Sernik cytrynowy
- Ser twarogowy półtłusty - 1 wiaderko (500 g)
- Mascarpone - 1 opakowanie (250 g)
- Sok cytrynowy - 2 łyżki (30 ml)
- Kisiel (proszek) - 1 paczka (40 g)
- Jajko (6 szt.)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
- Cytryna - 1,5 szt (120 g)
- Masło - 1/4 kostki (50 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 2 łyżki (50 g)
Przepis na sernik cytrynowy krok po kroku
W dużej misce ubij ze sobą za pomocą miksera 4 jajka, 3/4 szklanki cukru, cukier waniliowy i proszek z kisielu o smaku cytrynowym.
Do masy jajecznej dodawaj małymi porcjami twaróg na zmianę z serkiem. Ubijaj na wysokich obrotach.
Do masy serowej dodaj skrobi ziemniaczanej i dokładnie wymieszaj mikserem. Dodaj również sok i skórkę z cytryny, ponownie zamieszaj.
Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia i przelej do niej masę serową. Piecz całość w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 60 minut. Gotowe ciasto wstaw do lodówki, by dobrze się schłodziło.
Cytryny opłucz wrzątkiem i porządnie wyszoruj. Skórkę zetrzyj na tarce wprost do miseczki. Z cytryny wyciśnij sok i przetrzyj go przez sitko. Dodaj do cytryny 2 jajka i pozostały cukier, roztrzep wszystko rózgą.
Przygotuj kąpiel wodną. Na duży garnek z gotującą się wodą postaw małą miseczkę z masą cytrynowo jajeczną. Mieszaj ją bardzo delikatnie. Do masy dodawaj małymi porcjami masło, koniecznie prosto z lodówki. Podgrzewaj masę tak długo, aż zacznie gęstnieć i odstaw ją do przestudzenia.
Polej ciasto gotową polewą cytrynową, możesz udekorować je plasterkami cytryny.
-
Serniczki na zimno
-
Sernik
-
Sernik królewski
-
Sernik złota rosa
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Sernik z rosą
-
Sernik wiedeński
-
Sernik z wiaderka
-
Sernik gotowany
-
Sernik z mleka w proszku
-
Serniczki oreo
-
Sernik na zimno z mascarpone mango
-
Sernik izaura
-
Sernik bez spodu
-
Sernik japoński
-
Sernik puszysty
-
Sernik krakowski
-
Sernik z mlekiem skondensowanym
-
Serniki
Więcej informacji na temat sernika cytrynowego
Sernik cytrynowy jest pysznym i kremowym deserem, który na pewno przypadnie do gustu miłośnikom pysznych i słodkich ciast z cytrusową nutą. Prezentuje się bardzo dekoracyjnie i wytwornie, dlatego idealnie sprawdzi się na większe przyjęcia czy imprezy rodzinne. Przykuwa wzrok swoim pięknym kolorem i strukturą. Cudownie prezentuje się udekorowane plasterkami cytryny i świeżą miętą.
Przepis na sernik cytrynowy jest niezbyt skomplikowany. Sernik robi się dość szybko i podaje się go bez spodu, dzięki czemu można zaoszczędzić czas potrzebny do wykonania kruchego ciasta.
Ten sernik jest idealnie puszysty i miękki, dzięki odpowiedniemu ubijaniu masy serowej. Cała masa rozpływa się w ustach. Ciasto jest bardzo słodkie, jednak słodycz równoważy smak skórki cytrynowej. Tajemniczym składnikiem, który sprawia, że masa jest jeszcze lepsza, ma bogatszy aromat i smakuje bardziej orzeźwiająco jest kisiel cytrynowy. To on nadaje głębokiego cytrusowego smaku.
Sernik pieczony jest dość długo, dzięki temu masa nie jest nazbyt wilgotna i ma cudowną piankową strukturę. Najlepiej piec go w tortownicy, jednak zwykła blaszka też będzie w porządku.
Najlepiej to ciasto smakuje z polewą cytrynową, która jeszcze bardziej podkreśla cytrusowy i rześki charakter wypieku. Polewę cytrynową dobrze jest zrobić pod koniec pieczenia się ciasta, dzięki czemu nie zastygnie za wcześnie i nie będzie nadmiernie twarda. Polewa do tego ciasta jest lepka i bardzo mocno cytrynowa. Zwana jest inaczej lemon curd i zwykle stosowana jest jako krem do wypieków. Ma orzeźwiający smak kwaśnych cytryn i świetnie komponuje się z wszelkiego rodzaju wypiekami. Jej wykonanie nie jest skomplikowane, choć może na początku przysparzać pewnych trudności. Dobrze jest ją robić bardzo powoli i krok po kroku. Należy też uważać, by nie wlać zbyt ciepłego masła do środka, bo wtedy może powstać jajecznica.
Ten cytrynowy sernik smakuje niesamowicie i jest świetną odskocznią od tradycyjnych waniliowych wypieków. Jego lekko kwaśny smak cudownie pasuje do słodkiego twarogu i kremowego serka mascarpone. Ciasto jest bardzo aksamitne, puszyste i przepyszne.
Alergeny w serniku cytrynowym
Lista alergenów dla sernika cytrynowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy półtłusty
- mascarpone
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze sernika cytrynowego
Energia i białka
(154g)
Węglowodany
(154g)
Tłuszcze
(154g)
Witaminy
(154g)
Składniki mineralne
(154g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.