie i kolację. Pasty kanapkowe można tworzyć z warzyw, awokado, jajek czy też roślin strączkowych. Jajka pozwalają zrobić pyszne kotlety wegetariańskie, które jada się na obiad z ryżem, makaronem lub ziemniakami. Dieta owowegetariańska pozwala również na przygotowywanie różnych zup na bazie warzyw.
Jajka stanowią również składnik wegetariańskich pasztetów, zapiekanek, jak również wszelkiego rodzaju farszy do nadziewanych warzyw. Same jajka są produktem, z którego można wykonać wiele potraw, jak jajka na twardo, na miękko, jajka sadzone, jajecznica itp.