Ubijanie

Ilustracja: Ubijanie - opis metody, przepisy, porady, ciekawostki

Ubijanie stanowi dobrze znany proces obróbki kuchennej, którego celem jest napowietrzenie masy, lub zwiększenie objętości produktu. Ubijamy najczęściej białka jajek w celu użycia piany do wypieków. Ciasto, rogaliki, placki czy omlety upieczone z dodatkiem piany z jajek są pulchne, puszyste i znacznie smaczniejsze. Ubijamy również śmietanę do deserów. Zaś dawniej ręczna produkcja masła również polegała na ubijaniu. Ubijamy ręczną trzepaczką lub mikserem. Wbrew pozorom proces ten wcale nie jest łatwy. Dlatego też warto poznać tajniki tej metody, aby piana z białek na rogaliki czy placki odpowiednio się udała, zaś bita śmietana wyszła odpowiednio puszysta.

Ubijanie - opis metody, przepisy, porady, ciekawostki

Obsmażanie, peklowanie, czy ubijanie stanowią metody, bez znajomości których nie może obyć się żaden doświadczony kucharz. Ubijanie wykonujemy w kuchni dosyć często i jest to proces, który sprawia sporo trudności. Ileż to razy piana z białek nie chce się ubić, zaś bita śmietana wychodzi zważona. Aby uzyskać odpowiednie napowietrzenie masy, czy też zwiększenie objętości, warto znać tajniki ubijania. Doradzamy jak najprościej i najłatwiej ubijać pianę z jajek i zrobić bitą śmietanę, tak aby cieszyć się smakiem wybornych wypieków i deserów.

Ubijanie w kuchni - na czym polega i do czego służy

Do czego służy ubijanie w kuchni

Sztuka kulinarna wymaga różnych sposobów obróbki produktów spożywczych. Czy pieczemy rogaliki, czy gotujemy kompoty, warto znać metody kuchenne, jakie mogą być potrzebne. Ubijanie, obsmażanie, czy peklowanie to znane metody używane w kuchni. Spośród nich ubijanie jest najczęściej stosowane i najbardziej przydatne. Proces ten służy do ubijania białek z jajka oraz ubijania śmietany do deserów czy kawy.

Ubijanie to energiczne mieszanie produktu, którego celem jest zwiększenie objętości produktu lub napowietrzenie masy. Najbardziej przydatne w kuchni jest ubijanie białek jajka, aby uzyskać pianę do wypieku ciasta. Proces najprościej jest wykonać ręcznie trzepaczką do jajek. O ile jednak ubijanie trzepaczką jest pracochłonne i męczące, to ubijanie mikserem jest nie tylko łatwiejsze, to także pozwala na przyspieszenie procesu.

Ubijanie - jakie przybory kuchenne będą potrzebne

Od wieków ubijano trzepaczką do jajek, czyli ręcznym narzędziem w kształcie spirali lub wiązki drutów. Obecnie wielu kucharzy wybiera ubijanie mikserem. Mimo tego żadna kuchnia nie może obyć się bez trzepaczki lub rózgi, które przydają się także do innych czynności kuchennych, jak mieszanie sosów, ciasta naleśnikowego, czy innego rzadkiego ciasta i wielu innych czynności. W sprzedaży najczęściej dostępne są trzepaczki w kształcie metalowej spirali lub rózgi w kształcie wiązki drutów. Przy pomocy trzepaczki ubijamy ruchem pionowym i służy ona głównie do ubijania piany z białek. Natomiast rózga pozwala ubijać ruchem kolistym i jest narzędziem bardziej uniwersalnym, gdyż umożliwia również mieszanie sosów czy rzadkiego ciasta. Przy pomocy rózgi zrobimy również ciasto na naleśniki czy placki, kogel mogel, czy kremy.

Energiczne mieszanie wymaga sporo wysiłku, dlatego też obecnie częściej wykorzystuje się miksery lub roboty kuchenne. Każdy mikser, blender czy robot kuchenny zaopatrzony jest w rózgi do ubijania jajek czy ciasta.

Jak prawidłowo wykonać ubijanie

Ubijanie białek jajka

Wbrew pozorom proces ubijania białek wcale nie jest tak łatwy jak się wydaje. Sztywna i trwała piana z białek konieczna jest w celu utrzymania ciężaru ciasta, tak aby nie opadło, stało się pulchne i puszyste. Początkujący kucharze mają trudność z odpowiednim ubiciem piany, która wychodzi wodnista z resztką płynu na dnie. Dzieje się tak również dlatego, że ręczne energiczne mieszanie jest procesem męczącym i żmudnym i czasem tracimy cierpliwość. Jak więc ubijać białka z jajek, aby otrzymać sztywną i trwałą pianę.

Ważne jest, aby jajka zostały wcześniej schłodzone w lodówce. Co ciekawe, białka ze świeżych jajek ubijają się znacznie trudniej. Lepsze efekty uzyskamy ubijając jajka, które trzymane były kilka dni w lodówce. Piana z białek znacznie lepiej ubija się w naczyniu ze stali nierdzewnej, niż w plastikowej miseczce.

Jak twierdzą doświadczeni kucharze, do białek należy dodać szczyptę soli lub kilka kropli octu lub soku z cytryny. Zasada ta jest jednak kontrowersyjna i przez niektórych uważana za mit. Dlatego też warto eksperymentować. Pod koniec ubijania dobrze jest dodać szczyptę cukru. Warto również pamiętać, aby podczas wbijania białka, do masy nie dostała się odrobina żółtka. Tłuszcz zawarty w żółtku utrudnia, a nawet uniemożliwia, ubicie piany.

Ubijanie śmietany i masła

Bita śmietana smakuje każdemy. Dodajemy ją do deserów, kawy, czy też do tortów i ciast. Świetnie smakuje na wierzchu szarlotki czy wuzetki. Warto pamiętać, że ubita śmietana jest nietrwała i należy ją spożyć tego samego dnia. Dlatego też śmietanę do ciastek serwowanych gościom, najlepiej zrobić tuż przed imprezą.

Bita śmietana jest dość kaloryczna, szczególnie że najlepiej do ubijania nadaje się śmietana tłusta, jak kremówka. Do ubijania śmietany najlepiej posłuży mikser. Śmietana powinna być przedtem schłodzona, gdyż znacznie łatwiej się ubije. Pod koniec ubijania warto dodać szczyptę cukru pudru. Należy wyczuć moment, w którym śmietana jest ubita, gdyż zbyt długie ubijanie sprawi, że śmietana się zwarzy.

Zwarzona bita śmietana to właśnie moment, w którym tłuszcz oddziela się od wody. W tym momencie możemy uzyskać domowej roboty masło i maślankę. W obecnych czasach coraz częściej powracamy do metod kulinarnych naszych babci i prababci. Robimy przetwory, jak dżemy i kompoty. Stosujemy peklowanie mięsa przed upieczeniem. Dlaczego więc nie pokusić się o własnoręczne robienie masła. Masło zrobimy z każdej tłustej śmietany. Najlepsza będzie kremówka, im więcej tłuszczu, tym więcej masła uda się uzyskać.

Pozostałe przepisy na ubijane potrawy

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto