Makowiec japoński
- Masa makowa (500 g)
- Jajko (5 szt.)
- Jabłko - 2 sztuki (360 g)
- Kasza manna (100 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Czekolada gorzka - 1 tabliczka (100 g)
- Masło (50 g)
- Mleko 2% - 0,5 szklanki (125 ml)
Przepis na makowiec japoński krok po kroku
Jabłka obierz, pokrój w kostkę i skrop sokiem z cytryny.
Oddziel żółtka do białek.
Żółtka wymieszaj z masą makowa, mlekiem, kaszą manną, proszkiem do pieczenia i jabłkami.
Rozgrzej piekarnik do 180 C i wyłóż blachę papierem do pieczenia.
Białka ubij na sztywną pianę i delikatnie wymieszaj z masą makową.
Przełóż ciasto do blachy i piecz w 180 C przez około 45 minut.
Czekoladę z masłem rozpuść nad kąpielom wodną (na garnku z wodą ułóż miseczkę z czekoladą i masłem i podgrzewaj, aż czekolada się rozpuści).
Upieczone ciasto, lekko przestudź, polej polewą i zostaw do zastygnięcia polewy.
-
Makowiec
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec gwiazda
-
Makowiec
Więcej informacji na temat makowca japońskiego
Makowiec japoński to ciasto z makiem oraz z jabłkami. Jest takim połączeniem szarlotki z makowcem, ale z przewagą w kierunku makowca. Ze względu na prosty przepis ten placek przygotujesz bez żadnego problemu. Nie wymaga wyrabiania ciasta jak w przypadku makowców z kruchym lub drożdżowym ciastem. Jabłka nadają dodatkowej wilgoci i delikatności całemu ciastu.
Przepis na makowiec japoński niestety raczej nie ma żadnego związku z Japonią. Przeglądając internet, nie natrafiłam na źródła, które przemawiałyby za uznaniem tego ciasta za japońskie. Znalazłam jedynie pogłoskę, że zostało ono nazwane w ten sposób, ponieważ bardzo zasmakowało Japończykom i z tego powodu nadano mu nazwę makowca japońskiego, lecz nie znalazłam potwierdzenia tego na stronach po japońsku. Prawdopodobnie nikt w Japonii nawet nie wie o polskim makowcu, któremu przypisujemy japońskie korzenie.
Pomimo tego warto przygotować to ciasto, ponieważ jest bardzo szybkie i smaczne. Masa makowa możesz zostać zrobiona z ugotowanego i zmielonego maku lub gotowej masy makowej z puszki. Ja ze względu na czas przygotowania wybieram gotowy mak w puszce i takiego też użyłam w tym przepisie. Jabłka do ciasta ścieramy na tarce — możesz je wcześniej obrać lub zetrzeć razem ze skórką, aby uzyskać więcej składników odżywczych i błonnika z jabłek, lub kroimy w kostkę. Po rozdrobnieniu dodaj do jabłek sok z cytryny, aby ograniczyć ciemnienie. Do masy makowej i jabłek dodajemy jajka, kaszę mannę i proszek do pieczenia. Masa makowa ze względu na zawartość miodu i/lub cukru będzie miała wysoki indeks glikemiczny. Żeby to zmienić, możesz przygotować własną masę makową. Wymaga ona trochę czas i pracy, ale warto, bo jest pyszna. Przygotowuje się ją z ugotowanego i zmielonego maku (najlepiej zmielić go około 2-3 razy), syropu z agawy, słodzika oraz orzechów. Możesz przyspieszyć całą pracę, używając mielonego maku. Powinien być dostępny w większych sklepach i z pewnością w internecie. Taki mak wystarczy zalać gorącym mlekiem (najlepiej od razu rozpuścić w nim słodzik) i pozostawić do nasiąknięcia lub chwilę pogotować. Potem wystarczy dodać syrop i posiekane orzechy.
Gotową masę na makowiec japoński przekładamy do blachy do pieczenia. To jak długo piec taki makowiec zależy do grubości masy. Jeżeli masz większą blachę i ciasto jest cieńsze, to wystarczy około 40 minut, a przy grubszym cieście piecz je około 50 minut. Gotowe ciasto posyp cukrem pudrem lub polej polewą czekoladową.
Alergeny w makowcu japońskim
Lista alergenów dla makowca japońskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- masa makowa
- Kasza manna
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
Wartości odżywcze makowca japońskiego
Makowiec japoński można przygotować w wersji bezglutenowej zamieniając kaszę mannę na kaszkę kukurydzianą, a zwykły proszek do pieczenia na wersje bezglutenową.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.