Puszysty murzynek
- Jajko (4 szt.)
- Czekolada gorzka (100 g)
- Masło (200 g)
- Olej rzepakowy (125 ml)
- Mleko 2% (125 ml)
- Cukier (440 g)
- Kakao 16% (proszek) (50 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (320 g)
Przepis na puszystego murzynka krok po kroku
Olej oraz masło umieść w garnku i zagrzej.
Cukier, kakao i jedno opakowanie cukru z prawdziwą wanilią wymieszaj z mlekiem i dodaj do zagrzanego tłuszczu.
Gotuj, aż masa będzie jednolita.
125 ml powstałej masy odlej do szklanki - to będzie polewa do ciasta.
Resztę masy ostudź całkowicie.
Po ostudzeniu nastaw piekarnik na 190 st. C. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Przesiej mąkę oraz 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia do zimnej masy z kakao.
Zmiksuj masę.
Oddziel białka od żółtek.
Żółtka dodaj do masy i dokładnie zmiksuj, a białka ubij na sztywną pianę z odrobiną soli.
Ubitą pianę dodaj do ciasta i wymieszaj łyżką. Trzeba to robić bardzo delikatnie.
Przelej masę do blaszki i piecz 40 minut. Ciasto ostudź.
Gdy ciasto będzie zimne, rozpuść czekoladę gorzką (w kąpieli wodnej lub mikrofalówce).
Wymieszaj czekoladę z odłożoną wcześniej masą czekoladową (na polewę).
Polewą polej zimne ciasto.
Odstaw ciasto do schłodzenia.
-
Murzynek
-
Ciasto czekoladowe
-
Ciasto czekoladowe z wiśniami
-
Ciasto czekoladowe z bananami
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Murzynek z serem
-
Brownie z buraka
-
Murzynek na oleju
-
Ciasto cycki murzynki
-
Murzynek z jabłkami
-
Ciasto czekoladowe z malinami
-
Ciasto czekoladowe z truskawkami
-
Murzynek z powidłami
-
Szybki murzynek
-
Ciasto czekoladowe z mascarpone
-
Ciasto szachownica
-
Szybkie ciasto czekoladowe z dżemem
-
Ciasto czekoladowe z kakao
-
Ciasto murzynek
Więcej informacji na temat puszystego murzynka
Zastanawiasz się, jak upiec wilgotne ciasto czekoladowe? Puszysty murzynek to prosty sposób, by otrzymać idealnego, mięciutkiego i pysznego placka. Przepis na puszystego murzynka jest dobrym pomysłem na ciasto, które jest dobre na każdą okazję. Jest to bardzo łatwy i smaczny placek, który ma mocno czekoladowy smak. W dodatku wilgotny i puszysty murzynek jest polany polewą, więc to dobry pomysł na coś słodkiego dla wielbicieli czekolady. Zobacz, jak zrobić puszystego murzynka – to prosty przepis dla każdego.
Puszysty murzynek to prosty przepis na placka, który jest bardzo czekoladowy. Składa się tylko z mąki, jajek, cukru, kakao, czekolady, mleka i oleju. Do tego dodaje się proszek do pieczenia oraz cukier z wanilią. Jak upiec murzynka, by był puszysty? Za to, w głównej mierze, odpowiada poprawne ubicie białek. Muszą one być dobrze schłodzone, a następnie ubijane na całkowicie sztywną pianę. Kolejna bardzo ważna rzecz to dodawanie białka do ciasta, a nie na odwrót. Trzeci krok, który trzeba spełnić to delikatne mieszanie ciasta z białkami łyżką, a nie mikserem. Chodzi o to, by zachować jak najwięcej pęcherzyków powietrza w cieście. To one odpowiadają za puszystość ciasta. Jak upieczesz ten pyszny placek, najlepiej pasowałaby do niego polewa.
Z tego prostego przepisu łatwo zrobisz świetne, wilgotne ciasto. Składniki są łatwo dostępne, więc bez problemu można mieć dobry pomysł na coś słodkiego. Jak zrobić puszystego murzynka? Zacznij od podgrzania masła i oleju wraz z kakao, cukrem oraz cukrem z prawdziwą wanilią wymieszaną z mlekiem. Cukier powinien się rozpuścić, a masa stać się gładka. Z powstałej masy odlej 125 ml i wystudź wszystko. Odlane pół szklanki posłuży za składnik polewy. Do przepisu na puszystego murzynka, masa z kakao powinna być całkowicie zimna, zanim dodasz do niej resztę składników. Przesiej mąkę wraz z proszkiem do pieczenia do masy. Dodaj żółtka, a biała ubij na sztywno. By lepiej się ubiły, dodaj szczyptę soli. Pianę z białek dodaj do masy i ostrożnie wymieszaj łyżką. Ciasto przelej do tortownicy i upiecz do suchego patyczka. Placka należy całkowicie ostudzić po upieczeniu. Jak zrobisz puszystego murzynka, ostudź go całkowicie, zanim polejesz go polewą. By zrobić polewę, rozpuść czekoladę i połącz ją z wcześniej odłożoną masą z kakao. Polewę należy ostudzić, by była lekko gęstniejąca. Jednak, gdy ją za bardzo ostudzisz, będzie ją ciężko rozprowadzić. Gotowe ciasto odstaw do zastygnięcia polewy.
*Przepis na puszystego murzynka należy zrobić z produktów o temperaturze pokojowej. Jajka wyjmij z lodówki na około godzinę przed pieczeniem.
Alergeny w puszystym murzynku
Lista alergenów dla puszystego murzynka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- proszek do pieczenia
Wartości odżywcze puszystego murzynka
Ciasto zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy (z kakao). Jest bogate w niekorzystne w nadmiarze dla zdrowia kwasy tłuszczowe nasycone. Ma też bardzo dużo cukru i wysoką kaloryczność.
Energia i białka
(155g)
Węglowodany
(155g)
Tłuszcze
(155g)
Witaminy
(155g)
Składniki mineralne
(155g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.