Zdrowy obiad

zdrowy obiad

Obiad jest jednym z głównych dań w ciągu dnia. Niektórzy uważają, że to najważniejszy posiłek, który obowiązkowo należy spożyć. W naszym kraju obiad najczęściej jada się między godziną 12 a 16. Wiele tradycyjnych rodzin w Polsce je nie jedno, a dwa różne dania – zupę i posiłek główny. Obiad jest ważny, jednak warto pamiętać, aby jednocześnie był też zdrowy. Należy wobec tego pamiętać, aby zawsze dokładnie sprawdzać skład produktów, jakie chce się wykorzystać do przyrządzenia obiadu.

Pomysły na zdrowy obiad – te przepisy Cię zachwycą

Zdrowy obiad to jeden z najważniejszych posiłków dnia. Powinien zapewnić nie tylko wartościowe składniki i witaminy, ale też być smaczny i treściwy. Obiadu wcale nie trzeba gotować kilkadziesiąt godzin. Potrawy spokojnie można przyrządzać na szybko, nawet jeśli ma to być zdrowy obiad dla dzieci. Jakie są sprawdzone metody na szybki zdrowy obiad z kurczakiem lub bez mięsa? Czy tani obiad rodzinny można przygotować z makaronem? Sprawdź najciekawsze pomysły na zdrowy obiad!

Zdrowy obiad rodzinny – najciekawsze pomysły na zdrowy obiad

Szybki zdrowy obiad – jaki powinien być?

W zdrowym obiedzie najważniejsze jest to, że powinien on codziennie pojawiać się w jadłospisie. Nie wolno pomijać tego bardzo istotnego posiłku! Będąc na diecie, nie można odmawiać sobie głównego i najczęściej jedynego ciepłego posiłku dnia. Obiad jest tak samo ważny, jak śniadanie czy kolacja. Jego pomijanie może negatywnie odbić się na zdrowiu. Zdrowy obiad to przede wszystkim danie, w którym nie powinno być wysoko przetworzonej żywności. Produkty używane do robienia obiadu muszą być naturalne i ugotowane samodzielnie. Gotowce z lodówek i zamrażalników odpadają! W takim pożywieniu znajduje się bowiem ogromna ilość cukru, ulepszaczy smaku, konserwantów, soli oraz zbędnych kalorii. Jeśli mówimy więc o zdrowym obiedzie, musi być on zrobiony samodzielnie, bez dodatków sztucznie ulepszających jego smak.

Każdy zdrowy obiad powinien składać się z dużej ilości warzyw. Najlepiej, aby było ich na talerzu połowę – tak, warzywa powinny zajmować połowę naczynia, na którym spożywa się obiad. Oczywiście chodzi o warzywa w czystej postaci, a nie ociekające tłuszczem frytki z ziemniaków! Stawiaj raczej na warzywa zielone, które są bardzo zdrowe i smaczne, a także wypełniające żołądek. Kolejną część talerza, a dokładnie jedną ćwiartkę pozostałej na nim połówki, zajmować powinny zdrowe węglowodany (np. pełnoziarniste). Drugą ćwiartkę zająć powinno z kolei chude mięso (np. z kurczakiem). W trakcie spożywania zdrowego obiadu powinno się pić dużo wody. Pamiętaj, że gazowane napoje często zawierają ponad 120 kcal w jednej standardowej szklance! Popijając obiad właśnie takimi napojami, może więc się okazać, że posiłek ostatecznie… wcale nie będzie taki zdrowy.

Zrównoważony zdrowy obiad dla dzieci – ważne składniki

Każdy obiad powinien w większości, jak już wiesz, składać się z zielonych warzyw. Najlepiej sprawdzają się szparagi, brokuły, szpinak, jarmuż, rukola i zielona fasolka. Warzywa nie mają zbyt wielu kalorii i zawierają wiele cennych dla zdrowia witamin, substancji odżywczych i właściwości, które świetnie wpływają na nasz organizm. W zielonych warzywach kobiety w ciąży i matki karmiące znaleźć mogą również spore ilości kwasu foliowego, który uważa się za zbawienny dla prawidłowej pracy serca i pomagający kobietom, które starają się o dziecko. W zielonych warzywach jest także mnóstwo wapnia, które (zwłaszcza jarmuż i brokuły) mogą być stosowane alternatywnie dla mleka i jego pochodnych produktów.

Nie może zabraknąć też dobrego źródła białka, które jest istotnym makroskładnikiem odżywczym. Białka nie powinno zabraknąć nie tylko w codziennej diecie, ale też podczas diety redukcyjnej. Każdy obiad zawierać musi ok. ¼ porcji mięsa lub innego produktu białkowego na talerzu. Oczywiście spożywanie białka w nadmiernej ilości nie będzie przepustką do fit sylwetki i rozwiązaniem wszystkich żywieniowych problemów. Może jednak znacznie wzmocnić organizm i przyczynić się do szybszego metabolizowania pokarmów. Białko w obiedzie konieczne jest do tego, aby wspierać rozwój i wzrost komórek w organizmie. To także cenny budulec paznokci, skóry i naszych włosów. Białko zjedzone na zdrowy obiad pomoże również w zbudowaniu beztłuszczowej masy ciała, a także utrzymaniu prawidłowej wagi. Mało tego, zapewni uczucie sytości, więc po obiedzie długo nie będzie się chodzić głodnym. Do najcenniejszych źródeł białka należy chude białe mięso, ale też wołowina, jajka, ryby, rośliny strączkowe i produkty z pełnego ziarna.

Poza warzywami i białkiem mamy także dające siłę i energię do życia węglowodany. To właśnie dzięki węglowodanom można znacznie lepiej funkcjonować każdego dnia, a także dostarczać organizmowi cennych właściwości odżywczych. Jakie węglowodany najlepiej serwować na obiad z kurczakiem lub warzywami strączkowymi (gdy danie jest bez mięsa)? Otóż kaszę, makaron z pełnego ziarna, komosę ryżową i brązowy ryż. Produkty węglowodanowe powinny być pełnoziarniste, bo właśnie one dają organizmowi energię i zapewniają znacznie więcej witamin niż węglowodany bazujące na białej mące.

Zdrowy obiad na szybko – sprawdź, jakie są najlepsze pomysły!

A co z tłuszczami? Czy zdrowy obiad powinien zawierać tłuszcze?

Oczywiście, że tak. Tłuszcze są bardzo potrzebne, niezależnie od rodzaju diety. Obiad powinien być bogaty w tłuszcze, ponieważ właśnie dzięki nim witaminy lepiej i szybciej przyswajane są do organizmu. Potrzebujemy tłuszczu również do tego, aby ochraniać narządy wewnętrzne i pozwolić bezproblemowo funkcjonować mózgowi i nerwom. Dzięki tłuszczowi można również w naturalny sposób zapobiec utracie ciepła. Sporą ilość tłuszczów uważamy za szkodliwe, jednak istnieje ogromna grupa tłuszczów, które powinno się spożywać. Wśród nich mamy zarówno jedno, jak i wielonasycone tłuszcze. Wyróżnia się również tłuszcze nasycone. Najbardziej polecane źródła tłuszczy to:

  • jajka,
  • mleko,
  • masło,
  • oleje,
  • oliwki,
  • awokado,
  • ryby,
  • nasiona,
  • orzechy.

Co jeszcze warto dodać do tłuszczy? Oczywiście zioła, które znakomicie działają na metabolizm. Warto również korzystać z różnorodnych przypraw, które podkręcą smak obiadu i nadadzą mu pięknego aromatu – niezależnie od tego, czy będą to posiłki z warzywami, czy z makaronem.

Tani obiad dla całej rodziny – polecane przepisy na zdrowy obiad

Zdrowy obiad dla rodziny wcale nie musi być wymyślny i ugotowany z drogich składników. Najczęściej okazuje się, że najprostsze składy są najzdrowsze i najbardziej wartościowe dla organizmu. Oto polecane przepisy na zdrowy obiad dla całej rodziny.

  • Kurczak z ziemniakami i warzywami – to bardzo zdrowy obiad, a w dodatku pożywny i sycący. Ziemniaki można upiec w ziołach z piekarnika. Kurczaka także można upiec, ponieważ wtedy jest bardzo smaczny, soczysty i nietłusty. Kurczaka warto również wcześniej zamarynować w ulubionych przyprawach oraz czosnku. Z kurczaka można także przygotować delikatną potrawę np. na bazie udek.
  • Zupa-krem z warzyw – jest bardzo treściwa i zdrowa. Wystarczy upiec kilka warzyw (np. pomidory z dynią) i zmiksować je na jednolity, gęsty krem, a na końcu przyprawić ulubionymi ziołami.
  • Pieczona ryba z warzywami i kaszą – ryba to cenne źródło białka, więc powinno się ją regularnie spożywać. Najlepiej serwować pieczoną rybę z warzywami (mogą być np. gotowane na parze) i ciemną, pełnoziarnistą kaszą.
  • Potrawka warzywna – zdrowy obiad przyrządzić można z sezonowych warzyw, m.in. fasolki szparagowej, ziemniaków i kalafiora. Możesz dodać do takiej potrawki np. tofu, aby zyskać cenne źródło białka i jednocześnie ulepszyć smak obiadu.
  • Pełnoziarnisty makaron z grzybami – to bardzo zdrowy obiad, który jest jednocześnie błyskawiczny w przygotowaniu. Wystarczy ugotować makaron al dente, dorzucić do niego dowolne grzyby oraz warzywa. Jeśli nie jesteś na diecie redukcyjnej, dodać możesz również śmietankę oraz wybrane zioła do smaku. Aby podbić wyrazistość obiadu, zrób domowy sos pomidorowy albo serowy.

Zdrowy obiad - przepisy

Najciekawsze artykuły w temacie zdrowy obiad

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto