Dania z kaszy jaglanej

Przepisy z kaszy jaglanej
Dania z kaszy jaglanej

Kasza jaglana w ostatnich czasach coraz częściej pojawia się na talerzach, w restauracjach, na portalach kulinarnych. Ma wiele zalet, poczynając od wysokiej wartości odżywczej, kończąc na przeróżnych możliwościach jej wykorzystania, zarówno w daniach słodkich, jak i wytrawnych. Z jej użyciem przygotujesz zarówno obiad, jak i pyszne przekąski. Jeśli zastanawiasz się czy warto włączyć kaszę jaglaną do swojej diety, czy jest zdrowa, czy każdy może ją jeść oraz co smacznego możesz z niej przygotować koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.

Dania z kaszy jaglanej - pomysły na zdrowe dania z kaszy jaglanej

Kasza jaglana to jedna z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych kasz. Świetnie sprawdza się do dań na słodko oraz wytrawnie. Można na jej bazie przygotować między innymi budynie, kisiele oraz kleiki. Wykorzystywana jest także do zagęszczania zup, sosów i potrawek. Sprawdzi się też jako farsz do gołąbków, pierogów oraz dodatek zbożowy do mięs, czy ryb. Można gotować ją w wodzie, na mleku lub napoju roślinnym i w zależności od ilości dodanego płynu i czasu gotowania uzyskać różne, preferowane konsystencje. Koniecznie czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego co musisz wiedzieć o kaszy jaglanej i poznać najsmaczniejsze przepisy na obiad i przekąski z jej wykorzystaniem.

Kasza jaglana – jak powstaje? Czy jest zdrowa?

Kasza jaglana – pochodzenie, uprawa, przechowywanie

Kasza jaglana otrzymywana jest z łuskanego ziarna prosa zwyczajnego. Jej nazwa pochodzi od prasłowiańskiego słowa „jagły”, które oznacza właśnie proso. Proso to zboże, które uprawia się od wielu wieków. Uprawy zapoczątkowano w krajach azjatyckich i afrykańskich, a wraz z nowymi odkryciami geograficznymi i migracjami między kontynentalnymi szybko dotarły do Europy i do Polski.

Ogromny wpływ na skład chemiczny i wartość odżywczą kaszy jaglanej ma miejsce i sposób jej uprawiania. Proso jest rośliną mało wymagającą, może rosnąć na jałowej i suchej glebie. W obecnych czasach na największą skalę kaszę jaglaną produkuje się w Chinach i w Indiach, a w Polsce – w województwach świętokrzyskim i lubuskim.

Ze względu na stosunkowo dużą zawartość tłuszczu w porównaniu do innych rodzajów kasz nie nadaje się do zbyt długiego przechowywania. Tłuszcze łatwo jełczeją przez co nabiera gorzkiego, goryczkowatego smaku.

Wartość odżywcza kaszy jaglanej. Czy kasza jaglana jest zdrowa?

Kasza jaglana jest źródłem przede wszystkim węglowodanów, dostarcza też niewielkiej ilości tłuszczu oraz znikomej wartości białka. W porównaniu do innych kasz ma stosunkowo wysoki indeks glikemiczny, dlatego warto pamiętać o tym, aby gotować ją al.dente, na pół twardo i unikać rozgotowania.

Kasza jaglana dostarcza witamin z grupy B, fosforu, cynku oraz żelaza. Żelazo zawarte w kaszy jaglanej jest jednak słabo przyswajalne przez organizm. Dlatego kaszę jaglaną zawsze warto łączyć z warzywami i/lub owocami, które zawierają witaminę C. Powoduje ona zwiększenie przyswajalności żelaza nawet 5-krotnie.

Kasza jaglana jest lekkostrawna dlatego może znaleźć się w diecie osób, które wymagają ograniczenia błonnika i produktów ciężkostrawnych, cierpią na problemu żołądkowo-jelitowe lub w niedawnym czasie przebyły operacje/zabiegi w obrębie przewodu pokarmowego.

Kasza jaglana jest kaszą bezglutenową, dzięki czemu bez obaw mogą spożywać ją osoby chorujące na celiakię lub nietolerancję glutenu. Warto pamiętać jednak o tym, aby przechowywać ją w osobnych szafkach lub szufladach niż produkty glutenowe, na przykład mąki pszenne, aby uniknąć przypadkowych zanieczyszczeń glutenem.

Jak gotować kaszę jaglaną?

Gotowanie kaszy jaglanej jest banalnie proste i nie ma w tym nic skomplikowanego, warto pamiętać jednak o kilku ważnych wskazówkach. Przede wszystkim, przed gotowaniem dobrze jest przepłukać kaszę na sitku, pod bieżącą wodą. Pozwala to na pozbycie się charakterystycznej goryczy, dzięki czemu po ugotowaniu kasza będzie delikatniejsza i przyjemniejsza w smaku.

Po przepłukaniu kaszę należy zalać zimną wodą i gotować na małym lub średnim ogniu około 15-20 minut od zagotowania wody. Kaszę jaglaną można ugotować również w wodzie wymieszanej z mlekiem w proporcji pół na pół. Dzięki temu po ugotowaniu będzie miała delikatniejszy, kremowy smak i w takiej postaci sprawdzi się zwłaszcza do dań na słodko.

Smaczne, proste i szybkie przepisy na dania z kaszy jaglanej. Pomysły na wykorzystanie kaszy jaglanej w kuchni

Leczo z kaszą jaglaną

Kasza jaglana fantastycznie sprawdza się jako zbożowy dodatek do wielu sosów i potrawek. Jednym ze sztandarowych przepisów wykorzystujących kaszę jaglaną w takiej formie jest warzywne lub warzywno-mięsne leczo.

Kasza jaglana idealnie komponuje się smakiem z warzywami i mięsem, stanowią bardzo dobre połączenie. Jest to naprawdę smaczna potrawa na wiele okazji. Kasza jaglana prawdza się zarówno do leczo wegetariańskiego, wegańskiego, jak również mięsnego, na przykład z kiełbasą, kurczakiem, czy wołowiną.

Leczo z kaszą jaglaną to również świetne danie na wynos, dlatego warto za jednym razem przygotować większą porcję i spokojnie można przechowywać je w lodówce 2-3 dni. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na przygotowanie obiadów od zera.

Gołąbki z kaszą jaglaną

Tradycyjne polskie gołąbki to potrawa, którą faszeruje się najczęściej ryżem i mięsem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wprowadzić do kuchni odrobinę zmian i zastąpić ryż kaszą jaglaną. Będzie to wciąż smaczne, sycące, zdrowe, bezglutenowe danie, które posmakuje każdemu. Co więcej jest szybkie i proste w przygotowaniu.

Do gołąbków oprócz kaszy możesz dodać ulubione mielone mięso, drobiowe, wołowe lub wieprzowe. Możesz też przygotować je w wersji wegetariańskiej, zastępując mięso zieloną lub czerwoną soczewicą, czerwoną fasolą lub pieczarkami i cebulką.

Burgery z kaszy jaglanej

Kasza jaglana świetnie sprawdzi się do przeróżnych wegańskich i wegetariańskich kotletów, stanowiących alternatywę dla tradycyjnych dań mięsnych. Tak przygotowane kotlety możesz podawać na obiad lub przygotować z nich burgery.

Dodatek kaszy jaglanej do burgerów powoduje, że mają one trwalszą, bardziej zbitą konsystencję i nie rozpadają się zbyt szybko.

Z wykorzystaniem kaszy jaglanej przygotujesz między innymi burgery z nasion roślin strączkowych, na przykład soczewicy, czerwonej fasoli, czy ciecierzycy. Możesz ją również dodawać do kotletów z kalafiora lub brokuła.

Dania z kaszy jaglanej - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto