Muffinki z rabarbarem
- Rabarbar (300 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
- Mleko 2% - 1/2 szklanki (125 ml)
- Jajko (2 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - duża, czubata szklanka (150 g)
- Mąka pszenna 2000 pełnoziarnista - 3/4 szklanki (100 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczki (10 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) (100 g)
Przepis na muffinki z rabarbarem krok po kroku
Rabarbar umyj i pokrój na drobne kawałki.
Piekarnik nastaw na 180 stopni.
W misce wymieszaj olej, mleko i jajka, w drugiej - obie mąki, proszek do pieczenia i ksylitol.
Do miski z sypkimi składnikami dodaj płynne i dokładnie wymieszaj do połączenia składników.
Dodaj rabarbar i jeszcze raz wymieszaj.
Wykładaj ciasto do foremek na muffinki wyłożonych papilotkami. Piecz w piekarniku ok. 25-30 min.
-
Sernik złota rosa
-
Smoothie
-
Chlebek bananowy fit
-
Legumina
-
Nutella ze śliwek
-
Ciastka czekoladowe
-
Pieczone jabłka
-
Deser z galaretki
-
Lody bananowe
-
Galaretka bez cukru
-
Słodycze bez cukru
-
Sernik z brzoskwiniami z wiaderka
-
Ciasto bananowe fit
-
Affogato
-
Ciastka z kleiku ryżowego
-
Fit tiramisu
-
Brownie z buraka
-
Trufle czekoladowe
-
Dietetyczne desery
Więcej informacji na temat muffinek z rabarbarem
Muffinki z rabarbarem to świetny pomysł na pyszne i zdrowe słodkości, które sprawdzą się w roli deseru i podwieczorku dla wszystkich miłośników słodkich smaków. Smakują wyśmienicie i znikają z talerzy w kilka chwil. Ich dodatkową zaletą jest to, że przepis na muffinki z rabarbarem jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu i z pewnością każdy sobie z nim poradzi. Co więcej, pięknie prezentują się na stole, sprawdzą się więc także na imprezy i spotkania z rodziną czy przyjaciółmi. Proste babeczki z rabarbarem przygotowane są z podstawowych składników, które większość z nas ma na co dzień w swojej kuchni. Są to jajka, mleko i mąka. Oczywiście niezbędny będzie też rabarbar, który jest bardzo zdrowym owocem, ale sezon na niego trwa dość krótko. Dlatego warto maksymalnie wykorzystać czas kiedy jest on dostępny w sklepach i straganach i korzystać z tego wyjątkowego smaku i wszystkich właściwości zdrowotnych. Babeczki z rabarbarem są bardzo delikatne, puszyste i wręcz rozpływają się w ustach. Przygotowane z rabarbarem i cynamonem są prawdziwym rajem dla podniebienia. To świetny przepis dla miłośników tego ciasta, którzy nie lubią spędzać zbyt dużo czasu w kuchni. Można je ze sobą zabrać do pracy czy szkoły, jako zdrową i słodką przekąskę. Można powiedzieć, że dla osób odchudzających się są lepszą alternatywą dla ciast - nie trzeba przygotowywać całej blachy, która kusi przez kilka kolejnych dni, a zamiast tego wystarczy przygotować jedną czy dwie sztuki babeczek na konkretny dzień. Co więcej, zamiast cukru możesz dodać do nich ksylitolu, który ma znacznie mniejszą kaloryczność i indeks glikemiczny, przez co całe muffinki będą bardziej zdrowe, dietetyczne i fit. Koniecznie poznaj nasz przepis na muffinki z rabarbarem. Jeśli raz ich spróbujesz z pewnością zagoszczą w Twojej kuchni już na stałe. Mają wyjątkowy smak, któremu nie łatwo się oprzeć i często zadowalają nawet najbardziej wybrednych krytyków kulinarnych.
Alergeny w muffinkach z rabarbarem
Lista alergenów dla muffinek z rabarbarem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Mąka pszenna 2000 pełnoziarnista
- Proszek do pieczenia
Wartości odżywcze muffinek z rabarbarem
Dzięki wykorzystaniu mąki pełnoziarnistej i ksylitolu zamiast cukru danie ma mniejszy indeks glikemiczny i mniejszą kaloryczność w porównaniu do przepisów, które przewidują dodatek cukru i wyłącznie mąki pszennej. Zamiana masła na olej rzepakowy jest również pozytywna i sprawia, że muffiny są zdrowsze.
Energia i białka
(90g)
Węglowodany
(90g)
Tłuszcze
(90g)
Witaminy
(90g)
Składniki mineralne
(90g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.