Muffinki piernikowe
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1 i 1/2 szklanki (240 g)
- Cukier - 1/2 szklanki (100 g)
- Cukier wanilinowy - 1 opakowanie (16 g)
- Miód - 3 łyżki (75 g)
- Olej rzepakowy - 1/2 szklanki (125 ml)
- Mleko 2% - 1/2 szklanki (130 ml)
- Jajko - 1 jajko rozmiar L (1 szt.)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Sól - 1/4 łyżeczki (1 g)
- Powidła śliwkowe - 12 łyżeczek (145 g)
Przepis na muffinki piernikowe krok po kroku
W średniej misce umieść olej, mleko, płynny miód. Następnie wbij jajko i wszystko dobrze wymieszaj.
W misce umieść przesianą mąkę, szczyptę soli, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, cukier, cukier wanilinowy i 3 łyżeczki przyprawy korzennej (do piernika). Wszystkie składniki wymieszaj.
Do miski z suchymi składniki wlej zawartość średniej miski. Mieszaj do połączenia składników.
Papilotki umieść w formie do muffinek. Po nałożeniu 1 łyżki masy do wszystkich papilotów, na środek dodaj po 1 łyżeczce powideł. Następnie przykryj powidła surowym ciastem. Masę rozdziel równo między wszystkie babeczki.
Piekarnik rozgrzej do 175 stopni. Muffinki piecz ok. 25-30 min.
-
Lawasz
-
Rolada szpinakowa
-
Churros
-
Ciasto dyniowe
-
Rogaliki drożdżowe
-
Bajaderki
-
Mochi
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Corn dog
-
Pieguski
-
Chlebek ziołowy
-
Ciasto francuskie na słono
-
Pączki serowe
-
Babeczki waniliowe
-
Chlebek ziołowy Thermomix
-
Cannoli
-
Sernikobrownie z truskawkami
-
Tamale
-
Przekąski na Halloween
Więcej informacji na temat muffinek piernikowych
Jak zrobić świąteczne babeczki? Muffinki z przyprawą do piernika są równie proste do przygotowania, co zwykłe babeczki. Wystarczy suche składniki wymieszać w jednej misce, a drugiej to samo zrobić z mokrymi. Potem należy wszystko ze sobą połączyć i tylko nałożyć do papilotków, a następnie upiec.
Ten przepis na muffinki piernikowe możesz dowolnie zmodyfikować. Zamiast oleju możesz zdecydować się na masło. Wtedy należy je podgrzać z miodem w jednym garnku. Do tych muffinek możesz dodać 1-2 łyżki kakao oraz 1 łyżeczkę cynamonu.
Powidła możesz dodać do babeczek na różne sposoby. Wystarczy umieścić 1 łyżeczkę powideł pomiędzy dwoma łyżkami surowej masy (tak jak w tym przepisie). Możesz też dodać powidła dopiero po upieczeniu muffinek. Gdy babeczki ostygną, należy wyciąć w nich dziurę. Możesz to zrobić nożem lub tylką do rękawa kuchennego. Następnie wybrane nadzienie (powidła, dżem, konfiturę) umieść w środku. Jeżeli babeczka jest mała, konfitura powinna wypełnić całą dziurkę. W przypadku dużych babeczek możesz tylko część dziury napełnić powidłami, a potem przykryć ją wcześniej wyciętym kawałkiem ciasta (ale odpowiednio zmniejszonym o wypełnioną część muffinki). Powidła śliwkowe możesz też dodać bezpośrednio do masy. Wystarczy wymieszać ją z mokrymi składnikami, a potem połączyć z resztą. Wtedy nie musisz już dodawać powideł do wnętrza babeczki.
Aby zakryć dziurę lub widoczną linię po wycięciu, możesz zdecydować się na kilka opcji. Możesz polać babeczki rozpuszczoną czekoladą lub lukrem, ale babeczki będą też bardzo ładnie wyglądały udekorowane kremem. W przypadku tej ostatniej opcji niezbędny będzie rękaw kuchenny. Krem możesz wykonać z serca mascarpone, śmietany kremówki i cukru pudru. Wszystkie składniki wystarczy ze sobą zmiksować na puszystą masę.
Muffinki piernikowe idealnie sprawdzą się jako świąteczna przekąska. Uwielbiają je nie tylko dzieci, ale też dorośli. Te babeczki najczęściej przygotowuje się z nadzieniem śliwkowym, ale można je też zrobić z czekoladą. Warto zapisać sobie ten prosty przepis na babeczki piernikowe.
Alergeny w muffinkach piernikowych
Lista alergenów dla muffinek piernikowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze muffinek piernikowych
Energia i białka
(70g)
Węglowodany
(70g)
Tłuszcze
(70g)
Witaminy
(70g)
Składniki mineralne
(70g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.