Dania dla dzieci niejadków - polecane przepisy
-
Racuchy z jabłkiem
Delikatne, puszyste racuchy z jabłkiem fit posypane cukrem pudrem to dla wielu z nas wspomnienie dzieciństwa i domowej kuchni. Ich …
40 min łatwy 2 524 kcal -
Pulpety w sosie koperkowym
Gotowane, wieprzowe pulpety w sosie koperkowym są pysznym, delikatnym i pełnym smaku daniem mięsnym. Do pulpetów możesz podać gotowane ziemniaki, …
10 + 20 min łatwy 8 454 kcal -
Zapiekanka makaronowa
Zapiekanka makaronowa jest prosta do przygotowania. Uwielbiają ją nie tylko dorośli, ale także dzieci. W skład tej zapiekanki wchodzi tak …
35 + 50 min łatwy 4 738 kcal -
Spaghetti bolognese
Spaghetti bolognese to świetny przepis na pyszne danie, które przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom włoskich smaków. Jest bardzo aromatyczne i …
10 + 15 min łatwy 5 639 kcal -
Nuggetsy
Nuggetsy są jednym z kultowych dań kuchni amerykańskiej. Jest to danie z piersi kurczaka, która jest moczona w cieście na …
60 + 20 min łatwy 2 483 kcal
Dania dla dzieci niejadków - pozostałe przepisy
-
Pomidorowa
Zupa pomidorowa to doskonały wybór na rozgrzewającą zupę obiadową. Doskonale smakuje zarówno z ryżem jak i makaronem. Zupę pomidorową można …
20 + 40 min łatwy 4 174 kcal -
Pulpety z indyka
Kotlety, klasyczne danie kuchni polskiej. Schabowe, mielone, de volaille, po pożarsku i wiele, wiele innych wpisało się w polską kuchnię …
10 + 30 min łatwy 8 210 kcal -
Parówka w cieście
Parówka w cieście to pomysł na ekspresowy posiłek, który nie tylko jest sycący, ale również naprawdę smaczny. Ten przepis sprawdzi …
10 + 15 min łatwy 4 540 kcal -
Pizza margherita
Włoska kuchnia od lat podbija serca miłośników dobrego jedzenia. Pizza Margherita to tak naprawdę ciasto, sos, ser oraz zioła. Choć …
75 + 20 min średni 4 940 kcal -
Kopytka z serem
Kopytka z serem można podać na słono lub na słodko. Możesz być pewien, że tą potrawą zaciekawisz swoich bliskich i …
40 + 25 min łatwy 4 419 kcal -
Zupa pomidorowa z ryżem
Pyszna, domowa zupa pomidorowa z ryżem to doskonały pomysł na obiad, przygotuj zupę na aromatycznych wywarze z dużą ilością warzyw. …
20 + 60 min łatwy 4 421 kcal
-
Bułeczki z jagodami
Ciasta znane są już od czasów starożytnych. Pierwsze ciasta oraz ciasteczka pojawiły się od momentu, kiedy człowiek nauczył się wykorzystywać …
90 + 30 min łatwy 18 192 kcal -
Pierogi z jagodami
Pierogi z jagodami to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią nudy w kuchni. Ciasto na pierogi z jagodami jest …
90 min łatwy 5 570 kcal -
Pierogi z truskawkami
Pierogi domowe uważane są za dania polskie. Goszczą one w wielu polskich domach. Istnieje wiele odmian pierogów: na słodko na …
90 min łatwy 5 528 kcal -
Zupa owocowa
Zupa owocowa to doskonały pomysł na smaczną zupę obiadową dla dzieci, ponieważ jest słodka i bardzo smaczna z chęcią będzie …
20 + 30 min łatwy 5 435 kcal
-
Naleśniki na słodko
Naleśniki na słodko to chyba każdemu dobrze znane danie i trudno znaleźć osobę, która mogłaby się im oprzeć. Cienkie, delikatne, …
20 min łatwy 3 442 kcal -
Kluski z serem
Kluski z serem to danie, które skradnie serca wszystkich miłośników tradycyjnej kuchni polskiej w najprostszym wydaniu. Są smaczne, lekkie i …
15 + 15 min łatwy 4 245 kcal -
Racuchy z serkiem
Racuchy z serkiem to wspaniała opcja dla wszystkich miłośników śniadań na słodko. Są proste w przygotowaniu, a pomimo braku drożdży …
15 + 15 min łatwy 4 386 kcal -
Tarta na słodko
Tarta jest jedną z tradycyjnych potraw kuchni francuskiej, której korzenie sięgają średniowiecza. Pierwszy przepis na słodką tarte został umieszczony w …
150 + 20 min łatwy 12 264 kcal -
Racuchy z bananami
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić racuchy z bananami to trafiłeś w najlepsze miejsce, by rozwiać swoje wątpliwości. To pyszne danie …
30 + 10 min łatwy 3 491 kcal -
Naleśniki z jabłkami
Naleśniki z jabłkami to jeden z najczęstszych i najpopularniejszych rodzajów naleśników na słodko. Do ich przygotowania można wykorzystać zarówno świeże …
20 min łatwy 3 662 kcal
-
Naleśniki z twarogiem
Naleśniki, są uniwersalnym daniem, które kocha cały świat. W każdym kraju znajdziecie chociaż jeden rodzaj naleśników. W Ameryce są to …
40 min łatwy 5 270 kcal -
Zapiekanka z ryżem
Zapiekanka z ryżem to pomysł na szybki, prosty, zdrowy i jednocześnie bardzo smaczny i pożywny posiłek dla całej rodziny. Idealnie …
30 + 15 min łatwy 2 630 kcal -
Racuchy z twarogiem
Racuchy z twarogiem to danie, które na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodkich potraw. W tym wydaniu racuszki są …
10 + 15 min łatwy 4 328 kcal -
Bananowy naleśnik
Znudziły Ci się normalne naleśniki i chcesz spróbować czegoś nowego? Bananowy naleśnik to idealny pomysł na pyszny posiłek świetny na …
30 min łatwy 4
-
Pulpety gotowane
Pulpety gotowane są idealną propozycją na lekkostrawny posiłek. Smakują przepysznie i robi się je niezwykle łatwo. To pomysł na danie, …
25 + 25 min łatwy 4 230 kcal -
Kopytka z dyni
Kopytka z dyni można zjeść na słono lub na słodko. Dobre będą zarówno z cebulką, jak i z masłem, cukrem …
45 + 25 min łatwy 5 265 kcal -
Racuchy z serem
Racuchy to drożdżowe placki smażone na patelni, ale na placki twarogowe też często mówi się w ten sposób. Racuchy z …
30 min łatwy 4 320 kcal -
Muffinki z jagodami
Muffinki z jagodami są szybkie do przygotowania, a znikają jeszcze szybciej. Jeśli spodziewasz się gości, warto przygotować więcej tych babeczek. …
10 + 25 min łatwy 12 187 kcal -
Brownie z truskawkami
Niezwykłe brownie z truskawkami zadowoli wymagające kubki smakowe. To ciasto czekoladowe jest proste w przygotowaniu. Fit ciasto z owocami doskonale …
60 min łatwy 5 701 kcal -
Naleśniki z truskawkami
Naleśniki z truskawkami to danie wprost kochane przez małe dzieci. Przygotujesz je bardzo szybko i nie użyjesz przy tym dużej …
20 min łatwy 4 404 kcal
-
Naleśniki z mascarpone
Naleśniki z mascarpone to propozycja potrawy na słodko. Zasmakuje nawet najbardziej wymagającym kubkom smakowym. Dzieci przepadają za nimi. Czas ich …
20 min łatwy 4 690 kcal -
Zapiekanka bez mięsa
Zapiekanka bez mięsa to naprawdę pyszna opcja dla wszystkich miłośników prostych dań. Całość robi się w kilka chwil w piekarniku, …
20 + 30 min łatwy 4 -
Kasza jaglana na słodko
Kasza jaglana na słodko to idealny pomysł na pyszne i sycące śniadanie dla całej rodziny. Ma kremową, aksamitną konsystencję i …
10 + 15 min łatwy 2 364 kcal -
Naleśniki czekoladowe
Naleśniki czekoladowe to prosty przepis na pyszną przekąskę. Sprawdzą się jako deser dla dzieci i dorosłych. Przygotowanie tej potrawy wymaga …
20 min łatwy 4 698 kcal
Dania dla dzieci niejadków - pomysły na smaczne dania dla niejadków
Wielu rodziców zmaga się z problemem dzieci niejadków, kiedy to jedzenie posiłków staje się ogromnym wyzwaniem. W większości przypadków jest to normalny proces, który nie powinien niepokoić. Jednak rodzice są zmartwieni i zatroskani, szczególnie gdy dzieci nie chcą jeść warzyw i zostawiają pyszną surówkę na talerzu. Doradzamy jak przyrządzić dania dla dzieci niejadków, aby zostały zjedzone ze smakiem. Przedstawiamy jak przygotować menu na obiad dla dziecka, jak je udekorować i jakie metody zastosować, aby dziecko zjadło. Podajemy najciekawsze przepisy na dziecięce obiadki.
