Wilgotne ciasta

Przepisy na wilgotne ciasta
Wilgotne ciasta

Wilgotne ciasta stanowią atrakcję każdej imprezy i bardzo szybko znikają. Ich wilgotna konsystencja sprawia, że ciasto rozpływa się w ustach i jest pyszne. Jednak zrobić odpowiednio mokre ciasto nie jest łatwo. Wymaga ono sporo doświadczenia i wprawy, choć jest dość szybkie do zrobienia. Wilgotne ciasto potrzebuje większej ilości tłuszczu i mokrych składników, dlatego też nie zalicza się do ciast fit. Przepis na mokre ciasto wymaga też polewy, która dodatkowo zapobiega wysychaniu ciasta. Przykładem mokrych wypieków jest ciasto czekoladowe, murzynek, ciasto z dżemem, ciasto drożdżowe, czy też ciasto bananowe.

Wilgotne ciasta - przepisy i sposoby przygotowania wilgotnych ciast

Mocno wilgotne ciasto stanowi punkt kulminacyjny każdej imprezy. Każdy pamięta smak mokrego ciasta babci, które rozpływało się w ustach. Pamiętamy pyszne ciasto czekoladowe czy murzynka o słodkim, czekoladowym smaku. Ciasta te są szybkie do zrobienia, ale wcale nie łatwe. Jak uzyskać mokrą konsystencję? Co zrobić, aby ciasto było mokre, a jednocześnie nie zapadło się? Doradzamy jak upiec pyszne, mokre ciasto i przedstawiamy najlepsze przepisy.

Jak zrobić pyszne wilgotne ciasta

Wilgotne ciasta uchodzą za najsmaczniejsze i takie, które rozpływają się w ustach. Wiele osób jeszcze pamięta wilgotne ciasta nasączone alkoholem, które w czasach PRL serwowano na weselach lub imprezach na wsi. Słodkie, mokre i soczyste ciasta, nie należą do wypieków fit. Najczęściej wilgotne ciasta serwuje się na święta lub na imprezę, gdyż nie są łatwe do zrobienia i trzeba je jeść łyżeczką.

Jak zrobić ciasto, aby miało w sobie dużo wilgoci? Niekiedy wilgotność ciasta uzyskujemy przez dodatek śmietany, a czasem nawet majonezu. Mokre konsystencja ciasta powstaje wskutek dobrania większej ilości wilgotnych składników. Ważne są proporcje oraz odpowiednia ilość tłuszczu. Wilgotna konsystencja utrzymuje się także dzięki zastosowaniu polewy do ciasta, która zapobiega wysychaniu.

Wilgotna konsystencja ciasta nie jest łatwa do zrobienia i wymaga doświadczenia w robieniu wypieków. Ważne jest, aby biorąc przepis na wilgotne ciasto, ściśle się go trzymać i nie zmieniać składników według własnego uznania. Kolejną ważną sprawą jest jakość składników. Staramy się kupić składniki jak najlepszej jakości i nie stosujemy zamienników. Na przykład jeśli przepis wymaga stosowanie masła, nie zastępujemy go masmixem lub margaryną. Wilgotne ciasta nie należą do kategorii ciast fit. Nie należy więc zmniejszać ilości masła podanego w przepisie. Co ciekawe, można zrobić wilgotne ciasto w wersji fit, bez mąki. Ciasto takie niestety zapadnie się w czasie pieczenia, lecz szczeliną możemy wypełnić bitą śmietaną lub kremem fit.

Wilgotne ciasto nie jest łatwo zrobić, dlatego należy przestrzegać ważnych zasad:

  • korzystaj ze składników dobrej jakości,
  • przesiewaj mąkę,
  • mocno ubijaj jajka mikserem, tak aby masa jajeczna była dobrze napowietrzona,
  • rozpuść masło w mleku, a następnie dodawaj pozostałe składniki dokładnie mieszając,
  • zrób polewę, która zabezpieczy mokre ciasto przed wyschnięciem,
  • wilgotne ciasto można przechowywać około 5 dni, należy je jednak trzymać pod przykrywą, najlepiej szklaną.

Najlepsze przepisy na szybkie i pyszne wilgotne ciasta

Przepis na najlepsze, pyszne ciasto czekoladowe, Murzynek i ciasto bananowe

Wspaniałym deserem na imprezę czy święta jest pyszne, mocno wilgotne ciasto czekoladowe lub rodzaj piernika. Jest ono bardzo szybkie do zrobienia, jednak wymaga wprawy i doświadczenia. Czekoladowy kolor ciasto uzyskuje dzięki dodatkowi kakao, zaś mokra struktura powstaje wskutek dodania masła i śmietany.

Składniki mieszamy i miksujemy. Tajemnica jak zrobić pyszne, mokre ciasto polega na zalaniu zmiksowanych składników wrzątkiem, nie przestając miksować. Za mokrą konsystencję odpowiada także syrop, który przygotowujemy, gdy ciasto się piecze. Polewamy nim ciasto czekoladowe, gdy jest jeszcze ciepłe.

Bardzo podobnym ciastem czekoladowym jest Murzynek z polewą czekoladową. Przepis należy do tych łatwiejszych. Murzynek to ciasto szybkie i łatwe, które każdemu się udaje. Masło roztapiamy w mleku, dodajemy kakao i cukier, zaś gdy masa ostygnie dodajemy mąkę. Tajemnica puszystego ciasta tkwi w ubiciu białek i stopniowym dodawaniu do masy.

Pyszne, wilgotne, ciasto, które przypomina nieco murzynka lub piernik, stanowi ciasto z dżemem. Dodatek dżemu do mokrych składników sprawia, że ciasto jest słodkie i mokre. Ciasto z dżemem można zrobić w wersji fit, dzięki ograniczeniu cukru, gdyż dżem daje słodycz.

Ciasto bananowe również ma ciemny kolor i przypomina nieco murzynka lub ciasto z dżemem. Ciasto to wywodzi się z kuchni amerykańskich, gdzie nazywane jest chlebem bananowym. Tajemnicą uzyskania wilgotnego ciasta jest ucieranie masła z cukrem.

Mokra babka wielkanocna i mokre ciasto drożdżowe

Wilgotna babka wielkanocna nie jest łatwa do zrobienia i nie często zdarza się na wielkanocnym stole. Najczęściej ciasto drożdżowe jest dość suche. Co zrobić, aby babka nabrała wilgotnej konsystencji? Tajemnica tkwi w dodaniu szklanki oleju oraz dokładnym zmiksowaniu składników. Innym sposobem, aby uzyskać wilgotną babkę jest dodanie do ciasta budyniu w proszku.

Ciasto drożdżowe kojarzy się z ciastem dość suchym. Można jednak uzyskać pyszny, wilgotny wypiek. Tajemnica wilgotnego ciasta tkwi w dodaniu kostki masła oraz mleka.

Wilgotne ciasta - przepisy

Najciekawsze artykuły w temacie wilgotne ciasta

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto