Placek z powidłami
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Jajko (3 szt.)
- Masło (200 g)
- Cukier - 1 szklanka (220 g)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Powidła śliwkowe (320 g)
- Kakao 16% (proszek) - 2 łyżki (16 g)
Przepis na placek z powidłami krok po kroku
Nagrzej piekarnik na 175 st. C. Blachę wyłóż papierem do pieczenia.
Oddziel białka od żółtek.
Utrzyj miękkie masło wraz z żółtkami, cukrem oraz opakowaniem cukru z prawdziwą wanilią na jasną, puszystą masę.
Przesiej mąkę, kakao oraz łyżkę sody oczyszczonej.
Do masła, żółtek i cukru dodaj powidła i krótko zmiksuj.
Dodawaj naprzemiennie raz mleko, raz mąkę z sodą i z kakao. Miksuj do połączenia składników.
Ubij białka na sztywno ze szczyptą soli.
Ubite białka wymieszaj łyżką z masą.
Wlej masę do blaszki.
Piecz do suchego patyczka około 60 minut.
-
Murzynek
-
Ciasto czekoladowe
-
Ciasto czekoladowe z wiśniami
-
Ciasto czekoladowe z bananami
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Murzynek z serem
-
Brownie z buraka
-
Murzynek na oleju
-
Ciasto cycki murzynki
-
Murzynek z jabłkami
-
Ciasto czekoladowe z malinami
-
Ciasto czekoladowe z truskawkami
-
Murzynek z powidłami
-
Szybki murzynek
-
Ciasto czekoladowe z mascarpone
-
Ciasto szachownica
-
Szybkie ciasto czekoladowe z dżemem
-
Ciasto czekoladowe z kakao
-
Ciasto murzynek
Więcej informacji na temat placka z powidłami
Pyszny, puszysty i wilgotny placek z powidłami to świetny pomysł na łatwy wypiek idealny do kawy. To bardzo prosty przepis. Zobacz, jak zrobić placek z powidłami. To czekoladowe ciasto jest mokre i niezwykle smaczne. Przepis na placek z powidłami jest na dużą blachę. To dobrze, ponieważ ciasto znika, jak jeszcze jest gorące. Jeżeli nie masz już pomysłów na pyszne ciasta, ten placek z powidłami musisz wypróbować. Takim prostym przepisem na pewno w łatwy sposób zrobisz deser do kawy, gdy masz niespodziewanych gości.
Czekoladowy placek z powidłami jest szybki, prosty i niezwykle pyszny. Używa się składników łatwo dostępnych, takich jak mąka, mleko, jajka, cukier, kakao i masło. Przepis na placek z powidłami ma tak wspaniałą strukturę właśnie przez dodatek powideł śliwkowych. Koniecznie ich użyj, ale nie muszą być śliwkowe. Świetnie sprawdzą się też inne, na przykład wiśniowe. Super, gdyby w powidłach były większe kawałki owoców. Ten prosty przepis zajmie Ci kwadrans plus godzinę pieczenia. Placek z powidłami to smaczny pomysł na ciasto, które musisz szybko zrobić do kawy lub gdy nie chce Ci się przygotowywać trudnych i wymagających ciast.
Jak zrobić placek z powidłami? Masło musi być w temperaturze pokojowej, żeby było miękkie do ubijania. Przygotuj składniki: białka oddziel od żółtek, a składniki sypkie (mąka, kakao, soda oczyszczona) przesiej i połącz ze sobą. Nastaw także piekarnik do nagrzania i przygotuj blachę do pieczenia (wyłóż papier do pieczenia). Robienie przepisu na placek z powidłami zacznij od ubicia masła z cukrem, cukrem z wanilią i żółtkami. Dodaj powidła i miksuj do połączenia składników. Następnie dodawaj porcję przesianych produktów na przemian z porcją mleka. Miksuj krótko, do połączenia składników. Na końcu ubij białka ze szczyptą soli i wymieszaj je z masą (delikatnie, by ciasto było puszyste). Najlepiej zrobić to łyżką. Dzięki sztywnej pianie i delikatnym mieszaniu w cieście będą pęcherzyki powietrza, które nadadzą niezwykłą lekkość i objętość. Masę wlej do blaszki i piecz do suchego patyczka. Zajmie to około godziny.
Jak zrobisz placek z powidłami, możesz posypać go cukrem pudrem. Obrze byłoby poczekać z posypaniem go cukrem pudrem, aż placek ostygnie. Cukier puder na gorącym cieście rozpuszcza się. Super sprawdzi się polewa czekoladowa. Ten placek jest niezwykle smaczny także, gdy przełoży się go powidłami. Placek z powidłami śliwkowymi nadaje się, by wziąć je na wynos. Możesz dać go dziecku do szkoły lub zabrać ze sobą do pracy. To będzie pyszna słodycz na drugie śniadanie.
Alergeny w placku z powidłami
Lista alergenów dla placka z powidłami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
W przepisie na placek z powidłami nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- soda oczyszczona
Wartości odżywcze placka z powidłami
Ciasto zawiera wysoką ilość nasyconych kwasów tłuszczowych pochodzących z masła. Nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych jest niewskazany przede wszystkim osobom z problemami z układem krążenia.
Energia i białka
(139g)
Węglowodany
(139g)
Tłuszcze
(139g)
Witaminy
(139g)
Składniki mineralne
(139g)
-
mąka pszenna,
jajka,
masło,
cukier,
mleko,
śliwki,
powidła śliwkowe,
kakao,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.