Świąteczne ciasta

świąteczne ciasta

W czasie świąt Bożego Narodzenia w domach przygotowuje się pyszne ciasta. W mieszkaniach zaczynają unosić się zapachy goździków i cynamonu. Okres wigilijny to czas słynnych słodkich wypieków, które pojawiają się na naszych stołach. Gospodynie pieką ciasta, takie jak strucla makowa, piernik z powidłami śliwkowymi czy sernik. Świąteczne ciasta od lat stanowią nieodłączny element polskiej bożonarodzeniowej kultury kulinarnej.

Świąteczne ciasta – sprawdzone przepisy na tradycyjne świąteczne wypieki

Świąteczne ciasta są obowiązkowym elementem wigilijnego i bożonarodzeniowego menu. Przepisy na świąteczne ciasta są znane niemal każdej polskiej gospodyni. Najlepsze są proste przepisy, które jest w stanie opanować każdy – nawet amator cukiernictwa. Tradycyjne polskie ciasta świąteczne są pyszne, ale i dość łatwe do upieczenia. Jak zrobić świąteczne ciasta? Czy bożonarodzeniowe wypieki świąteczne mają swoją historię? Oto sprawdzone pomysły na świąteczne ciasta.

Pomysły na najlepsze tradycyjne świąteczne ciasta

Historia polskich wypieków świątecznych

Zastanawiasz się, jak zrobić świąteczne ciasta na Wigilię? Zanim zaczniesz szukać przepisów, warto dowiedzieć się czegoś więcej o historii polskich wypieków na święta. Świąteczne ciasta od lat pojawiają się na wigilijnych stołach. Wśród nich wyróżniamy zarówno łatwe, jak i nieco trudniejsze do upieczenia rodzaje ciast. Mamy m.in. makowce, pierniki czy serniki, które od wieków goszczą na stołach. Jeśli chodzi o pierniki, są jednymi z najstarszych ciast bożonarodzeniowych. W średniowieczu uznawano je za szczególny skarb. Kiedyś pierniki sprowadzano z zagranicznych bazarów. Dopiero później zaczęto piec je w polskich domach. Symbolem świąt stała się słynna mieszanka mąki z przyprawami i miodem. Można powiedzieć, że piernik jest dziś naszym skarbem kulinarnym.

W Polsce z okazji świąt Bożego Narodzenia od dawna jadamy też makowiec. Od zarania dziejów przypisuje się ciastu wręcz magiczne moce. Jedzenie makowca w Wigilię ma moc ochronną. Wystarczy zjeść kawałek, żeby ochronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Mak jest bowiem rośliną, która zgodnie z dawnymi wierzeniami potrafi odganiać złe duchy. Mimo że kutia związana jest z kuchnią wschodniosłowiańską, również wpisuje się w nasze bożonarodzeniowe tradycje. Słodkie danie swoje korzenie ma w pradawnych obrzędach i składa się z mieszanki makaronu, miodu, orzechów i maku. Wśród ciast wyróżnia się oczywiście sernik – ulubione ciasto wielu Polaków. Wypiek w klasycznej formie składa się z jajek, sera i cukru.

Klasyczny makowiec świąteczny – bożonarodzeniowe ciasto

Zastanawiasz się nad tym, jakie ciasto przygotować na Boże Narodzenie? Nie może obejść się bez klasycznego makowca! Koniecznie upiecz ciasto dla całej rodziny – z pewnością będzie wszystkim smakować. Masa makowa zestawiona z puszystym ciastem drożdżowym jest połączeniem doskonałym. Przepis jest prosty, więc nawet początkujący cukiernicy powinni świetnie poradzić sobie z makowcem. Do przygotowania ciasta potrzebować będziesz następujących produktów spożywczych: mąka pszenna typ 550, masa makowa, mleko 1,5%, jajka, drożdże suche, masło, cukier i bułka tarta. Należy przyszykować również kilka plastikowych misek, blaszkę do pieczenia i wałek.

Wsyp mąkę do miski. Dodaj cukier i drożdże. Oddziel żółtka od białek, po czym żółtka dodaj do mąki. Następnie rozpuść masło w małym garnuszku, ostudź i również dodaj do mąki. Zagnieć ciasto. Przez ok. 5 minut dokładnie je wyrabiaj, następnie odstaw pod ścierką na 30 minut w ciepłe miejsce. Ubij białka na puszystą, sztywną pianę. Do masy makowej dodaj bułkę tartą. Porcjami dorzuć ubite białka. Rozwałkuj ciasto na równy prostokąt i przełóż na ścierkę. Ciasto ułóż na masie makowej. Przy dłuższym boku zostaw kilka centymetrów ciasta, aby zamknąć makowiec. Zwiń ciasto w rulon i zamknij boki oraz zostawioną końcówkę. Przełóż na wyłożoną papierem do pieczenia blachę i poczekaj do wyrośnięcia. Piecz makowiec w temperaturze ok. 180 st. C przez 40 minut. Ciasto możesz ozdobić skórką pomarańczową, lukrem albo bakaliami – będzie jeszcze piękniej wyglądało na świątecznym stole.

Makowiec jest bezapelacyjnie jednym z najpyszniejszych i najpopularniejszych ciast starosłowiańskich. Najczęściej robi się go z ciasta drożdżowego, ewentualnie z ciasta kruchego. Domowy makowiec jest łatwy do zrobienia. Trzeba jedynie podkreślić, że masa makowa wymaga już nieco większego zaangażowania – należy wiedzieć, jak porządnie zmielić mak lub go ugotować. Aby zrobić ciasto, możesz też wykorzystać gotową masę makową – w ten sposób możesz przyspieszyć czas przygotowania ciasta. W domowej masie nie będzie jednak żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Właśnie dlatego warto mieć na uwadze również taką domową masę.

Sprawdzone przepisy na świąteczne ciasta

Sernik świąteczny – pyszne ciasto na Boże Narodzenie

Sernik jest jednym z najpopularniejszych ciast bożonarodzeniowych. Jest szybki i bardzo prosty w przygotowaniu. Ciasto powinno wyjść miękkie i puszyste. Nawet amator nie powinien mieć problemu z jego zrobieniem. Do utworzenia ciasta nie trzeba mieć dużych umiejętności kulinarnych. Aby upiec sernik, należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych produktów: masło, jajka, ser twarogowy półtłusty, budyń w proszku, cukier, czekoladę deserową, śmietankę kremową 30%, rodzynki, cukier waniliowy i cukier puder.

Ubij ciepłe masło z cukrem waniliowym i białym cukrem. Oddziel żółtka i białka do osobnych misek. Żółtka staraj się powoli dodawać do miski z masłem – odstaw białka. Małymi partiami dodawaj twaróg do masy z żółtek. Odstaw białka. Niewielkimi porcjami oddawaj również twaróg do masy z żółtek. Ubijaj na wysokich obrotach. Dodaj również proszek budyniowy oraz nieco śmietanki kremowej. Ubij w osobnej misce pianę z białek. Wlej ją później do masy serowej i zamieszaj, robiąc to bardzo ostrożnie. Dodaj rodzynki do masy. Wyłóż papierem do pieczenia blaszkę, po czy wylej masę serową. Wstaw ciasto na 60 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Roztop czekoladę z pozostałą częścią śmietanki – najlepiej w niewielkim rondelku. Udekoruj polewą przygotowany w ten sposób sernik.

Piernik staropolski na Wigilię – sprawdź, jak zrobić

Wypieki świąteczne są niezwykle smaczne. Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować proste przepisy, warto mieć na uwadze piernik staropolski. To jedno z najsmaczniejszych ciast wigilijnych. Aby przyrządzić wypiek, należy zaopatrzyć się w następujące produkty: mleko 2%, mąka pszenna typ 500, masło, jajka, miód, proszek do pieczenia, śmietana kremowa 30%, gorzka czekolada, cukier, dżem śliwkowy niskosłodzony i przyprawa korzenna do piernika.

Przepis nie jest trudny, więc nawet cukiernik amator nie powinien mieć większego kłopotu z jego odtworzeniem. Najpierw rozpuść masło z miodem i cukrem – muszą się całkowicie rozpuścić. Wymieszaj w osobnej misce mąkę, jaja, mleko, proszek do pieczenia, przestudzone masło i przyprawę korzenną. Przykryj folią spożywczą i zostaw, aby ciasto dojrzało – najlepiej na ok. 4-6 tygodni. Po tym czasie podziel ciasto na trzy części i rozwałkuj na prostokąty. Każdy prostokąt musi być duży jak blaszka do pieczenia. Wyłóż je papierem do pieczenia, po czym włóż do środka ciasto. Wstaw je na ok. 20 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Wystudź ciasto. Posmaruj pierwszy blat połową śliwkowego dżemu. Zakryj go drugą częścią i znów przesmaruj dżemem. Ostatnim blatem zakryj drugą część ciasta. Całość zakryj ścierką i dociśnij – musi być to coś ciężkiego. Ściśnięte ciasto zostaw na minimum 12 godzin w lodówce. Zagotuj śmietankę i wsyp do środka połamaną na kawałki czekoladę. Porządnie zmieszaj całość i tak przygotowaną polewą następnego dnia polej swój wypiek. Ciasto warto udekorować również orzechami – podkreślą smak bożonarodzeniowego piernika.

Świąteczne ciasta - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto