Dania z czosnkiem

dania z czosnkiem

Czosnek został udomowiony w Chinach 5 tysięcy lat temu i znalazł zastosowanie w kuchniach świata, głównie w kuchni wschodnioazjatyckiej, europejskich, Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Czosnek, posiadający ogromne właściwości prozdrowotne, wykorzystywany jest nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie ludowej. Ale przede wszystkim wzbogaca smak potraw, dlatego też głównie stosowany jest jako przyprawa. Czosnek pełni dużą rolę szczególnie jako składnik sosów i past do chleba. Zawierają go przepisy na takie pasty czy sosy jak jak hummus czy guacamole. Dodaje się go do warzywnych past do pieczywa. Czosnek wzbogaca smak mięsa w potrawach smażonych, duszonych i pieczonych. Pełni on również znaczną rolę w sosach do spaghetti, jak sos aglio olio, sos boloński czy sos carbonara i wiele innych.

Dania z czosnkiem - przepisy na wyśmienite dania z dodatkiem czosnku

Nikogo nie trzeba przekonywać, że czosnek jest zdrowy. Dietetycy zalecają spożywanie go codziennie. Czosnek ma swoich entuzjastów, którzy nie wyobrażają sobie dania bez niego. Inni natomiast boją się jedzenia czosnku, z uwagi na charakterystyczny, mdły zapach po jego spożyciu. Czosnek jest jednak niezastąpioną przyprawą. Doprawiony nią kotlet, zupa, sałatka czy pasta do chleba smakują zupełnie inaczej. Dlatego też w kuchni polskiej używa się czosnek w niewielkiej ilości jako przyprawę, do prawie wszystkich dań wytrawnych. Przedstawiamy najciekawsze dania z czosnkiem i podajemy przepisy, jak stosować czosnek do przyprawiania potraw.

Dania z czosnkiem w kuchni polskiej

Dlaczego chętnie jemy potrawy z czosnkiem

Czosnek stanowi jedno z najbardziej ulubionych i popularnych warzyw na świecie. Z uwagi na ostry smak nie da się go spożywać w formie surowej. Jednak ten właśnie smak sprawia, że czosnek uważany jest za jedną z najważniejszych przypraw, która poprawia i wzbogaca smak innych dań. Smaczny i aromatyczny czosnek dodajemy do bardzo wielu dań. Można nim przyprawić szczególnie dania mięsne, lecz także warzywne, sałatki, pasty do chleba, sosy i wiele innych.

Wadą czosnku, jest specyficzny zapach, który pojawia się po spożyciu. Dlatego też wiele osób obawia się nadmiernego jego spożycia, szczególnie że zapach jest wyczuwalny jeszcze następnego dnia i może budzić niechęć otoczenia. Smakosze czosnku stosują różne sposoby, aby tego uniknąć. Jednym ze sposobów jest dodatek pietruszki do potraw, lub zwyczajne umycie zębów po jedzeniu. Zapach zmniejsza się po zjedzeniu jabłka lub wypiciu mleka. Nie ma jednak sposobu, aby usunąć zapach wydzielany przez skórę. Może dlatego w kuchni polskiej dodatek czosnku jest niewielki, tylko aby wzbogacić smak potraw.

Czosnek pochodzi o rośliny rosnącej dziko w Azji Centralnej. Botanicy spierają się czy są to obecnie te same gatunki roślin. Czosnek hodowlany stanowi odmianę formy dzikiej, która tworzy dużą cebulę. Wskutek tego roślina nie wytwarza nasion i musi być rozmnażana wegetatywnie. Jest to skutek tysięcy lat uprawy i ulepszania odmian przez rolników.

Czosnek udomowiono w Chinach ponad 5 tysięcy lat temu. Stamtąd przybył do Indii, a następnie przejęły go cywilizacje basenu Morza Śródziemnego. W starożytnym Rzymie uważano, że spożycie czosnku zwiększa bojowość armii rzymskiej. Na ziemie polskie czosnek został przywieziony w średniowieczu przez Tatarów. Od początku uprawy czosnku służyły nie tylko jako przyprawa, lecz także w lecznictwie. Czosnek stosowano na bardzo liczne choroby, szczególnie zarobaczenie, choroby zakaźne, choroby układu pokarmowego i inne. Współczesna medycyna potwierdziła prozdrowotne działanie czosnku, który nazywa się naturalnym antybiotykiem.

Obecnie największe uprawy czosnku znajdują się w Chinach. Czosnek uprawiany jest praktycznie wszędzie, jednak znaczne uprawy ulokowane są także w Indiach, Korei Południowej i USA.

Przepisy na jakie potrawy zawierają czosnek

Czosnek spożywa się w formie surowej, marynowanej, sproszkowanej czy ususzonej. Można go również gotować lub smażyć. Jednak czosnek pod wpływem obróbki cieplnej traci część prozdrowotnych wartości, szczególnie działanie antyoksydacyjne, dlatego też lepiej dodawać go pod koniec gotowania, lub stosować do potraw bez obróbki cieplnej.

Czosnek obecny jest głównie w kuchni wschodnioazjatyckiej, śródziemnomorskiej, arabskiej, żydowskiej oraz tureckiej. Z kuchni hiszpańskiej przeszedł do kuchni latynoamerykańskich, gdzie zadomowił się na stałe w sosie salsa i jambalaya. W kuchniach śródziemnomorskich używany jest głównie do sosów, zaś w kuchni włoskiej do pizzy i bruschetty. W kuchni tureckiej i bałkańskiej stał się składnikiem tradycyjnych sosów jak lutenica, pindżur czy ajwar. Czosnek obecny jest także w kuchni gruzińskiej, głównie w sosie adżiki. Dużo czosnku stosuje się w kuchni chińskiej, indyjskiej, tajskiej i koreańskiej. Co ciekawe, unika go kuchnia japońska i niemiecka.

W kuchni polskiej, podobnie jak w kuchniach środkowej Europy, czosnek jest obecny, lecz odgrywa mniejszą rolę. Stosuje się go dużo, ale jako przyprawę w niedużych ilościach, do zup, sosów, mięsa duszonego i wielu innych. Czosnek stosuje się również do kiszenia ogórków.

Najciekawsze dania z czosnkiem

Jak przyprawić potrawy mięsne czosnkiem

Czosnek dodajemy przede wszystkim do dań wytrawnych, szczególnie do mięsa. Wzbogaca jego smak i dodaje aromatu. Można nim przyprawić różne rodzaje mięsa, jak drób, wieprzowina lub wołowina.

Drób doprawiony czosnkiem smakuje bardziej intensywnie. Czosnek stosuje się głównie do drobiu smażonego lub duszonego. Podobne zasady panują odnośnie wołowiny. Czosnkiem doprawiamy dania smażone lub duszone w sosie. Natomiast, aby uzyskać aromatyczny, czosnkowy smak wieprzowiny, czosnek dodajemy do dań pieczonych.

Jak zrobić smaczny sos czosnkowy lub pasty do chleba

Daniami, w których czosnek odgrywa główną rolę są sosy i pasty do chleba. Czosnek dodawany do sosów podbija ich smak i sprawia, że stają się bardziej wyraziste. Czosnek pasuje do awokado, past na bazie strączkowych, jak również do wszelkiego rodzaju sosów do makaronu.

Klasycznym daniem jest sos czosnkowy, który służy do pizzy, do ziemniaków, dań z grilla, sałatek, zapiekanek lub do wielu innych dań. Idealnie nadaje się do maczania przekąsek na imprezach. Wykonanie sosu czosnkowego jest banalnie proste. Wystarczy przecisnąć czosnek przez praskę i połączyć go z majonezem i jogurtem naturalnym lub greckim.

Czosnek jest ważnym składnikiem hummusu, który robimy z ugotowanej ciecierzycy, pasty tahini, oliwy z oliwek oraz czosnku. Smaczny hummus wyjdzie także z innych strączkowych, lecz musi być obowiązkowo doprawiony czosnkiem. Klasyczny, meksykański sos guacamole zrobiony z awokado nie zawiera czosnku. Składa się tylko z awokado, soku z cytryny i soli. W Polsce jednak jada się sos guacamole doprawiony czosnkiem. Czosnek zawiera również pyszny i modny sos grecki tzatziki.

Obecnie bardzo modne są pasty do chleba z warzyw, które ułatwiają odchudzania i ograniczenie spożycia wędlin. Jednak sporo osób, a szczególnie dzieci, nie lubi warzyw. Czosnek sprawia, że pasta warzywna nabiera wyjątkowego aromatu i smaku. Ciekawym pomysłem na zdrową pastę do chleba jest połączenie czosnku z żółtym serem i majonezem. Fajnym pomysłem na dodanie czosnku do kanapek jest pieczywo czosnkowe, które doskonale sprawdzi się jako przekąska na co dzień, jak i na imprezę. Wykonanie tych przekąsek jest bardzo łatwe. Wystarczy pomieszać miękkie masło z czosnkiem przetartym przez praskę i posmarować nim bułki lub kromki bagietki. Kromki zapiekamy krótko w piekarniku i podajemy na ciepło lub na zimno.

Aromatyczny czosnek odgrywa dużą rolę w sosach do makaronu. Dodaje się go do bardzo wielu sosów, na przykład od sosu bolońskiego. Jednak wybitnie czosnkowy charakter ma sos aglio olio. Przetarty przez praskę czosnek podsmażamy na patelni i posiekaną papryczką chili. Dodajemy makaron i smażymy danie. Na koniec posypujemy makaron pietruszką. Czosnek zawiera również przepis na spaghetti carbonara i wiele innych.

Dania z czosnkiem - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto