Ciasto z fasoli z gruszką, jabłkiem i orzechami z polewą z białej czekolady
- Fasola konserwowa (240 g)
- Jajko (3 szt.)
- Erytrytol (185 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Mąka kokosowa (20 g)
- Kakao 16% (proszek) (30 g)
- Proszek do pieczenia (8 g)
- Gruszka (150 g)
- Jabłko (150 g)
- Czekolada biała - (bez dodatku cukru) (50 g)
- Śmietanka kremowa 30% (25 g)
- Orzechy włoskie (50 g)
Przepis na ciasto z fasoli z gruszką, jabłkiem i orzechami z polewą z białej czekolady krok po kroku
Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Nagrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza.
Wyłóż fasolę na sitko i dokładnie opłucz.
Fasolę, kakao, jajka, mąkę, 80 g erytrytolu, olej, aromat waniliowy, proszek do pieczenia zblenduj na gładką masę.
Jabłka i gruszki obierz i pokrój w większą kostkę. Wymieszaj je z resztą erytrytolu, posiekanymi orzechami i łyżeczką cynamonu. Dodaj sok z wyciśniętej połówki cytryny oraz skórkę z cytryny.
Dodaj owoce do masy i wymieszaj całość.
Wyłóż masę do foremki i wstaw do piekarnika. Piecz około godzinę.
Czekoladę połam i dodaj do garnka. Wlej śmietankę i podgrzej tylko do połączenia składników. Ostudzoną polewą polej zimne ciasto i poczekaj aż polewa zgęstnieje.
Więcej informacji na temat ciasta z fasoli z gruszką, jabłkiem i orzechami z polewą z białej czekolady
Ciasto czekoladowe z gruszką i jabłkiem, polane polewą z białej czekolady i to wszystko z aromatem rozgrzewającego cynamonu. Pyszne, zdrowe ciasto nie tylko na jesień. Ten przepis na ciasto z fasoli nie ma banana w składnikach. Jeśli więc nie lubisz banana lub nie chcesz go dodawać to ten przepis jest dobry dla Ciebie. Przepis jest odpowiedni dla dzieci – smaczny i prosty. Również sprawdzi się dla osób, które nie tolerują glutenu – jest bezglutenowy. Jeśli ograniczasz spożycie białego cukru – w tym przepisie go nie znajdziesz.
By ciasto nie miało w stu procentach dodanego cukru przyjrzyj się czekoladzie. Czekolady zazwyczaj w składzie mają cukier biały. Można kupić obecnie różne rodzaje białej czekolady bez cukru – warto szukać w internecie. Polewę rób dopiero gdy ciasto będzie zimne. Polewając polewą ciepłe ciasto rozpłynie się po całości i nie będzie ładnie wyglądać. Gdy ozdabiasz ciasto warto zrobić ładne znaczki.
Istotną rzeczą jest dokładnie płukanie fasoli. Fasola z puszki ma intensywny smak i zapach, więc należy ją ich dokładnie pozbawić poprzez około trzy minuty płukania. Wystarczy na sitku umieścić fasolę. Następnie należy płukać ją tak długo, aż zapach nie będzie wyczuwalny. Gdy nie masz fasoli konserwowej możesz zrobić ciasto z suchych nasion. Należy więc postępować tak jak za każdym razem przy użyciu surowej fasoli. Najpierw fasolę namocz przez 10 godzin. Następnie po upływie tego czasu odlej wodę, zalej fasolę wodą świeżą i ugotuj. Może to trwać nawet godzinę i dłużej. Na początku nie przykrywaj podczas gotowania. Po 20 minutach można nałożyć przykrywkę. Jest to dłuższa wersja wykonania ciasta.
By sprawdzić czy ciasto jest gotowe należy użyć patyczka do szaszłyka. Zawsze sprawdzaj stopień upieczenia ciasta na środku blachy. Jeżeli patyczek po wyjęciu ma na sobie ślad surowego ciasta należy go dłużej piec. Oznaką upieczonego ciasta jest to, gdy wyjmując patyczek jest on wilgotny, ale nie ma na nim ciasta. Ciasto warto studzić w piekarniku, jednak nie jest to konieczne.
Alergeny w cieście z fasoli z gruszką, jabłkiem i orzechami z polewą z białej czekolady
Lista alergenów dla ciasta z fasoli z gruszką, jabłkiem i orzechami z polewą z białej czekolady przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Czekolada biała
- Śmietanka kremowa 30%
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze ciasta z fasoli z gruszką, jabłkiem i orzechami z polewą z białej czekolady
Przepis nie zawiera glutenu i białego cukru. Jest dobrą propozycją na zdrowy deser dla każdego.
Energia i białka
(105g)
Węglowodany
(105g)
Tłuszcze
(105g)
Składniki mineralne
(105g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.