Kostka alpejska
- Jajko (4 szt.)
- Kakao 16% (proszek) (75 g)
- Mąka gryczana (75 g)
- Cukier (100 g)
- Rum (50 ml)
- Marmolada (250 g)
- Kajmak (500 g)
- Masło (200 g)
- Kawa, gotowy napar bez cukru (100 ml)
- Beziki (małe gotowe bezy) (350 g)
- Śmietanka kremowa 36% (750 ml)
- Cukier puder (50 g)
- Czekolada gorzka (100 g)
Przepis na kostkę alpejską krok po kroku
Masło wyjmij z lodówki.
Gotową bezę pokrusz na drobniejsze kawałki i odłóż do miseczki.
Przygotuj biszkopt: białka oddziel od żółtek, następie kakao wymieszaj z mąką i przesiej do czystej miski. Białka zacznij ubijać, następnie dodaj do nich stopniowo cukier cały czas miksując masę. Masę z białek ubijaj, aż stanie się sztywna i błyszcząca. Masę ciągle ubijaj i dodawaj do niej po jednym żółtku. Następnie do uzyskanej masy dodaj mąkę (w partiach) i dokładnie wymieszaj składniki.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. a piekarnik nagrzej do 170 stopni C.
Gotową masę biszkoptową przelej do formy, wyrównaj ją i piecz przez około 20 minut w nagrzanym piekarniku.
Po upieczeniu. biszkopt wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystygnięcia.
Gotowy biszkopt nasącz rumem, a następnie posmaruj marmoladą.
Przygotuj krem: ciepłe masło ubij mikserem, w między czasie dodając napar z kawy. Następnie do ubitego już masła dodaj po kilka łyżek masy kajmakowej cały czas ubijając.
Gotową masę wymieszaj z pokruszonymi bezami i ułóż ją na wierzchu marmolady. Dokładnie wyrównaj powierzchnię kremu.
Przygotuj bitą śmietanę: mocno schłodzoną śmietanę kremówkę ubij z dodatkiem cukru pudru na sztywną pianę.
Bitą śmietanę ułóż na warstwę kremu i wyrównaj powierzchnię.
Na sam koniec zetrzyj na tarce czekoladę i posyp nią wierzch bitej śmietany.
Gotowe ciasto wstaw do lodówki na kilka godzin.
-
Ciasto marchewkowe
-
Szarlotka
-
Ciasto drożdżowe
-
Ciasto czekoladowe
-
Babeczka cytrynowa
-
Sernikobrownie z brzoskwiniami
-
Babka cytrynowa
-
Makowiec
-
Mazurek wielkanocny
-
Babka wielkanocna
-
Seromakowiec
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka z bezą
-
Metrowiec
-
Ciasto z owocami
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Ciasta na wielkanoc
Więcej informacji na temat kostki alpejskiej
Kostka alpejska to pyszne, czekoladowe ciasto z alkoholem lub z ajerkoniakiem. Przepis na kostkę alpejską nie należy do najłatwiejszych ciast, ale z naszym przepisem krok po kroku poradzi sobie z nim każdy. Ciasto sprawdzi się idealnie w formie deseru po obiedzie lub dla znajomych do kawy lub herbaty. Potrzebne składniki do ciasta to jajka, kakao, mąka, cukier, bezy, rum, marmolada, kajmak, masło, kawa, śmietanka kremówka, cukier puder, czekolada gorzka i sok z cytryny.
Jak zrobić kostkę alpejską z bezami? Na początek gotową bezę pokrusz na kawałki i odłóż do miseczki. Czas na przygotowanie biszkoptu: białka oddziel od żółtek, kakao wymieszaj z mąką i przesiej do miski. Białka z cukrem ubij na sztywno. Do masy z białek dodaj żółtka ciągle ubijając, następnie stopniowo dodawaj mąkę i dokładnie wymieszaj. Przygotuj blaszkę do pieczenia i nastaw piekarnik na 170 stopni C. Masę na biszkopt przelej do blaszki i piecz 20 minut. Gotowy biszkopt pozostaw do ostygnięcia. Ostygnięty biszkopt nasącz rumem a następnie posmaruj marmoladą. Czas na masę do ciasta: masło z naparem z kawy zmiksuj mikserem. Do masy dodaj kajmak i dokładnie wymieszaj. Gotową masę wymieszaj z pokruszonymi bezami i ułóż ją na wierzchu marmolady. Wyrównaj dokładnie powierzchnię kremu. Następnie mocno schłodzoną śmietanę ubij z cukrem pudrem na sztywną pianę. Ubitą śmietanę ułóż na warstwę kremu i wyrównaj. Na koniec zetrzyj czekoladę i posyp wierzch ciasta. Ciasto wstaw do lodówki na kilka godzin, aby miało możliwość stężenia masy.
Podsumowując nasza czekoladowa kostka alpejska z pokruszoną bezą to wybitnie pyszne ciasto w smaku i wyglądzie przypominające torcik. Sprawdzi się idealnie na spotkania rodzinne lub ze znajomymi jako deser do kawy lub herbaty. Jest to doskonały pomysł na smaczną, słodką przekąskę. Będzie to doskonała propozycja na smaczne ciasto na wiele imprez okolicznościowych. Pamiętaj jednak, że dostarczy do naszego organizmu sporych ilości kalorii, dlatego uważaj z jego ilością w swojej diecie.
Alergeny w kostce alpejskiej
Lista alergenów dla kostki alpejskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- kajmak
- Masło
- Śmietanka kremowa 36%
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- beziki (małe gotowe bezy)
Wartości odżywcze kostki alpejskiej
Kostka alpejska to smaczne ciasto. Pamiętaj jednak, że dostarczy do naszego organizmu sporych ilości kalorii, dlatego uważaj z jego ilością w swojej diecie.
Energia i białka
(140g)
Węglowodany
(140g)
Tłuszcze
(140g)
Składniki mineralne
(140g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.