Deser z rabarbarem

deser z rabarbarem

Rabarbar często nazywany jest owocem, choć w rzeczywistości to warzywo. To przepyszny składnik wielu dań, zwłaszcza słodkich wypieków. Szkoda, że jego potencjał wciąż nie jest w pełni wykorzystywany i doceniany. Owoce rabarbaru są smaczne, a także bogate w wiele cennych substancji odżywczych – właśnie dlatego warto dodawać je do rozmaitych potraw. Jeśli masz ochotę na zdrowszy i lżejszy deser niż sztuczny baton ze sklepu, spróbuj opanować kilka ciekawych przepisów na domowe słodkości z rabarbarem.

Deser z rabarbarem – proste przepisy na zdrowe i lekkie desery z rabarbarem

Deser z rabarbarem jest jednym z najpyszniejszych i najzdrowszych. Niezależnie od rodzaju deseru, większość smakuje wybornie i wyróżnia się dużą zawartością witamin. Wszystko dzięki obecności rabarbaru – sprawia, że desery są smaczne oraz zdrowe. Jak zrobić szybkie ciasto z rabarbaru i truskawek? Czy przepisy na wypieki rabarbarowe mogą być fit? Sprawdź najlepsze proste przepisy na desery z rabarbarem.

Najlepsze przepisy na deser z rabarbarem – szybkie i zdrowe desery

Dlaczego warto dodawać rabarbar do deserów?

Polacy uwielbiają proste przepisy na deser z rabarbarem. Niektórzy uważają ciasta rabarbarowe za najlepsze wypieki. Wszystko dlatego, że rabarbar jest pyszny, zdrowy i orzeźwiający. Można zrobić z niego lekki, dietetyczny deser bez cukru, a także obfity i bardziej kaloryczny tort czy inny wypiek. Wszystko zależy od inwencji i upodobań. Rabarbar nadaje deserom niezwykły smak i konsystencję. Jest kwaśny, ale jednocześnie słodki i bardzo delikatny. Jeśli odpowiednio go przygotujesz, będzie miał chrupiącą konsystencję. Ciekawy smak rabarbaru sprawia, że warto dodawać go do deserów. Na korzyść warzywa przemawia duża ilość składników odżywczych. Rabarbar jest pyszny, a także zdrowy. Sporo w nim witaminy m.in. A, C i K. W rabarbarze znajduje się też duża ilość błonnika, potasu, magnezu, wapnia i kwasu foliowego. Pozwala to cieszyć się deserem – jego smakiem i dużą ilością cennych składników odżywczych.

Używanie rabarbaru w przepisach pozwala przygotowywać mnóstwo ciekawych dań. Można zrobić z niego np. kisiel, kompot, ciasto, muffinki, tartę, placek i lody. Możliwości są niemal nieograniczone – wszystko zależy od naszej wyobraźni. Sprawia to, że rabarbar jest bardzo atrakcyjnym dodatkiem do deserów. To jednak sezonowe warzywo, którego świeżym smakiem możemy cieszyć się wiosną i latem. Korzystając z rabarbaru, można wspierać lokalnych sprzedawców – zwłaszcza osoby, które zajmują się uprawą rabarbaru bez stosowania chemicznych oprysków. Rabarbar jest tak pyszny i zdrowy, że z roku na rok jego popularność wzrasta. Nie pozostaje nic innego, jak spróbować chociaż raz przygotować lekki, smaczny deser z rabarbarem, aby przekonać się o jego wspaniałości.

Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem

Masz ochotę na smaczny deser, który będzie zdrowszy niż słodka czekolada ze sklepu? Warto upiec kruche ciasto z rabarbarowym środkiem i masą budyniową. Wypiek jest pyszny i zdrowy. Aby go przygotować, należy zaopatrzyć się w następujące składniki: masło, mąkę pszenną typ 550, jajko, cukier puder, żółtka jaj, rabarbar, proszek do pieczenia, budyń w proszku, cukier i mleko 2%. Możesz też przygotować wypiek z rabarbaru i truskawek, o ile masz dostęp do świeżych owoców.

Schłodź masło z jajkiem. Następnie w osobnej misce posiekaj mąkę pszenną z żółtkiem i jajkami, masłem, cukrem pudrem i proszkiem do pieczenia. Zagnieć ciasto i podziel na dwie części – jedna ma być większa. Zawiń ciasto w reklamówkę lub folię. Włóż do zamrażalnika mniejszą część, a większą do lodówki. Po 30 minutach rozwałkuj większą część i wyłóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Ponakłuwaj widelcem. Włóż do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C na kwadrans. Zajmij się też rabarbarem – pozbądź się łodyg, usuń liście i pokrój na kawałki. Dodaj cukier, proszek budyniowy i skrobię ziemniaczaną. Zmieszaj. Ugotuj budyń (najlepiej trzy opakowania) z cukrem. Wyłóż rabarbar na podpieczonym kruchym cieśnie. Dodaj ugotowany budyń i równo rozprowadź. Wyjmij ciasto z zamrażalnika, zetrzyj na tarce i stwórz kruszonkę. Piecz ciasto przez godzinę w 170 st. C. Na koniec udekoruj ciasto cukrem pudrem.

Najlepsze przepisy na smaczne desery z rabarbarem

Drożdżówki z rabarbarem – idealne na deser lub śniadanie

Jeśli nie przepadasz za drożdżówkami ze sklepu, ponieważ nie masz pewności co do ich składu, spróbuj przygotować je samodzielnie. Możesz zrobić je w wersji klasycznej, ale też bez cukru – deser będzie wówczas dietetyczny i bardziej fit. Do przyrządzenia drożdżówek należy zaopatrzyć się w świeże drożdże, mąkę pszenną typ 500, mleko 2%, jajka, masło, cukier (chyba że chcesz zrobić drożdżówki w wersji dietetycznej, wówczas pomiń składnik), cukier puder, rabarbar oraz sok z cytryny.

Wymieszaj drożdże z mąką i ciepłym mlekiem. Odstaw na 40 minut na bok pod przykryciem – możesz użyć do tego np. ścierki kuchennej. Dodaj resztę mąki i cukier, a także rozpuszczone masło. Wyrób ciasto i zostaw do wyrośnięcia. Ciasto rozwałkuj z mąką i zwiń w rulon. Potnij je w paski o grubości 3-4 cm. Dodaj nieco pokrojonego rabarbaru, następnie wyłóż drożdżówki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w temperaturze 180 st. przez ok. 20 minut. Na koniec rozetrzyj cukier puder z sokiem cytrynowym i polej ostygnięte już drożdżówki cukrem. W przypadku przyrządzania drożdżówek w wersji fit pomiń dodawanie cukru w przepisie lub zastąp go np. ksylitolem.

Muffinki z rabarbarem – prosty przepis na pyszne wypieki

Jeśli masz ochotę na zdrowe desery, które zastąpią słodycze ze sklepu, zawsze możesz zrobić muffinki z rabarbarem. Świetnie smakują zarówno na deser, jak i śniadanie. Pokochają je wszyscy miłośnicy słodkości. Do zrobienia muffinek potrzebujesz rabarbaru, oleju rzepakowego, mleka 2%, jajek, mąki pszennej pełnoziarnistej oraz typ 500, proszku do pieczenia i ksylitolu – zwłaszcza że muffinki mają być lekkie i możliwie zdrowe.

Umyj rabarbar i pokrój na drobne kawałki. Ustaw piekarnik na 180 st. C. Wymieszaj w misce mleko z jajami i olejem. W drugiej misce zmieszaj dwie mąki z ksylitolem i proszkiem do pieczenia. Do sypkich składników dodaj produkty płynne – mieszaj, aż się połączą. Dodaj rabarbar, wciąż mieszając. Wyłóż ciasto do foremek na muffinki uprzednio wyłożone specjalnymi papilotkami. Upiecz w piekarniku – muffinki powinny poleżeć w nim ok. 30 minut.

O rabarbarze mówi się, że to owoc. Tymczasem niewiele osób ma pojęcie, że to warzywo. Rabarbar często staje się składnikiem potraw – głównie tych słodkich. Niestety, wciąż nie potrafimy w pełni wykorzystać potencjału rabarbaru. Szkoda, zwłaszcza że pełen jest wartościowych witamin, składników mineralnych i odżywczych substancji. Zamiast kupować niezdrowe słodycze w sklepie spożywczym, lepiej samodzielnie zrobić m.in. ciasto lub drożdżówki z rabarbarem.

Deser z rabarbarem wciąż jest bardzo mało doceniany w naszym kraju. Szkoda, ponieważ deser rabarbarowy może być naprawdę pożywny i zdrowy.  Przepisy z rabarbarem można robić zarówno na ciepło, jak i na zimno. Doskonale smakują ciasta rabarbarowe bez dodatku cukru, a także wypieki z serkiem mascarpone. Desery z rabarbaru i truskawek mogą być fit – w zależności od tego, jakie jeszcze składniki znajdą się w przepisie. Sprawdź, jak zrobić pyszny domowy i lekki deser z rabarbarem.

Sprawdzone przepisy na najlepszy deser z rabarbarem

Rabarbar w deserach – czy ma jakieś wartości odżywcze?

Wiele osób zastanawia się, czy dodawanie rabarbaru do deserów ma sens. Oczywiście, że tak. Na korzyść przemawia mnóstwo zalet warzywa. Przeważający jest smak rabarbaru, który nadaje ciastom czy wypiekom charakterystyczny, delikatnie kwaskowy posmak. Dzięki niemu deser jest naprawdę pyszny, ale i orzeźwiający. Właśnie dlatego mówi się, że to jeden z najlepszych składników letnich słodkości. Z rabarbarem można zrobić ciekawy, dietetyczny deser bez dodatku cukru, ale też słodki i kaloryczny tort z serkiem mascarpone. Jeśli odpowiednio przygotujesz rabarbar, będzie miał niesamowicie chrupiącą konsystencję. Ciekawy smak rabarbaru sprawia, że niektórzy z wielką ochotą dodają go do słodkich wypieków. Na korzyść warzywa przemawia nie tylko jego kwaskowo-słodki smak, ale i pokaźna ilość składników odżywczych. Rabarbar jest smaczny i zdrowy, zwłaszcza że wiele w nim witamin m.in. A, C i K. Znajdziemy w nim również błonnik, magnez, potas, wapń i kwas foliowy.

Używając rabarbaru, można przygotować wiele interesujących deserów. Nie ma problemu, aby na jego bazie zrobić domowy kisiel, ciasto, tort, muffinki, drożdżówki, placek, kompot czy lody. Przepisów jest mnóstwo, a możliwości nieskończone – wszystko zależy od naszych preferencji lub wyobraźni. Właśnie dzięki temu rabarbar jest niezwykle atrakcyjnym dodatkiem do deserów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to wciąż sezonowe warzywo, którego świeżym smakiem możemy cieszyć się wiosną i latem. Warto jednak wykorzystać jego potencjał, przyrządzając ciekawe desery. Rabarbar jest tak smaczny i uniwersalny w słodkich domowych wypiekach, że jego popularność z roku na rok rośnie. Aby przekonać się o zaletach rabarbaru, spróbuj samodzielnie przygotować lekki deser z warzywem.

Muffinki z rabarbarem – sprawdź, jak zrobić

Szukasz sposobu na to, jak zastąpić niezdrowe desery z marketu? Warto wypróbować najlepszy przepis na muffinki z rabarbarem. Doskonale smakują też z dodatkiem truskawek. Muffinki można jeść zarówno na deser, jak i pożywne śniadanie. Jeśli jesteś miłośnikiem owocowych słodkości połączonych z ciastem, muffinki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Aby zrobić deser, potrzebujesz: rabarbaru, truskawek, mleka 2%, mąki pszennej pełnoziarnistej oraz typ 500, jajek, oleju rzepakowego, ksylitolu i proszku do pieczenia. Jeśli deser ma być bardziej fit, zamiast mąki możesz użyć mielonych migdałów.

Umyj rabarbar i pokrój na kawałki. Piekarnik rozgrzej do 180 st. C. W niewielkiej plastikowej misce wymieszaj mleko z jajami i olejem. W drugiej misce zmieszaj mąkę typ 500 z pełnoziarnistą, proszkiem do pieczenia i ksylitolem. Dodaj produkty płynne do sypkich, następnie mieszaj aż do ich połączenia. Dodaj rabarbar, mieszając całość. Na koniec wrzuć do masy truskawki pokrojone w kawałki – wcześniej powinieneś je dokładnie umyć, obrać z szypułek i wysuszyć. Do foremek na muffinki wyłożonych papilotkami ostrożnie przelej ciasto. Przez 30 minut piecz muffinki z rabarbaru i truskawek w piekarniku.

Deser rabarbarowy na zimno i na ciepło – naucz się przyrządzać słodkości

Kruche ciasto rabarbarowe z budyniem, krok po kroku

Jeśli chcesz zjeść naprawdę smaczny deser, spróbuj przygotować kruche ciasto z rabarbarem i masą budyniową. Domowy deserek na pewno będzie zdrowszy niż słodycze ze sklepu. Aby przygotować kruche ciasto, należy przede wszystkim zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne składniki: rabarbar, masło, budyń w proszku, mąkę pszenną typ 550, mleko 2%, proszek do pieczenia, jajka, cukier puder i cukier biały. Jeśli masz dostęp do świeżych owoców jagodowych, możesz również wykorzystać je w przepisie (np. truskawki, jagody, maliny czy borówki).

Schłodź jajka z masłem, zanim wykorzystasz składniki do przygotowania ciasta. W plastikowej miseczce posiekaj masło z jajkami, mąką pszenną, cukrem pudrem i proszkiem do pieczenia. Składniki zagnieć na ciasto, następnie podziel je na dwie części – jedną większą, drugą mniejszą. Rozwałkuj mniejszą część po ok. pół godziny, po czym przerzuć na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę i nakłuj widelcem. Włóż na 15 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Usuń w międzyczasie łodygi z rabarbaru. Pozbądź się również liści i pokrój rabarbar na kawałeczki. Dodaj proszek do pieczenia, cukier i skrobię ziemniaczaną. Przygotuj budyń z cukrem zgodnie z instrukcją na opakowaniu – najbezpieczniej zrobić od razu trzy opakowania. Wyłóż rabarbar na kruchym, podpieczonym cieście. Dodaj ugotowany budyń i rozprowadź go równo po całości. Wyjmij ciasto z zamrażalnika, zetrzyj na tarce i w ten sposób zrób kruszonkę. Piecz ciasto w 170 st. C przez około godzinę. Przed podaniem gościom udekoruj cukrem pudrem.

Drożdżówki z rabarbarem – sprawdź, jak szybko je zrobić

Nie lubisz drożdżówek ze sklepu albo cukierni? Nie masz pewności, jaki jest ich skład i wolisz uniknąć rozczarowania, kiedy zacznie boleć cię po nich brzuch? Zawsze możesz samodzielnie upiec drożdżówki z rabarbarem. Doskonale smakują zarówno w klasycznej wersji z cukrem, jak i bez niego. Do przyrządzenia drożdżówek koniecznie przygotuj wszystkie potrzebne składniki: rabarbar, mleko 2%, masło, drożdże, mąkę pszenną typ 500, cukier biały, cukier puder, sok z cytryny i jajka. Drożdżówki to nie tylko świetny deser z rabarbarem. Fantastycznie pasują również na pożywne i wartościowe śniadanie dla całej rodziny.

Wymieszaj drożdże z mąką i ciepłym mlekiem. Odstaw na bok pod ścierką kuchenną na ok. 35-40 minut. Dodaj resztę mąki i cukier. Po chwili dorzuć też rozpuszczone masło. Wyrób ciasto i zostaw do wyrośnięcia. Rozwałkuj je następnie z mąką i zwiń w rulon. Potnij ciasto w paski o grubości 3 cm. Dodaj pokrojony rabarbar i wyłóż drożdżówki na blaszce wyściełanej papierem do pieczenia. Piecz przez ok. 15 minut w temperaturze 180 st. i  rozetrzyj cukier puder z sokiem cytrynowym. Polej tak przygotowanym cukrem drożdżówki – pod warunkiem że już wystygły. Jeśli chcesz zrobić drożdżówki w nieco zdrowszej wersji, pomiń cukier w przepisie. Możesz też zastąpić go erytrolem.

Ciasto francuskie z rabarbarem i lukrem – prosty przepis

Jeśli masz ochotę na nietypowy deser, zrób ciasto francuskie z rabarbarem i lukrem. Jest pyszne i doskonałe do popołudniowej kawy. Do przygotowania deseru potrzeba tylko kilku składników: ciasto francuskie, rabarbar, żółtko, cukier biały i cukier puder. Przepis jest prosty, więc z jego odtworzeniem poradzi sobie nawet największy laik w kuchni.

Najpierw rozgrzej piekarnik do 200 st. C. Następnie wyłóż blaszkę papierem do pieczenia. Rabarbar umyj, osusz i pokrój w kostkę. Zasyp cukrem i wymieszaj. Podziel płat ciasta francuskiego na kwadraty równej wielkości. Zrób nacięcie na środku krótszego boku, po czym trzy nacięcia na dłuższym boku – koniecznie w równych odstępach. Na połówki kwadratów wyłóż rabarbar. Przykryj nadzieniem drugą połowę ciasta i sklej boki widelcem. Kwadraty poprzekładaj na blaszkę w równych odstępach. Roztrzep żółtko i posmaruj z wierzchu każdy kwadrat. Piecz rożki przez 25 minut, aż zrobią się rumiane. Zrób lukier, gdy rożki już się upieką i ostudzą. Zalej cukier puder łyżką gorącej wody, po czym wymieszaj. Rożki polej tak przygotowanym lukrem i poczekaj, aż zastygnie. Smacznego.

Deser z rabarbarem - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto