Rolada Tiramisu
- Jajko - w temperaturze pokojowej (3 szt.)
- Cukier drobny (50 g)
- Mąka pszenna typ 500 (45 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (25 g)
- Kawa rozpuszczalna - 1 łyżka + 1 łyżeczka (15 g)
- Proszek do pieczenia - 1/4 łyżeczki (3 g)
- Mascarpone - schłodzone (250 g)
- Śmietanka kremowa 30% - schłodzona (120 g)
- Likier kawowy (20 ml)
- Cukier puder - 2 łyżki (20 g)
Przepis na roladę tiramisu krok po kroku
Nagrzej piekarnik do 190 stopni. Wymieszaj mąkę, skrobię i proszek do pieczenia. Przesiej do drugiej miski.
Oddziel białka od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę ze szczyptą soli.
Ciągle miksując białka, dodaj po łyżce cukru.
Następnie dodaj żółtka, ciągle ubijając.
Teraz wsyp wymieszane mąki z proszkiem do pieczenia oraz łyżkę proszku kawy rozpuszczalnej. Delikatnie wymieszaj.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Wylej na nią masę biszkoptową i wyrównaj. Piecz około 8 minut w 190 stopniach.
Ściereczkę oprósz cukrem pudrem. Połóż na nim (jeszcze ciepły) upieczony blat biszkoptowy wierzchem w kierunku ściereczki i zdejmij szybko papier do pieczenia. Następnie zwiń w rulon i odstaw do ostygnięcia.
W misce umieść mascarpone, śmietanę, likier kawowy, łyżeczkę kawy rozpuszczalnej i 2 łyżki cukru pudru. Całość ubijaj na gęsty krem.
Przestudzony biszkopt rozwiń, nałóż równo krem i ponownie zwiń.
Przełóż do lodówki i dobrze schłodź przez kilka godzin.
Przed podaniem oprósz cukrem pudrem.
-
Tradycyjne tiramisu
-
Tiramisu bez jajek
-
Tort tiramisu
-
Ciasto tiramisu
-
Fit tiramisu
-
Tiramisu z mascarpone
-
Tiramisu z mascarpone i śmietaną
-
Tiramisu bez pieczenia
-
Tiramisu truskawkowe
-
Tiramisu z truskawkami
-
Tiramisu Thermomix
-
Biszkopty do tiramisu
-
Tiramisu na biszkopcie
-
Tiramisu z malinami
-
Ciasto z biszkoptami podłużnymi
-
Wegańskie tiramisu
-
Keto tiramisu bezglutenowe
-
Krem do tiramisu
-
Tiramisu
Więcej informacji na temat rolady tiramisu
Rolada Tiramisu to wspaniały smak włoskiego deseru zamknięty w formie rolady. Delikatnie kawowy biszkopt przełożony kremem z mascarpone i likieru kawowego to deser, który jest bardzo szybki w przygotowaniu.
Przepis na roladę tiramisu rozpoczynamy od przygotowania blatu biszkoptowego. Składniki to jajka, mąka, skrobia, cukier, proszek do pieczenia i odrobina kawy rozpuszczalnej. Jego pieczenie zajmuje mniej niż 10 minut. Warto pamiętać by zwinąć go, gdy będzie jeszcze ciepły. To zapobiegnie popękaniu. Domowy biszkopt to ciasto, które każda gospodyni lub gospodarz przygotowywali chociaż raz, dlatego ten fragment przepisu na pewno Wam się uda. Aby wykonać pyszny krem, wystarczy wszystkie jego składniki razem zmiksować na gęsto. Tylko tyle wystarczy i wiecie już jak zrobić roladę tiramisu. To świetny pomysł na deser na niedzielę do kawy.
Tiramisu to popularny deser wywodzący się z Włoch. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „popraw mi humor”. Składa się on z dwóch warstw. Łączy w sobie smak słodkiego kremu i biszkoptów nasączonych kawą. Krem powstaje z mascarpone, żółtek i cukru pudru. Czasami wzbogaca się go również ubitymi białkami. Biszkopty namacza się w mocnej kawie, w tym miejscu można również dodać amaretto lub rum. Dzięki swoim składnikom jest to bardzo pożywny i pobudzający deser. Dzięki temu zyskało to też popularność na całym świecie.
Deser ten bardzo częsty spożywany jest we Włoszech jako drugie śniadanie do kawy espresso. Powinien być bardzo dobrze schłodzony podczas podawania. Można go podawać w różnych kształtach lub naczyniach. Najczęściej przygotowywany jest w formie i krojony na kwadratowe kawałki.
Na temat tiramisu powstało wiele legend. Do końca nie wiadomo, czy deser ten powstał w Wenecji, Teviso, Sienie czy Florencji. Każde z tych miast ma swój indywidualny, oryginalny przepis na tiramisu. Wymyślono go w latach 70. XX wieku. A popularność zyskało w 1981 roku, gdy pojawiło się w kwartalniku kulinarnym.
Rolada Tiramisu to pyszne, domowe ciasto, które wykonacie w kilka chwil. Jest tak smaczne, że na pewno zniknie w mgnieniu oka. Koniecznie sprawdźcie sami, jak jest dobre.
Alergeny w roladzie tiramisu
Lista alergenów dla rolady Tiramisu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- mascarpone
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze rolady tiramisu
Desery z dodatkiem alkoholu, choć są smaczne, to nie powinny być spożywane przez kobiety w ciąży. Wynika to z tego, że do tej pory nie określono bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży.
Energia i białka
(60g)
Węglowodany
(60g)
Tłuszcze
(60g)
Witaminy
(60g)
Składniki mineralne
(60g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.