Co zrobić jeśli dziecko nie chce jeść
Dlaczego jedzenie bywa dużym problemem dla dzieci i ich rodziców
Najczęściej brak apetytu u dziecka pojawia się w okresie 2 do 5 roku życia. W tym czasie zmniejsza się przybieranie dziecka na wadze w stosunku do okresu niemowlęcego. W większości przypadków brak chęci do jedzenia u dziecka jest zjawiskiem fizjologicznym i przechodzi z wiekiem. Nierzadko rodzice martwią się tym zjawiskiem i w trosce o zdrowie dziecka, zmuszają go do jedzenia. Niestety właśnie zmuszanie dziecka do jedzenia, niepokój, napięta atmosfera i zniecierpliwienie rodziców może pogłębiać problem.
Najczęściej dzieci reagują niechęcią na nowe smaki. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy rodzice starają się przestawić dziecko na normalne posiłki, takie jakie jedzą wszyscy w rodzinie. Dzieci nie lubią zaś potraw słonych, mocno przyprawionych, o zdecydowanym smaku. Nie lubią też dużej ilości różnych smaków. Nie jest wyjątkiem, kiedy na imprezie, przy suto zastawionym stole, dziecko wybiera suchy chleb i nie daje się namówić na nic innego.
Nierzadko niechęć do jedzenia codziennych posiłków związana jest z podjadaniem między posiłkami, z nadmiernym jedzeniem słodyczy i przekąsek, lub po prostu z chęcią zwrócenia na siebie uwagi lub z dziecięcym buntem. Mały apetyt może mieć również związek z przyjmowaniem leków. Zdarza się również, że rodzice z troski starają się przekarmić dziecko i dają mu więcej jedzenia niż maluch może zjeść.
Brak apetytu w większości przypadków jest zjawiskiem normalnym. Do lekarza należy zgłosić się jeśli niechęć do jedzenia łączy się z bólami brzucha, gorączką, nietypowymi wydzielinami w stolcu, wysypką na skórze, zmianą rytmu wypróżnień lub zmianą zachowania dziecka.
Co robić jeśli jedzenie staje się problemem
Specjaliści w tej dziedzinie zgadzają się co do tego, że dzieci nie należy zmuszać do jedzenia, a szczególnie co do ilości. Obowiązuje zasada, że to rodzic decyduje o menu dziecka, ale dziecko decyduje ile chce zjeść. Niewskazane jest karanie dzieci, grożenie im czy też stosowanie przekupstwa. Niedobrą praktyką jest także rozpraszanie uwagi dziecka na przykład zabawkami, bajką czy TV, tak aby karmić go korzystając z chwilowej nieuwagi.
Warto, aby rodzice zwracali uwagę, ile przekąsek dziecko je między głównymi posiłkami. Warto sprawdzić ilość słodyczy, jak również soków i mleka, które obniżają apetyt. Przekąski, szczególnie słodycze należy ograniczyć. Zdecydowanie nie dobrym zwyczajem są słodycze stojące stale na stole.
Ponadto rodzice stosują ciekawe i kreatywne sposoby na dania dla dzieci niejadków. Nie ulega wątpliwości, że obiadki dla dziecka muszą być smaczne, ale także kolorowe, ciekawe wizualnie i ładnie podane. Ważny jest odpowiedni pomysł jak udekorować potrawy. Rodzice układają potrawy w ciekawe wzory. Można też zastosować pomysł na grę czy zabawę. Miseczka z obrazkiem ulubionego bohatera z bajki to także dobry pomysł. Ważne są także odpowiednie przepisy na potrawy, które dziecko lubi.
Ciekawe dania dla dzieci niejadków
Jak wybrać przepisy na menu dla dziecka - warzywa w diecie dziecka
Na obiad dziecko powinno dostać odpowiednio mniejszą porcję niż ta dla dorosłego. Ponadto obiad dla dziecka musi być zbilansowany, tak aby organizm dziecka otrzymał wszystkie niezbędne składniki, wśród których muszą znaleźć się białko, węglowodany i witaminy. Dzieci najczęściej wybierają smaki słodkie i węglowodany, zaś rodzice starają się, aby zjadły również mięso i warzywa. Warto tak dobrać menu, aby jedzenie smakowało dziecku.
Wszyscy wiedzą, że dzieci nie lubią warzyw. Ale nie wszystkich. Dzieci nie lubią zdecydowanych, mocnych smaków, dlatego też do najbardziej nielubianych warzyw należy brukselka, cebula, jarmuż, seler i czosnek. Brukselka ma szczególny, mocny smak, który nie odpowiada także niektórym dorosłym. Dzieci nie lubią również smaków mdłych i nijakich, dlatego rekordowym wrogiem dzieci, po brukselce, jest szpinak. Dzieci nie lubią także brokuła o charakterystycznym smaku, bardziej zaś odpowiada im neutralny kalafior. Natomiast najbardziej lubiane przez dzieci warzywa to: marchewka, pomidor, ogórek i ziemniaki.
Surówka i sałatka jest tym składnikiem obiadu, który dzieci zostawiają na koniec i zjadają niechętnie. Dobrym sposobem, aby zachęcić dziecko do warzyw, jest tworzenie surówek z dodatkiem słodkiej marchwi. Wspaniałym dodatkiem, który poprawia smak sałatek, jest jabłko pokrojone lub starte na tarce. Warto też wkładać zieleninę do kanapek oraz nadziewać zieleniną kotlety i pulpety. Zachęcanie dzieci do warzyw jest bardzo ważne, gdyż sprzyja to chęci do jedzenia warzyw w życiu dorosłym.
Jak sprawić, aby dziecko zjadło pełnowartościowy obiadek
Zmuszanie dziecka do jedzenia brukselki może nie jest dobrym pomysłem. Jednak prawie wszystkie warzywa możemy przemycić, jeśli je umiejętnie połączymy z innymi produktami. Dobrym pomysłem na przemycenie warzyw do diety dziecka jest połączenie ich z węglowodanami, na przykład w postaci naleśników z nadzieniem warzywnym, kotletów warzywnych czy jarzynowych past do chleba. Farsz warzywny świetnie smakuje zmiksowany z jajkiem na twardo i łagodnymi przyprawami.
Dobrym pomysłem na danie dla dziecka są naleśniki lub placuszki z warzywami. Oczywiście dzieci lubią dania na słodko i najczęściej nie trzeba do nich namawiać. Doskonałym daniem dla dzieci jest makaron z sosem mięsnym i warzywami. Jeśli dziecko nie lubi warzyw, warto na początek wybierać ziemniaki, bataty, marchewkę i pomidory, a następnie stopniowo dodawać małe ilości innych warzyw, aby przyzwyczaić dziecko do ich smaku. Fajnym sposobem są warzywa panierowane, kotlety warzywne, faszerowane jajka, a także omlety i frittaty.
Dziecko ma wyostrzony zmysł smaku i znacznie bardziej wrażliwy niż dorośli, dlatego też ważne jest, aby smaki były delikatne, bez ostrych i wyrazistych przypraw. Obiadki dla dzieci nie mogą być suche, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest mięso z sosem podane do makaronu lub ziemniaków. Jedzenie nie może być twarde, aby dziecko nie miało kłopotów z pogryzieniem. Świetnie sprawdzają się miękkie, mielone kotlety z sosem lub dania z kurczaka z sosem. Jedzenie dla dziecka nie może być też nadmiernie rozdrobnione i miałkie, gdyż dzieci nie lubią dań o konsystencji paćki czy kleiku.
Dla rodziców sporym wyzwaniem są zupy dla dzieci. Ważne jest, aby smak był delikatny, bez ostrych i mocnych przypraw, które “drapią w gardle”. Zupę warto zabielić śmietaną, która dodatkowo złagodzi smak. Dzieci z reguł lubią rosół, zupę ogórkową lub pomidorową. Zdecydowanie nie lubią zaś szczawiowej, jarzynowej czy grochówki.