Muffinki

Ilustracja: Muffinki – rodzaje, przepisy, dodatki, wykonanie, porady

Muffinki to jeden z najchętniej kupowanych przysmaków w polskich cukierniach. Przepis na te łatwe i dobre wypieki narodził się w wiktoriańskiej Anglii, jednak to Amerykanie uczynili go popularnym na całym świecie. Słodkie bułeczki z jagodami w 1988 roku stały się symbolem Minnesoty, w Massachusetts ludzie zajadają się muffinkami kukurydzianymi, z kolei muffiny jabłkowe są chlubą Nowego Jorku. Muffinowe ciasto tak bardzo zachwyciło wielbicieli słodkości, że 30 marca ustanowiono Światowym Dniem Muffina.

Muffinki – rodzaje, przepisy, dodatki, wykonanie, porady

Muffinki to jedne z najpopularniejszych słodkich przysmaków świata. Bułeczki nadziewane owocami, bakaliami bądź czekoladą to sprawdzone słodkości, które doskonale smakują na każdej uroczystości oraz podane do śniadania lub popołudniowej kawy. Jaka jest historia muffinek? Czy są jakieś sprawdzone i proste przepisy na muffinowe ciasto? Dowiedz się najważniejszych informacji dotyczących tych pysznych wypieków.

Jak powstały pierwsze muffinki? Historia słodkich wypieków

Wiele ludzi mylnie sądzi, że muffinki swój początek miały w Stanach Zjednoczonych. Niewielkie babeczki, które są miękkie od wewnątrz i chrupiące na zewnątrz, powstały jednak w wiktoriańskiej Anglii. Gospodynie w domu uważały, że żaden produkt do jedzenia nie powinien się marnować. W związku z tym z resztek chleba, ciasta i ziemniaków formowały pulchne placki, które następnie smażyły na taflach – był to początek muffinek. Z czasem przysmak ten zaczął smakować nawet wysoko usytuowanym mieszkańcom Anglii – na tyle, że zaczęli życzyć go sobie do porannej herbaty. Pod koniec XVIII wieku wypieki pojawiły się na ulicach Wielkiej Brytanii. Sprzedawano je ze skrzynek, a ludzie hurtowo wykupowali je na śniadanie. Dopiero wiele lat później przepis na ciasto przedostał się do Stanów Zjednoczonych.

Mieszkańcy Ameryki zmienili wiktoriański przepis – nie smażyli ciasta na taflach, ale wypiekali je w pojedynczych foremkach. Różnica między muffinkami z Wielkiej Brytanii a USA była taka, że Brytyjczycy używali drożdży, z kolei Amerykanie stawiali na proszek do pieczenia. Poza tym mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zaczęli dokładać do ciasta owoce, czego Brytyjczycy nie robili. Dziś upieczenie muffinek to dla Amerykanów coś zupełnie normalnego – prawie każdy umie je zrobić tak, jak z łatwością robi się budyń. Ludzie pokochali muffinki za to, że są smaczne i zawsze pięknie wyglądają. Przepisy na upieczenie muffinek są bardzo proste. Poza tym każdy może swoje wypieki dowolnie dekorować np. cukrem pudrem, kolorową posypką, polewą lub lukrem.

Rodzaje muffinek – czym tak naprawdę różnią się od siebie?

Muffiny dzielimy na amerykańskie oraz angielskie. Wypieki różnią się od siebie nie tylko kolejami losu, ale też sposobem przygotowania i smakiem. W Wielkiej Brytanii do dziś smaży się je w formie płaskiego placka na rozgrzanej płycie i czeka się na to, aż drożdżowy placek wyrośnie. Tak jak już wspominaliśmy, w Ameryce z kolei do zrobienia muffinek używa się proszku do pieczenia, a nie drożdży. Warto dodać jednak, że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie zawsze używali proszku do pieczenia. Wcześniej korzystali z potażu, czyli zanieczyszczonej postaci węglanu. Kiedy jednak w okolicy 1857 roku pojawił się proszek do pieczenia, zaprzestali używać potażu.

Ciekawy jest fakt, iż w Ameryce trzy stany mogą pochwalić się własnymi przepisami na muffiny. W stanie Minnesota można spróbować obłędnych muffinek jagodowych, w Massachusetts mieszkańcy zajadają się muffinami kukurydzianymi, z kolei w Nowym Jorku oficjalnym muffinem stał się wypiek o smaku jabłkowym. Muffinki są nietuzinkowymi przysmakami, a sposób na ich przygotowanie jest naprawdę ławy i każdy – nawet największy laik w kuchni – będzie umieć je zrobić. Wystarczy znaleźć na nie dobry sposób.

Babeczka i muffinka – czy to ten sam wypiek?

Ludzie bardzo często używają określenia „muffinki” i „babeczki” na te same wypieki. Są to jednak dwa zupełnie różne słodkie dania, które inaczej wyglądają, a do ich wyrobienia potrzeba odmiennych składników. Ciasto na oba wypieki także trzeba wyrobić inaczej, więc na pewno nie są to te same słodkości. W jaki sposób odróżnić więc babeczki od muffinek? Oto kilka przydatnych wskazówek:

  1. Aby zrobić babeczki, należy utrzeć masło z jajkami i cukrem, a później dodać mąkę pszenną, proszek do pieczenia i mleko. Babeczki dekoruje się na zewnątrz słodkimi kremami albo masą kajmakową. Poza tym przepis na babeczki jest taki sam jak na tradycyjną babkę.
  2. Muffinki zazwyczaj przyrządza się na słodko, jednak – w przeciwieństwie do babeczek – można je podawać również na słono.
  3. Do wypieku babeczek używa się masła, a do upieczenia muffinek wykorzystuje się olej kokosowy bądź tradycyjny olej roślinny.
  4. Muffinki można przyrządzać z różnej mąki – nie tylko pszennej, ale też orkiszowej, owsianej czy żytniej.
  5. Do muffinek z reguły dodaje się różne dodatki, czego w przypadku babeczek się raczej nie robi.
  6. Muffinki mają bardziej zbitą strukturę i wyglądem zbliżone są do wypiekanego w piecu chleba bądź bułek – rosną wysokie, a z wierzchu często pękają. Babeczki z kolei wyglądają znacznie delikatniej i nie są aż tak zbite.

Jak zrobić muffiny? Łatwy sposób na sprawdzone i dobre ciasto

Muffinek a cupcake – czym się różnią?

Cupcake, zwany również fairy cake, to niewielkie ciastko w kształcie babeczki. Zazwyczaj podaje się je w papierowej foremce dla jednej osoby. Cupcake serwuje się z bitą śmietaną, posypką bądź polewą, a także wieloma różnymi dekoracjami. Mówi się o nim, że to „nowoczesne ciastko”, które wielu ludziom przypomina babeczkę lub muffinkę. Sama nazwa cupcake pochodzi od połączenia słów cake i cup, które odpowiednio oznaczają ciasto i kubek – cupcake jest bowiem wielkości kubeczka (lub raczej małej filiżanki). Ten słodki wypiek często serwowany jest na różnego rodzaju uroczystościach, np. imieninach czy urodzinach. Niektórzy podają cupcake również do kawy lub herbaty. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego ciasta – ciasteczek nie trzeba bowiem dzielić.

Czym cupcake różni się o muffinki? Przede wszystkim wyglądem i sposobem przygotowywania. Cupcake to mniejsza wersja całej blaszki ciasta. Miękkie ciasteczko najczęściej udekorowane jest bitą śmietaną, posypane fantazyjną i kolorową posypką albo polane czekoladową polewą. Cupcake nie będzie wyrośnięty tak jak muffinka. Odróżnić cupcake od muffinek można również po tym, że w przepisie na cupcake znajduje się masło, a w recepturze na muffinki mamy olej roślinny lub kokosowy.

W jaki sposób robi się łatwe ciasto na muffinki?

Wbrew pozorom przygotowanie muffinek nie jest skomplikowanym procesem. Na upieczenie ich wystarczy pół godziny, więc naprawdę nie trzeba poświęcać wiele czasu, aby zaskoczyć gości w mieszkaniu – zwłaszcza tych niezapowiedzianych. Do przyrządzenia muffinek trzeba będzie oczywiście specjalnych foremek, a także tacy do ich efektownego podania. Co ciekawe, można zrobić je zarówno na słodko, jak i na słono – wystarczy zmienić kilka składników, żeby z przepisu na słodką muffinkę zrobić wytrawną.

Do przygotowania słodkich muffinek trzeba oczywiście mąki, jajek, mleka cukru, oleju roślinnego lub kokosowego i proszku do pieczenia. Wystarczy wymieszać suche składniki w jednej misce, a w drugiej połączyć ze sobą produkty mokre. Następnie wszystkie składniki należy połączyć ze sobą za pomocą łyżki i przelać powstałą masę do osobnych foremek. Później pozostaje wstawić muffinki na 30 minut do piekarnika (180 st. C) i poczekać aż wyrosną. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości, do wymieszanego ciasta możesz dodać również czekoladę lub krem czekoladowy, kakao, bakalie lub wiórki kokosowe. Tak przygotowane muffinki na pewno szybko znikną ze stołu!

Pozostałe przepisy na muffinki

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto