Śniadania do szkoły

śniadania do szkoły

Śniadanie dla dzieci do szkoły jest najważniejszym posiłkiem w trakcie ich wyczerpującego dnia. Właśnie ono zapewni naszym pociechom energię do nauki, a także dostarczy siłę niezbędną do zabawy z rówieśnikami. Śniadanie powinno być nie tylko smaczne, ale też pożywne, treściwe i jak najmniej przetworzone. Tylko zdrowe śniadanie do szkoły zapewni dzieciom wszystko, co potrzebne w procesie dojrzewania. Zbyt duża ilość przetworzonych produktów w diecie dziecka, zwłaszcza w wieku szkolnym, może poważnie zaszkodzić jego samopoczuciu i zdrowiu.

Śniadanie do szkoły – pomysły na pożywne i sycące śniadanie dla dziecka 

Śniadanie do szkoły zarówno dla młodszych, jak i dla starszych dzieci jest najważniejszym posiłkiem, które powinny zjeść. To śniadanie daje naszym pociechom siłę i energię do nauki, ale też chęć do wspólnej zabawy z rówieśnikami. Nie tylko pierwsze, ale i drugie śniadanie dla pierwszoklasisty powinno być zdrowe, dobre i ciekawe, aby maluchy w ogóle chciały je zjadać. Dlaczego w szkole każde dziecko powinno zjeść pyszne i pożywne śniadanie? Jak zrobić szybkie i proste śniadanko dla swoich pociech? Czym grozi pomijanie tego posiłku rano? Sprawdź najciekawsze i fajne przepisy na śniadanie dla swojego dziecka.

Najlepsze pomysły na śniadanie do szkoły – fajne, zdrowe i pyszne dania

Śniadanie do szkoły dla dziecka – czy wszyscy muszą zjeść je rano?

Śniadanie jest ważnym posiłkiem dla dzieci, a przynajmniej właśnie takim powinno zawsze być. To pożywne i dobre śniadanko powinno dostarczać naszym pociechom energię do zabawy, ale też dawać im siłę niezbędną do niekiedy wielogodzinnej nauki w szkole lub przedszkolu – zależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko. Jeśli wypuścisz pociechę z domu bez śniadania, z całą pewnością dziecko szybciej się zmęczy w szkole. Osłabią się też funkcje poznawcze pierwszoklasisty, przez co będzie on powoli myślał. Wypuszczone bez śniadania dziecko z domu może zostać również narażone na całą masę chorób oraz infekcji, które każdego dnia krążą w powietrzu. Powiązane to będzie z brakiem odpowiedniej ilości energii, którą dziecko powinno otrzymać wraz z porannym pożywieniem. Jeśli jej nie dostanie, wiązać się to będzie z nagłym wychłodzeniem organizmu i narażaniem się na infekcje. Śniadanie do szkoły, które będzie pożywne i jednocześnie sycące, to zatem obowiązek każdego rodzica. Powinno się zadbać o przygotowanie maluchowi tak ważnego posiłku, ponieważ tylko śniadanko zapewni mu moc na dalszą część dnia oraz energię konieczną do efektownej nauki.

W smacznym i pożywnym śniadaniu dla dziecka powinny znajdować się zdrowe przekąski, które będą mieć sporo witaminy B – w zasadzie powinno być tej witaminy jak najwięcej w pożywieniu. Właśnie ona bowiem odpowiedzialna jest za energię, której dziecko potrzebuje do codziennego funkcjonowania w szkole. Witamina B sprawia, że młodzi szybko się uczą, zapamiętują nowe rzeczy i potrafią skupić się na lekcji. Jednym z najczęściej polecanych śniadań są oczywiście owsianki na ciepłym mleku – te jednak pociecha powinna zjeść przed wyjściem do szkoły lub przedszkola. Ciężko jest bowiem przyrządzić owsiankę między lekcjami, gdyż potrzeba do jej przygotowania przynajmniej kilku przyborów kuchennych.

Łatwiej będzie więc spakować dziecku razowe pieczywo z chudą wędliną i dobrej jakości serem. Do takich kanapek lub bułek koniecznie pokrój warzywa – nie może ich zabraknąć w śniadaniu do szkoły! W nich również znajduje się sporo witaminy B, która ułatwia przewodnictwo impulsów nerwowych w mózgu. Właśnie ona sprawia, że dzieci po prostu… lepiej myślą! Pozwala to im następnie na osiąganie wysokich wyników w nauce szkolnej. Śniadanie jest podstawą rozwoju psychofizycznego każdego dziecka. Jak rozpoznać, że pociecha w szkole jest nienajedzona? Zwykle uczeń będzie wówczas ospały i nic nie będzie mu się chciało robić. Naprawdę pragniesz tego, żeby dziecko wytykane było palcami? Pewnie nie chcesz, żeby inni uczniowie mówili o nim „niejadek”. Właśnie dlatego zadbaj o ciekawe, pożywne i pełnowartościowe śniadanie do szkoły dla swoich dzieci. Brak kondycji psychicznej lub fizycznej uczniów może naprawdę fatalnie odbić się na ich rozwoju pod każdym względem. Miej to na uwadze, kiedy dziecko nie będzie chciało zabrać swojego śniadania na lekcje.

Niejedzenie śniadań, czyli szybkie i proste… przybieranie na wadze!

Udowodniono naukowo, że dzieci niejedzące śniadań między zajęciami w szkole narażone są na częstsze przybieranie na wadze niż uczniowie, którzy je regularnie spożywają. Omijanie pierwszego posiłku może przyczynić się do zwiększenia apetytu w ciągu dnia. Niestety, z reguły jest to zgubna i naprawdę krótka droga do otyłości, która wśród młodych jest już ludzi problemem powszechnym. Niestety w naszym kraju śniadania wciąż spychane są na drugi plan. Stereotypowe jest myślenie, że to obiad jest najważniejszym posiłkiem dla dzieci. Skąd więc niby czerpać mają one energię na pół dnia w szkole jak nie ze śniadania właśnie? Niektórzy z nas mają oczywiście świadomość, że nie powinno się tego posiłku pomijać. Mimo wszystko stare i doskonale zasady wciąż nie są specjalnie respektowane.

Bywa też niestety tak, że młodzi rano nie bardzo mają ochotę na jedzenie czegokolwiek. Najczęściej dotyczy to dzieci w wieku szkolnym, ponieważ mają dużo obowiązków na głowie. Są z reguły tak zajęte swoimi szkolnymi sprawami i problemami, że przestają być głodne. Wszystko jest oczywiście sprawką nagłego wzrostu poziomu adrenaliny w organizmie, gdy coś w ich życiu się dzieje (np. sprawdzian z matematyki, którego dzieci się obawiają). Po powrocie ze szkoły do domu, kiedy emocje opadną, dziecięcy organizm zaczyna domagać się posiłku. Większego niż potrzebuje, bo pociecha nie zjadła przecież śniadania (przez sprawdzian). Należy uświadomić sobie, że to naprawdę zgubna droga do otyłości. Jedzenie nadmiernej ilości pożywienia przekłada się na częste wahania wagi. Na otyłość narażeni są wszyscy – zarówno dorośli, jak i dzieci. Mimo że uczniowie szkoły podstawowej przecież nie pracują i nie mają na głowie żadnych dorosłych spraw, muszą się oni każdego dnia uczyć. Zaaferowani są także życiem szkolnym, w którym naprawdę wiele się dzieje. Po powrocie z lekcji organizm sam zaczyna domagać się pożywienia. Dziecko, które nie zjadło rano śniadania, może pożywienia potrzebować więc… znacznie więcej.

Pamiętaj, że braku śniadania nie powinno się za żadne skarby rekompensować słodyczami. Nie da się w taki sposób dostarczyć do organizmu żadnych cennych wartości, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Słodycze to w większości sam cukier i wysoko przetworzone produkty. Nie ma w nich nic oprócz konserwantów, które szkodzą. Dzieci nie powinny objadać się nimi ani na śniadanie, ani wieczorem z uwagi na to, że to bardzo niezdrowe. Przejedzenie się na wieczór zagraża złym snem i porannym bólem głowy, ale też systematycznym odkładaniem się tkanki tłuszczowej u dziecka. Pociecha naprawdę nie lubi jeść śniadań i nie zabiera ich do szkoły? Istnieją różne przepisy, dzięki którym będziesz mógł przygotować dla niejadka prostą, sycącą i ciekawą przekąskę. Spakuj mu do podstawówki lub przedszkola smaczny jogurt owocowy albo kanapki wykrojone w kształty gwiazdek, koniczyny lub serca. Musisz zadbać o to, aby organizm malucha otrzymał jakiekolwiek wartości odżywcze i energię z rana. Tylko w ten sposób będzie miał siłę na naukę. Nie dopuszczaj do tego, aby dziecko chodziło głodne do szkoły! To bardzo ważne zadanie dla każdego rodzica – zadbać o zdrowe, treściwe i pożywne śniadanie swoich pociech.

Sprawdzone przepisy na śniadanie do szkoły – pomysły na drugie śniadanie

Dlaczego dziecko powinno zabierać do szkoły śniadanie? Co mu spakować?

Jeśli dziecko będzie każdego dnia jeść pożywne i zdrowe śniadanie, będzie mogło dzięki temu uniknąć różnych chorób. Śniadanie pozwoli mu również na zachowanie dobrego zdrowia, co jest niezwykle istotne zwłaszcza zimą i jesienią, gdy odporność maleje. Systematyczne spożywanie tego porannego posiłku wbrew pozorom zmniejszyć może także ryzyko rozwinięcia się cukrzycy, a także nadciśnienia – to bardzo groźne choroby XXI wieku, które niestety coraz częściej dotykają nie tylko starszych, ale i bardzo młodych ludzi. Warto dodać, że dzieci jedzące śniadania rzadziej cierpią również na depresję – udowodniono ten fakt naukowo. Najedzone rano pociechy są znacznie bardziej od innych uśmiechnięte i radosne. Lepiej się też rozwijają i mają ochotę na naukę. Jedzenie pełnowartościowego śniadania pozwala im także na szybszą i lepszą regenerację. Właśnie dlatego warto zapamiętać, co spakować na śniadanie do szkoły dla dzieci. Oto kilka przykładów:

 • Omlet warzywami i szczypiorkiem.
 • Bułka pełnoziarnista typu graham z twarogiem i rzodkiewką.
 • Jogurt naturalny ze wkrojonymi owocami.
 • Mini pizza własnej roboty z warzywami.
 • Focaccia z pomidorkami i szpinakiem.
 • Domowa drożdżówka z budyniem.

Przygotowując śniadanie dla dziecka, nie zapominaj o zdrowych tłuszczach. Warto, żeby znalazły się one w szkolnym śniadaniu, ale nie tylko pod postacią masła. Równie dobrze może to być słonecznik, pestki dyni, siemię lniane, oliwa z oliwek, orzechy czy awokado – możesz tym ostatnim całkowicie zastąpić masło lub margarynę.

Czy kanapka to jedyne, co można przygotować na śniadanie dla dzieci?

Kanapka wieloziarnista może stać się doskonałym pomysłem na śniadanie do szkoły. To oczywiście klasyczny i znakomity element każdej pełnowartościowej diety. Kanapki są bardzo proste do przygotowania, więc poradzi sobie z nimi każdy rodzic. Zrobisz je naprawdę błyskawicznie, więc jest to zawsze dobra opcja i jednocześnie ogromne ułatwienie zwłaszcza dla rodziców żyjących w pośpiechu – takich, którzy muszą wychodzić z domu do pracy niemal równocześnie, co ich dziecko do szkoły. Kanapka składająca się z samych zdrowych i nieprzetworzonych składników stanowić może doskonałe śniadanie, przez co tak często polecana jest dla dzieci w wieku szkolnym. Nie jest to jednak jedyny słuszny posiłek, jaki można zrobić dla swoich pociech do szkoły. Oto kilka pomysłów na śniadanie, które z pewnością polubią wszystkie dzieci.

 • Domowy jogurt owocowy – to doskonały pomysł na śniadanie zwłaszcza dla niejadka. Z pomocą blendera ręcznego albo miksera zmienisz twarożek, Skyr albo gęsty jogurt naturalny w pyszne śniadanie do szkoły. Białko należy oczywiście zmiksować z owocami, najlepiej ulubionymi dziecka. To szybkie i zdrowe śniadanie, które zapewni mu wiele cennych witamin i składników odżywczych. Domowy jogurt możesz uzupełnić dodatkowo płatkami owsianymi i bakaliami, które dostarczą maluchowi zdrowe węglowodany i tłuszcze.
 • Omlet ze szpinakiem – jeśli dziecko lubi jajka i nie ma na nie alergii, usmaż mu do szkoły puszysty omlet ze szpinakiem. Dzięki jajkom pociecha będzie mieć dostarczoną do organizmu naprawdę sporą ilość pożywnego i pełnowartościowego białka.
 • Naleśniki z owocami – rano możesz nie mieć czasu na ich smażenie, jednak naleśniki przyrządzić możesz dla dziecka dzień wcześniej, wieczorem. Wspaniale smakują na zimno, więc możesz od czasu do czasu zastąpić nimi tradycyjną kanapkę. Do ich zrobienia wystarczy zaledwie kilka składników. Do naleśników najlepiej przygotować farsz z owoców i jogurtu naturalnego albo twarożku. Możesz również do środka naleśników dać serek homogenizowany. Danie genialnie smakować będzie również z wysokiej jakości kremem czekoladowym (bez cukru) albo domową konfiturą.

Śniadania do szkoły - przepisy

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto