Bułeczki ze szpinakiem
- Cukier (5 g)
- Drożdże świeże (50 g)
- Mąka pszenna typ 500 (250 g)
- Mleko 3,2% (125 ml)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Jajko (1 szt.)
- Szpinak mrożony (400 g)
- Serek śmietankowy (130 g)
- Cebula - 1/2 sztuki (50 g)
- Czosnek (3 g)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Sezam nasiona (30 g)
- Sól (5 g)
Przepis na bułeczki ze szpinakiem krok po kroku
Mleko podgrzej do około 40 st. C. i wlej do miski. Dodaj pokruszone drożdże, cukier i łyżkę mąki. Dokładnie wymieszaj i odstaw na 15 minut, by zaczyn zaczął pracować.
Po tym czasie dodaj pozostałą mąkę, sól, jajko i olej. Ciasto wyrabiaj, aż będzie gładkie. Odstaw na godzinę pod ściereczką w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
W międzyczasie cebulę pokrój w drobną kostkę.
Na patelni podgrzej łyżkę oleju i podsmaż na nim cebulę, aż się zeszkli. Dodaj zamrożony szpinak i podgrzewaj, aż szpinak się rozmrozi i odparuje.
Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i wymieszaj. Razem chwilę podsmażaj.
Do szpinaku dodaj serek śmietankowy. Dopraw solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj i wyłącz ogień. Zostaw do ostygnięcia.
Wyrośnięte ciasto rozwałkuj w prostokąt na blacie oprószonym mąką.
Ciasto posmaruj równomiernie masą szpinakową. Zostaw około 1 cm brzegu bez masy, by lepiej bułeczki się skleiły.
Ciasto zwiń w rulon. Sklej brzeg z pomocą wody. Rulon pokrój na grube plastry, by powstały ślimaczki.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Na blasze układaj ślimaczki, tak by część ciasta leżała na blasze.
Wierzch posmaruj roztrzepanym żółtkiem i posyp sezamem.
Blachę z bułeczkami wstaw do piekarnika nagrzanego do 170 st. C. z termoobiegiem. Piecz przez ok. 20 minut.
Po wyciągnięciu z piekarnika zostaw do ostygnięcia.
-
Lawasz
-
Rolada szpinakowa
-
Churros
-
Ciasto dyniowe
-
Rogaliki drożdżowe
-
Bajaderki
-
Mochi
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Corn dog
-
Pieguski
-
Chlebek ziołowy
-
Ciasto francuskie na słono
-
Pączki serowe
-
Babeczki waniliowe
-
Chlebek ziołowy Thermomix
-
Cannoli
-
Sernikobrownie z truskawkami
-
Tamale
-
Przekąski na Halloween
Więcej informacji na temat bułeczek ze szpinakiem
Domowe bułeczki ze szpinakiem przygotowane w piekarniku to super pomysł na zdrową przekąskę. Takie bułeczki możesz podać swoim gościom lub zabrać ze sobą do szkoły, lub pracy na II śniadanie.
Ten sprawdzony przepis na bułeczki ze szpinakiem wykonasz w niedługim czasie. Potrzebujesz około godzinę na przygotowanie i 20 minut na czas pieczenia, by te pyszne bułeczki pojawiły się na Twoim stole.
Mleko podgrzej do około 40 st. C. i wlej do miski. Dodaj pokruszone drożdże, cukier i łyżkę mąki. Dokładnie wymieszaj i odstaw na 15 minut, by zaczyn zaczął pracować. Po tym czasie dodaj pozostałą mąkę, sól, jajko i olej. Ciasto wyrabiaj, aż będzie gładkie. Odstaw na godzinę pod ściereczką w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. W międzyczasie cebulę pokrój w drobną kostkę. Na patelni podgrzej łyżkę oleju i podsmaż na nim cebulę, aż się zeszkli. Dodaj zamrożony szpinak i podgrzewaj, aż szpinak się rozmrozi i odparuje. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i wymieszaj. Razem chwilę podsmażaj. Do szpinaku dodaj serek śmietankowy. Dopraw solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj i wyłącz ogień. Zostaw do ostygnięcia. Wyrośnięte ciasto rozwałkuj w prostokąt na blacie oprószonym mąką. Ciasto posmaruj równomiernie masą szpinakową. Zostaw około 1 cm brzegu bez masy, by lepiej bułeczki się skleiły. Ciasto zwiń w rulon. Sklej brzeg z pomocą wody. Rulon pokrój na grube plastry, by powstały ślimaczki. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Na blasze układaj ślimaczki, tak by część ciasta leżała na blasze. Wierzch posmaruj roztrzepanym żółtkiem i posyp sezamem. Blachę z bułeczkami wstaw do piekarnika nagrzanego do 170 st. C. z termoobiegiem. Piecz przez ok. 20 minut. Po wyciągnięciu z piekarnika zostaw do ostygnięcia.
Jeśli wiesz już, jak zrobić bułeczki ze szpinakiem by były najlepsze, to koniecznie wypróbuj ten przepis. Możesz je przygotować również ze świeżym szpinakiem. Wówczas przed użyciem lekko go poszatkuj, co ułatwi późniejsze krojenie w plastry.
Szpinak to małe, zielone listki. Jest to nie tylko dobry dodatek do koktajli, ale również prawdziwa bomba witaminowa. W wersji świeżej lub po obróbce termicznej zawiera w sobie dużo witaminy C, a także potas czy kwas foliowy. Nic więc dziwnego, że był to ulubiony przysmak pewnego marynarza. Ta bajkowa postać miała na celu zwiększyć wśród dzieci spożywanie warzyw i tak, aż o 33% wzrosła sprzedaż szpinaku w Stanach Zjednoczonych w czasie emisji tej bajki. Można więc przypuszczać, że cel został osiągnięty. Przez wiele lat krążył mit o wielkim bogactwie szpinaku w żelazo. Niestety jego ilość nie jest aż tak dużo. Na 100 g listków przypada tylko około 3 mg żelaza. Mimo wszystko szpinak to bardzo zdrowy i smaczny składnik dań, koktajli czy ciast.
Alergeny w bułeczkach ze szpinakiem
Lista alergenów dla bułeczek ze szpinakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- serek śmietankowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sezam nasiona
Wartości odżywcze bułeczek ze szpinakiem
Szpinak to małe, zielone listki. Jest to nie tylko dobry dodatek do koktajli, ale również prawdziwa bomba witaminowa. W wersji świeżej lub po obróbce termicznej zawiera w sobie dużo witaminy C, a także potas czy kwas foliowy.
Energia i białka
(280g)
Węglowodany
(280g)
Tłuszcze
(280g)
Witaminy
(280g)
Składniki mineralne
(280g)
-
cukier,
mąka pszenna,
mleko,
olej rzepakowy,
jajka,
szpinak,
cebula,
czosnek,
jajka,
sezam,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.