Zapiekanka ze szparagami i makaronem
- Makaron penne (300 g)
- Piersi kurczaka bez skóry (300 g)
- Szparagi (250 g)
- Cebula (100 g)
- Olej rzepakowy (15 ml)
- Pomidory koktajlowe (200 g)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
- Ser gouda (250 g)
Przepis na zapiekankę ze szparagami i makaronem krok po kroku
Wstaw piekarnik do nagrzania na 210 stopni Celsjusza.
Ugotuj makaron w wodzie z solą al dente.
Rozgrzej olej na patelni.
Pokrój cebulę i zarumień ją na patelni.
Dodaj mięso pokrojone w kostkę i smaż kilka minut, by zmieniło kolor.
Pod koniec dodaj posiekany ząbek czosnku i smaż minutę.
Przypraw wszystko.
Szparagi umyj, pokrój na mniejsze kawałki.
Pomidorki przekrój na pół.
Makaron wymieszaj ze wszystkimi składnikami (zostaw kilka kawałków szparagów oraz pomidorków).
Przełóż całość do naczynia żaroodpornego, polej śmietanką wymieszaną ze startym serem i udekoruj wierzch pomidorkami i szparagami.
Piecz całość w piekarniku około 30 minut.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Cannelloni ze szpinakiem i fetą
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z warzywami
-
Zapiekanka ze szpinakiem
-
Zapiekanka z makaronu i mięsa mielonego
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z brokułem
-
Pierekaczewnik
-
Zapiekanka makaronowa z serem
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami
-
Zapiekanka makaron ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa
Więcej informacji na temat zapiekanki ze szparagami i makaronem
Szybka i pyszna makaronowa zapiekanka ze szparagami na obiad z piekarnika. Z kurczakiem, szparagami zielonymi w śmietance z ogromną ilością sera. Prosta w wykonaniu i o wspaniałym smaku. Przepis na zapiekankę ze szparagami zrobić można w niecałą godzinę, więc to dobra propozycja na obiad. Ma super kremową konsystencję i dużo sera. Makaronowa zapiekanka ze szparagami ma niski indeks glikemiczny, więc mogą ją jeść osoby z cukrzycą i insulinoopornością. Jeśli zrobisz zapiekankę ze szparagami podawaj ją na gorąco.
Zapiekanka ze szparagami pieczona w piekarniku to pyszna potrawa, która jest prosta i nie wymaga zbyt dużej ilości czasu. To dobra inspiracja, gdy nie masz pomysłu na obiady. Jak zrobić zapiekankę ze szparagami? Zacznij od nagrzania piekarnika. Do przepisu na zapiekankę makaronową najlepiej jest najpierw ugotować makaron i podsmażyć mięso. To sprawi, że będzie to szybka alternatywa na posiłek (nieugotowany makaron musiałby piec się dłużej). Makaron ugotuj al. dente, nie powinien być rozgotowany. Gotuj go w solonej wodzie. W tym czasie usmaż cebulę posiekaną drobno oraz pokrojone w kostkę mięso. Pod koniec dodaj czosnek, by się nie przypalił. Całość należy przyprawić. Przygotuj też pomidorki koktajlowe oraz szparagi zielone. Pomidory wystarczy pokroić na pół, szparagi zielone zaś – na mniejsze kawałki. Do śmietanki dodaj starty na tarce ser i wymieszaj. Sos możesz też przyprawić. Ugotowany makaron odcedź, a następnie wymieszaj z kurczakiem oraz szparagami i pomidorkami (zostaw parę pomidorków i szparagów, by wyłożyć je na wierzch). Wyłóż do naczynia żaroodpornego makaron z warzywami i zalej wszystko śmietanką z serem. Wierzch wyłóż warzywami. Wstaw do pieczenia. Wystarczy jedynie 30 minut.
Zapiekanka ze szparagami ma dobre składniki, ale ser i śmietanka dostarczają dużej ilości tłuszczu nasyconego. Zrobienie makaronowej zapiekanki jest możliwe też w wersji zdrowszej. Jak zrobić zapiekankę ze szparagami, by miała mniej kilokalorii i była bardziej wartościowa? Ser żółty zawiera większą kaloryczność niż ser mozzarella. Jeszcze mniej ma mozzarella w obniżonej zawartości tłuszczu. Będzie więc dobrym produktem dla osób szukających mniej kalorycznych rozwiązań. Makaron z mąki pszennej wymień na makaron pełnoziarnisty. Ma niższy indeks glikemiczny i dostarczy więcej błonnika.
Z tym przepisem szybko i prosto możesz zrobić coś ciekawego na obiad pieczony w piekarniku wykorzystując warzywa, makaron i kurczaka. Przepis na zapiekankę ze szparagami może być pysznym, zdrowym posiłkiem, który będzie odpowiedni do zjedzenia dla każdego.
Alergeny w zapiekance ze szparagami i makaronem
Lista alergenów dla zapiekanki ze szparagami i makaronem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron penne
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Ser gouda
Wartości odżywcze zapiekanki ze szparagami i makaronem
Odżywczy przepis zawierający wszystkie potrzebne składniki. Zawiera wysoką wartość kaloryczną.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.